Binance: recenzja, opinie i działanie giełdy kryptowalut

961
Binance jak dziala giełda

Czy Binance jest bezpieczną giełdą? Jak kupować kryptowaluty za pośrednictwem tego serwisu? Jakie opłaty są pobierane? Jakie metody płatności są obsługiwane?

Poniższy artykuł ma na celu kompleksowe zapoznanie się z Binance – giełdą kryptowalut, która od kilku lat dominuje na światowym rynku. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, jesteś we właściwym miejscu!

Po krótkim wprowadzeniu do historii Binance, przyjrzymy się temu, jakie kryptowaluty obsługiwane są przez tę giełdę, jak się zarejestrować i zweryfikować swoje konto oraz oczywiście jak kupować kryptowaluty. Ale to nie wszystko. Omówimy również inne narzędzia udostępniane przez Binance, a następnie skupimy się na stosowanych prowizjach i obsługiwanych metodach płatności.

Na zakończenie przedstawimy kilka opinii na temat Binance, a następnie przyjrzymy się kilku możliwym alternatywom dla tej giełdy kryptowalut. Skończymy jak zwykle kilkoma najczęściej zadawanymi pytaniami na ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Binance exchange: co to takiego?

Binance (oficjalna strona tutaj) zawdzięcza swoje powstanie chińskiej firmie, a mianowicie Fusion Systems, kierowanej przez CEO Changpeng Zhao. Firma ta zaczęła pracować nad projektami związanymi z blockchain w 2013 roku, tylko po to, aby w 2017 roku założyć giełdę Binance.

Ze względu na ograniczenia nałożone w Chinach na zakup kryptowalut, pod koniec 2017 roku Binance przeniósł swoją siedzibę do Japonii, ale tylko po to, by później otworzyć swoje główne biuro na Malcie w Europie.

binance giełda

W 2017 roku Binance stworzył swoją oficjalną kryptowalutę: Binance Coin (BNB), która w ciągu zaledwie 4 lat, również dzięki rosnącej popularności giełdy, ugruntowała swoją pozycję jako jedna z wiodących kryptowalut (obecnie jest trzecią największą pod względem kapitalizacji rynkowej, zaraz po Bitcoinie i Ethereum).

Już w 2018 roku Binance ugruntował swoją pozycję jako numer jeden wśród giełd kryptowalutowych na świecie pod względem dziennego wolumenu dokonywanych transakcji. Od tego czasu jego rozwój postępuje nieprzerwanie, wraz z wprowadzaniem coraz to nowych funkcji dedykowanych miłośnikom kryptowalut i doświadczonym traderom.

Pomimo wielu konkurentów, którzy pojawili się w ostatnich latach, Binance do dziś utrzymuje pozycję lidera, dzięki wyjątkowo niskim prowizjom, bardzo dużej liczbie dostępnych kryptowalut oraz wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa oferowanemu swoim użytkownikom.

Binance: kryptowaluty dostępne na giełdzie

Binance prezentuje najszerszą ofertę spośród wszystkich istniejących na rynku giełd. Obecnie na Binance dostępnych jest ponad 200 kryptowalut, w tym nie tylko klasyczne, takie jak Bitcoin, Ethereum i Tether, ale także te bardziej niszowe. Możesz znaleźć tu wiele wschodzących kryptowalut, dlatego Binance jest uważany za najlepszą giełdę do zakupu tzw. altcoinów.

Aby kupić kryptowalutę, możesz użyć funkcji „convert”, która pozwala na konwersję np. twojego salda w euro na daną kryptowalutę. Jednakże, dla bardziej doświadczonych użytkowników istnieje możliwość handlu na dwóch parach walutowych, z ponad 500 dostępnymi kombinacjami. Oto pary oferowane przez Binance:

 • FIAT: tutaj znajdziesz pary pomiędzy kryptowalutami a tradycyjnymi walutami (15 z nich), takimi jak dolar czy euro;
 • ALTS: w tej sekcji znajdziesz pary kryptowalutowe z altcoinami, takimi jak Ethereum, Ripple i Tron;
 • BTC: tutaj znajdziesz pary z Bitcoinem i innymi kryptowalutami. Dostępne są również instrumenty z dźwignią nawet 10x;
 • BNB: w tej ostatniej sekcji znajdują się pary pomiędzy innymi kryptowalutami a Binance Coin (BNB), rodzimą kryptowalutą tej giełdy.

Oprócz par walutowych i kryptowalutowych, na Binance masz również możliwość inwestowania i handlu kontraktami terminowymi, ETF-ami powiązanymi z indeksami kryptowalutowymi i tokenami akcyjnymi (tj. tokenami, które dokładnie odwzorowują wyniki rynkowe określonych akcji, takich jak Coinbase, MicroStrategy, Microsoft, Tesla i Apple). Aby odkryć wszystkie instrumenty dostępne na Binance, kliknij tutaj.

