Bitpanda Pro: kompletna recenzja, opinie, opis działania i opłaty

816
Bitpanda Pro

Jak działa Bitpanda Pro? Jakie prowizje pobiera przy wymianie walut? I jakie są różnice w stosunku do wersji podstawowej?

W tym artykule, szczegółowo opowiemy o Bitpanda Pro i wyjaśnimy, jak używać go do handlu kryptowalutami. Zobaczymy w szczególności, jak zarejestrować się na giełdzie, jakie są różnice w porównaniu z klasyczną wersją Bitpanda i czy w ostatecznym rozrachunku warto polegać na tej platformie. Gotowy? Zaczynajmy!

Czym jest Bitpanda Pro? Recenzja

Bitpanda Pro jest wersją giełdy Bitpanda przeznaczoną dla doświadczonych traderów (oficjalna strona tutaj). Została ona rozwinięta z podstawowej platformy w celu zaspokojenia potrzeb bardziej doświadczonych inwestorów i oferuje ona dodatkowe narzędzia, które ułatwiają zakup i sprzedaż kryptowalut.

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, Bitpanda to projekt powstały w wyniku działalności austriackiego start-upu, prowadzonego przez Christiana Trummera, Erica Demutha i Paula Klanscheka. Giełda nie przestała się rozwijać od momentu jej założenia w 2014 roku, tworząc własną kryptowalutę, znaną jako BEST, jak i rozwijając wersję Pro swojej platformy.

Obecnie zarówno Bitpanda, jak i Bitpanda Pro mogą być używane przez inwestorów z całego świata, z wyjątkiem tych, którzy są mieszkańcami Chin i Stanów Zjednoczonych. Ze względu na fakt, że giełda ma siedzibę w Austrii i podlega regulacjom finansowym Unii Europejskiej, Bitpanda jest szczególnie doceniana przez europejskich użytkowników.

Warto zaznaczyć, że liczba kryptowalut dostępnych obecnie na Bitpanda Pro jest mniejsza niż tych oferowanych w klasycznej wersji giełdy. W szczególności odnosimy się do: Bitcoin, Ripple, Ethereum, BEST, IOTA i Pantos.

Należy też podkreślić, że wersja Pro oferuje ogromne korzyści pod względem pobieranych prowizji i dodatkowych narzędzi oferowanych do handlu kryptowalutami. W następnych kilku akapitach tej recenzji, zamierzamy szczegółowo opisać wszystko, co musisz wiedzieć o różnicach między Bitpanda i Bitpanda Pro.

Rejestracja na Bitpanda Pro

Proces rejestracji na Bitpanda Pro jest taki sam jak na klasycznej platformie. Po wypełnieniu tego formularza i po zalogowaniu się będziesz mógł zdecydować, czy chcesz mieć dostęp do giełdy podstawowej, czy do wersji Pro.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, aby zarejestrować konto na Bitpanda, wystarczy przejść na oficjalną stronę (kliknij tutaj) i kliknąć na „Rozpocznij” lub „Zacznij teraz”. W niektórych przypadkach możesz zostać poproszony o wybór pomiędzy kontem osobistym a firmowym:

Wybierz żądany typ konta i kliknij na „Dalej”. To przeniesie cię do formularza rejestracyjnego:

Wypełnij wymagane pola, wpisując swoje imię, nazwisko, e-mail, hasło i kraj zamieszkania oraz zaznaczając standardowe klauzule dotyczące prywatności i warunków użytkowania.

Po zakończeniu rejestracji i wprowadzeniu numeru telefonu komórkowego do systemu, należy potwierdzić swoją tożsamość. Procedura jest stosunkowo prosta i szybka. Będziesz musiał połączyć się z operatorem specjalizującym się w tego typu procedurach. Sprawdzi on twój dokument, którym może być dowód osobisty lub paszport.

Weryfikacja odbywa się zazwyczaj w języku angielskim lub polskim, w zależności od dostępności operatorów, i może być przeprowadzona zarówno z komputera, jak i z telefonu komórkowego (weryfikacja jest taka sama dla wersji podstawowej i Pro i musi być przeprowadzona tylko raz).

Pamiętaj, że bez weryfikacji twojej tożsamości nie możesz przystąpić do inwestowania w kryptowaluty i inne aktywa. Nie jest to ograniczenie Bitpanda, gdyż takie są obowiązujące przepisy, mające na celu walkę z praniem brudnych pieniędzy.

