Bezpieczne inwestycje: jak inwestować bez ryzyka w 2022 roku?

2437
bezpieczne inwestycje

Interesują cię zyskowne i bezpieczne inwestycje? Zastanawiasz się, jak bezpiecznie zainwestować pieniądze w 2022 roku? Wiedz, że znalazłeś się we właściwym miejscu, o właściwym czasie!

Wiedza na temat tego, jak bezpiecznie inwestować oszczędności, jest absolutnie fundamentalna w dzisiejszych czasach, jako że możliwości jest naprawdę ogrom, ale te, na które warto zwrócić uwagę, można policzyć na palcach obu rąk, a oszustwa znajdziemy na każdym kroku.

W tym wpisie przedstawię ci najlepsze sposoby na krótko- i długoterminowe bezpieczne inwestycje. Zaczniemy od metod bardziej tradycyjnych, jak konta oszczędnościowe i lokaty, a skończymy na obligacjach, złocie i ETF-ach akcyjnych.

Zależy mi jednak na tym, by wyjaśnić jedną rzecz, zanim zaczniemy. Technicznie rzecz biorąc, inwestycje pozbawione ryzyka, a więc bezpieczne w 100% nie istnieją. Istnieją natomiast bezpieczne inwestycje o niskim poziomie ryzyka i właśnie o tych będziemy mówić w tym poradniku.

Inwestowanie swoich pieniędzy zawsze niesie ze sobą jakieś (nawet najmniejsze) ryzyko, a ono z kolei skorelowane jest z zyskiem. Jeśli chcesz zarobić, musisz być gotów zaakceptować pewne obliczone ryzyko.

Doskonale, jesteśmy w końcu gotowi, żeby zacząć!

Bezpieczne inwestowanie a konto oszczędnościowe

konto oszczędnościowe bezpieczne inwestycje

Jak bezpiecznie inwestować, by nie ryzykować utraty oszczędności? Odpowiedź na to pytanie bez wątpienia wiąże się z instytucjami bankowymi i oferowanymi przez nie produktami. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są konta oszczędnościowe. Tak, to też jest rodzaj inwestycji, choć często otwierając takie konto, nawet nie myślimy o tym, że coś inwestujemy i że możemy być narażeni na pewne ryzyko.

Rzeczywiście, konta oszczędnościowe nie oferują może bardzo wysokich dochodów, ale są postrzegane jako bezpieczna forma lokowania oszczędności, która pozwala co miesiąc obserwować narastające, drobne odsetki (choć niekiedy wcale nie są takie drobne, wystarczy trafić na promocję w banku).

Konto oszczędnościowe to coś pomiędzy lokatą a zwykłym rachunkiem bankowym. Możemy wpłacać i wypłacać dowolne kwoty, kiedy chcemy (zwykle wypłata za darmo jest raz w miesiącu). Kapitalizacja odsetek ma miejsce co miesiąc i nie zamrażamy pieniędzy jak na lokacie. Jest to więc sposób bardzo elastyczny, bezpieczny i właściwie pozbawiony ryzyka.

Jeśli interesuje nas skorzystanie z takiego produktu, jakim jest konto oszczędnościowe, warto się zastanowić, którą ofertę wybrać. Zwracajmy uwagę z jednej strony na promocje (i ich warunki), z drugiej zaś na to, co się będzie działo po wygaśnięciu promocji.

W kategorii kont oszczędnościowych mogę przybliżyć ci dwie oferty:

  • Pierwsza z nich to oferta Getin Banku, w której dla osób posiadających Konto Osobiste na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym przez pierwsze 3 miesiące obowiązuje oprocentowanie promocyjne w wysokości 0,5% w skali roku, dla kwoty do 200.000 zł. Konto możesz założyć, klikając tutaj.
  • W przypadku drugiej, oferty Banku Millennium, mając Konto 360°, możemy bezpłatnie założyć Konto Oszczędnościowe Profit i również cieszyć się 0,5% w skali roku, ale dla kwoty do 50.000 zł przez pierwsze 60 dni. Konto możesz założyć, klikając tutaj.

