Najlepsze akcje metaverse do kupienia w 2023 roku: top 6

423
akcje metaverse

Szukasz najlepszych akcji metaverse do kupienia w 2023 roku? Chcesz wiedzieć, czy warto inwestować w metawersum poprzez akcje i które z nich są najatrakcyjniejsze, z najlepszymi perspektywami wzrostu? Jeśli tak, trafiłeś we właściwe miejsce!

Trend metaverse przyciągnął w ostatnich miesiącach uwagę tysięcy inwestorów z całego świata. Sektor ten jest niezwykle dobrze rokujący, a kilka firm już pracuje nad rozwojem technologii, na których się on opiera.

Aby rzucić nieco światła na to zagadnienie, w tym artykule zamierzamy lepiej zrozumieć, czym jest metawersum i jaki jest jego prawdziwy potencjał. Ponadto wymienimy najlepsze akcje metaverse i wyjaśnimy, jak w praktyce kupować je za pomocą eToro.

Miłej lektury!

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Czym jest metawersum?

Metaverse można zdefiniować jako wirtualny świat, do którego różni użytkownicy mają dostęp za pomocą specjalnych urządzeń (np. okularów VR). W jego ramach mogą oni spotykać innych użytkowników, wchodzić z nimi w interakcje, doświadczać różnych rzeczy, nabywać i wykorzystywać obiekty cyfrowe oraz wykonywać potencjalnie nieograniczoną liczbę czynności.

Termin metaverse został stworzony w 1992 roku przez Neala Stephensona w jego powieści science fiction Zamieć. Jednak popularność i powszechne zastosowanie zyskał dopiero w 2021 roku, kiedy to kilka firm zaczęło na poważnie pracować nad rozwojem wirtualnych rzeczywistości 3D.

Facebook, na przykład, zmienił swoją nazwę na Meta Platforms w październiku 2021 r., aby podkreślić swój zamiar rozwijania własnego Metaverse w nadchodzących latach. Wiele firm, takich jak Microsoft, Apple i NVIDIA, podążyło tą samą drogą i będzie walczyć o wiodącą rolę w tym nowo powstającym sektorze.

metaverse akcje

Według wielu, metawersum będzie internetem przyszłości, ponieważ to właśnie w wirtualnej rzeczywistości będzie zachodziła większość interakcji między ludźmi: rozmowy, zawieranie nowych znajomości, spotkania z przyjaciółmi, spotkania biznesowe, konferencje, wymiany, transakcje gospodarcze, rozrywka i wiele innych.

Zainteresowanie inwestorów trendem metaverse dosłownie eksplodowało w 2021 i 2022 roku. Wiele osób zdało sobie sprawę z potencjału i zaczęło poszukiwać odpowiednich instrumentów finansowych, aby uzyskać ekspozycję na ten sektor.

W czerwcu 2021 r. na American Stock Exchange zadebiutował pierwszy w historii fundusz ETF metaverseRoundhill Ball Metaverse ETF (META), który wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Jednak najprostszym i najpopularniejszym sposobem inwestowania w metaverse jest oczywiście kupowanie udziałów w firmach bezpośrednio związanych z tym sektorem.

Najlepsze akcje metaverse

Przejdziemy teraz do listy, w której przedstawimy najlepsze akcje metaverse. Są to głównie akcje technologiczne i amerykańskie, ale nie tylko. Wybraliśmy te najbardziej obiecujące, które w przyszłości mogą przynieść inwestorom wiele satysfakcji.

1. Meta Platforms

Meta Platforms (NASDAQ:FB) to amerykańska międzynarodowa korporacja znana do 2021 roku pod nazwą Facebook. Firma ta króluje w świecie mediów społecznościowych, komunikatorów i reklamy internetowej dzięki temu, że jest właścicielem następujących platform: Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp.

Pierwszy krok w kierunku przejścia do metawersum został wykonany już w 2014 r., kiedy Facebook przejął startup produkujący gogle wirtualnej rzeczywistości. Od 2016 r. Facebook sprzedaje Oculus, nowoczesne urządzenie, dzięki któremu można wizualnie wejść do metawersum, grać w gry online lub uczestniczyć w innych aktywnościach w wirtualnej rzeczywistości.

