
Zastanawiasz się, co się kryje za określeniem „biżuteria inwestycyjna„? Chcesz wiedzieć, czy warto inwestować w biżuterię i czy można na tym zyskać? Dobrze trafiłeś!
Biżuteria, która zawiera szlachetne kruszce, zawsze reprezentuje sobą pewną wartość. Co więcej, składa się na nią nie tylko wartość szlachetnych metali i kamieni, ale także walory estetyczne, historia, proweniencja. Z tego powodu inwestycja w biżuterię potrafi dostarczać podobnych emocji, co inwestycja w inne przedmioty kolekcjonerskie, w tym sztukę. Z drugiej strony jest to dość konkretna lokata kapitału.
Nie każda biżuteria jest biżuterią inwestycyjną i nie każda tego typu inwestycja przyniesie nam zysk. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak inwestować w biżuterię, gdzie ją kupić i czy to się opłaca. Na koniec przedstawimy również alternatywy dla inwestycji w biżuterię oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
Biżuteria inwestycyjna, czyli jaka?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest biżuteria inwestycyjna. Jak łatwo się domyślić, nie jest to każda biżuteria, lecz taka, która może stanowić lokatę kapitału. Aby tak się stało, powinna spełniać kilka warunków.
Po pierwsze, mówimy tutaj o biżuterii opartej na szlachetnych kruszcach. Jej wartość wynika z obecności złota, srebra, platyny, diamentów i innych kamieni szlachetnych. Zależna jest zatem od karatów, szlifów, jakości itd. Z tego powodu ważne jest też, by miała wystawiony odpowiedni certyfikat. Przy okazji, zachęcam cię do lektury artykułu o inwestycji w diamenty, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat (kliknij tutaj).
Po drugie, tak jak w przypadku obiektu kolekcjonerskiego czy dzieła sztuki, znaczenie będą miały też inne czynniki. Wiek może wpłynąć na wzrost ceny, pod warunkiem dobrego stanu zachowania. Istotne są także walory artystyczne oraz pochodzenie. Cenę będzie kształtowało to, czy biżuteria reprezentuje jakiś określony styl czy okres, została zaprojektowana przez znanego twórcę, wywodzi się z renomowanej wytwórni, należała do kogoś szczególnego itd.
Podsumowując: czy biżuteria, która nie jest wykonana ze wartościowych materiałów, może być inwestycją? Na ogół nie – jej wartość mogłaby wynikać z tego, że wyszła spod ręki znanego artysty, ale wówczas nie ma żadnego dodatkowego zabezpieczenia w postaci kruszcu. Czy np. pierścionek zaręczynowy kupiony w sieci sklepów jubilerskich jest inwestycją? Na pewno będzie miał zawsze dość wysoką wartość, ale raczej nie przyniesie zysku. W bardzo kryzysowych sytuacjach może stanowić jakieś zabezpieczenie.
Na czym polega inwestowanie w biżuterię?
Inwestowanie w biżuterię zaliczamy do inwestycji alternatywnych. Wymaga ono z pewnością dobrej orientacji w dziedzinie, tak samo jak w przypadku inwestycji w sztukę czy inwestycji w wino. Z jednej strony powinniśmy wykazać się wiedzą na temat historii biżuterii, stylów, znanych jubilerów i projektantów. Z drugiej – muszą być dla nas czytelne dane dotyczące specyfikacji kruszców szlachetnych.

Kolejną kwestią jest perspektywa inwestycji. Kupując drogocenną biżuterię, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie ma tu mowy o inwestycji krótkoterminowej. Biżuterię przechowuje się latami, a nierzadko przekazuje z pokolenia na pokolenie. O zyskach z takiej inwestycji powiemy sobie w dalszej części wpisu.
Poza tym często celem inwestorów nie jest osiągnięcie zysku, a zwyczajnie lokata kapitału przy jednoczesnej możliwości cieszenia się luksusowym przedmiotem użytkowym. O ile bowiem złotą sztabkę będziemy tylko przechowywać, o tyle złoty pierścionek możemy z powodzeniem nosić, nie tylko podczas szczególnych okazji.
W przypadku innych inwestycji alternatywnych mówiliśmy o tym, że istnieją pośrednie metody, dzięki którym nie musimy fizycznie kupować dzieła sztuki czy butelki wina. Inwestowanie w biżuterię oznacza kupienie konkretnego przedmiotu i przechowywanie go na własną rękę.
Biżuteria inwestycyjna: gdzie kupić?
Przyjrzyjmy się teraz miejscom, gdzie można kupić biżuterię inwestycyjną. Celowo na liście nie znalazły się typowe sklepy jubilerskie. Zakup takiej biżuterii jest obciążony marżą sklepu i podatkiem VAT, a sam przedmiot nie jest na ogół oryginalny i rzadki. W związku z tym trudno potraktować to jako inwestycję – raczej zawsze będziemy stratni w przypadku sprzedaży.
Alternatywą mogliby być tylko prywatni projektanci i wytwórcy, którzy cieszą się renomą i wykonują biżuterię tradycyjnymi metodami lub na zamówienie. Wówczas nadrabiamy wartością artystyczną.
1. CataWiki
CataWiki (oficjalna strona) jest międzynarodową platformą internetową, na której można znaleźć aukcje dziesiątek tysięcy przedmiotów kolekcjonerskich: dzieła sztuki, książki, znaczki, banknoty, monety, karty sportowe, wino, szampan, kamienie szlachetne, zegarki, pamiątki wojskowe, zabytkowe samochody i wiele innych rzeczy, w tym biżuterię.