Jak działa Binance?

Przejdźmy jednak do sedna sprawy i porozmawiajmy o tym, jak Binance działa w praktyce, analizując procesy rejestracji, weryfikacji konta, kupowania kryptowalut i inwestowania w inne instrumenty finansowe.

Jak zarejestrować się na Binance?

Otwarcie darmowego konta na Binance jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć na ten link, aby przejść do poniższego ekranu:

binance rejestracja

W tym momencie, aby się zarejestrować, wystarczy podać swój adres e-mail i hasło (które musi składać się z co najmniej 8 znaków i zawierać co najmniej jedną dużą literę i jedną cyfrę).

Następnie zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojego adresu e-mail za pomocą kodu, który zostanie do ciebie wysłany. Po wykonaniu tych czynności uzyskasz dostęp do pulpitu nawigacyjnego Binance.

Weryfikacja konta (KYC e 2FA)

Po zakończeniu rejestracji konta w Binance zostaniesz poproszony o przejście dwóch stosunkowo prostych procedur w celu zwiększenia bezpieczeństwa twojego konta. Pozwoli ci to na zachowanie bezpieczeństwa zainwestowanych pieniędzy. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Pierwsza procedura jest często określana jako KYC (Know Your Customer) i polega na weryfikacji twojej tożsamości, która jest wymagana zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Proces jest stosunkowo prosty. Będziesz musiał podać swoje dane osobowe i przesłać zdjęcie ważnego dokumentu w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Nie powinno to zająć więcej niż dziesięć minut. Jeśli chcesz zwiększyć swoje progi wpłat i wypłat, możesz również przystąpić do opcjonalnej weryfikacji adresu zamieszkania.

Drugi krok jest bardzo szybki. Polega ona na aktywacji weryfikacji dwuskładnikowej na twoim koncie (2FA). Za każdym razem możesz otrzymać jednorazowy kod na swój telefon komórkowy lub skorzystać z aplikacji takich jak Google Authenticator do logowania.

Dostępne metody płatności

Porozmawiajmy teraz o metodach płatności obsługiwanych przez Binance, aby dokonać pierwszego depozytu w tradycyjnej walucie fiat. Podobnie jak w przypadku wielu innych giełd, możesz wpłacić pieniądze w następujący sposób:

 • Przelew SEPA (euro)
 • Karta kredytowa/debetowa (Visa/Mastercard)
 • Systemy firm trzecich, takich jak iDeal, Sofort, Wallet Advcash, Etana, Simplex i Banxa
 • Handel P2P, gdzie możesz skorzystać z dodatkowych metod płatności, takich jak Revolut czy Wise.

Alternatywnie, możesz również wpłacić kryptowaluty z innych portfeli online, które już posiadasz. W tym przypadku Binance nie pobiera żadnych opłat. Ważną zaletą Binance jest możliwość wpłaty pieniędzy lub nabycia kryptowaluty bezpośrednio za złotówki. Do tego najlepiej będzie użyć karty kredytowej.

Oferta giełdy pod względem akceptowanych metod płatności jest stosunkowo szeroka, choć niektórzy brokerzy kryptowalutowi zdecydowanie oferują więcej, np. możliwość skorzystania z PayPal w celu dokonania depozytu.

Jak kupić kryptowaluty na Binance?

Kupowanie kryptowalut na Binance nie jest wcale skomplikowane. Począwszy od strony głównej tej giełdy, kliknij na „Buy Crypto” (lub „Kup kryptowaluty”, jeśli wybrałeś wersję polską). W tym momencie będziesz miał kilka możliwości, jak na obrazku:

Jeśli nie wpłaciłeś jeszcze żadnych pieniędzy na swoje konto, możesz wybrać pomiędzy przelewem SEPA, kartą kredytową/debetową lub systemami firm trzecich wymienionymi w poprzedniej sekcji dotyczącej obsługiwanych metod płatności.

Jeśli już dokonałeś wpłaty, wybierz opcję „Cash Balance”, aby kupić kryptowaluty za pieniądze, które masz już dostępne na platformie.

Załóżmy, że wybierzesz opcję karty kredytowej/debetowej. Zostanie wtedy wyświetlony następujący ekran:

binance pln wyplata

W tym momencie musisz tylko ustawić kwotę, którą chcesz zainwestować i kryptowalutę, którą chcesz kupić. Na następnym ekranie będziesz musiał wprowadzić dane swojej karty i gotowe.

