Bitcan: opinie, recenzja i funkcje polskiego kantoru kryptowalut

591
bitcan

Chcesz dowiedzieć się więcej o Bitcan, polskim kantorze kryptowalut? Interesuje cię, jak z niego korzystać i ile to kosztuje? Chcesz poznać opinie na jego temat? Dobrze trafiłeś!

Dzisiejszy wpis będzie kompletną recenzją serwisu Bitcan, oferującego wymianę oraz przechowywanie kryptowalut. Przyjrzymy się dokładnie, na jakiej zasadzie działa, prześledzimy proces zakładania konta oraz dokonywania transakcji. Omówimy także prowizje i akceptowane metody płatności.

W dalszej części artykułu przedstawimy opinie o tym kantorze kryptowalut oraz przyjrzymy się możliwym alternatywom, jeśli chodzi o wymianę złotówek na kryptowaluty. Na końcu znajdziesz krótkie podsumowanie w postaci odpowiedzi na często zadawane pytania.

Czym jest Bitcan?

Bitcan.pl (tutaj oficjalna strona) to polski internetowy kantor kryptowalutowy. Umożliwia szybką wymianę złotówek (i odwrotnie) na Bitcoin, Ethereum, Tether, a od niedawna również Binance Coin, Binance USD i TerraUSD.

bitcan.pl strona

Co więcej, już wkrótce w ofercie będzie również token ARI10, o którym zrobiło się głośno parę miesięcy temu, będący projektem powstałym przy udziale m.in. kantoru Bitcan. Warto mieć go na oku, jako że jego potencjał oceniany jest na razie bardzo optymistycznie.

Firma ma siedzibę w Poznaniu i działa zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego. Została założona w 2017 roku, następnie przez chwilę wstrzymała działalność, a następnie wznowiła ją w 2019 roku.

W odróżnieniu od giełdy, kantor Bitcan oferuje szybkie transakcje, których czas realizacji w zdecydowanej większości zajmuje mniej niż 2 minuty. Aktualny kurs natomiast pobierany jest z giełdy, na której sam kantor kupuje waluty cyfrowe dla swoich klientów.

Dodatkowo serwis umożliwia użytkownikom bezpieczne przechowywanie kryptowalut w portfelu cyfrowym (o ile nie chce się korzystać z zewnętrznego portfela). Obsługuje kilkadziesiąt tysięcy klientów i ponad 2000 transakcji dziennie.

Klikając poniżej, możesz przejść na stronę kantoru i wstępnie zorientować się, jak to wygląda. Za chwilę powiemy sobie o szczegółach rejestracji i transakcji:

Jak działa Bitcan?

Przejdźmy teraz do aspektów praktycznych. Omówimy najpierw, jak wygląda rejestracja i weryfikacja konta na Bitcan. Następnie przedstawimy funkcje kantoru, w tym portfel kryptowalutowy, jaki oferuje, oraz opcję automatycznych inwestycji. Dalej przejdziemy do kluczowej kwestii, czyli jak kupić kryptowalutę na Bitcan, krok po kroku. Na koniec dowiesz się, jakie są prowizje, czego dotyczą i jakie są akceptowane metody płatności.

Rejestracja i weryfikacja

Zacznijmy od utworzenia konta na platformie Bitcan i przejścia weryfikacji. Rejestracja jest bardzo prosta: wystarczy przejść na stronę główną, kliknąć prowadzący do rejestracji przycisk na górze strony po prawej, wpisać adres e-mail, ustawić hasło i zaznaczyć wymagane zgody.

bitcan rejestracja

Rejestracji można też dokonać przez logowanie się za pomocą konta Facebook lub konta Google.

Zgodnie z powszechnymi normami KYC (weryfikacja tożsamości klienta) i AML (przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy) użytkownicy Bitcan muszą przejść przez kilkuetapową weryfikację konta. Zanim cokolwiek zrobimy, przejdźmy ten proces i poczekajmy na potwierdzenie.

Zwykle do procesu weryfikacji potrzebny nam jest dowód tożsamości oraz dowód miejsca zamieszkania (np. rachunek wystawiony na nasz adres i nazwisko lub wyciąg z banku). Zwykle musimy też odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących pochodzenia naszych dochodów i planów na wykorzystanie środków.

Weryfikacja może trwać nawet kilka minut pod warunkiem, że dokonamy jej w ciągu tygodnia między 8 a 21, czyli w godzinach pracy obsługi klienta Bitcan. W innym przypadku może być konieczne poczekanie nieco dłużej. Gdyby proces weryfikacji z niewyjaśnionego powodu się opóźniał, skontaktuj się z obsługą.

