Bondora: recenzja, opinie, działanie i możliwe zarobki

982
Bondora

Szukasz więcej informacji na temat serwisu Bondora, platformy pożyczek p2p? Trafiłeś we właściwe miejsce!

W tej recenzji dowiemy się, jak działa Bondora, czy jest to bezpieczna i wiarygodna firma, jakie są cechy Go & Grow i wszystkich innych opcji inwestycyjnych, wyjaśnimy sobie kwestię opodatkowania, a także przyjrzymy się opiniom innych użytkowników, którzy korzystają już z Bondory.

Co to Bondora?

Bondora to firma zajmująca się udzielaniem pożyczek w modelu peer-to-peer (p2p), czyli pośrednicząca między osobami, które potrzebują pożyczki, a inwestorami, którzy chcą uzyskać zysk ze swoich oszczędności.

Mówiąc prościej, korzystając z platform takich jak Bondora, możesz pożyczyć swoje pieniądze osobom, które ich potrzebują, otrzymując w zamian całkiem wysokie odsetki (oprócz zwrotu kapitału w terminie zapadalności).

Bondora była jedną z pierwszych platform pożyczek p2p w Europie, a obecnie jest z pewnością jedną z największych i najbardziej znanych. Siedziba spółki znajduje się w Tallinie, w Estonii, a pełna nazwa firmy to Bondora Capital OÜ. Jej oficjalna strona internetowa (którą można znaleźć pod tym linkiem) jest dostępna w kilku językach, w tym po polsku.

Obecnie platforma osiągnęła pułap ponad 150 tys. inwestorów, z każdego kraju Europy, którzy zarobili łącznie ponad 50 mln euro.

Bondora, podobnie jak Mintos i inne tego typu firmy, gromadzi dużą liczbę pożyczek udzielonych obywatelom niektórych krajów europejskich, a następnie udostępnia je swoim inwestorom, którzy mają możliwość ich zakupu i uzyskania w ten sposób dochodu z odsetek.

Pożyczki, które można znaleźć na Bondora, są udzielane na rzecz obywateli kilku krajów europejskich (głównie Hiszpanii, Finlandii i Estonii) i są to prawie wyłącznie pożyczki konsumpcyjne (na zakup samochodu, telewizora…).

Bondora: jak się zarejestrować?

Rejestracja na Bondorze i inwestowanie na niej jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy, że wejdziesz na stronę platformy (znajdziesz ją tutaj) i utworzysz konto.

Operacja trwa zaledwie kilka minut i polega na wypełnieniu formularza, w którym należy podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Rejestrując się na tej stronie, możesz również otrzymać bonus powitalny w wysokości 5 euro. Możesz go wykorzystać jako dodatek do wpłaconych pieniędzy, aby dokonać pierwszych inwestycji.

Rejestracja nie jest wiążąca i nie zobowiązuje do wpłaty lub inwestycji. Możesz się zarejestrować, otrzymać bonus 5 euro, sprawdzić jak działa Bondora, a następnie zastanowić się czy inwestować czy nie.

Bondora: wpłaty i wypłaty

Istnieje kilka sposobów na wpłatę pieniędzy na konto Bondora: możesz bezpiecznie użyć karty Visa lub MasterCard lub wykonać przelew SEPA. Możesz też skorzystać z usług płatniczych, takich jak Trustly lub TransferWise. Są one naprawdę wygodne i szybkie.

Jeśli chodzi o wypłaty, możesz w każdej chwili poprosić o wycofanie swojego salda lub jego części i przelanie go z powrotem na twoje konto bankowe za pośrednictwem przelewu bankowego SEPA. Realizacja przelewu trwa zazwyczaj 3 dni robocze.

Jak działa Bondora?

Jak już wspomnieliśmy, Bondora udostępnia swoim użytkownikom dużą liczbę pożyczek, w które można zainwestować, aby osiągnąć zysk.

Model biznesowy Bondory opiera się na przychodach uzyskiwanych z tytułu finansowania i obsługi pożyczek udzielanych wnioskodawcom. Inwestor natomiast nie ponosi żadnych opłat, ani za wpłacenie pieniędzy, ani za ich zainwestowanie, ani za ich wycofanie. Pieniądze przekazywane na Bondorę są przechowywane przez SEB Bank, skandynawski bank o znacznie wyższym ratingu niż wiele polskich banków.