Wpłaty i wypłaty na Bitpanda Pro

Po zakończeniu rejestracji i zweryfikowaniu swojej tożsamości, aby rozpocząć handel z Bitpanda Pro, będziesz musiał dokonać pierwszego depozytu lub przenieść środki z innych portfeli kryptowalutowych. Na tej giełdzie istnieją trzy główne metody wpłat:

  • Przelew środków z Bitpanda: jest to najprostsze rozwiązanie i nic nie kosztuje. W każdej chwili możesz przelać walutę fiat i cyfrową z Bitpanda do Bitpanda Pro i na odwrót.
  • Depozyt z zewnętrznego portfela: logując się do Bitpanda Pro i klikając na ikonę użytkownika, można wybrać „Deposit” i jako metodę „from blockchain”. Następnie będziesz mógł wygenerować adres, na który chcesz wysłać swoje cyfrowe aktywa.
  • Bezpośredni depozyt na Bitpanda Pro: trzeci sposób to wpłata środków bezpośrednio na platformę Pro, poprzez przelew bankowy lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Zwróć uwagę, że w tym przypadku obsługiwane waluty to tylko euro i frank szwajcarski. Jeśli chcesz używać USD lub GBP, musisz najpierw przejść przez podstawową wymianę.

Podobne uwagi odnoszą się do wypłat. Tutaj będziesz mógł wysłać fundusze z Bitpanda Pro z powrotem do Bitpanda lub wypłacić je za pomocą przelewu bankowego, a nawet wysłać kryptowaluty do innego cyfrowego portfela.

Trading na Bitpanda Pro

Poświęćmy teraz jeszcze kilka słów na to, jak działa Bitpanda Pro, czyli jak otwierać i zamykać pozycje tradingowe za pośrednictwem tej giełdy. Platforma wygląda jak poniżej:

W prawym górnym rogu możesz wybrać aktywa, którymi chcesz handlować. Akurat w tym przypadku jesteśmy na parze BTC/EUR, która pozwala na kupno lub sprzedaż Bitcoina w zamian za euro. W sekcji „My Orders” możesz zobaczyć zamówienia już ustawione w systemie.

Po lewej stronie znajdziesz formularz zamówienia, w którym możesz kupić lub sprzedać kryptowaluty. Możesz wykonać zlecenie rynkowe (Market, zwane również taker), w którym zastosowany zostanie aktualny kurs wymiany, lub zlecenie z limitem (Limit, czyli zlecenie typu maker). Tutaj określasz dokładną wartość, za jaką dokonasz transakcji. Aby potwierdzić zamówienie, wystarczy kliknąć na przycisk na dole, którym w tym przypadku jest „Buy BTC”.

Na środku ekranu można zobaczyć wykres świecowy, aktualizowany w czasie rzeczywistym, pary BTC/EUR. Możesz zmienić horyzont czasowy, aby przeprowadzić analizę techniczną aktywów, którymi zamierzasz handlować. Narzędzia analityczne, które będziesz miał do dyspozycji są liczne.

Podsumowując, platforma ta posiada wiele ciekawych funkcji i jest zdecydowanie bardziej odpowiednia dla profesjonalnych traderów niż jej tradycyjna wersja. Aby dowiedzieć się więcej, jak działa, kliknij tutaj.

Bitpanda Pro App

W przeciwieństwie do innych giełd, które mają dwie oddzielne aplikacje dla wersji podstawowej i Pro, Bitpanda ma tylko jedną aplikację, więc nie ma możliwości, abyś się pomylił.

Podobnie jak w przypadku logowania się z przeglądarki, aplikacja pozwoli ci zdecydować, czy chcesz mieć dostęp do wersji podstawowej czy Pro. Wystarczy dokonać prostego przełączenia.

Aplikacja jest intuicyjna i łatwa w użyciu, pozwalając na handel kryptowalutami za pomocą kilku prostych kliknięć i stałe monitorowanie statusu inwestycji.

Bitpanda Pro: koszty i prowizje

Przeanalizujmy teraz prowizje stosowane przez Bitpanda Pro. Porównanie z wersją podstawową znajdziesz w dedykowanej sekcji. Zacznijmy od tego, że nie ma żadnych kosztów związanych z rejestracją lub utrzymaniem portfela.

Jeśli chodzi o depozyt, można go wpłacić bezpośrednio przelewem bankowym lub kartą kredytową/debetową. W pierwszym przypadku nie ma żadnych opłat, natomiast w drugim pobierana jest prowizja w wysokości 1,5%.