Szczególnie, jeśli jesteś klientem któregoś z powyższych banków, koniecznie powinieneś uruchomić rachunek oszczędnościowy. Jeśli natomiast nie masz konta w tych bankach, zorientuj się, jakie konta oszczędnościowe oferuje twój bank i porównaj propozycje. Być może niższe opłaty za prowadzenie konta bieżącego i bardziej korzystne konto oszczędnościowe skłonią cię do zmiany banku.

Jak bezpiecznie inwestować na lokacie?

w co inwestować lokata

Przechowywanie pieniędzy na lokacie kojarzy się nam z groźnym określeniem „zamrażania” oszczędności. To brzmi trochę tak, jakby pieniądze zostały zablokowane i nie pracowały. Jest jednak wręcz przeciwnie. Przede wszystkim pieniądze pracują, bo lokaty są oprocentowane i niekiedy to oprocentowanie jest całkiem korzystne. Po drugie, wcale nie musimy blokować naszych środków na bardzo długi okres, bo lokaty często zaczynają się od 3-miesięcznych, a bywają i krótsze.

Jest to bezpieczne rozwiązanie, choć warto zwrócić uwagę na jego opłacalność. Może się okazać, że na lokacie zostanie nam zaoferowane oprocentowanie w wysokości 0,50% w skali roku w przypadku lokaty na 3 miesiące. W zasadzie przypomina to bardzo aktualne promocje na konta oszczędnościowe.

Różnica jest taka, że możemy znaleźć lokaty, które zaoferują nam więcej w przypadku ulokowania pieniędzy na dłuższy okres. Bywa, że te okresy są bardzo elastyczne, a nie tylko w systemie 3, 6, 12 miesięcy itd. Poza tym inaczej prezentują się limity kwot i warto zwracać uwagę, ile możemy na jak długo wpłacić.

Przyjrzyjmy się dwóm lokatom, z których jedna oferuje większy zakres terminów i kwot, druga natomiast – nieco wyższe oprocentowanie:

  • Lokata bankowa w Getin Banku to propozycja dla klientów banku i nowych wpłaconych środków. Możemy wpłacić od 5000 do nawet 180.000 zł. Przy lokacie 6-miesięcznej i 12-miesięcznej zyskamy 6,5% w skali roku, przy 3-miesięcznej – 6%. Wystarczy udzielić zgód marketingowych. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
  • Lokata w Inbanku to z kolei propozycja dla osób, które chcą od 5000 do 50.000 zł na okres 3 lub 6 miesięcy. Przy krótszym okresie oprocentowanie wynosi 6,5% w skali roku, przy dłuższym – aż 6,75%. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Bezpieczne inwestycje w obligacje skarbowe

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Kolejnym sposobem na bezpieczne inwestycje są obligacje skarbowe, których pełną ofertę możesz przejrzeć na tej stronie. Jest to dość rozsądny i polecany sposób szczególnie na długoterminowe inwestowanie oszczędności. Na czym dokładnie polega?

Dostępne obligacje skarbowe dzielą się pod kątem 3 czynników. Po pierwsze dostępne są obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe i indeksowane inflacją. W przypadku tych ostatnich zmienne oprocentowanie uzależnione jest od poziomu inflacji – jest zawsze wyższe niż inflacja.

Kolejnymi rozróżnieniami są okresy inwestycji i rzecz jasna wysokość oprocentowania. Możemy inwestować w okresie od 3 miesięcy (obligacje stałoprocentowe na 0,50%) do 12 lat (obligacje rodzinne indeksowane inflacją, na 2,00%). Im dłużej trwa nasza inwestycja, tym oprocentowanie będzie wyższe. Nie oznacza to, że nie możemy wypłacić pieniędzy wcześniej – istnieje taka możliwość, wówczas jedynie musimy liczyć się z poniesieniem dodatkowej opłaty.

Pojedyncza obligacja ma wartość 100 zł. Możemy sobie wyobrazić, że inwestujemy w stałoprocentowe obligacje na okres 2 lat. Oprocentowanie wynosi 1,00%, cena sprzedaży to 100 zł. Po dwóch latach odbieramy 100 zł plus odsetki w wysokości 2,01 zł.