Zmiana biegu nastąpiła jednak w 2021 r., kiedy Facebook zmienił nazwę na Meta Platforms. Dyrektor generalny Mark Zuckerberg postanowił jasno wyrazić swój cel, jakim jest zapewnienie międzynarodowej firmie wiodącej roli w rozwoju wirtualnej rzeczywistości.

Również w 2021 roku firma zainwestowała nie mniej niż 10 miliardów dolarów w zakup i rozwój sprzętu oraz oprogramowania do tworzenia metaverse.

Meta Platforms jest więc dobrze przygotowana do zdominowania tego rodzącego się i obiecującego sektora. Dzięki sile swojej marki będzie też w stanie łatwo przenieść ogromną liczbę użytkowników z różnych platform społecznościowych do ewentualnej wirtualnej rzeczywistości, którą sama stworzy.

Analizę kursu akcji Facebooka znajdziesz w naszym artykule.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. Microsoft

W tym zestawieniu akcji metaverse nie mogło zabraknąć Microsoftu. Jest to międzynarodowa firma technologiczna, która opracowuje, produkuje, licencjonuje i sprzedaje oprogramowanie komputerowe, a także najczęściej używany na świecie system operacyjny: Windows.

Firma Microsoft działa również na rynku gier (za pośrednictwem konsoli Xbox), reklamy internetowej (za pośrednictwem wyszukiwarki Bing i sieci społecznościowej LinkedIn) oraz przetwarzania w chmurze.

Firma pracuje obecnie nad stworzeniem „metawersum korporacyjnego„, czyli wirtualnej rzeczywistości, do której każdy będzie miał dostęp za pomocą specjalnego odbiornika i będzie mógł wchodzić w interakcje ze swoimi kolegami i współpracownikami.

Ludzie będą mogli spotykać się w postaci trójwymiarowych awatarów, wchodzić w interakcje, współpracować ze sobą i poruszać się w symulowanych przestrzeniach, które odtwarzają wygląd prawdziwego biura lub sali konferencyjnej. Krótko mówiąc, Microsoft tworzy przyszłość inteligentnej pracy.

W styczniu 2022 roku firma przejęła także firmę Activision Blizzard, giganta w dziedzinie produkcji gier wideo. Dzięki temu międzynarodowa firma znajdzie się na czele metawersum gier.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

3. NVIDIA

NVIDIA (NASDAQ:NVDA) jest jedną z najlepiej prosperujących i najbardziej obiecujących firm technologicznych z indeksu Nasdaq 100. NVIDIA jest zdecydowanym liderem w dziedzinie kart graficznych, ale oferuje również rozwiązania dla przemysłu, transportu, opieki zdrowotnej, telekomunikacji, administracji rządowej, robotyki i wielu innych dziedzin.

Odgrywa też kluczową rolę w rozwoju metawersum. Po pierwsze, jest właścicielem Omniverse, platformy do badania projektów 3D w bardzo realistyczny sposób, która może znaleźć zastosowanie w niezliczonych aplikacjach rzeczywistości wirtualnej. Ponadto, najnowsze karty graficzne NVIDIA będą kluczowym elementem sprzętowym umożliwiającym dostęp do różnych światów metawersum.

W 2021 r. akcje zanotowały niesamowity wzrost dzięki eksplozji popytu napędzanej głównie przez sektor gier. Jednak naszym zdaniem firma nadal ma duże możliwości rozwoju w nadchodzących latach.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4. Roblox

Roblox Corporation to duża amerykańska firma specjalizująca się w tworzeniu gier wideo. Firma ma siedzibę w San Mateo w Kalifornii i zatrudnia obecnie około 1300 osób.

Firma już dawno temu wprowadziła na rynek Roblox, grę wideo MMO, w której użytkownicy mogą tworzyć własne wirtualne światy w 3D, wybierać, kogo wpuścić, nawiązywać kontakty towarzyskie z innymi graczami, organizować wydarzenia i brać w nich udział, a także zarabiać na swoich dziełach.