Portfel krypto i inwestycje

Zakupioną na Bitcan kryptowalutę możesz przesłać na zewnętrzny portfel kryptowalutowy. Jeśli jednak go nie posiadasz, możesz skorzystać z bezpiecznego, szyfrowanego i darmowego portfela dostępnego na samej platformie. Korzystając z niego, może płacić kryptowalutami za zakupy online czy przesyłać je innym osobom.

Aby dostać się do swojego portfel Bitcan, wystarczy się zalogować i przejść do zakładki Portfel. Kiedy dodatkowo klikniesz „Prześlij BTC na portfel”, wyświetli ci się kod QR oraz adres twojego portfela.

Dodatkowo Bitcan oferuje również narzędzie do automatycznego inwestowania w kryptowaluty. Opiera się ono na strategii Dollar Cost Averaging (DCA), która polega na regularnym inwestowaniu małych kwot przez dłuższy czas.

bitcan dca

Na swoim koncie musisz przejść w zakładkę Kup i Zakupy cykliczne – jak na powyższym obrazku. Następnie wybierasz, w jaką kryptowalutę chcesz inwestować, o jakiej wartości i z jaką częstotliwością. Po ustawieniu parametrów system sam będzie za ciebie wszystko robił, a ty w każdej chwili będziesz mógł skontrolować swój portfel.

Zakup kryptowalut krok po kroku

Opiszemy teraz, jak krok po kroku dokonać transakcji na Bitcan, a więc kupić (ale też sprzedać) kryptowalutę i następnie wypłacić środki z portfela. Warto na samym początku podkreślić, że na ogół transakcje w kantorze przebiegają bardzo szybko.

Zaloguj się i przejdź do zakładki Kup. Wybierz wartość, którą chcesz kupić, korzystając z przeliczników na platformie. Następnie dokonaj bezpiecznej płatności jedną z dostępnych metod (wymienimy je poniżej). Podaj, gdzie mają zostać wysłane kryptowaluty (czy na portfel Bitcan, czy na inny portfel o podanym przez ciebie adresie). I to w zasadzie wszystko!

jak kupić btc na bitcan

Jeśli chcesz sprzedać kryptowalutę, musisz najpierw przesłać ją na Bitcan za pomocą opcji „Prześlij na portfel„. Kiedy już tam jest, musisz w Ustawieniach podać Rachunek do wypłat, czyli konto bankowe, na które zostaną wypłacone złotówki z wymiany. Następnie kliknij zakładkę Sprzedaj i wskaż kwotę. Wysyłka odbywa się w dni robocze, dwa razy dziennie do godz. 14.

Jeśli chcesz wypłacić kryptowalutę na inny adres portfela, kliknij „Wypłać z portfela„, podaj adres (pamiętaj, że najmniejszy błąd skutkuje utratą środków), wybierz typ przelewu (ekonomiczny w ciągu 24 godzin lub priorytetowy w ciągu 30 minut) oraz wpisz kwotę.

Prowizje i metody płatności

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę na kwestiach finansowych. Pierwsza ważna informacja jest taka, że Bitcan umożliwia wymianę wyłącznie PLN na kryptowaluty (i odwrotnie). Transakcje nie odbywają się np. w EUR.

Zdecydowanym plusem jest wiele metod płatności. Do wyboru masz przelew online Paybynet (który obsługuje większość najbardziej popularnych banków w Polsce), płatność kartą Visa i Mastercard oraz BLIK.

Minimalna wartość transakcji kupna wynosi 50 zł, a sprzedaży – 40 zł. Maksymalny próg dla pojedynczej transakcji to 50.000 zł.

Zarówno za kupno, jak i za sprzedaż kantor pobiera prowizję. Wynosi ona 1,5% w przypadku kupna i 1% w przypadku sprzedaży. Do tego należy doliczyć opłaty transakcyjne, które nie idą na konto kantoru, ale tzw. miner fee dla sieci danej kryptowaluty i to od niej uzależniona jest ich wysokość, które jest zmienna. Bitcan natomiast stara się ją zminimalizować.

Na koniec warto też wspomnieć, że Bitcan może ułatwić ci rozliczenie podatku PIT. W zakładce Historia na swoim koncie możesz pobrać podsumowanie z poprzedniego roku.

Czy Bitcan jest bezpieczny?

Zanim przejdziemy do opinii na temat Bitcan, przeanalizujmy bezpieczeństwo tej platformy. Od razu po wejściu na stronę główną możemy zauważyć, że kantor bardzo podkreśla przestrzeganie norm bezpieczeństwa i zastosowanie rozwiązań, które mają je dodatkowo wzmocnić.

