
Szukasz więcej informacji na temat serwisu Bondora, platformy pożyczek p2p? Trafiłeś we właściwe miejsce!
W tej recenzji dowiemy się, jak działa Bondora, czy jest to bezpieczna i wiarygodna firma, na czym polega Go & Grow, wyjaśnimy sobie kwestię opodatkowania, a także przyjrzymy się opiniom innych użytkowników, którzy korzystają już z Bondory.
Oficjalna strona | https://www.bondora.com/pl/ |
Specjalizacja | Pożyczki społecznościowe p2p |
Średnia roczna stopa zwrotu | 4% |
Minimalna inwestycja | 1 euro |
Cechy | Automatyczny program Go&Grow |
Czym jest Bondora?
Bondora (oficjalna strona) to firma zajmująca się udzielaniem pożyczek w modelu peer-to-peer (p2p), czyli pośrednicząca między osobami, które potrzebują pożyczki, a inwestorami, którzy chcą uzyskać zysk ze swoich oszczędności.
Mówiąc prościej, korzystając z platform takich jak Bondora, możesz pożyczyć swoje pieniądze osobom, które ich potrzebują. W zamian otrzymujesz stałe odsetki.
Bondora była jedną z pierwszych platform pożyczek p2p w Europie, a obecnie jest jedną z największych i najbardziej znanych. Siedziba spółki znajduje się w Tallinie, w Estonii, a pełna nazwa firmy to Bondora Capital OÜ. Jej oficjalna strona internetowa (którą znajdziesz pod tym linkiem) jest dostępna w kilku językach, w tym po polsku.

Obecnie platforma osiągnęła pułap ponad 150 tys. inwestorów, z każdego kraju Europy, którzy zarobili łącznie ponad 50 mln euro.
Bondora, podobnie jak Mintos i inne tego typu firmy, gromadzi dużą liczbę pożyczek udzielonych obywatelom niektórych krajów europejskich. Następnie udostępnia je swoim użytkownikom, którzy mają możliwość zainwestowania i uzyskania w ten sposób dochodu z odsetek.
Pożyczki, które można znaleźć na Bondora, są udzielane na rzecz obywateli kilku krajów europejskich (głównie Hiszpanii, Finlandii i Estonii) i są to prawie wyłącznie pożyczki konsumpcyjne (na zakup samochodu, telewizora…).
Bondora: jak się zarejestrować?
Rejestracja na Bondorze i inwestowanie na niej jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy, że wejdziesz na stronę platformy (znajdziesz ją tutaj) i utworzysz konto.
Operacja trwa zaledwie kilka minut i polega na wypełnieniu formularza, w którym należy podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego.
Rejestrując się na tej stronie, możesz również otrzymać bonus powitalny w wysokości 5 euro. Możesz go wykorzystać jako dodatek do wpłaconych pieniędzy, aby dokonać pierwszych inwestycji.
Rejestracja nie jest wiążąca i nie zobowiązuje do wpłaty lub inwestycji. Możesz się zarejestrować, otrzymać bonus 5 euro, sprawdzić jak działa Bondora, a następnie zastanowić się czy inwestować czy nie.
Bondora: wpłaty i wypłaty
Istnieje kilka sposobów na wpłatę pieniędzy na konto Bondora: możesz bezpiecznie użyć karty Visa lub MasterCard lub wykonać przelew SEPA. Możesz też skorzystać z usług płatniczych, takich jak Trustly lub TransferWise. Są one naprawdę wygodne i szybkie.
Jeśli chodzi o wypłaty, możesz w każdej chwili poprosić o wycofanie swojego salda lub jego części i przelanie go z powrotem na twoje konto bankowe za pośrednictwem przelewu bankowego SEPA. Realizacja przelewu trwa zazwyczaj 3 dni robocze.
Jak działa Bondora?
Bondora przez wiele lat funkcjonowała jako platforma pożyczek społecznościowych, oferując różne zautomatyzowane modele inwestycji. Aktualnie dostępna jest wyłącznie funkcja Go&Grow, w ramach której użytkownicy zarabiają na bieżąco stałe odsetki w wysokości 4% w skali roku.