Okres kredytowania waha się od 3 miesięcy do 5 lat, więc generalnie Bondorę należy rozumieć jako instrument inwestycji długoterminowej. Średnia stopa zwrotu dla inwestorów waha się od 9% do 16% w zależności od ryzyka, jakie zdecydujemy się podjąć. Możesz zacząć inwestować już od 1 €!

Jak inwestować na Bondora?

Po utworzeniu konta będziesz musiał wybrać strategię inwestycyjną. Bondora oferuje ci 3 półautomatyczne narzędzia do komponowania portfela i prowadzenia inwestycji w sposób całkowicie lub częściowo pasywny. To znaczy, że nie musisz za każdym razem wybierać poszczególnych kredytów, w które chcesz zainwestować.

Poniżej wymienione są 3 opcje inwestycyjne oferowane przez Bondorę, które przedstawimy później po kolei:

  • Go & Grow;
  • Portofolio Manager;
  • Portofolio Pro.

Bondora Go & Grow

Go & Grow to najprostszy i najbardziej niezawodny sposób inwestowania na Bondorze, z najniższym poziomem ryzyka, odpowiedni dla niedoświadczonego inwestora, który nie szuka dużych zysków, ale stałości i stabilności. Obiecane zyski wynoszą w rzeczywistości 6,75% rocznie czyli wcale nie tak źle.

Aby rozpocząć inwestowanie na platformie Bondora poprzez Go & Grow, musisz założyć specjalne konto w ramach platformy. Wskazać musisz, jakie są twoje cele inwestycyjne oraz jaką część salda Bondora chcesz przeznaczyć na opcję Go & Grow.

Następnie Bondora zacznie automatycznie inwestować w twoim imieniu w krótkoterminowe pożyczki o niskim ryzyku, upewniając się, że zawsze dywersyfikujesz swój kapitał na wiele pożyczek. Nie będziesz musiał nic robić, a codziennie otrzymasz odsetki od swojej inwestycji.

Piękno Go & Grow polega na tym, że zapewnia on naprawdę wyjątkową płynność twojej inwestycji. Jeśli chcesz otrzymać swoje pieniądze z powrotem, nie będziesz musiał sprzedawać poszczególnych pożyczek lub czekać do końca okresu kredytowania, aby spieniężyć swoją inwestycję. W każdej chwili będziesz mógł zażądać likwidacji swojej inwestycji, klikając po prostu „Wypłać”.

Niezależnie od wielkości twojego portfela, Bondora pobiera stałą opłatę w wysokości €1 za każdym razem, gdy wypłacasz pieniądze z Go & Grow na swoje główne konto Bondora.

Po wypłaceniu pieniądze będą widoczne na twoim pulpicie Bondora w sekcji „Dostępne środki”. Są one wtedy gotowe do wypłaty na twoje konto bankowe lub do zainwestowania w inne usługi, z których korzystasz.

Możesz uzyskać dostęp do programu Go & Grow od Bondora, rejestrując się na tej stronie. Otrzymasz również bonus w wysokości 5€.

Portofolio Manager

Portfolio Manager to kolejna popularna opcja inwestycyjna w Bondorze. Jest ona nieco bardziej elastyczna niż Go & Grow. Wymaga niewielkiego wysiłku, naraża inwestora na większe ryzyko, ale jednocześnie oferuje wyższe zyski.

Nie potrzebujesz żadnej wiedzy finansowej ani innego wcześniejszego doświadczenia, ponieważ Portfolio Manager robi wszystko za ciebie. Jest to usługa, która zarządza wszystkim, co jest związane z twoimi inwestycjami. To czyni ją idealną dla osób, które są nowe w temacie inwestowania w pożyczki P2P, nie wiedzą jak zacząć, chcą poświęcić jak najmniej czasu na zarządzanie i mieć wszystko szybko gotowe.

Poprzez opcję Portfolio Manager Bondora kupuje pożyczki w twoim imieniu, które pasują do wybranej przez ciebie strategii ryzyka/zysku. Musisz wybrać tylko podstawowe preferencje, ale jeśli chcesz mieć większą kontrolę, możesz zwiększyć liczbę ustawień. Wszystko inne odbywa się automatycznie.