Transakcje są chronione protokołem SSL 256, tak jak w bankowości elektronicznej. Tożsamość użytkowników jest weryfikowana, a dodatkowo możesz ustawić dwuskładnikowe uwierzytelnianie, dzięki któremu dostęp do twojego konta będzie jeszcze bezpieczniejszy (za pomocą kodów SMS). Transakcje są monitorowane przez system sztucznej inteligencji.

Poza tym, jak już wspomnieliśmy, kantor Bitcan działa legalnie, zgodnie z polskim prawem i na bieżąco dostosowuje się do zmian w przepisach i wszelkich norm.

Trzeba jednak podkreślić, że należy zachować szczególną ostrożność z powodu oszustów, którzy mogą podawać się za Bitcan. Zachowaj czujność i sprawdzaj, czy np. wiadomość mailowa pochodzi z domeny @bitcan.pl.

Bitcan: opinie

W sieci można natknąć się na różne opinie na temat kantoru Bitcan. Część użytkowników narzeka na brak możliwości dokonania transakcji oraz opieszałość pracowników obsługi klienta. Należy jednak brać pod uwagę, że nie wszyscy przechodzą do końca proces weryfikacji lub skarżą się na to, że w ogóle jest on konieczny.

Z opinii w Internecie wynika też, że zespół Bitcan na bieżąco naprawia zgłaszane błędy, rozwiązuje problemy i odpowiada na negatywne komentarze. Klienci chwalą kantor za jedne z najniższych prowizji w tej kategorii platform, a to poważny argument na plus.

Bitcan obsługuje kilkadziesiąt tysięcy klientów oraz bierze udział w nowym projekcie ARI10, co jest ewidentnym dowodem na dynamiczny rozwój platformy. Niemal wszystkie transakcje odbywają się szybko i bezproblemowo. Obsługa platformy jest zresztą banalnie prosta.

Warto podkreślić też, że Bitcan dokłada wszelkich starań, by dbać o swoją transparentność i edukować użytkowników dzięki artykułom na blogu. Przejrzystość informacji na stronie i rozbudowane sekcje z pytaniami i odpowiedziami przemawiają na korzyść serwisu.

Alternatywy dla Bitcan

Możliwe alternatywy dla Bitcan są liczne, ale najbardziej znane i interesujące to z pewnością giełdy kryptowalutowe Zonda i Binance (inne giełdy kryptowalut znajdziesz w tym wpisie).

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Zonda to polska giełda kryptowalut, która również umożliwia zakup krypto za złotówki oraz przechowywanie w portfelu. Oprócz szybkich transakcji na wzór kantoru możemy handlować na giełdzie. Wybór kryptowalut jest też znacznie szerszy.

Binance to z kolei największa światowa giełda kryptowalut, oferując największy wybór. Spready są bardzo konkurencyjne, a oferta handlowania, stakingu i innych opcji – bardzo interesująca.

Niewątpliwie przewagą giełd kryptowalutowych nad kantorem jest wysokość prowizji. Natomiast są to platformy bardziej zaawansowane i skomplikowane niż Bitcan.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Co to jest Bitcan i co go różni od giełdy kryptowalut?

Bitcan to kantor kryptowalut online, a więc oferuje szybką wymianę PLN na kryptowaluty i odwrotnie. Giełda natomiast służy do handlu między użytkownikami poprzez wystawianie ofert.

Jak kupić kryptowalutę na Bitcan?

Należy założyć konto tutaj i przejść weryfikację. Następnie wpłacamy środki w PLN, klikamy „Kup” i wybieramy wartość. Kryptowaluty zostają przesłane na portfel Bitcan lub na portfel zewnętrzny, którego adres podamy.

Jakie są prowizje na Bitcan?

Prowizja za kupno wynosi 1,5%, a za sprzedaż – 1%. Do tego dochodzą opłaty transakcyjne dla sieci kryptowaluty.

Jakie kryptowaluty są dostępne na Bitcan?

Obecnie dostępne są: Bitcoin, Ethereum, Tether, Binance Coin, Binance USD oraz TerraUSD.

Jakie metody płatności akceptuje Bitcan?

Bitcan akceptuje przelew online (Paybynet), płatność kartą Visa i Mastercard oraz BLIKIEM.

Czy Bitcan jest bezpieczny?

Kantor przestrzega wytycznych KNF, stosując się do norm KYC i AML. Posiada system monitorowania transakcji, stosuje protokół SSL 256 (tak samo jak banki) oraz umożliwia ustawienie dwuskładnikowego uwierzytelniania. To sprawia, że transakcje i przechowywane środki są zabezpieczone.

Czy istnieją kody promocyjne na Bitcan?

Tak, co jakiś czas pojawiają się kody promocyjne (np. z okazji Black Friday). Należy śledzić stronę kantoru, by być na bieżąco ze specjalnymi ofertami.

3.7/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.