Klienci, którzy założyli konto przed 24 sierpnia 2022 roku mogli wybierać spośród następujących opcji:
- Portfolio Manager – automatyczne inwestowanie zgodnie z określonymi preferencjami;
- Portfolio Pro – działający podobnie jak Portfolio Manager, ale z większą gamą opcji;
- Rynek wtórny – rynek, na którym można było wcześniej spieniężyć swoje inwestycje.
Powyższe opcje wciąż są dostępne dla starych klientów, ale nowi już z nich nie skorzystają. Zamiast tego mogą inwestować w ramach Go&Grow, którego działanie wyjaśniamy dokładnie poniżej.
Bondora Go&Grow: jak inwestować?
Jak już wyjaśniliśmy, aktualnie Bondora oferuje klientom wyłącznie program Go&Grow, który jest niezwykle prosty w obsłudze. W rzeczywistości niewiele się różni od konta oszczędnościowego w banku.
Funkcja ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku mało doświadczonych inwestorów, którzy szukają stabilności i mają niską tolerancję ryzyka. Choć zyski w Go&Grow nie przekraczają 4% w skali roku, to z drugiej strony mamy gwarancję pewnej platformy, ze zminimalizowanym ryzykiem jakichkolwiek strat.
Aby rozpocząć inwestowanie na platformie Bondora poprzez Go & Grow, musisz założyć konto w ramach platformy. Musisz wskazać, jakie są twoje cele inwestycyjne oraz jaką część salda Bondora chcesz przeznaczyć na opcję Go & Grow.

Następnie Bondora zacznie automatycznie inwestować w twoim imieniu w krótkoterminowe pożyczki o niskim ryzyku, dbając o odpowiednią dywersyfikację. Nie będziesz musiał nic robić, a codziennie otrzymasz odsetki od swojej inwestycji.
Piękno Go & Grow polega na tym, że zapewnia on naprawdę wyjątkową płynność twojej inwestycji. Jeśli chcesz otrzymać swoje pieniądze z powrotem, nie będziesz musiał sprzedawać poszczególnych pożyczek lub czekać do końca okresu kredytowania. W każdej chwili będziesz mógł zażądać likwidacji swojej inwestycji, klikając po prostu „Wypłać”.
Niezależnie od wielkości twojego portfela, Bondora pobiera stałą opłatę w wysokości €1 za każdym razem, gdy wypłacasz pieniądze z Go & Grow na swoje główne konto Bondora.
Po wypłaceniu pieniądze będą widoczne na twoim pulpicie Bondora w sekcji „Dostępne środki”. Są one wtedy gotowe do wypłaty na twoje konto bankowe lub do zainwestowania w inne usługi, z których korzystasz.
Możesz uzyskać dostęp do programu Go & Grow od Bondora, rejestrując się na tej stronie. Otrzymasz również bonus w wysokości 5€.
Czy Bondora jest bezpieczna?
Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, czy Bondora jest bezpieczna i niezawodna i jakie są zagrożenia związane z inwestowaniem na tej platformie.
Sama w sobie, Bondora jest bezpieczną i transparentną platformą. Istnieje na rynku już od kilkunastu lat (została uruchomiona w 2008 roku) i jest używana i lubiana przez wielu inwestorów.
Pieniądze, które przelewasz na Bondorę, są strzeżone przez SEB Bank, skandynawski bank o znacznie wyższym ratingu niż wiele polskich banków. Ponadto platforma posiada zezwolenie na prowadzenie działalności kredytowej wydane przez Estońską Komisję Nadzoru Finansowego.
Ryzyko związane z inwestowaniem w pożyczki p2p jest dość spore. Wiele zależy od tego, na ile zdywersyfikujemy naszą inwestycję i jakie pożyczki wybierzemy. W przypadku Bondory aktualnie tej kwestii już nie ma, ponieważ inwestorom pozostała wyłącznie opcja Go & Grow.
W programie Go & Grow ryzyko jest proporcjonalne do zysku. Roczna stopa zwrotu nie jest zbyt wysoka (4%), za to stabilna i w zasadzie korzystanie z platformy nie różni się zbytnio od trzymania pieniędzy na koncie oszczędnościowym. W związku z tym możemy przyjąć, że również z tego punktu widzenia Bondora jest bezpiecznym rozwiązaniem.