Obligacje można zakupić za pośrednictwem PKO Banku Polskiego (w oddziałach i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego), za pomocą konta Inteligo, przez Internet i przez telefon.

Na koniec należy zaznaczyć, że są to obligacje skarbowe detaliczne czyli takie, które nie są notowane na giełdzie. Oznacza to, że ich wartość nie ulega zmianom spowodowanym wahaniami rynkowymi. Kupujemy obligacje, przechowujemy je, a na koniec następuje wykup wraz z odsetkami.

Jak bezpiecznie inwestować pieniądze: złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako najbezpieczniejsze aktywa, zdolne do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne. To dlatego właśnie poświęcenie części swojego portfela inwestycyjnego na złoto jest bardzo rozsądną decyzją.

Słynny inwestor Ray Dalio, pomysłodawca portfela All Season, stwierdza, że kto nie inwestuje w złoto, ten nie prześledził wystarczająco uważnie historii ludzkości.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto. Ale za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje. Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować pieniądze na krótki okres, ponieważ złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci

Najwygodniejszym sposobem na zakup złota inwestycyjnego jest skorzystanie z platformy do tego przeznaczonej. Może to być np. międzynarodowa, renomowana strona BullionVault, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Platforma ta pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami.

Oprócz tego warto rozważyć inwestowanie w fundusze ETF na złoto. To nic innego jak instrumenty finansowe, których cena powiązana jest z notowaniami złota. To, co inwestor musi zrobić, to najzwyczajniej w świecie wybrać interesujący go fundusz, określić udział, który chce zakupić, a następnie za pomocą kilku kliknięć dodać go do swojego portfela inwestycyjnego.

Można to zrobić w bardzo łatwy sposób przez jakiegokolwiek brokera online, który oferuje dostęp do ETF-ów. Ja polecam polskiego brokera XTB, u którego inwestor do obrotu w wysokości 100.000 euro nie zapłaci prowizji, oraz zagranicznego brokera Degiro, który ma najszerszy wybór ETF-ów (200 z nich jest w ofercie bez prowizji, pozostałe mają bardzo niską prowizję). Przeczytaj ten wpis, aby lepiej zapoznać się z tematem inwestowania w złoto.

Bezpieczne inwestycje finansowe: ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

Inwestowanie pieniędzy na giełdzie jest dość ryzykowne, zwłaszcza, jeśli decydujemy się kupować pojedyncze akcje spółek i jeśli planujemy tylko krótkoterminowe inwestycje. Akcje cechują silne wahania cen, co może spowodować znaczne straty w portfelach nierozważnych inwestorów. Dlatego też nie zaliczamy ich do kategorii tzw. bezpiecznych inwestycji.

Jednakże, o ile pojedyncze akcje okazują się nieprzewidywalne, o tyle sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku rynku akcyjnego ujętego całościowo, jako że ten w dłuższym okresie zawsze osiąga bardzo pozytywne wyniki.

Inwestowanie w sposób zdywersyfikowany na rynku akcyjnym (a więc w indeks, który replikuje wyniki setek lub tysięcy spółek notowanych na giełdzie) jest bardzo proste: wystarczy kupić globalny akcyjny ETF i zachować go w portfelu przez dłuższy czas.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

Według niektórych analityków i ekspertów w dziedzinie finansów, jest to najbardziej inteligentny sposób na ulokowanie swoich oszczędności, który bez wątpienia może stanowić bezpieczną inwestycję długoterminową.

Na przykład, kupują ETF iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), oznaczony kodem ISIN IE00B5BMR087, automatycznie inwestujemy we wszystkie 500 głównych spółek amerykańskich notowanych na giełdzie (jak choćby Amazon, Facebook, Google, Apple, Microsoft, Procter & Gamble, Johnson & Johnson…).

Indeks S&P 500 w ostatnich 90 latach osiągał średni roczny zysk na poziomie 9,8%. Dlatego też, inwestując w ETF bazujący na S&P 500 możesz osiągnąć roczny dochód brutto równy 9,8% (od którego musimy odjąć koszty obsługi, ewentualne prowizje brokera i podatki).

