Bitpanda: opinie, recenzja, działanie i ceny giełdy kryptowalutowej

1012
bitpanda giełda

Jak działa Bitpanda? Jakie są pobierane opłaty? I jakie kryptowaluty są tam dostępne?

Dowiemy się tego właśnie w tym artykule. Będzie to kompleksowa recenzja Bitpanda, w której znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat tej giełdy kryptowalutowej. Jakie tematy za chwilę poruszymy?

Po pierwsze, podamy kilka informacji na temat historii tej giełdy, a następnie przejdziemy do kryptowalut, którymi możesz na niej handlować. Następnie omówimy wysokość pobieranych opłat i poznamy dokładniej funkcje platformy.

Przeanalizujemy wspólnie, jak zarejestrować się na Bitpanda i jak zweryfikować swoją tożsamość, zobaczymy, jakie są akceptowane metody płatności, dostępne konta i poznamy program BEST, a następnie dowiemy się, jak kupić Bitcoina i inne kryptowaluty na tej platformie.

Zobaczymy również jakie są główne zalety i wady tego serwisu oraz czy naprawdę warto korzystać z Bitpanda, czy też lepiej wybrać inną giełdę. Przedstawimy kilka opinii o serwisie, a na koniec podsumujemy jej możliwe alternatywy. Gotowy? Zaczynajmy!

Bitpanda: historia giełdy

Bitpanda (oficjalna strona tutaj) to giełda, która jest efektem projektu austriackiego startupu kierowanego przez Christiana Trummera, Erica Demutha i Paula Klanscheka. Została założona w 2014 roku pod pierwotną nazwą „Coinimal GmbH”. W kolejnych latach platforma przeszła rebranding, przyjmując obecną nazwę.

W tamtych czasach założyciele, którzy byli głęboko przekonani co do tej nowej metody płatności online, szukali łatwego sposobu na zakup Bitcoina, ale w Europie nie było to takie proste. Dlatego właśnie powstała Bitpanda, której celem jest uczynienie takich transakcji łatwymi i szybkimi.

Bitpanda otrzymała nagrodę Best Fintech Startup 2017 i jest to świadectwo pasji, z jaką programiści realizowali cały projekt. Do tej pory jest to jedna z najważniejszych giełd, za pośrednictwem której można handlować nie tylko kryptowalutami, ale również metalami szlachetnymi i posiadać portfele w różnych walutach FIAT.

W 2019 roku narodził się BEST (skrót od Bitpanda Ecosystem Token), kryptowaluta, która gwarantuje duże korzyści i zniżki dla inwestorów tej giełdy, o ile jest kupowana i przechowywana. Umożliwiło to znaczne dofinansowanie projektu, przenosząc go na wyższy poziom. Skupmy się jednak teraz na kryptowalutach dostępnych na Bitpanda.

Kryptowaluty obsługiwane na Bitpanda

Obecnie na Bitpanda dostępnych jest ponad 80 kryptowalut, a ich liczba stale rośnie. Niektóre z nich obsługują token ERC20 typowy dla technologii Ethereum. Poniżej znajduje się lista najważniejszych z nich:

Oprócz nich można inwestować w trzy indeksy związane ze światem kryptowalut: BCI5, BCI10, BCI25.

Po więcej informacji na temat dostępnych rynków oraz w celu założenia konta na tej giełdzie odsyłamy cię na oficjalną stronę Bitpandy, na którą możesz wejść klikając tutaj.

Bitpanda: opłaty

Bardzo ważną informacją są prowizje stosowane przez Bitpanda. Rozróżnijmy prowizje od wpłat i wypłat od tych związanych z każdą transakcją kupna i sprzedaży. Zacznijmy od tego ostatniego.

Bitpanda stosuje prowizję w formie spreadu od każdej transakcji kupna lub sprzedaży równą 1,49%. Wartości te są zgodne z wartościami innych podobnych platform. Dodatkowo, prowizje za kupno i sprzedaż mogą być obniżone poprzez przejście na Bitpanda Pro, co jest jeszcze wygodniejsze.

Jeśli chodzi o handel metalami szlachetnymi, mamy:

 • Złoto: 0,5% kupno, 1% sprzedaż. Za wartości powyżej 20g złota płacisz 0,0125% tygodniowo prowizji od depozytu;
 • Srebro: 2,5% kupno, 2% sprzedaż. W przypadku ilości powyżej 200g płacisz 0,025% tygodniowo prowizji od depozytu;
 • Platyna: 2,5% kupno, 2% sprzedaż. Za wartość powyżej 20g płacisz 0.025% tygodniowo prowizji od depozytu;
 • Pallad: 2,2% kupno, 1,8% sprzedaż. Za wartość powyżej 20g płacisz 0.025% tygodniowo prowizji od depozytu.

