Broker ETF: ranking najlepszych w 2024 i kompletny przewodnik

1854
broker etf

Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy broker ETF w 2024 roku? Dobrze trafiłeś!

Fundusze ETF (exchange traded funds) są coraz bardziej popularne wśród inwestorów i stanowią optymalny instrument finansowy zarówno w przypadku długoterminowych planów oszczędzania, jak i krótkoterminowego tradingu.

W tym przewodniku przeanalizujemy wspólnie oferty najlepszych brokerów do kupienia ETF-ów. Poniżej znajdziesz klasyfikację i porównanie wszystkich najważniejszych platform na rynku polskim i europejskim.

Ponadto, jeśli jesteś zainteresowany aktywacją planu inwestycyjnego, wyjaśnię również, który broker oferuje najlepsze rozwiązania tego typu. W ten sposób nie będziesz już miał żadnych wątpliwości co do tego, z jakich instrumentów skorzystać w 2024 r., aby rozpocząć inwestowanie w fundusze ETF!

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Najlepszy broker ETF: ranking

Przejdźmy zatem od razu do rankingu najlepszych brokerów ETF, odpowiednich dla polskiego inwestora. Pod uwagę będziemy brali prowizje, bezpieczeństwo, liczbę dostępnych ETF-ów oraz wygodę platformy.

1. XTB

XTB (tu oficjalna strona) czyli X-Trade Broker to jeden z największych polskich domów maklerskich. Został założony na początku lat 2000, a jego główna siedziba mieści się w Warszawie. Spółka XTB jest notowana na GPW i posiada licencję KNF. Dzięki ostatnim nowościom i wprowadzonym promocjom, awansuje on na pierwsze miejsce w naszym rankingu najlepszych brokerów ETF.

gdzie kupić etf xtb

Na stronie XTB znajdziemy 404 fundusze ETF (mamy dostęp do wszystkich z jednego konta), które do łącznego obrotu w wysokości 100.000 euro nie są obciążone żadną prowizją. Po przekroczeniu tego progu opłata wynosi 0,2% (minimum 10 euro).

Choć liczba ETF-ów jest tu niższa niż u niektórych międzynarodowych brokerów, to oferta jest stale poszerzana (więcej przeczytasz o tym tutaj). Nie ma minimalnego depozytu, ale wielkość minimalnego zlecenia w przypadku ETF wynosi 10 euro lub 10 dolarów.

Konto na X-Trade Brokers założymy bezpłatnie i przy spełnieniu odpowiednich warunków bezpłatnie będziemy je też prowadzić. Warunkiem tym jest przeprowadzenie operacji w ciągu 365 dni i wpłacenie depozytu w ciągu 90 dni od otwarcia konta (nie ma minimalnego depozytu).

Alternatywnie mamy też do dyspozycji bezpłatne konto demo, gdzie znajdziemy również trading academy – bazę wiedzy dla początkujących inwestorów. Załóż je teraz, klikając tutaj, i poznaj możliwości i funkcje platformy do inwestowania od XTB.

Z serwisu korzystamy za pośrednictwem platformy xStation5 lub aplikacji mobilnej xStation mobile. Możemy również pobrać aplikację desktopową.

Co więcej, ostatnio XTB uruchomił plan inwestycyjny bez prowizji oparty na funduszach ETF. Można zacząć już od 50 zł i inwestować w wiele ETF jednocześnie.

Liczba ETF400+
ProwizjaDo miesięcznego obrotu 100.000 € – 0 zł, potem 0,2%
Minimalna wartość inwestycji10 PLN / 10 € / 10 $
Minimalny depozytBrak
Plan inwestycyjny ETFTak, bez prowizji, od 50 zł
Waluta rachunkuPLN, EUR
Konto demoTak, na wirtualne 100.000 €

2. Degiro

Degiro (tu oficjalna strona) to broker online, który udostępnił swoje usługi po raz pierwszy w Holandii w 2013 r. Następnie stale się rozwijał, dzięki czemu dziś serwis dostępny jest w 18 krajach Europy, w tym w Polsce.

degiro broker etf

To aktualnie jeden z najczęściej używanych przez prywatnych inwestorów broker online (ponad 2,5 mln aktywnych użytkowników), co zawdzięcza konkurencyjnym opłatom, łatwości użytkowania i szerokiej ofercie instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje, opcje, kontrakty futures, fundusze inwestycyjne i naturalnie ETF-y.