Portfolio Manager troszczy się również o kupno lub sprzedaż pożyczek na rynku wtórnym, aby utrzymać równowagę portfela przez cały czas.

Portofolio Pro

Podobnie jak Portfolio Manager, Portfolio Pro jest półautomatyczną usługą inwestycyjną Bondory. Pozwala ona na precyzyjne zarządzanie inwestycjami w pożyczki peer-to-peer.

Oferuje on więcej opcji ustawień niż Portfolio Manager i jest używany przez inwestorów, którzy mają jasną wizję struktury swojego portfela i chcą mieć większą kontrolę nad rodzajem pożyczek P2P, w które inwestują. Na początku musisz ustalić swoje kryteria. Od tego momentu Portfolio Pro zajmie się samym procesem inwestycyjnym.

Główne kryteria, które musisz ustalić to: geografia, klasy ryzyka, czas trwania i maksymalna kwota do zainwestowania w każdą pojedynczą pożyczkę. Bondora przypisuje każdej pożyczce rating prawdopodobieństwa niewywiązania się z płatności. Rating ma osiem poziomów, od „AA” (najniższe prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania) do „HR” (najwyższe prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania). Oczywiście, bardziej ryzykowne pożyczki mają wyższy zwrot, ale narażają cię na ryzyko, że nie będziesz w stanie odzyskać swojego kapitału.

Z Portfolio Pro możesz założyć wiele portfeli i nazwać je jak chcesz. Jest to przydatne, jeśli chcesz kapitalizować kilka strategii z całego portfela, z ograniczeniem do określonych kwot.

Mimo że w ramach Portfolio Pro można zarządzać wieloma strategiami w tym samym czasie, zalecamy, aby nie używać jednocześnie Portfolio Manager, ponieważ zwiększa to ryzyko duplikowania ofert.

Rynek wtórny

Oprócz półautomatycznych opcji inwestycyjnych, które właśnie opisaliśmy, Bondora oferuje również rynek wtórny. Tam inwestorzy mogą bezpośrednio handlować poszczególnymi pożyczkami, które posiadają.

W sekcji „rynek wtórny” Bondory masz najlepszy widok na wszystkie pożyczki. Możesz kliknąć na każdą z nich i zobaczyć wiele informacji, takich jak: harmonogram spłat, charakterystyka pożyczkobiorcy, wszelkie gwarancje zabezpieczające pożyczkę, zdolność kredytowa, oprocentowanie pożyczki itp.

Jeśli więc chcesz sprzedać pożyczki, które wcześniej nabyłeś indywidualnie lub które zostały ci przydzielone przez Portfolio Manager lub Portfolio Pro, możesz to zrobić na rynku wtórnym. W ten sposób będziesz mógł szybciej upłynnić swoją inwestycję, gdy będziesz musiał wycofać swoje pieniądze przed upływem terminu spłaty kredytu.

Rynek wtórny można również wykorzystać do dokonywania zakupów poszczególnych pożyczek, mając maksymalną kontrolę nad tym, co dodajemy do swojego portfela.

Jest to z pewnością najlepszy sposób inwestowania na Bondora. Jest on też jednak najbardziej skomplikowany i czasochłonny. Musisz poświęcić dużo czasu, aby wybrać każdą indywidualną pożyczkę i kupić ją. Dodatkowo musisz być w pełni świadomy tego, co robisz!

Bondora: zyski

Porozmawiajmy teraz o zwrotach możliwych do osiągnięcia na Bondorze. Jak już zauważyliśmy, opcja Go & Grow oferuje roczną stopę zwrotu netto w wysokości około 6,75%. Jest to najbezpieczniejsza, najmniej wymagająca i najmniej ryzykowna opcja dostępna na tej platformie, dlatego zwrot jest również niższy.

Jeśli wybierzesz pożyczki, w które chcesz zainwestować indywidualnie lub wybierzesz opcje Portfolio Manager lub Portfolio Pro, procentowe zwroty mogą być znacznie wyższe. Oczywiste jest, że im wyższe ryzyko wybranych kredytów (wyrażone poprzez ich rating), tym wyższy zysk.

