Bitbay: weryfikacja i rejestracja na giełdzie kryptowalutowej

691
Bitbay weryfikacja i rejestracja

Chcesz skorzystać z giełdy kryptowalutowej Bitbay? Weryfikacja i rejestracja konta budzą twoje wątpliwości i obawy? Nie przejmuj się! Dzięki dzisiejszemu wpisowi pierwsze kroki z Bitbay będą dla ciebie jak bułka z masłem!

Rynek kryptowalut w ostatnim czasie zyskał ogromną popularność i coraz więcej osób chce na nim inwestować choć niewielką część swojego kapitału. Giełdy kryptowalutowe w większości przypadków są najlepszym rozwiązaniem w celu kupowania i sprzedawania wirtualnej waluty. Jedną z nich jest właśnie polska giełda Bitbay.

Bitbay, jak każda inna giełda kryptowalutowa, wymaga zarejestrowania konta, a jeśli chcemy swobodnie móc korzystać ze wszystkich opcji dostępnych na platformie, musimy również przejść weryfikację. To właśnie ten etap wywołuje najwięcej wątpliwości wśród użytkowników.

W tym wpisie wyjaśnimy krok po kroku, jak założyć konto na Bitbay i przejść weryfikację tożsamości. Dowiesz się również, po co potrzebna jest weryfikacja, jakie możliwości daje oraz jakie są opcje dostępne bez weryfikacji.

Uwaga: Od listopada 2021 roku giełda BitBay zmieniła nazwę na Zonda. Zmianie nie uległy zasady działania platformy ani dane logowania.

Czym jest Bitbay?

Bitbay (przejdź do oficjalnej strony) to polska firma umożliwiająca wymianę ponad 30 kryptowalut. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza tego typu platforma na rodzimym rynku. Zakładając na niej darmowe konto, uzyskujemy dostęp do wymiany krypto, jak i giełdy kruptowalut.

gdzie kupić kryptowalutę bitbay

Zarówno otwarcie, jak i prowadzenie i zamknięcie konta na Bitbay nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wpłaty na konto możemy dokonać za pomocą cyfrowej waluty i przelewu bankowego (w PLN) bez dodatkowych opłat, a także innymi metodami, jak za pomocą karty kredytowej/debetowej czy poczty – wówczas naliczana jest opłata. Minimalny depozyt to 10 zł. Wypłaty w PLN są obciążone dodatkowymi opłatami (w przypadku przelewu bankowego opłata wynosi 6 zł).

Prowizja jest zależna od obrotu: im większy obrót, tym niższa prowizja. Pełna tabela dla wszystkich możliwych operacji dostępna jest na oficjalnej stronie. Ogólnie można powiedzieć, że wysokość prowizji znajduje się w przedziale od 0,17% do 0,43 %.

Jeśli chcemy skorzystać z giełdy kryptowalut Bitbay, musimy założyć konto i wpłacić depozyt. Na giełdzie możesz skorzystać z dwóch opcji. Pierwszą z nich jest „Szybka transakcja„, dzięki której możesz kupować i sprzedawać wybraną wartość (lub za wybraną kwotę) automatycznie, z pomocą systemu. Jeśli chcesz mieć większy wpływ na to, po jakim kursie będą realizowane transakcje, wybierz „Wystaw ofertę„, a twoja oferta pojawi się w tabeli na giełdzie kryptowalutowej.

Aplikacja jest przystępna i umożliwia korzystanie z tych samych funkcji z dowolnego miejsca. Dzięki niej mamy dostęp do własnego portfela kryptowalutowego online, jak i platformy giełdowej.

Przeczytaj też: Giełdy kryptowalut – ranking 10 najlepszych

Bitbay: rejestracja krok po kroku

Samo założenie konta na Bitbay, czyli rejestracja zajmie ci naprawdę chwilkę – około minuty. Jak już zostało wspomniane, procedura ta jest całkowicie bezpłatna. Aby zacząć, kliknij przycisk „Załóż darmowe konto” lub „Zaloguj”, a następnie „Zarejestruj się”.

bitbay rejestracja

Następnie podaj swój adres e-mail i zaznacz dwa okienka potwierdzające, że zapoznałeś się z regulaminem i polityką prywatności oraz że wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Dodatkowo może pojawić się okienko bezpieczeństwa Captcha. Kliknij „Zarejestruj się”.