Możesz wpłacić środki w 5 walutach FIAT: euro, dolar, funt, frank szwajcarski i lira turecka. Za wpłacanie i wypłacanie środków pobierane są następujące opłaty:

 • Przelew SEPA: bez opłat
 • Karta kredytowa/debetowa/przedpłacona: 1,5%
 • Skrill/Neteller: 1eur/0.9eur + 3,6%
 • Sofort: 1,99%
 • EPS i GiroPay: 0,25eur + 2%

Jak widać, opłaty za wpłatę i wypłatę nie są wygórowane i nie odbiegają od tych stosowanych w przypadku innych giełd. Zawsze zaleca się wpłacanie pieniędzy na Bitpanda za pomocą przelewu SEPA, dzięki czemu płacisz tylko spread przy transakcjach kupna i sprzedaży.

Jak działa Bitpanda

Porozmawiajmy teraz o tym, jak działa Bitpanda: jak się zarejestrować, jak zweryfikować swoje konto, jak wpłacać pieniądze (akceptowane metody płatności) i jak kupować kryptowaluty.

Przewodnik rejestracji

Proces rejestracji na Bitpanda jest bardzo prosty. Zaczynając od strony głównej serwisu (możesz ją znaleźć pod tym linkiem) kliknij na przycisk „Get Started”. Kliknięcie przeniesie cię do następującego formularza, gdzie zakończysz proces rejestracji:

W tym momencie wystarczy podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail, hasło, kraj zamieszkania dla celów podatkowych i sprawdzić klauzule dotyczące prywatności, warunków i marketingu. W mgnieniu oka uzyskasz dostęp do platformy, której funkcje szczegółowo opiszemy w dedykowanej sekcji.

Na razie wystarczy wiedzieć, że Bitpanda jest podzielona na trzy główne sekcje:

 • Dashboard: w tej sekcji znajdziesz podsumowanie swojego kapitału w kryptowalutach, metalach szlachetnych i walutach FIAT. Możesz również sprawdzić trend głównych aktywów w czasie rzeczywistym.
 • Portfele: tutaj znajdziesz szczegółowy opis wszystkich portfeli, które posiadasz, wraz z ich względną wartością. Możesz filtrować pomiędzy kryptowalutami, walutami fiat i metalami szlachetnymi.
 • Ceny: w tej ostatniej części znajdziesz wszystkie ceny aktywów, którymi handluje się na Bitpanda.

Weryfikacja konta

Po zakończeniu rejestracji i wprowadzeniu numeru telefonu komórkowego do systemu, będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość. Procedura jest stosunkowo prosta i szybka. Będziesz musiał połączyć się z operatorem specjalizującym się w tego typu operacjach, który sprawdzi twój dokument. Może nim być dowód osobisty lub paszport.

Procedura weryfikacji odbywa się zazwyczaj w języku angielskim lub polskim, w zależności od dostępności operatorów, i może być przeprowadzona zarówno z komputera, jak i z telefonu komórkowego za pomocą dedykowanej aplikacji.

Przypominamy, że bez weryfikacji tożsamości według obowiązującego prawa nie można przystąpić do inwestowania w kryptowaluty i inne aktywa. To nie jest ograniczenie platformy, ale obowiązujące przepisy.

Akceptowane metody płatności

Metody płatności akceptowane przez Bitpanda są liczne i z tego punktu widzenia czynią tę giełdę dość elastyczną. Oto one:

 • Karta kredytowa/debetowa/przedpłacona (obiegowa Visa lub MasterCard) w euro
 • Przelew SEPA
 • Systemy płatności osób trzecich (Skrill, Neteller, Sofort, Giropay, EPS).

Prowizje stosowane przy wpłatach i wypłatach za pomocą każdego z opisanych systemów płatności można znaleźć w sekcji dotyczącej opłat na Bitpanda.

Rachunki dostępne na Bitpanda: rodzaje i poziomy

Istnieją cztery rodzaje rachunków na Bitpanda:

 • Waluty FIAT: euro, dolary, franki szwajcarskie, funty szterlingi i liry tureckie;
 • Metale szlachetne: złoto, srebro, platyna i pallad;
 • Kryptowaluty: wszystkie kryptowaluty dostępne na Bitpanda;
 • Indeksy: BCI5, BCI10 i BCI25.

