BitBay: jak kupować kryptowaluty? Praktyczny przewodnik

625
bitbay jak kupować kryptowaluty

Jedną z najbardziej popularnych giełd kryptowalut w Polsce jest BitBay. Jak kupować cyfrowe waluty za pośrednictwem tej platformy?

Każdy, kto po raz pierwszy podchodzi do kupna kryptowaluty przez giełdę, chciałby wiedzieć, jak krok po kroku to zrobić. Dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy sobie szczegółowo, jak korzystać z giełdy kryptowalutowej BitBay i jak dokonać na niej zakupu.

Dowiesz się nie tylko, jak utworzyć i zweryfikować konto, zalogować się i wpłacić depozyt. Przede wszystkim opiszemy cały mechanizm kupna. Poznasz różnicę między szybką transakcją a wystawieniem oferty oraz dowiesz się, jak wypłacić środki. Ponadto podsumujemy pełną ofertę tej giełdy oraz przedstawimy koszty związane z korzystaniem z niej.

Jeśli na koniec będziesz mieć jeszcze jakieś wątpliwości, rozwiejesz je dzięki odpowiedziom na najczęściej zadawane pytania. Gotowy? Zaczynamy!

Uwaga: Od listopada 2021 roku giełda BitBay zmieniła nazwę na Zonda. Zmianie nie uległy zasady działania platformy ani dane logowania.

Czym jest Bitbay?

BitBay (przejdź do oficjalnej strony) to polska firma umożliwiająca wymianę ponad 50 kryptowalut. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza tego typu platforma na rodzimym rynku. Zakładając na niej darmowe konto, uzyskujemy dostęp do wymiany krypto, jak i giełdy kruptowalut.

gdzie kupić kryptowalutę bitbay

Zarówno otwarcie, jak i prowadzenie i zamknięcie konta na BitBay nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy dokonać rejestracji, zweryfikować konto, wpłacić depozyt i już jesteśmy gotowi, by korzystać z możliwości giełdy.

Możemy dokonywać szybkich transakcji oraz wystawiać ofertę. Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższych akapitach. Twoje środki gromadzone są na portfelu kryptowalutowym BitBay, nie potrzebujesz więc żadnych dodatkowych zewnętrznych narzędzi.

Do dyspozycji użytkowników oddana jest również intuicyjna aplikacja, którą łatwo skonfigurować, by móc dokonywać tych samych transakcji z urządzenia mobilnego.

BitBay funkcjonuje także jako kantor kryptowalut, dzięki któremu bez problemu możemy wymienić waluty.

BitBay: jak kupować kryptowaluty?

Zobaczmy teraz, jak krok po kroku dokonać swojej pierwszej transakcji na BitBay. Poniżej omówiliśmy wszystkie etapy procedury, dzięki czemu nie pogubisz się i zrobisz dokładnie to, o co ci chodzi.

Rejestracja

Samo założenie konta na Bitbay, czyli rejestracja zajmie ci naprawdę chwilkę – około minuty. Jak już zostało wspomniane, procedura ta jest całkowicie bezpłatna. Aby zacząć, kliknij przycisk „Załóż darmowe konto” lub „Zaloguj”, a następnie „Zarejestruj się”.

bitbay rejestracja

Następnie podaj swój adres e-mail i kliknij „Zarejestruj się”. Na podany przez ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Po wejściu w niego pozostaje ci kliknięcie „Aktywuj konto”, a następnie dokończenie wypełniania formularza rejestracji.

W formularzu musisz nadać swój login i hasło. Dodatkowo musisz nadać kod PIN, który składa się z od 4 do 6 cyfr. Zapamiętaj dobrze wszystkie hasła i kody.

W kolejnym kroku musisz podać swoje obywatelstwo oraz ustalić domyślną walutę. Może być nią: PLN, EUR, GBP lub USD. Na sam koniec kliknij na „Stwórz konto” i zaloguj się za pomocą danych, które przed chwilą ustaliłeś. Gotowe!

Weryfikacja konta

Weryfikacja nie powinna nas dziwić, jako że mamy do czynienia z regulowaną instytucją finansową. Bitbay proponuje dwupoziomową weryfikację tożsamości. Każdy z poziomów pozwala na korzystanie z różnego zakresu usług:

  • I poziom to pozytywne zweryfikowanie danych z formularza. Przejście go pozwala na wpłaty kryptowalut i walut FIAT przelewem bankowym.
  • II poziom to pozytywne zweryfikowanie dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. Przejście go pozwala na korzystanie ze wszystkich możliwości platformy, w tym dokonywania wpłat ekspresowych i wypłat.