Degiro umożliwia bezpłatne otwarcie konta, a cała procedura rejestracji zajmuje tylko 10 minut (kliknij tutaj, by otworzyć konto). Nie ma minimalnej koniecznej wpłaty ani minimalnej kwoty inwestycji. Prowadzenie konta jest darmowe bezwarunkowo.

Głównym atutem Degiro jest fakt, że znajdziesz tu praktycznie każdy ETF notowany na europejskich giełdach (są ich tysiące). Nie zdarzyło mi się nigdy nie znaleźć jakiegoś ETF w ofercie tego brokera.

Standardowa prowizja za kupno/sprzedaż ETF wynosi €2,00 + €1 opłaty manipulacyjnej od transakcji. A więc, przykładowo, dokonując operacji o wartości 1000 euro, zapłacisz tylko 3 euro prowizji.

Poza tym istnieje lista 200 ETF Core Selection. Oznacza to, że każdego miesiąca możesz kupować i sprzedawać te ETF-y bez standardowej prowizji, zastosowanie ma tylko opłata manipulacyjna w wysokości 1 euro.

Te cechy sprawiają, że Degiro jest naprawdę wyjątkowym brokerem i bez wątpienia stanowi jedną z najlepszych propozycji, jeśli chodzi o brokerów ETF w Europie.

Jedynym minusem jest to, że nie oferuje planu inwestycyjnego opartego o ETF. W związku z tym będziesz musiał ręcznie dokonywać każdej pojedynczej transakcji zakupu.

Liczba ETF1600+ europejskich i międzynarodowych ETF
Prowizja2 € + 1 € opłaty manipulacyjnej; 200 bezprowizyjnych ETF
Minimalna wartość inwestycjiZależy od ceny ETF
Minimalny depozytBrak
Plan inwestycyjny ETFBrak
Waluta rachunkuEUR
Konto demoBrak

3. eToro

eToro (tu oficjalna strona) to chyba najważniejszy broker online, z najpełniejszą ofertą na arenie międzynarodowej. Choć serwis specjalizuje się w tradingu kontraktów CFD, w ostatnich latach poszerzył swoją ofertę, umożliwiając inwestowanie w większość dostępnych aktywów i instrumentów finansowych.

etoro etf broker

Jeśli chodzi o fundusze ETF, eToro oferuje ponad 500 notowanych na następujących giełdach: NYSE, Chicago, Nasdaq, London i Xetra. Tak więc na eToro znajdziemy zarówno europejskie, jak i amerykańskie fundusze ETF.

Fundusze ETF, przy zajęciu pozycji długiej i bez dźwigni finansowej, mają zerowe prowizje. Broker stosuje jedynie niewielki spread od ceny zakupu, za pomocą którego wynagradza własną działalność.

Siłą eToro jest z pewnością jego elastyczność. Broker pozwala na otwieranie pozycji na ETF-ach przy minimalnej inwestycji wynoszącej zaledwie 10 USD, niezależnie od ceny pojedynczego udziału w ETF-ie. Dzieje się tak, ponieważ eToro oferuje możliwość inwestowania w ETF i akcje ułamkowe.

Ponadto zawsze możliwe jest otwieranie krótkich pozycji i korzystanie z dźwigni finansowej (w takim przypadku obowiązują prowizje). W związku z tym platforma bardzo dobrze nadaje się również do krótkoterminowego handlu funduszami ETF.

Aby otworzyć konto w eToro, wystarczy minimalny depozyt w wysokości zaledwie 50 USD. Alternatywnie, broker oferuje konto demo o wartości 100 tys. USD, za pośrednictwem którego można testować transakcje i ćwiczyć przed użyciem prawdziwych pieniędzy.

Liczba ETF500+
ProwizjaBrak prowizji, wyłącznie spread
Minimalna wartość inwestycji10 $
Minimalny depozyt100 $ (pierwszy), 50$ (każdy kolejny)
Plan inwestycyjny ETFBrak
Waluta rachunkuUSD
Konto demoTak, na 100.000 wirtualnych $

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4. mBank

W zestawieniu postanowiłem zamieścić również ofertę jednego z banków. Biuro maklerskie mBanku (oficjalna strona), na tle innych banków, ma naprawdę interesującą ofertę ETF-ów.

etf gdzie kupić mbank

Zakładając konto osobiste w mBanku (kliknij tutaj, by to zrobić), możemy aktywować usługę eMaklera z opcją inwestowania w fundusze ETF. W przypadku tego biura maklerskiego mamy ich do wyboru ponad 450. Wszystkie są notowane na giełdzie niemieckiej i angielskiej oraz na GPW.