Przy pierwszym depozycie dodajesz pieniądze do jednego z portfeli w walutach FIAT, takich jak euro lub dolary. Następnie możesz zainwestować swoje wcześniej wpłacone pieniądze w kryptowaluty lub metale szlachetne. Ewentualnie możesz przenieść kryptowalutę z innego portfela zewnętrznego.

Na Bitpanda istnieją również trzy poziomy: starter, brązowy i złoty, które różnią się limitem kupna / sprzedaży dziennie, miesięcznie i w ogóle. Zobaczmy, ile wynoszą te limity dla każdego poziomu.

Starter:

 • Dzienne limity kupna/sprzedaży: 1,000 EUR
 • Miesięczne limity kupna/sprzedaży: 7.500 EUR
 • Łączne limity kupna/sprzedaży: 30.000 EUR

Brązowy:

 • Dzienne limity kupna/sprzedaży: 1.500 EUR
 • Miesięczne limity kupna/sprzedaży: 10.000 EUR
 • Łączne limity kupna/sprzedaży: 50.000 EUR

Złoty:

 • Dzienne limity kupna/sprzedaży: 15.000 EUR
 • Miesięczne limity kupna/sprzedaży: 300.000 EUR
 • Łączne limity kupna/sprzedaży: 1.500.000 EUR

Program BEST

Bitpanda bardzo mocno skupia się na rozwoju i promocji swojej kryptowaluty BEST. W związku z tym, stworzyła program nagród, zgodnie z którym można uzyskać do 1% wartości portfela w BEST każdego miesiąca.

Wartość tego procentu różni się w zależności od twojego poziomu VIP, który może być zwiększony w miarę posiadania większej ilości BEST. Jest to okazja, która pozwala na gromadzenie dodatkowych dochodów i dlatego polecamy ją wziąć pod uwagę.

Ponadto, aktywując specjalną opcję w ustawieniach aplikacji, można wybrać opcję płacenia wszystkich prowizji handlowych w BEST, a tym samym uzyskać zniżkę do 20% na opłaty handlowe.

Jak kupić Bitcoin i inne kryptowaluty na Bitpanda

Proces zakupu Bitcoina i innych kryptowalut na Bitpanda jest bardzo prosty. Jednak pierwszą rzeczą, którą powinieneś zawsze zrobić, jest wpłacenie depozytu, w przeciwnym razie w sekcji „Trade” widok będzie taki jak poniżej, z zablokowanymi opcjami związanymi z kupnem i sprzedażą:

Po zakończeniu wpłaty, sekcje, które są nieaktywne na powyższym obrazku, zostaną aktywowane. Zobaczmy teraz pełny przegląd tego, co możesz zrobić na Bitpanda, analizując te pięć funkcji:

 • Buy: pozwala na kupowanie kryptowalut, indeksów i metali szlachetnych;
 • Sell: pozwala na sprzedaż kryptowalut, indeksów i metali szlachetnych;
 • Swap: pozwala na wymianę jednego składnika aktywów na inny. Na przykład możesz wymienić kwotę w Bitcoin na równoważną kwotę w Ethereum;
 • Savings Plan: jest to rodzaj planu akumulacji, w którym można włączyć ustawienia, które pozwolą kupować pewne aktywa regularnie, w trybie codziennym, cotygodniowym, co dwa tygodnie lub co miesiąc;
 • Redeem voucher: w tej sekcji możesz zrealizować swój voucher z Bitpanda, jeśli go posiadasz.

Jak widać nie ma nic skomplikowanego w działaniu tej giełdy. Wszystko jest proste i przejrzyste.

Bitpanda: czy warto? Zalety i wady

Poniżej znajdziesz kilka osobistych przemyśleń na temat tego, dlaczego powinieneś wybrać Bitpanda zamiast jednej z wielu innych giełd dostępnych na rynku.

Po pierwsze, Bitpanda jest solidną usługą, która istnieje od wielu lat i jest regulowana prawnie w Europie, jako że firma ma siedzibę w Austrii. Z tych powodów jest to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej używanych przez europejskich inwestorów giełd kryptowalut.

Ale zalety Bitpanda się na tym nie kończą. Otwierając darmowe konto, będziesz miał do dyspozycji 5 portfeli w walutach FIAT (euro, dolar, frank szwajcarski, funt szterling i lira turecka). Oznacza to, że możesz używać Bitpanda jako prawdziwego wielowalutowego konta bieżącego, wraz z kartą kredytową Visa, która jest oferowana bezpłatnie dla wszystkich użytkowników.