Na podany przez ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Po wejściu w niego pozostaje ci kliknięcie „Aktywuj konto”, a następnie dokończenie wypełniania formularza rejestracji.

W formularzu musisz nadać swój login i hasło (minimum 8 znaków, małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne). Pamiętaj, żeby hasło było unikatowe i trudne do odgadnięcia. Dodatkowo musisz nadać kod PIN, który składa się z od 4 do 6 cyfr. Zapamiętaj dobrze wszystkie hasła i kody.

W kolejnym kroku musisz podać swoje obywatelstwo oraz ustalić domyślną walutę. Może być nią: PLN, EUR, GBP lub USD. Na sam koniec kliknij na „Stwórz konto” i zaloguj się za pomocą danych, które przed chwilą ustaliłeś. Gotowe!

Bitbay: weryfikacja konta

Teraz przejdziemy do bardziej skomplikowanego zagadnienia, czyli weryfikacji na Bitbay. Dowiemy się, ile trwa weryfikacja, jakie dokumenty są nam potrzebne, a przede wszystkim, jak przebiega i co nam daje.

Weryfikacja nie powinna nas dziwić, jako że mamy do czynienia z regulowaną instytucją finansową. Ostatecznie więc zweryfikowanie zarówno nas, jak i innych użytkowników służy bezpieczeństwu. W dalszej części wpisu wrócimy jeszcze do kwestii tego, czy z Bitbay można korzystać bez weryfikacji, a jeśli tak – to w jakim stopniu.

Bitbay proponuje dwupoziomową weryfikację tożsamości. Każdy z poziomów pozwala na korzystanie z różnego zakresu usług:

 • I poziom to pozytywne zweryfikowanie danych z formularza. Przejście go pozwala na wpłaty kryptowalut i walut FIAT przelewem bankowym.
 • II poziom to pozytywne zweryfikowanie dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. Przejście go pozwala na korzystanie ze wszystkich możliwości platformy, w tym dokonywania wpłat ekspresowych i wypłat.

Zobaczmy teraz, jak krok po kroku przejść przez całą procedurę weryfikacji, by uniknąć problemów i zostać zaakceptowanym.

Bitbay: weryfikacja krok po kroku

Po zalogowaniu na swoje konto (kliknij tutaj) w prawym górnym rogu wybierz „Bitbay weryfikacja”, a następnie „Zweryfikuj konto„. Zobaczysz podstawowe informacje na temat przebiegu weryfikacji. Musisz przygotować sobie swój telefon, dokument tożsamości i dokument potwierdzający miejsce zamieszkania. Kliknij „Zaczynamy!”.

Na potrzeby tego wpisu omówimy weryfikację konta prywatnego, choć oczywiście możesz założyć i zweryfikować również konto firmowe. Do niego będą jednak potrzebne inne dokumenty.

Najpierw musisz potwierdzić swój numer telefonu: wpisz go, odbierz SMS z kodem i wpisz go w kolejnym kroku. Właśnie przeszedłeś pierwszy etap.

bitbay weryfikacja

Kolejnym jest wypełnienie wszystkich danych, potwierdzenie tożsamości i adresu. Dane osobowe, które musisz podać, są następujące:

 • Imię i nazwisko
 • Data urodzenia
 • Płeć
 • Obywatelstwo
 • Kraj urodzenia
 • Kraj rezydencji podatkowej.

Następnie przygotuj telefon z aparatem, dokument tożsamości i dokument potwierdzający adres – za chwilę wyjaśnię, jakie dokumenty są akceptowane. Potwierdzenie tożsamości polega na podaniu następujących danych:

 • Pesel
 • Numer dokumentu
 • Data wydania i data ważności dokumentu
 • Miejsce i kraj wystawienia dokumentu.

Kliknij „Zweryfikuj tożsamość”, wybierz dokument tożsamości, którym się posłużysz. Następnie na swój telefon musisz wysłać bezpieczny link – zrobisz to, skanując kod QR lub przez SMS wysłany na twój telefon. Po kliknięciu w link na telefonie możesz sfotografować swój dokument tożsamości tak, by był on czytelny. Następnie zostaniesz poproszony o zrobienie selfie (oczy muszą być wyraźnie widoczne).

bitbay potwierdzenie tożsamości

Po przesłaniu zdjęć na komputerze kliknij „Zatwierdź weryfikację”. Kolejny etap za tobą, pozostaje już tylko zweryfikować adres zamieszkania.