Bondora i podatki
Jak ma się natomiast kwestia podatków, jeśli chodzi o Bondora?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że serwis nie odprowadza automatycznie podatku od naszych zysków. A zatem to inwestorzy samodzielnie muszą o to zadbać, w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają.
Temat opodatkowania pożyczek społecznościowych czyli p2p wzbudza pewne kontrowersje, ale większość interpretacji jest jednoznaczna. Nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”.
W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki. Jest to zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%. Jeśli inwestowaliśmy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.
Jak już mówiłem, kwestia interpretacji przepisów podatkowych zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej. Jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.
Bondora: opinie i nasza recenzja
Przyjrzyjmy się teraz opiniom na temat Bondory, by ostatecznie przedstawić nasz werdykt na temat tego serwisu. Informacji poszukamy najpierw na Trustpilot – znanej platformie z opiniami.
Na Trustpilot 95% osób, które zrecenzowały Bondorę (ponad 7000) jest w pełni zadowolonych z platformy, a ich ocena to „doskonała” lub „dobra”.

Użytkownicy najczęściej zachwalają stabilność i punktualność platformy, która nie zawodzi w kwestii wypłacania odsetek. Podkreślają także łatwość korzystania z programu Go & Grow. Uwagę inwestorów zwraca też bonus powitalny w wysokości 5 euro.
Nie trzeba się jednak zbytnio trudzić, szukając opinii w Internecie. Ci, którzy śledzą świat pożyczek p2p i blogi, grupy Telegram i kanały na YouTubie poświęcone tej tematyce, wiedzą już, że Bondora jest uważana za numer 1 wśród zagranicznych platform pożyczek p2p w Europie, zaraz obok Mintos.
Według nas Bondora na pewno zasługuje na polecenie jako jedna z najbardziej pewnych platform w swojej kategorii. Rekomendujemy ją w szczególności początkującym inwestorom, którzy nie są przekonani do ręcznego wybierania pożyczek, w które mają zainwestować.
Wieloletnia obecność firmy na rynku świadczy o jej bezpieczeństwie i transparentności. Na plus jest również strona w języku polskim, dzięki czemu użytkownicy nie będą mieli wątpliwości, jak korzystać z platformy.
Minusem może być niska jak na tę kategorię platform stopa zwrotu oraz mała elastyczność, jeśli chodzi o inwestycje. Jest to jednak rekompensowane dużą stabilnością i niskim ryzykiem.
Częste pytania i odpowiedzi
Dotarliśmy już do końca tego artykułu. Zanim się pożegnamy, spróbujmy odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań na temat Bondory.
Rejestracja na platformie jest bardzo prosta. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć tutaj i przejść do kreatora rejestracji, wpisując swoje imię, nazwisko, e-mail i numer telefonu. To zajmie tylko 2 minuty!
Bondora oferuje bonus promocyjny w wysokości €5 dla wszystkich nowych członków. Aby otrzymać go osobiście, odwiedź tę stronę i zarejestruj się!
W przypadku opcji Go & Grow oczekiwana stopa zwrotu wynosi 4% rocznie. Obecnie jest to jedyna możliwość inwestowania na platformie.
Możesz zacząć inwestować na Bondorze z minimalnym kapitałem w wysokości zaledwie 1 euro! Jednak jedyną metodą, aby zniwelować ryzyko, jest dywersyfikacja pożyczek. Dlatego też sugerujemy zacząć przygodę na Bondora z co najmniej 100 euro.
Absolutnie tak! Bondora to bezpieczna, stabilna i przejrzysta platforma, która istnieje na rynku już od ponad 10 lat. Inwestowanie w pożyczki p2p wiąże się jednak z istotnym ryzykiem, niezależnym od używanej platformy.
Bondora to doskonała platforma pożyczek p2p, polecana w przypadku, gdy chcesz dokonać automatycznej inwestycji bez opracowywania własnej strategii. Naszym zdaniem Mintos jest lepszy w przypadku, gdy chcesz mieć całkowitą kontrolę nad swoimi inwestycjami, wybierając poszczególne pożyczki, które chcesz kupić, ponieważ oferuje tzw. gwarancję odkupu.