Co więcej, Bitpanda jest obecnie jedyną platformą, która pozwala na tanie inwestowanie zarówno w kryptowaluty, jak i metale szlachetne.

Jeśli chodzi o wady, to są nimi opłaty pobierane od wpłaty pieniędzy, szczególnie w przypadku płatności kartą Visa lub Mastercard. Problem ten można jednak łatwo rozwiązać, dokonując wpłat zawsze za pomocą przelewu SEPA.

Bitpanda: opinie

W tym rozdziale zobaczymy kilka opinii na temat Bitpanda. Na Trustpilot, międzynarodowej stronie z recenzjami, Bitpanda ma znaczącą ocenę 4.4 na 5, co dowodzi solidności i niezawodności tej usługi. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa ocena.

Teraz spójrzmy na kilka opinii osób, które skorzystały już z Bitpanda i były z niej bardzo zadowolone.

Na co więc czekasz? Dołącz do społeczności inwestorów, którzy wybrali tę giełdę do handlu kryptowalutami i metalami szlachetnymi. Otwarcie konta jest darmowe i będziesz miał natychmiastowy dostęp do ponad 50 cyfrowych aktywów, gotowych do zakupu i tradingu!

Alternatywy dla Bitpanda

Możliwe alternatywy dla Bitpandy są niezliczone, ale tylko kilka z nich jest wartych wspomnienia. W naszej opinii, Bitpanda reprezentuje kompletną i wszechstronną platformę, która stale się rozwija i którą polecamy wszystkim europejskim inwestorom kryptowalutowym.

Należy jednak powiedzieć, że niektóre giełdy kryptowalut mają niższe prowizje bazowe niż Bitpanda, a inne oferują funkcje, których brakuje na austriackiej platformie. Przedstawimy 3 giełdy kryptowalut, które są doskonałą alternatywą dla Bitpandy:

 • eToro: jest to broker i giełda kryptowalut, która oferuje korzyść w postaci zastosowania spreadu na Bitcoin niższego niż Bitpanda (0,75%). Ponadto, z eToro masz możliwość inwestowania i handlu nie tylko na kryptowalutach, ale także na akcjach, ETF-ach, towarach i indeksach. eToro udostępnia inwestorom również bezpłatny rachunek demonstracyjny, za pomocą którego można testować transakcje bez ponoszenia ryzyka. Zarejestruj się tutaj.
 • Binance: jest prawdopodobnie najbardziej znaną giełdą kryptowalut na świecie, oferuje większą liczbę kryptowalut niż te dostępne na Bitpanda (ponad 300), a spready są prawie nie do pobicia (0,1%). Jest to zatem doskonała alternatywa dla giełdy europejskiej. Można się zarejestrować tutaj.
 • Zonda: to polska firma umożliwiająca wymianę ponad 50 kryptowalut, dawniej znana jako BitBay. Zaletą tej giełdy jest to, że wpłaty na konto możemy dokonać za pomocą cyfrowej waluty i przelewu bankowego bez dodatkowych opłat. Jest to również jedna z niewielu platform, gdzie można kupić kryptowaluty za złotówki. Przejdź do rejestracji.

Częste pytania i odpowiedzi

Co to jest Bitpanda?

Bitpanda jest jedną z najlepszych giełd kryptowalut dostępnych dla europejskich inwestorów. Założona w 2014 roku i z siedzibą w Austrii, oferuje swoim użytkownikom możliwość otwarcia konta, posiadania walut FIAT, handlu ponad 50 kryptowalutami i inwestowania w metale szlachetne za darmo.

Czy Bitpanda jest bezpieczną giełdą?

Bitpanda jest bezpieczną i regulowaną zgodnie z europejskimi przepisami giełdą. Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojej tożsamości. Dodatkowo, możesz wybrać opcję dwuskładnikowego uwierzytelniania, aby zmniejszyć ryzyko ataku hakera na twoje konto.

Jak kupić Bitcoin na Bitpanda?

Kupowanie Bitcoin na Bitpanda jest bardzo proste. Zaczynając od pulpitu nawigacyjnego, wystarczy przejść do sekcji „Trade” i kliknąć przycisk „Buy”. Oczywiście najpierw musisz zdeponować pewną sumę pieniędzy, klikając „Deposit”.

Jakie są prowizje pobierane przez Bitpanda?

Prowizje pobierane przez Bitpanda od każdej transakcji kupna lub sprzedaży kryptowaluty wynoszą 1,49%. Prowizje są znacznie niższe, gdy używasz platformy Bitpanda Pro.

3.7/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.