All Season Portfolio/ All Weather Portfolio Raya Dalio: jak go powielać

All Season Portfolio/ All Weather Portfolio Raya Dalio to klasyk w świecie inwestycji. Ale jak w praktyce można go powielić za pośrednictwem funduszy ETF? Czy jest on nadal popularny w 2024 roku? Czy portfel ten jest opłacalny dla inwestora z Europy?

1380
All weather portfolio

Portfel All Season Raya Dalio to portfel inwestycyjny, który obiecuje dodatnie zyski i niską zmienność we wszystkich „sezonach ekonomicznych”, dzięki doskonałej dywersyfikacji i zarządzaniu ryzykiem. Jest to uproszczona wersja innego równie znanego portfela stworzonego przez Raya Dalio: All Weather Portfolio.

Wielu czytelników, którzy po raz pierwszy poznają świat finansów osobistych i inwestycji, odkrywa portfel All Season, dzięki lekturze fantastycznej książki „Money – Mistrzowska gra” autorstwa Tony’ego Robbinsa. W moim przypadku było podobnie.

Amerykański autor w swoim bestsellerze zbiera wywiady z wieloma najważniejszymi osobistościami ze świata finansów. Wśród nich jest oczywiście Ray Dalio, który radzi każdemu inwestorowi indywidualnemu, aby powielał zaproponowany przez siebie portfel, zgodnie z następującą strukturą:

 • 30% udziałów
 • 7,5% złota
 • 7,5% surowców
 • 40% długoterminowych amerykańskich obligacji rządowych
 • 15% średnioterminowych amerykańskich obligacji rządowych

Taka alokacja aktywów gwarantowała w przeszłości naprawdę niesamowite wyniki, zarówno pod względem średniego rocznego zysku (9,88% w okresie 40 lat od 1974 do 2013 r.), jak i pod względem zmienności (największa strata, jaką inwestor mógłby ponieść w przeciągu 40 lat to tylko -3,93%).

Na poniższym obrazku można zobaczyć trend portfela All Season (czerwona linia) w ciągu ostatnich 14 lat w porównaniu z indeksem giełdowym S&P 500 (niebieska linia).

all weather portfolio

Jak widać, gdybyś zainwestował 10.000 USD w 2007 r., postępując zgodnie z dywersyfikacją proponowaną przez Raya Dalio (i przeprowadzając coroczne równoważenie swojego portfela), dziś prawie potroiłbyś kapitał, bez narażania się na większe wahania, nawet podczas kryzysu finansowego z 2008 r. czy w czasie pandemii Covid-19.

W tym artykule przyjrzymy się dokładnie All Season Portfolio i sprawdzimy, czy w 2024 roku jest nadal skutecznym i polecanym portfelem inwestycyjnym. Ponadto dowiemy się, jak europejski inwestor może powielić go za pomocą ETF, dzięki platformie Degiro lub brokerowi online eToro. Jesteś gotowy? Zaczynamy!

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

All Season Portfolio: założenia, na których się opiera

Portfel All Season opiera się na założeniu, że niemożliwe jest przewidzenie tendencji rynkowych, czyli tego co stanie się na rynku, tak aby kupić określone aktywa w odpowiednim czasie i uzyskać dodatkowy zysk.

Rzeczywiście, tak właśnie jest. Nikt bowiem nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, a w większości przypadków nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy i zarządzający funduszami hedgingowymi nie są w stanie w sposób ciągły osiągać korzyści z aktywnego zarządzania kapitałem i z przewidywania tendencji rynkowych.

Nie ulega wątpliwości, że dla przeciętnego inwestora, który liczy na wzrost swoich aktywów w dłuższej perspektywie, nie narażając się na niepotrzebne ryzyko, zamysł inwestycji pasywnych wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Wychodząc z tego założenia, Ray Dalio opracował idealny portfel dla przeciętnego inwestora, który jest w stanie radzić sobie i rozwijać się w każdym sezonie gospodarczym, niezależnie od ewentualnych trudności ekonomicznych. W szczególności idea Raya zakłada, że istnieją 4 możliwe sytuacje lub sezony gospodarcze, które wpływają na przebieg różnych klas aktywów. Oto one:

1. Rosnąca inflacja

2. Deflacja

3. Zwiększenie wzrostu gospodarczego

4. Spadek wzrostu gospodarczego

Ponieważ nie można przewidzieć, jaki będzie następny sezon gospodarczy, należy być przygotowanym na wszelkie ewentualności, czyli mieć zdywersyfikowany portfel pod względem klas aktywów, który zwykle dobrze poradzi sobie w okresie inflacji, deflacji, wzrostu i recesji.

Na przykład, inwestując tylko w akcje, stawiamy na wzrost gospodarczy, ale w przypadku recesji popadniemy w kłopoty. Inwestując tylko w obligacje rządowe, postawilibyśmy na deflację i recesję. Natomiast w przypadku inflacji i wzrostu gospodarczego stracilibyśmy pieniądze i ogromne możliwości.

Na poniższym wykresie można zobaczyć, które klasy aktywów osiągają najlepsze wyniki w poszczególnych okresach gospodarczych:

WZROST GOSPODARCZY
Akcje
Obligacje firm
Surowce
SPADEK GOSPODARCZY
Obligacje rządowe
Obligacje powiązane z inflacją (Tips)
Złoto
WZROST INFLACJI
Złoto
Surowce
Obligacje powiązane z inflacją (Tips)

SPADEK INFLACJI
Obligacje rządowe
Akcje

Klasyczne portfele 50/50 (50% akcji i 50% obligacji) według Raya Dalio nie są właściwie zbilansowane, ponieważ:

 • nie uwzględniają wszystkich 4 sezonów gospodarczych;
 • akcje są znacznie bardziej zmienne niż obligacje, więc w czasach spadku wzrostu gospodarczego lub nawet recesji portfel 50/50 wykazuje bardzo duże straty.