CataWiki zatrudnia wielojęzycznych ekspertów w poszczególnych dziedzinach sztuki i kolekcjonerstwa. Dbają oni o to, by na aukcje trafiały odpowiednie przedmioty, by były odpowiednio opisane i przydzielone do odpowiedniej kategorii.
Platforma jest połączeniem serwisu sprzedażowego z domem aukcyjnym. Możemy sami wyszukiwać przedmioty i je licytować lub wybrać tematyczną aukcję (np. biżuteria znanych producentów, biżuteria vintage, z diamentami…). Każdy obiekt jest dokładnie opisany. Znajdziemy wszystkie dane dotyczące rozmiaru, wymiarów, charakterystyki kamieni, stanu zachowania itd. Opinie na temat wystawiającego są ogólnodostępne.
Jak dokładnie działa CataWiki? Musisz założyć darmowe konto, klikając tutaj. Następnie wybierasz interesujący cię przedmiot i bierzesz udział w licytacji. Po prawej widzisz jej przebieg, cenę wysyłki do Polski oraz informację o prowizji kupującego w wysokości 9%. Płatności można dokonać za pomocą przelewu, karty i systemów płatności online, np. Przelewy24. Konto uprawnia cię również do wystawiania obiektów na sprzedaż.
2. Allegro
Oryginalnej i wartościowej biżuterii możemy szukać także na platformach sprzedażowych typu Allegro (kliknij tutaj, by przejść do odpowiedniej kategorii). Znany serwis posiada sekcję o nazwie „Kolekcje i sztuka”, gdzie w zakładce poświęconej antykom znajdziemy dawną biżuterię.

Allegro jest wspólną przestrzenią dla prywatnych sprzedawców, sklepów z antykami i domów aukcyjnych. Z tego samego powodu trzeba zachować szczególną czujność.
Każdy może wystawić ogłoszenie, więc nikt nie dokonuje selekcji, jak w przypadku CataWiki. To, czy informacje o danym przedmiocie są wiarygodne i wyczerpujące, zależy wyłącznie od autora ogłoszenia. Dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na certyfikaty i opinie o sprzedawcy.
Plus jest natomiast taki, że nie musimy licytować, ponieważ niektóre przedmioty wystawione są z opcją Kup teraz. Możesz skoncentrować się na ofertach, gdzie masz możliwość zobaczenia przedmiotu na żywo (np. w twoim mieście) czy odebrania go osobiście. Allegro nie pobierze też od ciebie jako kupującego dodatkowych opłat.
3. Domy aukcyjne
Domy aukcyjne organizują nie tylko aukcje dzieł sztuki, ale i rzemiosła artystycznego, w tym biżuterii. W tym wypadku możemy mieć pewność, że przedmiot został poddany analizie eksperta, a licytacja zostanie przeprowadzona profesjonalnie.

Przed aukcją możemy przejrzeć katalog aukcyjny i wstępnie podjąć decyzję, co i za ile chcemy licytować (opublikowane są również estymacje). Niekiedy biżuterię można też wcześniej zobaczyć w salonie. Następnie rejestrujemy się, wskazując czy licytujemy osobiście na miejscu czy zdalnie (przez telefon/online).
Wygrana licytacja jest równoznaczna z obowiązkiem zapłaty (bezpośrednio po aukcji lub w ustalonym terminie). Niektóre domy aukcyjne wymagają wpłacenia zwrotnego wadium przed licytacją. Do wylicytowanej kwoty mogą być doliczone dodatkowe opłaty na poczet domu aukcyjnego – ze szczegółowymi zasadami należy zapoznać się wcześniej, by uniknąć przykrej niespodzianki.
4. Mennica Polska
Możliwość inwestycji w biżuterię daje również Mennica Polska, którą kojarzymy głównie ze sztabkami złota i monetami bulionowymi. Ta oferta jednak różni się znacznie od poprzednich.

