
Chcesz wiedzieć, czym są CFD na kryptowaluty? Szukasz najlepszych brokerów pozwalających na trading kontraktami CFD na kryptowaluty, łącznie z użyciem dźwigni i otwieraniem krótkich pozycji? Dobrze trafiłeś!
Rynek kryptowalut jest w ciągłej ekspansji, a obecnie istnieje już wiele giełd, które pozwalają na zakupienie ich i przechowywanie w przeznaczonym do tego portfelu. Jednakże jeśli jesteśmy zainteresowani wyłącznie tradingiem na kryptowalutach, w perspektywie krótkoterminowej, najlepszym rozwiązaniem jest to oferowane przez tzw. CFD na kryptowaluty, możliwe do nabycia u różnych brokerów online.
W dzisiejszym wpisie poznamy główne cechy kontraktów CFD. Przyjrzymy się ponadto najlepszym platformom oferującym CFD na krypto i odpowiemy na najczęstsze wątpliwości, jakie mają użytkownicy odnośnie do tradingu kryptowalutami poprzez kontrakty.
CFD na kryptowaluty: gdzie nimi handlować?
Poniżej znajdziesz zestawienie trzech najlepszych platform pozwalających na uprawianie tradingu na kryptowalutach za pomocą kontraktów na różnice kursowe (CFD). W tabeli znalazły się podstawowe, najważniejsze informacje o ofercie danego brokera oraz link do założenia bezpłatnego konta demo u każdego z nich:
CFD kryptowaluty: czym są?
CFD (kontrakty różnicy kursowej) to instrumenty pochodne, które replikują wyniki instrumentu bazowego (to może być akcja, surowiec jak złoto, indeks giełdowy, waluta FIAT, a także kryptowaluta).
A zatem, w praktyce, CFD na kryptowaluty są kontraktami zawieranymi z brokerem online. Pozwalają one na spekulowanie na wahaniach cen danej kryptowaluty, bez konieczności fizycznego jej posiadania.
Dzięki kontraktom CFD możliwe jest uprawianie tradingu na wzroście wartości kryptowaluty (pozycje długie), jak i na jej spadku (pozycje krótkie). Otwierają pozycję długą na Bitcoina, zarobimy, jeśli jego cena wzrośnie, a stracimy pieniądze, jeśli cena zmaleje. Odwrotnie w przypadku krótkich pozycji, kiedy zyskamy wyłącznie w przypadku spadku notowań Bitcoina.
Ponadto, dzięki CFD możliwe jest wykorzystanie mechanizmu dźwigni, poprzez poszerzenie możliwości zarobku lub straty powyżej środków z zainwestowanego kapitału. Na przykład, kupując kontrakty na Bitcoina z dźwignią 2 i inwestując 100 euro, uzyskujesz ten sam efekt, co w przypadku zainwestowania 200 euro. Automatycznie ewentualne zyski i straty zostaną pomnożone przez 2.
W odróżnieniu od realnych kryptowalut, które mogą zostać przesłane, gdzie tylko chcemy, i które faktycznie do nas należą, kontrakty CFD na kryptowaluty nie mogą być przesyłane. To oznacza, że jeśli otworzymy pozycję na kryptowalutę z użyciem kontraktu CFD, może zamknąć ją tylko przez tego samego brokera.
Zazwyczaj brokerzy online nie nakładają żadnych prowizji na zakup i sprzedaż kontraktów na kryptowaluty. Jedyną opłatą jest tylko niewielki spread, który odzwierciedla różnicę między wartością rynkową bazowego instrumentu, a wartością oferowaną przez brokera.
Ponadto, szczególnie w przypadku pozycji krótkich i z dźwignią, brokerzy online nakładają tak zwaną opłatę overnight. Jest to niewielkie obciążenie odsetek pasywnych za każdy dzień otwartej pozycji.
Cechy kontraktów różnicy kursowej na kryptowaluty sprawiają, że są to idealne instrumenty do krótkoterminowego tradingu, za to kompletnie nie nadają się do inwestycji średnio- i długoterminowych.
Odpowiedzi na najczęstsze pytania
Na zakończenie postanowiliśmy podsumować najważniejsze informacje zawarte w tym artykule. Odpowiemy także na najczęstsze pytania, jakie inwestorzy zadają odnośnie do handlowania kontraktami CFD na kryptowaluty.
CFD na kryptowaluty to instrumenty pochodne, które replikują wyniki kryptowalut i pozwalają na trading na wzrost lub spadek ich wartości.
Najlepszym brokerem pozwalającym na trading kontraktami na kryptowaluty jest eToro, który oferuje również darmowe konto demo oraz funkcję copy-trading. Na eToro dostępnych jest ponad 20 kryptowalut, którymi można handlować poprzez kontrakty na różnice kursowe, ale też rzeczywiście je kupować i przesyłać na przeznaczony do tego portfel (eToroX). Prowizje na eToro są zerowe, a spread na kryptowaluty jest na ogół bardzo niski.
Kontrakty na kryptowaluty to doskonały instrument pozwalający na spekulowanie na wahaniach cen Bitcoina, Ethereum, Ripple, Dogecoina, Cardano i wielu innych krypto. Są jednak odpowiednie wyłącznie do tradingu krótkoterminowego, natomiast nie nadają się jako aktywa do długoterminowego portfela inwestycyjnego.
Największa możliwa dźwignia dostępna dla kryptowalut ustalona została na 1:2 przez instytutcję European Securities and Markets Authority (ESMA). Z tego powodu większość brokerów (np. XTB) oferuje możliwość uprawiania tradingu z dźwignią 1:2. eToro tymczasowo zawiesił opcję stosowania dźwigni w celu ochrony inwestorów.