Akcje IPO: czym są, jak działają i gdzie je nabyć

838
Akcje IPO

Chcesz wiedzieć, czym są i jak działają akcje IPO? Szukasz sprawdzonych platform, na których możesz kupić akcje IPO? Jesteś we właściwym miejscu!

Ze wszystkich klas inwestycji, akcje są z pewnością jedną z najbardziej dochodowych, jeśli spojrzeć na historyczne trendy rynkowe. Z tego powodu wielu inwestorów stawia na nie, między innymi ze względu na wzrost, jaki wiele firm odnotowało w ostatnich latach.

W tym artykule skupimy się na specyficznej kategorii akcji, a mianowicie na IPO. Przede wszystkim wyjaśnimy, czym one są oraz jak działają.

Dalej zilustrujemy najbardziej aktualne sposoby na kupno akcji IPO w prosty i pewny sposób, omawiając również wygodę zakupu.

Akcje IPO: co to takiego?

Każda spółka, która chce być notowana na rynku regulowanym i umożliwić inwestorom obrót swoimi papierami wartościowymi, musi, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przejść IPO. Wyjaśnijmy to pojęcie raz, a dobrze.

Termin IPO oznacza Initial Public Offering i opisuje proces, w którym spółka decyduje się na emisję własnych akcji w celu podwyższenia kapitału zakładowego i zainwestowania go we własny rozwój.

ipo giełda

Istnieje faza początkowa, w której IPO jest gwarantowane przez różnego rodzaju podmioty, którymi mogą być na przykład pośrednicy finansowi lub jedna lub więcej spółek inwestycyjnych. Podmioty te nabywają akcje w ramach IPO i udostępniają je inwestorom końcowym.

Należy zauważyć, że na tym etapie spółka, która wyemitowała akcje, jest nadal podmiotem prywatnym. Jej papiery wartościowe nie są zatem jeszcze przedmiotem swobodnego obrotu. Zadaniem spółki IPO będzie ulokowanie akcji u ograniczonej liczby nabywców.

Ale co to oznacza w praktyce? A przede wszystkim, jak uzyskać dostęp do tych akcji?

Jak działają akcje IPO?

Zazwyczaj podmiot pośredniczący, który zarządza globalnym IPO, preferuje przydzielanie akcji klientom instytucjonalnym. Dzieje się tak dlatego, że mają oni większe możliwości nabywcze i mogą sobie pozwolić na zakup większej ilości akcji. Ograniczają tym samym wysiłek własny brokera w poszukiwaniu potencjalnych inwestorów.

Po dokonaniu przydziału tych papierów wartościowych obowiązuje tzw. okres lock-up, w którym sprzedaż akcji IPO jest zabroniona. Zwykle trwa to od 3 do 6 miesięcy. Następnie spółka, która wyemitowała akcje, oficjalnie wchodzi na giełdę i może być przedmiotem obrotu na rynkach.

Inwestowanie w IPO może być bardzo ciekawą okazją, ponieważ zazwyczaj obserwujemy znaczny wzrost wartości akcji w porównaniu do początkowej ceny zakupu. Inwestorzy mogą następnie odsprzedać te akcje na koniec okresu lock-up z atrakcyjnym zyskiem.

Dla przykładu, w niektórych przypadkach wartość akcji podwoiła się, a średni wzrost od 2012 r. wyniósł +53%.

Chociaż akcje IPO są domeną klientów instytucjonalnych, obecnie istnieje szereg platform umożliwiających ich zakup przez inwestorów indywidualnych. Tę ostatnią kwestię wyjaśnimy w następnym rozdziale.

Gdzie kupić akcje IPO?

Jak więc kupić akcje IPO, jeśli jesteś inwestorem indywidualnym?

Dla mieszkańców USA, istnieje z pewnością więcej opcji zakupu akcji IPO, na platformach takich jak Robinhood i Ameritrade. Tutaj jednak chcemy się zwrócić do inwestorów, którzy mieszkają w Europie.

Istnieje kilku brokerów, którzy pozwalają na zakup akcji IPO dla tej klasy inwestorów. Przykładem jest Lynx Broker, na którego stronie możemy znaleźć aktualny kalendarz IPO.

Ale także Degiro (oficjalna strona tutaj) powinien zwrócić uwagę inwestorów zainteresowanych IPO. Broker pozwala inwestować w IPO po rozpoczęciu ich notowań na rynku. Wystarczy przejść do zakładki IPO w sekcji agenda. Znajdują się tam zarówno przeszłe IPO, jak i te, które rozpoczną się danego dnia.

degiro ipo

Niekiedy Degiro umożliwia także inwestowanie w niektóre amerykańskie IPO i informuje o tym klientów bezpośrednio. Tym bardziej warto założyć u niego już teraz darmowe konto.

Inwestowanie w akcje IPO za pomocą ETF

Na zakończenie tego artykułu o akcjach IPO przyjrzyjmy się alternatywnemu instrumentowi, który pozwala inwestować w akcje, które dopiero niedawno weszły na giełdę, ale przy znacznie niższych kosztach i ryzyku: IPO ETF.

Są to fundusze, które śledzą wyniki grupy akcji, które były przedmiotem obrotu na giełdzie tylko przez kilka miesięcy. Podobnie jak wszystkie inne ETF, mają one tę zaletę, że koszty ich utrzymania są bardzo niskie. Są to bowiem instrumenty zarządzane pasywnie. Średni koszt wynosi 0,3-0,6% rocznie.

Inną zaletą tych ETF jest to, że poprzez śledzenie wielu różnych akcji IPO pozwalają one na dywersyfikację inwestycji, a tym samym na zmniejszenie ryzyka. W związku z tym jest to, naszym zdaniem, bardzo dobre rozwiązanie.

Należy jednak zaznaczyć, że w tym przypadku nie inwestuje się w prawdziwe IPO, lecz w akcje, które przeszły już etap lock-up. Są już zatem swobodnie zbywalne na giełdzie.

Istnieje wiele funduszy ETF IPO, ale tutaj przedstawimy ten o największej kapitalizacji, a więc najbardziej stabilny. Jest to First Trust U.S. Equity Opportunities ETF (FPX), który bazuje na indeksie replikującym 100 największych amerykańskich akcji, których IPO nie przekroczyły 1000 dni.

Spółki wchodzące w skład indeksu są ważone w zależności od ich wartości. Jednymi z najciekawszych są obecnie: Marvell Technology, Snapchat, Avantor i Uber. Poniżej przedstawiamy również aktualne notowania tego ETF:

Jak widać, historyczny trend tego ETF do końca 2021 roku zawsze był wzrostowy, podczas gdy w 2022 roku nastąpił spadek. Aktualnie sytuacja jest stabilna, co sprawia, że zainwestowanie w tej ETF teraz może okazać się dobrym pomysłem.

Możesz kupić ten ETF na Degiro, jednym z najlepszych brokerów online dostępnych dla europejskich inwestorów. Pobiera on bardzo niskie prowizje i nie ma opłat za prowadzenie konta.

Ponadto, oferuje bardzo szeroki zakres akcji, obligacji i ETF, co pozwala na dowolną dywersyfikację inwestycji. Uzyskaj dostęp do tego brokera już teraz, klikając tutaj.

5/5 - (2 votes)