Patrząc na statystyki dostępne na stronie Bondory, średnia stopa zwrotu platformy wynosi około 10% rocznie, a 60% inwestorów osiąga stopę zwrotu pomiędzy 5% a 10%. Niektórzy uzyskują nieco niższą stopę zwrotu, bardzo niewielu traci pieniądze, a wielu udaje się pokonać próg 10% rocznie, osiągając wyniki powyżej 20% netto.

W sekcji Portfolio Pro na pulpicie nawigacyjnym Bondora będziesz mógł przeprowadzić symulacje, ważąc swoje ryzyko i sprawdzając szczegółowo, jakie są twoje oczekiwane zyski (musisz być najpierw zarejestrowany na stronie, co możesz zrobić klikając tutaj).

Ponadto, po zarejestrowaniu się na platformie, będziesz mógł sprawdzić poszczególne pożyczki dostępne na rynku wtórnym, aby zorientować się, jakie zyski oferują.

Czy Bondora jest bezpieczna?

Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, czy Bondora jest bezpieczna i niezawodna i jakie są zagrożenia związane z inwestowaniem na tej platformie.

Sama w sobie, Bondora jest bezpieczną i transparentną platformą, która istnieje na rynku już od kilku lat (została uruchomiona w 2008 roku) i jest używana i lubiana przez wielu inwestorów. Pieniądze, które przelewasz na Bondorę, są strzeżone przez SEB Bank, skandynawski bank o znacznie wyższym ratingu niż wiele polskich banków. Ponadto Bondora posiada zezwolenie na prowadzenie działalności kredytowej wydane przez Estońską Komisję Nadzoru Finansowego.

Należy jednak pamiętać, że inwestowanie w pożyczki P2P jest ryzykowne i to nie z powodu Bondory, ale z powodu samej natury pożyczek konsumenckich i wszystkiego, co się wokół nich kręci. W rzeczywistości pożyczasz swoje pieniądze nieznanym osobom, co do których nie wiesz, czy będą w stanie ci je zwrócić.

Podczas gdy inne platformy, takie jak Mintos, oferują tzw. gwarancję odkupu czyli gwarancję, która zabezpiecza cię przed ewentualną niewypłacalnością pożyczek, w które inwestujesz, Bondora nie oferuje takiej opcji. Inwestując swoje pieniądze w pożyczki, które znajdziesz na Bondorze, musisz więc liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach nie otrzymasz swojego kapitału z powrotem.

Zysk netto, który otrzymasz na Bondorze zależy od odsetek, które otrzymasz (które nawiasem mówiąc, są znacznie wyższe niż na innych platformach), minus wszelkie straty spowodowane niespłaconymi pożyczkami. To wszystko jest częścią gry.

Jeśli jesteś ostrożny i dobry w wyborze odpowiednich pożyczek, będziesz w stanie utrzymać ryzyko na bardzo niskim poziomie i uzyskać bardzo atrakcyjny zysk, około 10% rocznie.

Przyjrzyjmy się szczegółowo rodzajom ryzyka związanym z inwestowaniem w Bondorę, istnieją głównie dwa:

1. Ryzyko niewykonania zobowiązania

Osoba, która złożyła wniosek o pożyczkę może nie być w stanie spłacić należnej kwoty. W tym przypadku w najlepszym razie otrzymasz z powrotem częściową kwotę pożyczki, a w najgorszym – nie otrzymasz nic z powrotem.

Ryzyko to jest jednak bardzo łatwe do opanowania, ponieważ można zdywersyfikować inwestycję, wybierając wiele pożyczek i podzielić między nie pieniądze.

Na Bondorze znajdziesz tysiące różnych pożyczek, więc dokonanie dywersyfikacji tego typu nie będzie trudne. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że minimalna inwestycja dla każdej pożyczki to tylko jedno euro.

Oczywiście, dywersyfikacja nie eliminuje całkowicie ryzyka, ale znacznie je zmniejsza i jest doskonałą strategią, aby uniknąć utraty pieniędzy i zmaksymalizować zyski.

2. Ryzyko ogłoszenia upadłości

Drugim ryzykiem związanym z inwestowaniem w Bondorę jest możliwość, choć niewielka, że zawiedzie sama platforma.

W takim przypadku odzyskanie pieniędzy byłoby trudne, a przynajmniej nie byłoby natychmiastowe. Spółka zostałaby objęta postępowaniem upadłościowym i wszyscy wierzyciele musieliby czekać miesiące, a nawet lata, zanim odzyskaliby przynajmniej część swojej inwestycji.