Aby kupić ETF, musisz tylko wpisać jego nazwę lub kod ISIN w polu wyszukiwania na platformie brokera online.

Jeśli nie korzystasz jeszcze z usług brokera online, zachęcam cię do wybrania takiego, który nie będzie drogi, nie będzie nakładał opłat za otwarcie i prowadzenie konta oraz będzie stosował niskie prowizje (lub w ogóle zerowe) w przypadku transakcji na ETF-ach.

Obecnie bardzo interesująco prezentuje się oferta polskiego brokera XTB, u którego nie zapłacisz żadnych prowizji na transakcje na ETF-ach, pod warunkiem nieprzekroczenia obrotu 100.000 euro. Warto go rozważyć, jako że z jednej platformy możesz inwestować w ponad 250 różnych ETF-ów (a lista ta cały czas się poszerza). Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Bezpieczne fundusze inwestycyjne

bezpieczne fundusze inwestycyjne

Kolejnym sposobem na bezpieczne inwestycje, choć niepozbawione pewnego ryzyka, są fundusze inwestycyjne. Mam tu na myśli fundusze aktywnie zarządzane przez banki, które mogą stanowić alternatywę dla ETF-ów pod tym względem, że i one pozwalają na zdywersyfikowane inwestowanie w szeroką gamę akcji i obligacji.

Czym różni się takie rozwiązanie od wspomnianych już funduszy ETF? Ano przede wszystkim kosztami prowadzenia i to jest ich największy minus. Opłaty za usługę są zdecydowanie wyższe, choć oczywiście mamy dość duży wybór ofert od wszelkich popularnych banków. Bywa, że trafiają się promocje dla klientów danego banku i wtedy warto to rozwiązanie rozważyć ze względu na wygodę i ewentualne korzyści. Jedno jest pewne: zdecydowanie należy odradzić małe, nieznane Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Fundusze inwestycyjne to wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy inwestować w obligacje skarbowe notowane na giełdzie (których wartość się zmienia, w przeciwieństwie do obligacji skarbowych detalicznych) oraz obligacje firm.

Pierwszym krokiem będzie otwarcie konta osobistego w wybranym banku. Możesz to zrobić np. w PKO BP (kliknij tutaj) albo w mBanku (kliknij tutaj). Zarówno w jednym, jak i w drugim banku do wyboru masz różnie sprofilowane fundusze, które dodatkowo przygotowane są pod kątem długości inwestycji i jej celów, a także ryzyka, jakie ponosi inwestor. Dodatkowo można trafić na różne promocje, np. mBank oferuje obecnie promocyjne oprocentowanie lokaty z funduszem (1,8% w skali roku).

Wiele funduszy inwestycyjnych związanych jest z celami emerytalnymi. Warto przy okazji dodać, że w szczególności jeśli taki cel nas właśnie interesuje, dobrze jest opakować inwestycję w IKE i/lub IKZE (Indywidualne Konto Emerytalne, Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Mówiąc w dużym skrócie, są to produkty, które pozwalają ci odkładać dochód z inwestycji i uniknąć opodatkowania podatkiem Belki (19%), a przy tym korzystać z odliczeń od podatku (IKZE). Jeśli wypłacisz oszczędności z konta po ukończeniu 60 (IKE) lub 65 (IKZE) lat, nigdy nie zapłacisz podatku Belki od swoich inwestycji.

Na koniec jeszcze uzupełnijmy informacje o funduszach inwestycyjnych o tę, że możliwe jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne zagraniczne. Możliwość taką daje holenderski broker Degiro, którego strona jest w języku polskim i warto się z nią zapoznać, a także z produktami finansowymi oferowanymi przez platformę. Ma ona bardzo korzystne prowizje, które zachęcają coraz więcej inwestorów do zakładania konta (które jest darmowe) i wpłacania depozytu (brak opłat za przewalutowanie). Kliknij tutaj i poznaj Degiro.