W świetle wszystkich tych rozważań i po wielu przeprowadzonych testach i doświadczeniach życiowych, Ray Dalio proponuje następującą alokację aktywów:

 • 30% w akcje
 • 7,5% w złoto
 • 7,5% w surowce
 • 40% w długoterminowe amerykańskie obligacje rządowe
 • 15% w średnioterminowe amerykańskie obligacje rządowe
all weather portfolio ray dalio performance

Portfolio All Season Ray Dalio: Europejskie fundusze ETF

Oczywiście, Ray Dalio, będąc Amerykaninem, opracował portfel oparty głównie na inwestycjach w amerykańskie akcje i obligacje, dokonywane w dolarach. Oto przykład funduszy ETF, które mogłyby zostać wykorzystane przez amerykańskiego inwestora do stworzenia All Season:

Nazwa EFTTICKERPROCENT
Vanguard Total Stock Market ETFVTI30%
iShares 20+ Year Treasury Bond ETFTLT40%
iShares 7 – 10 Year Treasury ETFIEF15%
SPDR Gold SharesGLD7,5%
Invesco DB Commodity Index Tracking FundDBC7,5%

Najlepszym sposobem na zakup funduszy ETF dla europejskiego inwestora jest zrobienie tego za pośrednictwem brokera eToro. Nie pobiera on bowiem prowizji od sprzedaży amerykańskich funduszy ETF. Ponadto oferuje bezpłatne konto demo, dzięki któremu można ćwiczyć inwestycje bez żadnego ryzyka. Możesz otworzyć konto demo, klikając tutaj.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Opcjonalnie, jeśli europejski inwestor chciałby powielić All Season Portfolio przy użyciu jednolitych europejskich funduszy ETF, które można wymieniać na europejskich giełdach, mógłby odnieść się do następujących instrumentów finansowych:

NAZWA ETFISINPROCENT
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)IE00B5BMR08730%
iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF USD (Acc)IE00BFM6TC5840%
iShares USD Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF (Acc)IE00B3VWN51815%
WisdomTree Physical GoldJE00B1VS37707,5%
Lyxor Commodities Thomson ReutersLU18292187497,5%

Wszystkie powyższe fundusze ETF można kupić za pośrednictwem internetowego brokera Degiro. Moim zdaniem jest to najlepszy serwis, na którym można inwestować w europejskie fundusze ETF, dzięki niskim prowizjom i szerokiemu wyborowi dostępnych instrumentów finansowych. Ja i inni autorzy bloga Twój Interes wykorzystujemy Degiro do naszego długoterminowego portfela inwestycyjnego.

Aby znaleźć i zakupić ETF na Degiro, wystarczy skopiować jego kod ISIN i wkleić go w pasku wyszukiwania w lewym górnym rogu. Nic prostszego!

All Weather Portfolio: zastrzeżenia

Chociaż All Weather Portfolio jest doskonałym portfelem inwestycyjnym, to mamy co do niego kilka zastrzeżeń, na które należy zwrócić uwagę. W szczególności odnoszę się do następujących punktów:

1. Jest to portfel przeznaczony głównie dla amerykańskiego inwestora, który inwestuje w dolarach. W przypadku inwestora europejskiego, np. polskiego, portfel powinien moim zdaniem zostać skorygowany, aby nie był nadmiernie narażony na wahania kursu PLN / USD.

Zarówno części akcyjne, jak i obligacyjne portfela inwestują w aktywa wyrażone w dolarach. Oznacza to, że jeśli dolar osłabi się w stosunku do PLN o 1 punkt procentowy, prawie cały twój portfel All Season straci 1 punkt procentowy na wartości.

Wahania PLN/ USD w długim okresie zwykle nie są znaczące, ale w krótkim lub średnim okresie mogą również osiągnąć dosyć wysokie wartości. Dlatego też należy mieć to na uwadze.

ray dalio all weather portfolio etf

Rozwiązanie? Większa dywersyfikacja części dedykowanej akcjom, poprzez wybór indeksu globalnego jak MSCI World zamiast indeksu replikującego wyłącznie akcje amerykańskie. Jeśli zaś chodzi o część dedykowaną obligacjom, lepiej będzie zastąpić obligacje amerykańskie polskimi.

2. All Season stawia głównie na składową obligacji portfela. Co więcej, przypisuje wagę 40% długoterminowym amerykańskim obligacjom rządowym. Ta strategia mogła być skuteczna jeszcze kilka lat temu, może nawet do końca 2019 r. Jednak w 2023 r. prawdopodobnie już się nie sprawdzi, biorąc pod uwagę, że kupon 10-letnich obligacji rządowych USA osiągnął najniższy w historii poziom (około 1% ).

all seasons portfolio etf

Rozwiązanie? Zmniejszenie części dedykowanej obligacjom w swoim portfelu, zwłaszcza tej długoterminowej. Zamiast tego należałoby zwiększyć część dedykowaną akcjom, w takim samym stopniu.

Obligacje stanowią doskonały bufor amortyzujący spadki kapitału. Jednak gdy ekspozycja na obligacje długoterminowe przekracza ekspozycję na kapitał, istnieje ryzyko nadmiernej ostrożności bez osiągnięcia oczekiwanych zysków.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci
3.7/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.