Inne funkcje oferowane przez Binance

Oprócz kupna i sprzedaży kryptowalut wszelkiego rodzaju, na Binance możesz dokonywać wielu innych rodzajów transakcji. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich:

 • Margin trades: są to inwestycje z dźwignią finansową, która może osiągnąć maksymalną wartość 10x. Operacje te mogą generować wyższe zyski, ale są też bardziej ryzykowne.
 • P2P Crypto Exchange: funkcja, która pozwala działać na wewnętrznym rynku Binance poprzez wymienianie kryptowaluty bezpośrednio z innymi użytkownikami.
 • Oszczędności: dzięki programowi „Earn” masz możliwość wpłacania kryptowaluty i otrzymywania gwarantowanych odsetek. Dostępne są opcje depozytu z zabezpieczeniem (na 30, 60 lub 90 dni) lub bez zabezpieczenia. Zyski w niektórych przypadkach sięgają ponad 20% rocznie!
 • Produkty wysokiego ryzyka: poprzez DeFi Staking, Dual Investment i Liquid Swap możesz uzyskać dostęp do rozwiązań inwestycyjnych, które generują wyższe roczne odsetki, ale są również bardziej ryzykowne.
 • Binance Pool: Funkcja, która pozwala ci uczestniczyć w programie wydobywczym Binance, dzięki któremu możesz wydobywać kryptowaluty i zarabiać nagrody.
 • Pożyczki kryptowalutowe: Binance wprowadził również niedawno możliwość ubiegania się o krótkoterminowe pożyczki pod zastaw twoich kryptowalut jako formy zabezpieczenia. Termin spłaty pożyczki wynosi do 180 dni.

Binance: prowizje i opłaty

Porozmawiajmy teraz o opłatach pobieranych przez Binance przy wypłatach, depozytach i pojedynczych transakcjach. Zacznijmy od opłat za depozyt. Zależą one od sposobu płatności:

 • Przelew SEPA: bez opłat
 • Karta kredytowa/debetowa: 3%.
 • Depozyt kryptowalutowy: bez opłat
 • Systemy stron trzecich: zależy od usługodawcy

Jeśli chodzi o wypłatę, w przypadku przelewu SEPA opłata wynosi 1 euro, natomiast w przypadku przelewu kryptowaluty na inny portfel opłata różni się w zależności od kryptowaluty. Pełną listę opłat za wypłaty kryptowalut można znaleźć pod tym linkiem.

Jeśli chodzi o opłaty stosowane przy poszczególnych transakcjach, to zależą one od różnych parametrów. Pierwszym z nich jest poziom VIP. Każdy, rejestrując się, zaczyna od poziomu VIP 0, który ma spread na transakcje w wysokości 0,1%. Jak widać, nawet na poziomie podstawowym opłaty są bardzo niskie w porównaniu z innymi giełdami kryptowalut i brokerami.

Warunkiem wskoczenia na następny poziom VIP, a tym samym dostępu do niższych prowizji handlowych jest wolumen obrotu w ciągu ostatnich 30 dni oraz ilość posiadanych Binance Coin (BNC).

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość pobieranej prowizji jest rodzaj przeprowadzanej transakcji: taker lub maker. Transakcja taker ma miejsce, gdy natychmiast kupujesz kryptowalutę po aktualnym kursie, natomiast transakcja maker ma miejsce w przypadku transakcji z limitem, czyli gdy ustalasz cenę graniczną dla zakupu lub sprzedaży.

Ogólnie rzecz biorąc, prowizje makerów są nieco niższe niż prowizje takerów, ale jest to bardzo mała różnica, która ma znaczenie tylko w oczach doświadczonego tradera.

Dodatkową zniżkę można uzyskać, jeśli zdecydujesz się płacić prowizje handlowe poprzez swoje saldo w Binance Coin (BNB). Rabat wynosi 25% od prowizji. Dzięki temu spread dla poziomu VIP 0 zmniejszył się do 0,075%.

Binance: opinie

Ogólnie rzecz biorąc, Binance jest wysoko ceniony przez użytkowników, którzy z niego korzystają: zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych traderów. Zobaczmy poniżej kilka opinii znalezionych na Trustpilot:

binance fee
binance opinie
binance opinia

Użytkownicy są szczególnie zadowoleni z niezliczonych funkcji oferowanych przez Binance, szerokiego wyboru kryptowalut, bardzo niskich prowizji i wygody aplikacji na smartfony (w której za pomocą jednego kliknięcia można przejść z wersji Lite, bardziej odpowiedniej dla początkujących inwestorów, do wersji Pro, specjalnie zaprojektowanej dla doświadczonych użytkowników).

Jako wadę Binance należy wymienić to, że opłaty nie zawsze są równe 0,1%, jak obiecuje giełda. W rzeczywistości, w czasach dużej zmienności cen danej kryptowaluty, spread przy jej zakupie może tymczasowo wzrosnąć.

W każdym razie, naszym zdaniem Binance jest jedną z najlepszych giełd kryptowalutowych istniejących na światowym rynku i bez wahania ją polecamy. Aby utworzyć swoje darmowe konto, kliknij tutaj.