Bondora jest jednak stabilną, rozwijającą się firmą, której w żaden sposób nie grozi bankructwo. Jej sprawozdania finansowe za ostatnie lata wskazują na bardzo dobrą sytuację bilansową i finansową: niskie zadłużenie, rosnące zyski i doskonałe przepływy pieniężne.

Dlatego też, decydując się na inwestycję w Bondorę, możesz spać spokojnie, gdyż jest to spółka sprawnie działająca i wyraźnie rozwijająca się.

Bondora i podatki

Jak ma się natomiast kwestia podatków, jeśli chodzi o Bondora?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Bondora nie odprowadza automatycznie podatku od naszych zysków, a więc to inwestorzy samodzielnie muszą o to zadbać, w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają.

Temat opodatkowania pożyczek społecznościowych czyli p2p wzbudza pewne kontrowersje, ale większość interpretacji jest jednoznaczna. Nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”. W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki – zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%. Jeśli inwestowaliśmy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.

Jak już mówiłem, kwestia interpretacji przepisów podatkowych zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej i jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

Bondora: opinie i recenzje

Na Trustpilot 96% osób, które zrecenzowały Bondorę (z 7520 recenzji) jest w pełni zadowolonych z platformy, a ich ocena to „doskonała” lub „dobra”.

bondora trustpilot opinie

Nie trzeba się jednak zbytnio trudzić szukając opinii w Internecie. Ci, którzy śledzą świat pożyczek p2p i blogi, grupy Telegram i kanały na YouTubie poświęcone tej tematyce, wiedzą już, że Bondora jest uważana za numer 1 wśród zagranicznych platform pożyczek p2p w Europie, zaraz obok Mintos.

Częste pytania i odpowiedzi

Dotarliśmy już do końca tego artykułu. Zanim się pożegnamy, spróbujmy odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań, które inni czytelnicy, tacy jak ty, zazwyczaj mają na temat Bondory.

Jak zarejestrować się na Bondorze?

Rejestracja na platformie Bondora jest bardzo prosta. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć tutaj i przejść do kreatora rejestracji, wpisując swoje imię, nazwisko, e-mail i numer telefonu. To zajmie tylko 2 minuty!

Jak otrzymać bonus 5€ na platformie Bondora?

Bondora oferuje bonus promocyjny w wysokości €5 dla wszystkich nowych członków. Aby otrzymać go osobiście, odwiedź tę stronę i zarejestruj się!

Ile można zarobić na Bondorze?

Stopa zwrotu zależy od wybranej opcji inwestycyjnej oraz poziomu ryzyka związanego z pożyczkami znajdującymi się w portfelu. W przypadku opcji Go & Grow oczekiwana stopa zwrotu wynosi 6,75% rocznie, podczas gdy w przypadku wyboru opcji Portfolio Pro lub Portfolio Manager średnia oczekiwana stopa zwrotu wynosi ponad 10% rocznie.

Jaki jest minimalny kapitał konieczny do rozpoczęcia inwestycji na Bondorze?

Możesz zacząć inwestować na Bondorze z minimalnym kapitałem w wysokości zaledwie 1 euro! Jednak jedyną metodą, aby zniwelować ryzyko, jest dywersyfikacja pożyczek. Dlatego też sugerujemy zacząć przygodę na Bondora z co najmniej 100 euro.

Czy Bondora jest bezpieczna?

Absolutnie tak! Bondora to bezpieczna, stabilna i przejrzysta platforma, która istnieje na rynku już od ponad 10 lat. Inwestowanie w pożyczki p2p wiąże się jednak z istotnym ryzykiem, niezależnym od używanej platformy.

Lepsza Bondora czy Mintos?

Bondora to doskonała platforma pożyczek p2p, polecana w przypadku, gdy chcesz dokonać automatycznej inwestycji bez opracowywania własnej strategii. Naszym zdaniem Mintos jest lepszy w przypadku, gdy chcesz mieć całkowitą kontrolę nad swoimi inwestycjami, wybierając poszczególne pożyczki, które chcesz kupić, ponieważ oferuje tzw. gwarancję odkupu.

5/5 - (3 votes)