Roblox stworzył już podstawy metawersum w ramach swojej gry, która zresztą cieszy się ogromnym powodzeniem – ma ponad 40 milionów aktywnych użytkowników. Siłą platformy jest jednak to, że zachęca ona zewnętrznych twórców do tworzenia wirtualnych światów w ramach Roblox, z określonymi lokalizacjami i sceneriami, które dodatkowo wzbogacają ekosystem gry.

Firma międzynarodowa zdała sobie sprawę, że jest to właściwy moment na przyspieszenie i zainwestowała około 1,2 miliarda dolarów w swój metaverse w 2021 roku. W związku z tym można oczekiwać, że w przyszłości akcje te przyniosą doskonałe wyniki.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

5. Autodesk

Autodesk to amerykańska firma międzynarodowa, która produkuje oprogramowanie do projektowania mechanicznego, produkcji, infrastruktury oraz budownictwa cywilnego i przemysłowego. Firma została założona w 1982 r., a jej siedziba znajduje się w San Rafael w Kalifornii.

Firma jest najbardziej znana ze swojego oprogramowania AutoCAD, które umożliwia inżynierom, architektom i projektantom wirtualne tworzenie projektów budynków i innych obiektów zarówno w 2D, jak i 3D.

Ogromna elastyczność i popularność tego oprogramowania sprawiły, że stało się ono ostatnio pierwszym wyborem także do projektowania wirtualnych obiektów i przestrzeni metawersum. Ten nowy obszar działalności przynosi korzyści firmie, która w ciągu ostatniego roku odnotowała znaczny wzrost przychodów.

Tak więc ci, którzy zamierzają kupić akcje metaverse, powinni wziąć pod uwagę również Autodesk.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

6. Tencent

Tencent Holding to chiński gigant technologiczny odgrywający kluczową rolę w gospodarce kraju. Działa w sektorze mediów społecznościowych, gier i handlu elektronicznego. Jest m.in. właścicielem WeChat, komunikatora internetowego, który w Chinach jest odpowiednikiem WhatsApp i ma ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie.

Tencent posiada również kilka spółek zależnych oraz udziały w ponad 600 innych chińskich i międzynarodowych firmach, co czyni go prawdziwie globalnym holdingiem finansowym. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 500 mld dolarów, co czyni ją jedną z 10 największych firm na świecie.

Firma ma już światowej klasy działalność związaną z grami wideo. Ostatnio jednak, zgodnie z oficjalnymi oświadczeniami, buduje międzynarodowy zespół utalentowanych osób, które będą tworzyć gry oparte na wirtualnej rzeczywistości i metaverse.

Akcje firmy Tencent nie są notowane na amerykańskiej giełdzie. Jednak nadal można je kupić u brokera eToro, który udostępnia europejskim inwestorom prawie wszystkie najlepsze chińskie akcje.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Jak kupić akcje metaverse na eToro?

Broker eToro jest idealnym rozwiązaniem do inwestowania w akcje związane z metaverse. Oferuje on wszystkie akcje, które przedstawiliśmy w tym artykule, oraz wiele innych, które mogą znaleźć miejsce w tym innowacyjnym sektorze.

Zaletą eToro jest to, że umożliwia inwestowanie w części akcji już od 10 dolarów, przy bardzo niskich opłatach i niezwykle intuicyjnym interfejsie. Ponadto, jeśli nie chcesz od razu inwestować prawdziwych pieniędzy, możesz najpierw wypróbować darmowe konto demo.

Załóżmy, że jesteś zainteresowany kupnem akcji Meta Platforms.

Po otwarciu rachunku demo na eToro (możesz go otworzyć tutaj) lub rzeczywistego rachunku handlowego, wystarczy wpisać nazwę spółki lub ticker (FB) w pasku wyszukiwania u góry ekranu. Następnie kliknij przycisk „Trade”.

akcje metaverse facebook

W ten sposób przejdziesz do właściwego ekranu kupna. Można zdecydować, czy otworzyć pozycję długą (czyli kupić), czy krótką (czyli sprzedać, stawiając na spadek wartości danego waloru).