Alternatywy dla Binance

Możliwe alternatywy dla Binance są niezliczone, ale tylko niektóre z nich są warte wspomnienia. Naszym zdaniem, Binance jest kompletną i wszechstronną platformą, która stale się rozwija i którą polecamy wszystkim europejskim inwestorom kryptowalutowym.

Należy jednak powiedzieć, że niektóre giełdy kryptowalutowe mają pewne cechy, których nie ma na Binance, lub bardziej stabilne opłaty, nawet w czasach dużej zmienności rynku. W szczególności przedstawiamy 3 giełdy kryptowalutowe, które stanowią doskonałą alternatywę dla Binance:

 • eToro: jest to broker i giełda kryptowalut, która oferuje dość konkurencyjne spready. Z eToro masz możliwość inwestowania i wymiany nie tylko na kryptowalutach, ale także na akcjach, ETF-ach, towarach i indeksach. Ponadto eToro udostępnia inwestorom bezpłatny rachunek demo, za pomocą którego można testować transakcje bez ryzyka. Zarejestruj się tutaj.
 • Coinbase: jest kolejną szeroko stosowaną giełdą, ostatnio nawet notowaną w indeksie Nasdaq na Wall Street. Oferuje ona mniej kryptowalut niż Binance i ma wyższe prowizje, ale jest znacznie łatwiejsza w użyciu i oferuje program do zarabiania kryptowalut za darmo poprzez oglądanie filmów informacyjnych (Coinbase Earn). Można się zarejestrować tutaj.
 • Bitpanda: giełda kryptowalut pochodzenia austriackiego, która oprócz możliwości wymiany i przechowywania swoich kryptowalut, pozwala na inwestowanie w metale szlachetne, ETF-y i akcje amerykańskie, z bardzo niskimi prowizjami i już od 1 euro za transakcję. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

Częste pytania i odpowiedzi

Czym jest Binance?

Binance jest największą na świecie giełdą pod względem kapitalizacji rynkowej, na której codziennie handluje się ponad 200 różnymi kryptowalutami. Pełną recenzję serwisu znajdziesz w naszym wpisie.

Czy Binance to bezpieczna giełda?

Jak najbardziej. Dzięki weryfikacji tożsamości każdego inwestora i dwuskładnikowemu uwierzytelnianiu, Binance nie ma obecnie żadnych problemów z bezpieczeństwem lub niezawodnością.

Jak kupić Bitcoina na Binance?

Kupowanie Bitcoin na Binance jest bardzo proste. Zaczynając od strony głównej, po prostu przejdź do „Buy Crypto” (lub „Kup kryptowaluty”, jeśli ustawiłeś język na polski). Następnie wybierz metodę płatności lub użyj własnych środków, jeśli już je wpłaciłeś.

Czy na Binance można kupować kryptowaluty za PLN?

Tak, jest to jedna z niewielu platfrom, gdzie możliwy jest bezpośredni zakup kryptowalut za złotówki. Do tego celu najlepiej użyć karty kredytowej.

Jakie są opłaty pobierane przez Binance?

Opłata za depozyt wynosi 3% tylko w przypadku korzystania z karty kredytowej/debetowej. Za wypłatę środków, przy przelewie SEPA pobierana jest opłata w wysokości 1 euro, natomiast w przypadku przelewów kryptowalutowych poza Binance opłata różni się w zależności od przypadku. Na pojedynczych transakcjach stosowany jest bardzo mały spread, który wynosi maksymalnie 0,1%.

Jakie metody płatności akceptuje Binance?

W Binance możesz skorzystać z następujących metod płatności, aby wpłacić pieniądze i kupić kryptowaluty: przelew SEPA, karta kredytowa/debetowa (Visa lub MasterCard) oraz systemy stron trzecich, takie jak Simplex, Koinal, iDeal, Mercuryo i Banxa.

Która giełda jest lepsza: Binance czy Coinbase?

Binance jest prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem niż Coinbase ze względu na niższe spready, więcej udostępnionych kryptowalut i innowacyjne funkcje opracowane przez platformę. Coinbase, z drugiej strony, jest bardziej intuicyjny i może być interesujący szczególnie ze względu na swoją funkcję „Coinbase Earn”, która pozwala zarabiać kryptowaluty poprzez oglądanie filmów instruktażowych.

Dlaczego warto wybrać Binance jako swoją giełdę kryptowalut?

Głównym powodem, dla którego warto wybrać Binance jako swoją giełdę kryptowalut, są niskie spready naliczane od każdej transakcji, które wynoszą maksymalnie 0,1%.

Jak wypłacić pieniądze z Binance?

Możesz wypłacić swoje pieniądze lub kryptowaluty z Binance, przechodząc ze strony głównej do wallet -> wallet spot, a następnie wybierając portfel, z którego chcesz dokonać wypłaty.

3.7/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.