Prowizje są w tym przypadku rzecz jasna wyższe niż u XTB, Degiro czy innych brokerów online. Wynoszą 0,39%, minimalnie 14 zł. Mimo to eMakler mBanku ma też pewne plusy, które warto wziąć pod uwagę – umożliwia choćby otwarcie IKE i IKZE.

Po utworzeniu konta i aktywacji eMaklera, przechodzimy w zakładkę Moje finanse, a następnie Inwestycje i Giełda. Platforma jest rzecz jasna w języku polskim i prezentuje się dosyć przejrzyście.

Poza ofertą ETF-ów usługa eMakler mBanku umożliwia inwestowanie na polskiej GPW, a także giełdzie nowojorskiej, frankfurckiej i londyńskiej. Warto również pamiętać, że bank ma obowiązek odprowadzenia podatku i wystawienia PIT-u, co okaże się bardzo pomocne, gdy przyjdzie czas rozliczenia.

Liczba ETF450+
Prowizja0,39%, min. 14 zł
Minimalny depozytBrak
Plan inwestycyjny ETFBrak
Waluta rachunkuPLN
Konto demoBrak

5. DM BOŚ

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska (DM BOŚ) istnieje na polskim rynku od ponad 25 lat. Oferuje dostęp do rynków krajowych i zagranicznych (akcje, obligacje, ETF-y) oraz rynku forex i funduszy inwestycyjnych.

ranking brokerów etf dm boś

Oferta giełdowa skierowana jest zarówno do początkujących, jak i aktywnych, zaawansowanych inwestorów. W przypadku tych pierwszy obowiązuje pakiet żółty, w ramach którego otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak wpłaty od 500 zł. Prowadzenie konta dla zaawansowanych użytkowników nie jest bezpłatne (od 19 zł za miesiąc).

DM BOŚ bardzo poszerzył swoją ofertę na ETF – w tej chwili jest ich dostępnych już ponad 600. Transakcje kupna i sprzedaży są obciążone prowizją, która mieści się w przedziale od 0,01% do 0,029% od wartości transakcji + 0,15 zł od zlecenia dla GPW i od 0,04% do 0,07%, minimum 4 euro dla rynków zagranicznych.

DM BOŚ to jedna z lepiej ocenianych usług maklerskich. Ponadto daje dostęp, podobnie jak mBank, do IKE i IKZE.

Liczba ETF600+
Prowizja0,01%-0,029% wartości transakcji i 0,15 zł od zlecenia dla GPW i 0,04%-0,07% (min. 4 euro) dla pozostałych
Plan inwestycyjny ETFBrak
Waluta rachunkuPLN, EUR, USD, GBP
Konto demoBrak

6. Interactive Brokers

Interactive Brokers (IB) to jeden z najlepszych brokerów online, jeśli chodzi o trading na akcjach amerykańskich i ETF-ach. Jest to wysoce profesjonalny broker, mający siedzibę w Stanach Zjednoczonych, używany przez zawodowych i instytucjonalnych traderów na całym świecie.

broker etf interactive brokers

Pierwszą ważną rzeczą, którą trzeba podkreślić, jeśli chodzi o Interactive Brokers, to fakt, że platforma jest raczej złożona. A zatem z całą pewnością nie jest to odpowiednia opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tradingiem online lub chcą zainwestować mniejszy kapitał.

Poza tym IB jest prawdopodobnie liderem na skalę światową w dziedzinie elektronicznych usług brokerskich. Stwierdzenia tego dowodzi jedna z najszerszych ofert produktów i światowych giełd oraz struktura prowizji, która należy do szczególnie korzystnych.

Podsumowując, jeśli jesteś doświadczonym i bardzo wymagającym traderem oraz szukasz w szczególności brokera oferującego międzynarodowe akcje i ETF-y, być może mniej znane i trudniej dostępne u innych pośredników, Interactive Brokers to coś dla ciebie.

Liczba ETFPonad 10.000 ETF z Ameryki Północnej, Europy i Azji i Pacyfiku
ProwizjaOd 0,015%, zależy od kraju i obrotu
Minimalna wartość inwestycjiZależna od ceny ETF
Minimalny depozyt2000$
Plan inwestycyjny ETFTak
Waluta rachunkuUSD
Konto demoTak, darmowa wersja próbna

Czym są fundusze ETF?

Fundusze ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, które mają na celu replikację indeksu referencyjnego i są notowane na giełdzie w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

Są one absolutnie najlepszym sposobem na dywersyfikację portfela przy niskich kosztach, zmniejszenie ryzyka, a tym samym długoterminowe inwestowanie.