Możesz również wpłacić swoje pieniądze najpierw na podstawową wersję Bitpanda, a następnie przelać środki na giełdę Pro, oczywiście nic nie płacąc. Metody płatności akceptowane do doładowania portfela Bitpanda są następujące: przelew bankowy, karta kredytowa/debetowa, Skrill, Neteller, Sofort, EPS, GiroPay.

Jednak najciekawszą częścią do przeanalizowania są prowizje od handlu kryptowalutami. W wersji Pro zależą one od wolumenu obrotu osiągniętego w ciągu ostatnich 30 dni. Są one podzielone na prowizje makera i takera.

Zlecenie maker polega na określeniu wartości, po której chcesz kupić lub sprzedać kryptowalutę. W tym sensie jest to zamówienie, które może być złożone w przyszłości, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Zlecenie taker, z drugiej strony, znane również jako zlecenie rynkowe, jest zleceniem natychmiastowym. W tym przypadku stosowany jest aktualny kurs wymiany.

Prowizje zaczynają się od 0,15% dla zleceń taker i od 0,10% w przypadku zleceń maker, a następnie zmniejszają się wraz ze wzrostem wolumenu obrotu. Są to bardzo ciekawe wartości, które konkurują z najlepszymi giełdami na rynku (tylko Binance i kilka innych jest na tym samym poziomie).

Dodatkowo możesz obniżyć te prowizje o 20%, jeśli zdecydujesz się dołączyć do programu BEST. Kupując kryptowalutę stworzoną przez Bitpanda (BEST), możesz zdecydować się na wykorzystanie jej do pokrycia opłat handlowych. W ten sposób uzyskasz zniżkę do 20%.

Opinie o Bitpanda Pro

Przyjrzyjmy się jednak opiniom tych, którzy już korzystali z Bitpanda. Na TrustPilot, międzynarodowej stronie z recenzjami online, giełda ta ma ocenę 4,4 na 5. Jest to dość wyjątkowe w branży, w której klienci są zawsze bardzo krytyczni.

Jak sam widzisz, klienci są bardzo zadowoleni z Bitpanda. Przeglądając więcej opinii, zobaczymy, że chwalą giełdę za niskie prowizje, możliwość trzymania w portfelu zarówno walut fiat, jak i kryptowalut, a także inwestowania w metale szlachetne. Z koleo wariant Pro jest szczególnie doceniany przez traderów z powodu różnych funkcji analizy technicznej oferowanych przez platformę.

Bitpanda Pro a Bitpanda

Na koniec powinniśmy omówić bardziej szczegółowo różnice między Bitpanda Pro i podstawową wersją giełdy, aby zrozumieć, która jest bardziej odpowiednia dla kogo.

Jak wspomniano powyżej, Bitpanda Pro jest rozwiązaniem, które jest skierowane do bardziej doświadczonych traderów i w tym sensie oferuje bardziej zaawansowane funkcje.

Podczas gdy Bitpanda pozwala na handel kryptowalutami w bardzo prosty sposób, platforma Pro umożliwia analizę trendu rynkowego. Pozwala to na podjęcie odpowiedniej decyzji, również w oparciu o typowe narzędzia analizy technicznej. Dodatkowo możesz zdecydować, czy chcesz wykonać zlecenie po cenie rynkowej, z limitem lub ustawić opcje stop loss lub take profit.

Kolejną istotną różnicą, na którą należy zwrócić uwagę, są opłaty pobierane przez obie giełdy. Podstawowa wersja Bitpanda stosuje spread na kupno i sprzedaż w wysokości 1,49%. W wersji Pro jednak, jak już widzieliśmy, spread zależy od wolumenu obrotu i nigdy nie przekracza 0,15%.

Jeśli chodzi o liczbę dostępnych kryptowalut, w wersji Pro możesz handlować tylko Bitcoin, Ripple, Ethereum, BEST, IOTA i Pantos. Jest to z pewnością ograniczenie platformy, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości liczba dostępnych kryptowalut wzrośnie.

Jeśli jednak jesteś zainteresowany kupnem innych walut cyfrowych, zawsze możesz to zrobić poprzez podstawową wersję Bitpanda. Oferuje ona w sumie około 50 kryptowalut, 4 portfele walutowe i konta dla metali szlachetnych.

Na zakończenie warto wspomnieć, że zawsze istnieje możliwość przełączenia się pomiędzy Bitpanda a Bitpanda Pro. Z tego powodu, inwestor będzie mógł korzystać z obu wersji platformy i czerpać korzyści zarówno z kompletności pierwszej, jak i z niskich prowizji oraz zaawansowanych narzędzi handlowych drugiej.

2.3/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.