Jak bezpiecznie inwestować: crowdfunding nieruchomościowy

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Rynek nieruchomości oferuje naprawdę interesujące możliwości zarobku i wszyscy to wiedzą. Problem jest taki, że na ogół potrzeba sporego kapitału, żeby móc zakupić nieruchomość. Rzecz jasna, nie jest to inwestycja, na którą możesz się zdecydować, jeśli masz niewielkie oszczędności!

Jednak ostatnio pojawiły się platformy crowdfundingowe związane z rynkiem nieruchomości, które pozwalają inwestorom partycypować w pewnych i lukratywnych projektach budowlanych, poprzez inwestowanie niewielkiej kwoty, np. 100 euro.

Mówiąc krótko, możesz partycypować w jednej lub wielu bezpiecznych inwestycjach w nieruchomości, udostępniając swój kapitał i otrzymując w zamian część zysków z przedsięwzięcia (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomościowego? Najciekawsze propozycje w tej dziedzinie są następujące:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są:

  • Estate Guru – platforma, która pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro, a na nowych klientów czeka bonus w wysokości 0,5% zainwestowanej kwoty. Możesz zdobyć go tutaj.
  • Reinvest24 – platforma, która pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, w który wlicza się też udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Dowiedz się więcej tutaj.

Jak bezpiecznie zainwestować pieniądze: pożyczki p2p

w co inwestować bezpiecznie p2p

Poza klasycznymi instrumentami finansowymi możliwe jest inwestowanie pieniędzy w tzw. pożyczki peer to peer (p2p lending) czyli pożyczki konsumenckie między osobami fizycznymi.

Termin pożyczek p2p odnosi się do pożyczek udzielanych między prywatnymi osobami. W praktyce wygląda to tak, że pożyczasz pieniądze innej osobie (która użyje ich np. na zakup samochodu), a po pewnym czasie twoja pożyczka zostanie zwrócona wraz z odsetkami, które będą stanowiły twój zysk.

Rzecz jasna przeprowadzenie takiej operacji w sposób bezpośredni byłoby bardzo ryzykowne, ponieważ trudno zagwarantować sobie, że ktoś, kogo kompletnie nie znamy, odda nam pożyczone pieniądze, w dodatku z nawiązką.

Dlatego właśnie w ostatnich latach powstały liczne platformy pożyczek społecznościowych, które stanowią pomost między inwestorem a pożyczkobiorcą. W ten sposób inwestor może zdywersyfikować swój kapitał poprzez liczne pożyczki i spać spokojnie, wiedząc, że platforma zrobi wszystko, by upewnić się, że pieniądze zostaną zwrócone na czas wraz z odsetkami.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Pożyczki społecznościowe to nie są bezpieczne inwestycje, ale oferują bardzo kuszące roczne dochody, tak więc jeśli podejdziemy do nich ostrożnie i wykorzystamy do tego odpowiednie platformy, może się okazać, że to będzie znakomity sposób na zainwestowanie pieniędzy. Poza tym, wiele platform oferuje hojne bonusy dla nowych użytkowników, które pozwalają coś zarobić już w momencie pierwszej wpłaty!

W Europie najbezpieczniejszą i najbardziej odpowiednią platformą do rozpoczęcia swojej przygody z pożyczkami p2p jest Bondora, która oferuje plan Go & Grow, pozwalający na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń. To narzędzie, które automatycznie inwestuje w bardzo liczne, zróżnicowane pożyczki, redukując ryzyko. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Alternatywą dla Bondory jest znana w Polsce platforma Mintos, która kusi nieco wyższymi zyskami niż w przypadku planu Go & Grow. Zasady jej działania są podobne, choć oprócz inwestowania automatycznego mamy również możliwość inwestowania ręcznego, co może okazać się korzystne, jeśli mamy już pewną wprawę w tego typu inwestycjach. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Wracają jednak do Bondory, ta oferuje nieco niższe średnie roczne zyski niż Mintos (6,75% w porównaniu z 11% na Mintos), ale za to ryzyko jest naprawdę niskie. To prawie jak konto oszczędnościowe, za to znacznie korzystniejsze. Ponadto, korzystając z tego linku, możesz uzyskać 5 euro bonusu, które zostaną doliczone do twojej wpłaty na konto.

4/5 - (7 votes)