Po zalogowaniu na swoje konto (kliknij tutaj) w prawym górnym rogu wybierz „Bitbay weryfikacja”, a następnie „Zweryfikuj konto„. Musisz przygotować sobie swój telefon, dokument tożsamości i dokument potwierdzający miejsce zamieszkania. Kliknij „Zaczynamy!”.

bitbay potwierdzenie tożsamości

Najpierw musisz potwierdzić swój numer telefonu. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wszystkich danych, potwierdzenie tożsamości i adresu. Następnie zostanie zweryfikowany twój dokument tożsamości – będziesz musiał zrobić mu zdjęcie oraz zrobić sobie selfie.

Po przesłaniu zdjęć na komputerze kliknij „Zatwierdź weryfikację”. Kolejny etap za tobą, pozostaje już tylko zweryfikować adres zamieszkania. Podaj w formularzu adres, który zgodny jest z dokumentami potwierdzającymi go.

Ostatni etap to wypełnienie ankiety AML (normy dotyczące przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu). Wszystkie powyższe kroki zostały szczegółowo opisane w tym artykule.

Logowanie i wpłata depozytu

Przejdźmy teraz do pierwszego logowania i wpłaty depozytu. W prawym górnym rogu kliknij „Zaloguj”, a następnie wpisz nazwę użytkownika lub e-mail i w kolejnym kroku hasło (w przypadku jednoskładnikowego uwierzytelniania).

jak kupować na bitbay wpłata

Wpłaty depozytu w walutach FIAT dokonujesz, przechodząc do zakładki „Portfele” w menu po lewej stronie. Wybierz interesującą walutę, która musi się zgadzać z walutą konta, z którego dokonujesz przelewu. Upewnij się, że wpisujesz poprawne dane konta i że jest to twoje konto.

Aby zasilić konto kryptowalutami, postępujesz podobnie jak w przypadku walut FIAT. Następnie musisz skopiować podany adres lub zeskanować kod QR. Tu również zachowaj czujność, by prawidłowo skopiować kod. Środki pojawią się od razu po uzyskaniu wymaganych potwierdzeń z sieci.

Jak kupować kryptowaluty na BitBay?

Przejdziemy teraz do centralnej części tego wpisu, a więc wyjaśnienia, jak w zasadzie korzystać z giełdy BitBay. Użytkownik może skorzystać z dwóch opcji: albo skorzystać z szybkiego zakupu lub szybkiej sprzedaży, albo wystawić ofertę. Wyjaśnijmy różnicę.

Szybka transakcja: skorzystaj z tej opcji, jeśli chcesz natychmiast sprzedaż lub kupić kryptowalutę. Wystarczy, że podasz ilość krypto, którą chcesz kupić, bądź kwotę, za którą chcesz dokonać zakupu. Otrzymasz wstępne wyliczenie sumy, którą finalnie dostaniesz, choć zależy ona od aktualnych ofert i jest zmienna. Brana jest pod uwagę aktualna najkorzystniejsza oferta. Po zatwierdzeniu zlecenie zostanie natychmiast zrealizowane, a ty znajdziesz środki na swoim saldzie.

jak kupić na bitbay szybka transakcja

Wystawianie oferty: w tym przypadku to ty decydujesz, po jakim kursie zostanie zrealizowana transakcja. Twoja oferta pojawia się na giełdzie, podobnie jak inne. Do transakcji dojdzie, gdy twoja oferta „spotka się” z ofertą innego użytkownika.

W kwestii szybkiej transakcji nie ma co więcej wyjaśniać. Ale wytłumaczmy dokładniej, jak kupować kryptowaluty na BitBay poprzez wystawienie oferty. Przejdź do zakładki „Giełda” i kliknij „Wystaw ofertę„. Ustal kurs, po którym chcesz, żeby została zrealizowana transakcja, i kliknij „KUP” lub „SPRZEDAJ”. Twoja oferta zostanie dodana do tabeli. Oczywiście musisz tak ją przemyśleć, by miała szansę zostać kiedykolwiek zrealizowana.

bitbay jak kupować wystaw ofertę

Wyjaśnijmy jeszcze na koniec kilka dodatkowych opcji. Jeśli zaznaczysz okienko „Post only” twoja oferta zostanie zrealizowana wyłącznie po ściśle ustalonym przez ciebie kursie. Oprócz tego mamy rodzaje oferty „Stop” oraz „Fill or Kill„. Ta pierwsza oznacza określenie progu, przy którym ma się rozpocząć sprzedaż (w przypadku spadku ceny) lub zakup (w przypadku wzrostu ceny). Druga opcja to oferta limitowana, a więc transakcja musi się odbyć natychmiast, po określonym kursie i w całości.