Podaj w formularzu adres, który zgodny jest z dokumentami potwierdzającymi go (musi to być więc ten sam adres, który będzie np. na piśmie urzędowym, ale niekoniecznie adres z dowodu osobistego). Jeśli masz gotowy dokument spełniający wymagania (o nich za moment), wgraj jego skan lub zdjęcie.

Ostatni etap to wypełnienie ankiety AML (normy dotyczące przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu).

bitbay bez weryfikacji

Ankieta dotyczy następujących kwestii:

 • Przewidywany kraj nadawcy i odbiorcy przelewów
 • Przewidywana miesięczna wysokość inwestycji
 • Kraj zatrudnienia
 • Powiązania z ważnymi stanowiskami politycznymi
 • Rezydencja podatkowa
 • Źródło dochodu
 • Doświadczenie w inwestycjach
 • Cel założenia konta
 • Status zatrudnienia
 • Średnie roczne zarobki

Potwierdzenie tożsamości i dokumenty

Wyjaśnijmy jeszcze, jakie dokumenty akceptowane są na Bitbay. Jeśli chodzi o dokument tożsamości, to powinien nim być dowód osobisty lub paszport, oczywiście ważny. Wiele osób zadaje pytanie, czy można posłużyć się prawem jazdy – takiej opcji niestety nie ma.

bitbay ile trwa weryfikacja

Większy wybór mamy, jeśli chodzi o dokumenty potwierdzające adres zamieszkania. Może to być:

 • Potwierdzenie przelewu bankowego, którego jesteś nadawcą
 • Rachunek za media (woda, prąd, gaz, telefon, Internet), na którym widnieją twoje dane i wskazany adres
 • Pismo urzędowe (np. z ZUS, US)
 • Wyciąg z konta bankowego
 • Umowa z bankiem lub inną instytucją zaufania publicznego
bitbay czy weryfikacja jest bezpieczna

Dokument musi być aktualny, ale jak widzisz, raczej nie będziesz mieć większego problemu z jego zdobyciem i przesłaniem.

Bitbay: ile trwa weryfikacja?

Procedura weryfikacji opisana wyżej może wydawać ci się bardzo skomplikowana i złożona. W rzeczywistości jednak, szczególnie po przeczytaniu tego wpisu, jeśli jesteś dobrze przygotowany, zajmie ci tylko 10-15 minut. Dlatego, żeby nie wydłużać tego czasu, zadbaj wcześniej o wymagane dokumenty i sprawny telefon. Warto go poświęcić, by w pełni cieszyć się możliwościami platformy.

Ile natomiast trzeba czekać na potwierdzenie weryfikacji na Bitbay? Szacowany czas to 30 minut, pod warunkiem, że wysłałeś wszystko, co trzeba, i nic nie będzie budziło wątpliwości. Weryfikacja odbywa się za pośrednictwem oprogramowania, więc czynnik ludzki raczej nie wchodzi w grę. Odczekaj dobę na wiadomość zwrotną. W tym czasie powinna przyjść akceptacja lub uzasadniona odmowa. W przeciwnym razie, skontaktuj się z obsługą.

Bitbay: problem z weryfikacją

Istnieje szereg sytuacji, w których weryfikacja nie może zostać pomyślnie przeprowadzona. Jednak dobre przygotowanie pozwoli ci ich spokojnie uniknąć:

 • Zadbaj o jakość połączenia – problemy z Internetem mogą uniemożliwić weryfikację.
 • Upewnij się, że zdjęcia dokumentów są czytelne, odpowiedniej jakości i widoczne są wszystkie dane.
 • Sprawdź, czy dokumenty, które przesyłasz, są zgodne z wymaganiami i kompletne.
 • Upewnij się, czy podane dane w formularzach zgadzają się z tymi w dokumentach potwierdzających.

Czasami głupie niedopatrzenie, np. pomylenie daty ważności dokumentu, literówka czy przesłanie zdjęcia innego dokumentu niż się zaznaczyło, może już udaremnić weryfikację. O wszelkich niezgodnościach będziesz informowany mailowo.

