Analiza fundamentalna: książki polecane inwestorom

859
analiza fundamentalna książki

Jesteś indywidualnym inwestorem lub chcesz nim zostać i szukasz lektur, z których mógłbyś nauczyć się więcej o analizie fundamentalnej? Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa analiza fundamentalna, książki z naszej listy na pewno ci się przydadzą!

Na rynku istnieje sporo pozycji zgłębiających temat analizy fundamentalnej. Część z nich przeznaczona jest dla początkujących inwestorów, inne z kolei prezentują dużo wyższy poziom i skierowane są do znających się na rzeczy miłośników giełdy.

W tym artykule przedstawimy książki o analizie fundamentalnej zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych, więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Zaczynamy!

Analiza fundamentalna: najlepsze książki

1. Analiza fundamentalna. Wykorzystanie na rynku akcji w Polsce - Krzysztof Kowalke

Analiza fundamentalna. Wykorzystanie na rynku akcji w Polsce” autorstwa Krzysztofa Kowalke to pozycja prezentująca ocenę skuteczności analizy fundamentalnej jako czynnika, który pomaga podejmować decyzje na rynku akcji.

Czytelnik pozna opinię autora na znane stwierdzenia dotyczące analizy fundamentalnej oraz dowie się więcej o technikach analitycznych, które mogą pomóc w poznaniu danego przedsiębiorstwa. Są to techniki takie jak: analiza SWOT, 5 sił Portera, PEST czy analiza sprawozdań finansowych.

Książkę polecamy inwestorom, którzy znają się już nieco na rynku akcji. Nie jest to bowiem pozycja dla zupełnie początkujących.

2. Analiza fundamentalna - Artur Sajnóg, Aleksandra Pieloch-Babiarz

Analiza fundamentalna. Standing finansowy i wycena przedsiębiorstwa” to książka Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego napisana przez Artura Sajnoga i Aleksandrę Pieloch-Babiarz. Książka może być wykorzystana przez indywidualnych inwestorów jako lektura dodatkowa, ale będzie to również świetny materiał dla studentów finansów czy zarządzania.

Książka prezentuje analizę fundamentalną jako proces badania rynku kapitałowego w oparciu o dane fundamentalne pochodzące ze spółki. Omówione zostały tu najważniejsze problemy wykorzystania analizy fundamentalnej, a wiedza teoretyczna uzupełniona jest wieloma ćwiczeniami i zadaniami, które pozwolą czytelnikowi sprawdzić w praktyce przyswojone informacje.

3. Podstawy analizy fundamentalnej - Artur Sajnóg, Aleksandra Pieloch-Babiarz

Podstawy analizy fundamentalnej. Podejście strategiczne” to kolejna książka Artura Sajnoga i Aleksandry Pieloch-Babiarz poruszająca temat analizy przedsiębiorstwa. Tym razem autorzy kierują swoje opracowanie do bardzo początkujących inwestorów, którzy pierwszy raz spotykają się z analizą fundamentalną i pragną zdobyć wiedzę praktyczną na temat przeprowadzania i wykorzystywania tej techniki.

Czytelnik dowie się, czym dokładnie jest analiza fundamentalna, jaki jest jej zakres i cel oraz pozna podstawowe problemy wiążące się z jej wykorzystaniem. Poruszone zostaną również takie tematy jak strategiczna analiza przedsiębiorstwa, analiza jego makrootoczenia, analiza sytuacyjna oraz sektorowa.

4. Strategie inwestycyjne - Rafał Jóźwicki

Jeśli interesujesz się inwestycjami i chcesz lepiej zrozumieć, co dzieje się na rynku papierów wartościowych, książka Rafała Jóźwickiego „Strategie inwestycyjne” na pewno ci w tym pomoże.

Jest to pozycja przystępna zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów. Dowiesz się z niej, na czym polegają analiza techniczna i fundamentalna. Nauczysz się przewidywać kursy akcji i podejmować przemyślane decyzje inwestycyjne. Dzięki tej książce nauczysz się łączyć wnioski z analizy technicznej i fundamentalnej, a to pierwszy krok do sukcesu w świecie giełdy.

Książkę polecamy również studentom kierunków związanych z finansami.

5. Rynek papierów wartościowych - Urszula Banaszczak-Soroka

Czas teraz na bardziej ogólne spojrzenie na analizę ekonomiczną. Książka „Rynek papierów wartościowych”  Urszuli Banaszczak-Soroki to świetne wprowadzenie w podstawy metod i technik, które pozwalają zbadać rynek i podjąć odpowiednie decyzje inwestycyjne.

Książka składa się z trzech części. Najpierw autorka skupia się na samym inwestorze, w części drugiej charakteryzuje rynki papierów wartościowych i różne rodzaje instrumentów finansowych, a w trzeciej przechodzi do tematu analizy technicznej, fundamentalnej i portfelowej.