Czym są ETF

Fundusze ETF stają się coraz bardziej popularne w Europie. Weźmy pod uwagę, że pierwszy europejski fundusz typu ETF został uruchomiony dopiero w 2000 r., a do chwili obecnej na różnych europejskich giełdach papierów wartościowych notowanych jest ich ponad 27001, z łączną wartością zarządzanych aktywów przekraczającą 1500 mld EUR2.

Broker ETF: na co zwrócić uwagę?

Aby nabyć ETF niezależnie i wygodnie z własnego komputera (lub smartfona) konieczne jest zwrócenie się do autoryzowanego brokera, który oferuje dostęp do różnych giełd i posiada wśród dostępnych instrumentów finansowych również ETF.

Tradycyjne banki (prowadzące również bankowość internetową) oferują konta maklerskie, które zwykle wymagają uprzedniego otwarcia konta osobistego. Jednak w większości przypadków pobierają one stałe opłaty za zarządzanie kontem, wysokie opłaty transakcyjne lub oferują niewystarczającą liczbę dostępnych funduszy ETF.

Na szczęście w ostatnich latach powstało wiele innowacyjnych platform inwestycyjnych, które umożliwiają wygodny handel funduszami ETF, również w Polsce.

brokerzy etf

Oto główne parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze banku internetowego lub brokera do zakupu funduszy ETF:

 • liczba oferowanych ETF;
 • liczba giełd, do których ma dostęp;
 • ewentualne opłaty za prowadzenie konta;
 • prowizje od kupna i sprzedaży ETF;
 • ewentualna obecność ETF-ów bez prowizji;
 • oferta planu inwestycyjnego opartego o ETF;
 • łatwość użycia i bezpieczeństwo platformy;
 • kwestie rozliczania podatku.

Którego brokera ETF wybrać?

Nasza klasyfikacja brokerów ETF, którą staramy się na bieżąco aktualizować, została stworzona z uwzględnieniem wszystkich powyższych czynników. Mimo to każdy inwestor może mieć inne wymagania, dlatego poniżej prezentujemy bardziej specyficzne porady, wskazując, który broker ETF będzie najlepszy w szczególnych przypadkach:

XTB:

 • Polski broker, obsługa w języku polskim;
 • Możliwość prowadzenia rachunku w PLN;
 • 0% prowizji do obrotu 100.000 euro miesięcznie;
 • Darmowe konto demo, ograniczone czasowo;
 • Plan inwestowania bez prowizji;
 • Wystawia PIT-8C.

Degiro:

 • Największy wybór ETF-ów;
 • Oferta 200 ETF bez prowizji;
 • Niskie prowizje;
 • Proste zakładania konta;
 • Brak minimalnego depozytu.

eToro:

 • Brak prowizji, tylko spread;
 • Doskonały również do krótkoterminowego tradingu;
 • Darmowe, nieograniczone czasowo konto demo;
 • Copy Trading, Copy Portfolio i inne opcje inwestowania;
 • Platforma społecznościowa dla inwestorów.

Broker ETF: pytania i odpowiedzi

Jaki jest najlepszy broker oferujący plan inwestycyjny oparty o ETF?

Dla polskiego inwestora najlepszym rozwiązaniem będzie XTB, który od niedawna oferuje bezprowizyjny plan inwestycyjny oparty o ETF. Minimalna inwestycja to tylko 50 zł.

Czy mogę inwestować w ETF amerykańskie przez europejskich brokerów?

Tak, jest wielu europejskich brokerów (m.in. Degiro), którzy oferują również różne ETF-y notowane na giełdach amerykańskich i międzynarodowych.

Jaki jest najlepszy polski broker ETF?

Najlepszym polskim brokerem do inwestowania w ETF jest niewątpliwie XTB. Prowizja do obrotu miesięcznego 100.000 euro wynosi 0%, wybór ETF jest ciągle poszerzany, a co więcej można skorzystać z planu inwestycyjnego opartego o te instrumenty.

Ile ETF-ów warto mieć w portfelu?

Dla niedoświadczonego inwestora, który przyjmuje długoterminową perspektywę i chce zachować pasywne podejście do inwestycji, ograniczając niepotrzebne koszty i ryzyko, idealnym rozwiązaniem jest posiadanie w portfelu tylko 3-4 funduszy ETF: jednego globalnego funduszu akcji, jednego obligacji i co najwyżej jednego na złoto.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Źródła

 1. JustETF – ETF List ↩︎
 2. LSEG – Review of the European ETF Industry, 2023 ↩︎
5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.