Wypłata środków

Aby dokonać wypłaty środków, postępujesz podobnie jak w przypadku wpłaty. Musisz przejść do zakładki „Portfele” w menu po lewej stronie. Następnie wybierasz walutę (lub kryptowalutę), którą chcesz wypłacić i klikasz „Wypłata”.

Możesz wypłacać zarówno kryptowaluty, jak i waluty FIAT. W przypadku tych pierwszych wystarczy podać adres odbiorcy i kwotę przelewu. W drugim przypadku możesz wysłać środki tylko na rachunek bankowy, z którego już kiedyś dokonałeś wpłaty na konto, a więc wyłącznie swój własny.

Jak kupować na BitBay: koszty

Tłumacząc, jak kupować na BitBay, wyjaśnijmy przy okazji, z jakimi kosztami wiąże się korzystanie z platformy. Jak już zostało wspomniane, samo założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne. Źródłem kosztów są prowizje i ewentualnie przelewy przy wpłatach i wypłatach.

Prowizje dzielą się na MAKER i TAKER. W przypadku prowizji Maker naliczana jest ona, gdy zostanie zrealizowana oferta kupna/sprzedaży uprzednio złożona w tabeli ofert. Prowizja ta mieści się w przedziale 0,17%-0,30%. Prowizja Taker jest pobierana w chwili zrealizowania istniejącej już oferty innego użytkownika. Mieści się w przedziale 0,25%-0,43%.

Za pomocą cyfrowej waluty i przelewu bankowego w PLN wpłaty dokonamy za darmo. Jeśli wpłacamy depozyt za pomocą karty kredytowej/debetowej lub poczty naliczana jest opłata (2,99%, minimum 10 zł w przypadku karty, 2%, minimum 5 zł w przypadku poczty). Minimalny depozyt to 10 zł. Podobne zasady są w przypadku wypłat.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dotarliśmy do końca wpisu, w którym wyjaśniliśmy, jak kupować kryptowaluty na BitBay. Jak widzisz, nie jest to specjalnie trudne i mam nadzieję, że bez problemu zdołasz dokonać swoich pierwszych transakcji przy pomocy tego poradnika. Tymczasem podsumujmy przedstawione informacje w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jak utworzyć konto na BitBay?

Konto utworzysz za darmo, klikając tutaj. Wystarczy podać e-mail i nadać hasło. Następnie musisz przejść kilkuetapową weryfikację tożsamości i adresu zamieszkania. Trwa to około kilkunastu minut i pozwala na nieograniczone korzystanie z możliwości platformy.
Uwaga: Od listopada 2021 roku giełda BitBay zmieniła nazwę na Zonda. Zmianie nie uległy zasady działania platformy ani dane logowania.

Jak kupować na BitBay?

Aby kupić kryptowaluty na BitBay, należy zalogować się i dokonać pierwszej wpłaty. Następnie dokonujemy szybkiej transakcji, by od razu nabyć kryptowalutę po aktualnie najlepszej ofercie, albo wystawiamy własną ofertę, by zrealizować transakcję po żądanym kursie.

Czym się różni wystawienie oferty od szybkiej transakcji?

Szybka transakcja polega na wpisaniu ile (bądź za ile) chcemy kupić kryptowalutę. Kurs zależy od aktualnie najlepszej oferty na rynku. Kiedy wystawiamy ofertę, to my decydujemy o wartości kursu. Mamy możliwość ustawienia dodatkowych opcji, dzięki czemu nasza transakcja zostanie zrealizowana tylko przy zaistnieniu określonych warunków.

Jak wystawić ofertę na BitBay?

Aby wystawić ofertę na BitBay, przejdź do zakładki „Giełda” i kliknij „Wystaw ofertę”. Określ kurs, który cię satysfakcjonuje. Dodaj dodatkowe opcje jak „Post only” czy „Stop”, jeśli transakcja ma zostać zrealizowana przy określonych warunkach. Wyjaśnienie tych opcji znajdziesz w tym wpisie.

Jak wpłacać i wypłacać środki na BitBay?

Możemy wpłacać lub wypłacać kryptowaluty oraz waluty FIAT. W przypadku tych drugich mamy do wyboru przelew, kartę debetową/kredytową oraz Pocztę Polską. Pamiętaj, że tylko wpłaty/wypłaty w kryptowalutach i przelewem w PLN są bezpłatne.

5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.