W tym wypadku na pewno nie mamy do czynienia z antykami ani pracami znanych artystów. Są to natomiast zawieszki do naszyjników i bransoletek, które odpowiadają monetom o określonych nominałach. Jednocześnie przypominają monety bulionowe – są bowiem wykonane ze szlachetnego kruszcu, o ściśle określonej masie.
Przedmioty są limitowane i jest podany ich dokładny nakład. Dodatkowym walorem są zdobienia: grawerunek, aplikacja z kryształków czy pozłocenie. Inwestycja w taką biżuterię przypomina zatem inwestycję w złoto lub srebro, ale jednocześnie stajemy się nabywcami przedmiotu kolekcjonerskiego.
Czy inwestycja w biżuterię się opłaca?
Czy biżuteria inwestycyjna powinna wejść w skład naszego portfela? Czy to dobra lokata kapitału? Jak każda inwestycja, ma ona swoje plusy i minusy. Przedstawmy rozważania na ten temat.
Zacznijmy od zalet. Mamy do czynienia z inwestycją alternatywną, która jest bardziej odporna na kryzysy ekonomiczne. Co więcej, jest to przedmiot materialny, który fizycznie jest w naszym posiadaniu, co daje pewne poczucie bezpieczeństwa. Biżuteria zawierająca szlachetne kruszce nigdy nie będzie bezwartościowa, a z racji tego, że jest również przedmiotem kolekcjonerskim, z wiekiem może zyskać. Ponadto jest to przedmiot użytkowy, z którego możemy normalnie korzystać. Jest to więc całkiem ciekawy pomysł na długoterminową lokatę kapitału.
Na pewno jednak nie możemy się spodziewać szybkich ani tym bardziej regularnych zysków. Mamy do czynienia z ograniczoną płynnością, a wycena biżuterii nie jest jednoznaczna. Niebezpieczeństwo może też wynikać z naszej niewiedzy, co czyni z nas potencjalne ofiary oszustwa. Inwestycja w biżuterię wymaga też dość sporego kapitału.

Konkluzja jest taka: biżuteria z pewnością nie może być główną składową naszych inwestycji, ale może być dobrą lokatą kapitału. Dlatego kiedy planujemy zakup cennej biżuterii, np. pierścionka zaręczynowego, warto przemyśleć go tak, by mógł się on stać swego rodzaju rodzinnym kapitałem, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. To samo tyczy się kupowania zabytkowej biżuterii na własny użytek.
Inwestowanie w biżuterię: alternatywy
Jak już wspomnieliśmy, biżuteria inwestycyjna to coś, co łączy ze sobą cechy dzieła sztuki z surowcami szlachetnymi, jednocześnie pozostając przedmiotem użytkowym. Znalezienie dla niej alternatywy być może dlatego nie jest zupełnie oczywiste.
Zarówno inwestycja w sztukę, jak w diamenty wymaga od nas trochę lepszej orientacji w temacie. W pierwszym przypadku bazujemy na renomie dzieła, w drugim – na rynkowej wartości kamienia szlachetnego. Mówimy tu na ogół o długoterminowej inwestycji, którą cechuje niska płynność.
Alternatywą może natomiast inwestycja w metale szlachetne, np. złoto. Jeśli zależy nam na dokładnej kontroli wartości rynkowej na bieżąco oraz znacznie większej płynności, to złoto będzie strzałem w dziesiątkę. Jednocześnie tak samo może chronić przed inflacją i kryzysem oraz wiąże się z fizycznym posiadaniem.
Biżuteria inwestycyjna: pytania i odpowiedzi
Biżuteria inwestycyjna odznacza się wyjątkową wyższą wartością z jednej strony ze względu na obecność szlachetnych kruszców, jak np. złoto i diamenty, z drugiej – z uwagi na swoją wartość artystyczną, jeśli np. jest zabytkowa lub zaprojektował ją znany twórca.
Inwestowanie w biżuterię to po prostu kupno wybranego przedmiotu. W tym celu najlepiej skorzystać z profesjonalnych i nadzorowanych aukcji, np. CataWiki, gdzie wybór jest bardzo szeroki, a założenie konta – darmowe.
Inwestycja w biżuterię wymaga sporego kapitału, a jednocześnie procentowo nie może stanowić dużej części portfela z racji tego, że jej wycena bywa niepewna, a przy tym odznacza się niższą płynnością. Kupując biżuterię warto jednak mieć na uwadze jej potencjał inwestycyjny. To dobra lokata kapitału na wypadek kryzysów, a przy tym wartościowy przedmiot użytkowy, z którego możemy korzystać i który z czasem może zyskać na wartości.