Obojętne, czy jesteś indywidualnym inwestorem, czy studentem uczelni ekonomicznej – książka ta to świetne wprowadzenie do tematu.

6. Zarządzanie wartością spółki kapitałowej - Jan Krzysztof Bielecki, Leszek Pawłowicz

Jesteś początkującym inwestorem? Chcesz zrozumieć, na czym polega zarządzanie spółką i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich akcji? Ta książka na pewno ci się spodoba.

Zarządzanie wartością spółki kapitałowej” to opracowanie autorstwa Jana Krzysztofa Bieleckiego i  Leszka Pawłowicza. Opisują oni proces zarządzania wartością z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Jak się okazuje, w prowadzeniu firmy ważne są nie tylko jej interesy, ale i dobre relacje z interesariuszami. Warto zrozumieć, na czym to polega, również jako inwestor. Bardzo ułatwia to wybranie odpowiedniej spółki do zainwestowania w jej akcje.

7. Wycena przedsiębiorstwa - Karolina Daszyńska-Żygadło

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o procesie wyceny przedsiębiorstwa i prognozowaniu sprzedaży, polecamy sięgnąć po książkę Karoliny Daszyńskiej-Żygadło „Wycena przedsiębiorstwa„.

Jest to pozycja przeznaczona raczej dla doświadczonych inwestorów i osób pracujących w sektorze finansowym. Autorka kładzie nacisk na istotę analizy fundamentalnej i oceny otoczenia przedsiębiorstwa, które według niej grają kluczową rolę w tym procesie.

Dzięki tej książce nauczysz się przeprowadzać wycenę przedsiębiorstwa metodami dochodowymi, biorąc pod uwagę wszystkie istotne aspekty.

8. Analiza ekonomiczna w przedsiębiorstwie - Magdalena Jerzemowska

Szukasz kompendium wiedzy o analizie fundamentalnej i ogólnej ocenie przedsiębiorstwa? Mamy tu coś idealnego dla ciebie – książkę Magdaleny Jerzemowskiej „Analiza ekonomiczna w przedsiębiorstwie„.

Dzięki tej lekturze dokładnie poznasz wszystkie elementy sprawozdania finansowego, które trzeba wziąć pod uwagę przy ocenie danej firmy. To pozwoli ci skupić się na cechach przedsiębiorstwa, które wpłynąć mogą pozytywnie lub negatywnie na twoje inwestycje. Nauczysz się, jak ocenić płynność firmy w ujęciu statycznym i dynamicznym, jak określić jej zadłużenie i zdolność zarządzania nim oraz rentowność. Na końcu książki znajdziesz idealny przykład oceny i analizy przedsiębiorstwa, który posłuży ci jako wzór.

9. Analiza finansowa w praktyce - Bożena Kołosowska, Grażyna Voss

Zaczynasz stawiać pierwsze kroki jako inwestor i chcesz stać się nieco bardziej samodzielny? Dobrym rozwiązaniem jest nauczenie się samodzielnego określania sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa. Na tej podstawie możesz podjąć decyzję o zainwestowaniu w jego akcje. Wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziesz w książce Bożeny Kołosowskiej i Grażyny Voss pod tytułem „Analiza finansowa w praktyce„.

Z książki tej dowiesz się, jak używać analizy finansowej jako narzędzia do oceny sytuacji danej firmy. Poznasz zestaw wskaźników, które staną się bardzo pomocne w określeniu rentowności przedsiębiorstwa na podstawie informacji, które łatwo zdobyć.

10. Analiza sprawozdań finansowych - Edward Nowak

Sprawozdania finansowe to istna kopalnia wiedzy o sytuacji danego przedsiębiorstwa. Dlatego też, podejmując decyzje o inwestycji w akcje danej spółki, warto śledzić jej sprawozdania i na tej podstawie wyciągać odpowiednie wnioski. Pomoże ci w tym książka Edwarda Nowaka „Analiza sprawozdań finansowych„.

Dzięki tej lekturze poznasz zasady i metody, które warto wykorzystywać przy analizie sprawozdań finansowych firm. Wszystkie informacje podane w książce są zaktualizowane i dostosowane do najnowszych regulacji.

Książkę polecamy studentom kierunków ekonomicznych, jak i indywidualnym inwestorom.

To już koniec naszej listy, w której przedstawiliśmy najlepsze książki z analizy fundamentalnej. Staraliśmy się dobrać takie pozycje, które zadowolą szerokie grono indywidualnych inwestorów. Mamy nadzieję, że i tobie udało się znaleźć tu coś przydatnego.

Wiedza teoretyczna to w końcu jedna z podstaw potrzebnych do rozwijania się w świecie inwestycji, a zrozumienie, na czym polega analiza fundamentalna i jak oceniać bilans danej firmy to wiedza konieczna do skutecznego inwesotwania.

Vote