Inne parametry, które należy ustawić, to kwota inwestycji (minimalna to 10 USD) oraz dźwignia finansowa (dla akcji rzeczywistych wynosi ona x1). Opcjonalnie można również ustawić take profit (TP), tj. wartość zysku, po osiągnięciu której pozycja zostanie automatycznie zamknięta.

Po ustawieniu wszystkich tych parametrów kliknij przycisk „Otwórz pozycję”, aby zakończyć transakcję. Po dokonaniu zakupu można śledzić w czasie rzeczywistym wyniki inwestycji w akcje Facebooka w menu po lewej stronie, w sekcji Portfel.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Inwestowanie w akcje metaverse ze SmartPortfolio

Oprócz pojedynczych akcji metaverse, eToro oferuje swoim użytkownikom bardzo ciekawe narzędzie: MetaverseLife Smart Portfolio, które inwestuje w koszyk akcji i kryptowalut związanych z metawersum.

metaverselife

MetaverseLife został dopiero niedawno uruchomiony przez eToro, ale już ma ponad 2000 inwestorów. W portfolio znajdują się zarówno tzw. „czyści gracze” metaverse, czyli firmy w 100% zaangażowane w rozwój wirtualnej rzeczywistości, jak i firmy tylko częściowo związane z branżą metaverse.

Przeglądając listę firm, zauważamy, że odpowiadają one niemal dokładnie tym przedstawionym w naszym artykule, z kilkoma uzupełnieniami. Główne z nich to: Meta Platforms, Apple, Amazon, Roblox, Microsoft, Intel, Nvidia, Electronic Arts, Adobe, Sony, Snapchat, Nintendo i LG.

Oprócz akcji w portfelu znajdują się również trzy kryptowaluty bezpośrednio związane z metawersum: Mana, The Sandbox i ENJ. Te trzy kryptowaluty stanowią około 23% całego portfela. Reszta jest przeznaczona na część kapitałową.

Minimalna kwota inwestycji w MetaverseLife wynosi 500 USD i uważamy, że jest to bardzo dobre narzędzie finansowe do uzyskania zdywersyfikowanej ekspozycji na sektor metaverse.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Czy warto inwestować w akcje metaverse?

Po sprawdzeniu, jakie są najlepsze akcje metaverse i jak można je nabyć, spróbujmy zrozumieć, czy inwestowanie w te firmy naprawdę się opłaca.

Według ARK Research, do 2025 r. wartość rynku metaverse wyniesie 400 mld dolarów. Według Bloomberg Intelligence, do tego czasu wartość ta wyniesie aż 800 mld USD.

Żaden ekspert nie ma wątpliwości: branża metaverse to przyszłość, a firmy, którym uda się zająć na tym rynku centralną pozycję, odnotują wzrost zysków.

metawersum akcje metaverse

Jednak większość z tych firm nie zarabia jeszcze na wirtualnej rzeczywistości. Dobitnym przykładem są Meta Platforms i Microsoft, które inwestują w tę dziedzinę ogromne pieniądze, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy te inwestycje zaczną się zwracać.

Co więcej, nie wiemy, którym firmom uda się zbudować metawersum „zaludnione” przez tysiące użytkowników, a które zostaną pokonane przez konkurencję. Dlatego najlepszą decyzją jest inwestowanie w sposób zdywersyfikowany w kilka przedsiębiorstw, a nie stawianie tylko na jeden rodzaj akcji.

Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiej dywersyfikacji bez zbytniego wysiłku jest inwestycja w ETF metaverse lub w SmartPortfolio eToro, które przedstawiliśmy wcześniej.

Na koniec, jeśli jesteś zainteresowany kupnem akcji metaverse, zachęcamy do cierpliwości i długoterminowej perspektywy.

W najbliższych miesiącach lub w przyszłym roku możesz być świadkiem dużych wahań w swoim portfelu akcji, ponieważ akcje metawersaum są niezwykle zmienne. Jednak za kilka lat, gdy metaverse stanie się pełnoprawnym rynkiem, na którym będzie można zarabiać, zostaniesz sowicie wynagrodzony za swoją cierpliwość i będziesz zadowolony, że od początku wierzyłeś w ten trend!

5/5 - (1 vote)