Jeśli natomiast już na etapie rejestracji pojawił się problem i nie otrzymałeś linku aktywacyjnego, sprawdź folder SPAM, odczekaj trochę, a jeśli nadal nic nie przyjdzie, skontaktuj się z obsługą klienta.

Bitbay bez weryfikacji: na co pozwala?

Obecnie weryfikacja kont na giełdach kryptowalutowych jest absolutnym standardem, zgodnym z normami AML oraz KYC (Know Your Customer). Dlatego też bez choćby pierwszego poziomu weryfikacji nie będziesz mógł wykonać żadnej operacji na giełdzie Bitbay.

Już pierwszy poziom weryfikacji, czyli poprawne wypełnienie formularzy pozwala ci dokonać wpłaty depozytu. Zdarzają się niepochlebne opinie o Bitbay, w których niezadowoleni użytkownicy narzekają na to, że nie mogą wypłacić pieniędzy bez zweryfikowania dokumentów. Jest to jednak zarzut dość naciągany, zważywszy, że wszystkie informacje o weryfikacji znajdują się na stronie, są one całkowicie transparentne i klarowne.

Podsumowując, zdecydowanie zalecane jest dokonanie pełnej weryfikacji, dla własnego komfortu i dla dostępu do pełni możliwości platformy, co tyczy się nie tylko Bitbay, ale i każdej innej giełdy kryptowalutowej. Jeśli natomiast szukasz wskazówek dotyczących tego, jak kupić kryptowaluty bez weryfikacji, przeczytaj ten wpis.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jak wygląda rejestracja na Bitbay?

Rejestracja na Bitbay jest prosta i szybka. Wystarczy kliknąć „Zarejestruj się” lub „Załóż darmowe konto” i podać swój adres e-mail, na który przyjdzie link aktywacyjny. Po jego kliknięciu musisz wypełnić krótki formularz, nadają login, hasło, kod PIN oraz podając swoje obywatelstwo i wybierając domyślną walutę transakcji na platformie. Kliknij tutaj, by się zarejestrować.
Uwaga: Od listopada 2021 roku giełda BitBay zmieniła nazwę na Zonda. Zmianie nie uległy zasady działania platformy ani dane logowania.

Po co weryfikacja na Bitbay?

Weryfikacja na Bitbay jest konieczna do wykonania jakichkolwiek operacji. Jej pierwszy poziom już umożliwi ci wpłatę depozytu, ale dopiero drugi, a więc weryfikacja dokumentów tożsamości i potwierdzających zamieszkanie, pozwala ci na pełne korzystanie ze wszystkich funkcji platformy w tym, co ważne, wypłaty.

Ile trwa weryfikacja konta na Bitbay?

Sama procedura weryfikacji może trwać około 10-15 minut, jeśli dobrze się do niej przygotujesz, a możesz to zrobić, czytając nasz wpis. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, już nawet po pół godzinie możesz cieszyć się pełnymi prawami użytkownika. Niekiedy trzeba odczekać do 24 godzin. W razie problemów, Bitbay będzie kontaktował się z tobą mailowo.

Dowód tożsamości, prawo jazdy, paszport – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby dokonać weryfikacji tożsamości na Bitbay, potrzebny ci dowód osobisty lub paszport. Prawo jazdy w tym wypadku nie jest akceptowane. Pamiętaj, że dokument musi być aktualny, a jego zdjęcie – czytelne.

Jak wygląda potwierdzenie adresu na Bitbay?

Potwierdzenie adresu zamieszkania na Bitbay odbywa się przez przesłanie odpowiednich dokumentów. To może być rachunek, wyciąg z banku, potwierdzenie przelewu czy pismo urzędowe. Ważne, żeby na dokumencie widniały twoje dane osobowe wraz z adresem zamieszkania, który weryfikujesz. Dokument powinien być także możliwie aktualny (nie wysyłaj rachunku sprzed roku!).

Bitbay i konto bez weryfikacji – czy to ma sens?

Jeśli mimo wszystko chcesz uniknąć weryfikacji, od razu ci powiem, że to mija się z celem. Bez weryfikacji na Bitbay nie możesz praktycznie zrobić żadnej operacji. Jest to powszechny standard, a Bitbay obsługuje klientów od 2014 roku. Mówiąc krótko: jeśli chcesz korzystać z giełdy krypto, zweryfikuj konto.

5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.