Najlepsze chińskie akcje do kupienia w 2024 roku: top 6

831
chińskie akcje

Chcesz wiedzieć, jakie są najlepsze chińskie akcje do kupienia w 2024 roku? Potrzebujesz listy chińskich akcji notowanych na Nasdaq? Czy jesteś zainteresowany inwestowaniem na chińskiej giełdzie, ale nie wiesz od czego zacząć? Dobrze trafiłeś!

Chiny są największym z rynków wschodzących, a ich gospodarka od kilku lat odnotowuje silny wzrost. Jednak z powodu szeregu czynników, którym przyjrzymy się w kolejnych akapitach, cena chińskich akcji gwałtownie spadła w 2021 r. Obecnie chińskie akcje są szczególnie tanie i może to właściwy moment, aby w nie zainwestować.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym chińskim akcjom na rok 2024, z naciskiem na akcje technologiczne notowane na Nasdaq. W naszej analizie wzięliśmy pod uwagę kilka czynników, w tym: stabilność finansową spółek, perspektywy przyszłego wzrostu, aktualne ceny oraz siłę marki. Wykluczając kilka opcji, wyłoniliśmy 6 najciekawszych.

W drugiej części artykułu powiemy więcej na temat chińskiego rynku akcji, wyjaśniając ryzyko i możliwości, które inwestor powinien rozważyć przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Na koniec odpowiemy na najczęstsze pytania i zobaczymy, jak w praktyce kupić chińskie akcje z pomocą brokera online eToro.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Najlepsze chińskie akcje do kupienia już dziś: top 6

Przejdźmy od razu do prezentacji najlepszych chińskich akcji do kupienia w 2024 roku. Oto 6 naszym zdaniem najciekawszych z nich:

1. Alibaba

Alibaba Group (NASDAQ:BABA) to chińska międzynarodowa korporacja działająca głównie w sektorze e-commerce, poprzez swoje platformy Alibaba.com i AliExpress. Firma jest również właścicielem głównego serwisu płatności online (Alipay), wyszukiwarek zakupów i usług przetwarzania w chmurze.

Do tej pory jest największą firmą e-commerce w Azji i szybko rozwija się za granicą. Cechy, które sprawiają, że Alibaba jest jedną z najlepszych chińskich akcji do kupienia w 2024 roku, to: jakość i rozpoznawalność marki, doskonała obsługa klientów, solidność bilansu i kompetencje zarządu.

Jedynym problemem Alibaby jest w tej chwili niepewność w relacjach z Chinami. W rzeczywistości chiński rząd nakłada na Alibabę różne ograniczenia, próbując bardziej regulować jej działalność i atakując jej monopolistyczną pozycję na rynku. To właśnie z powodu tych problemów z Chinami cena akcji Alibaby w 2021 r. gwałtownie spadła.

Jednak naszym zdaniem obecna cena jest zbyt niska, ale jednocześnie wskaźnik P/E wynosi obecnie 43. To może być naprawdę dobry moment, aby wejść do gry nie przepłacając i uzyskać fantastyczne zyski w średnim terminie.

Alibaba jest również notowana na Nasdaq i można ją wygodnie kupić za pośrednictwem brokera eToro.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. Tencent

Tencent Holding to chiński gigant technologiczny, który odgrywa kluczową rolę w gospodarce kraju. Działa w sektorze mediów społecznościowych, gier oraz e-commerce. Między innymi, jest właścicielem WeChat, komunikatora internetowego, który jest odpowiednikiem WhatsApp w Chinach i przekroczył miliard aktywnych użytkowników.

Tencent posiada również kilka spółek zależnych, jak również udziały w ponad 600 innych chińskich i międzynarodowych firmach. Czyni go to prawdziwie globalnym holdingiem finansowym. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi prawie 500 miliardów dolarów, dzięki czemu należy do 10 największych firm na świecie.

Spółka ma dobrą stabilność finansową, rosnące zyski i doskonałe perspektywy na przyszłość. W ostatnich latach cena akcji bardzo wzrosła, ale w 2021 r. odbiła się czkawką z powodu problemów z chińskim rządem. Obecnie jej wskaźnik P/E wynosi 17, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z innymi spółkami z tej samej branży.

Akcje Tencent nie są notowane w obrocie na giełdzie amerykańskiej. Jednak nadal można je kupić u brokera eToro, który udostępnia europejskim inwestorom prawie wszystkie najlepsze chińskie akcje.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

3. Baidu

Baidu (NASDAQ:BIDU) jest najczęściej używaną wyszukiwarką w Chinach. Firma, która jest jedną z największych firm internetowych na świecie, ma w swoim kraju pozycję rynkową podobną do tej, jaką w USA zajmuje Google.

Podobnie jak Google, Baidu w ostatnich latach rozszerzyło swoją działalność na kilka innych obszarów, w tym sztuczną inteligencję, przetwarzanie w chmurze i samojeżdżące pojazdy.

W ciągu ostatniej dekady firma odnotowała ogromne sukcesy, a jej przychody stale rosły. Cena akcji od 2011 roku pozostawała w zasadzie bez zmian, poza ostatnim spadkiem obserwowanym na globalnym rynku.

Teraz akcje Baidu mają wskaźnik P/E powyżej 50, ale analitycy są dobrej myśli co do perspektyw firmy na przyszłość. Nawet jeśli rząd ograniczy rentowność Baidu, to obecna niska wycena i szeroka dywersyfikacja biznesu powinny skłaniać inwestorów do zakupów.

Baidu jest również notowana na Nasdaq i można oczywiście inwestować w jej akcje za pośrednictwem brokera eToro.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4. NIO

NIO (NYSE:NIO) to chińska firma motoryzacyjna, uważana za najbardziej udany ze wszystkich chińskich startupów sprzedających pojazdy elektryczne.

Posiada silną bazę klientów w Niemczech, ale także w USA, a od 2018 roku jest notowana na nowojorskiej giełdzie. Obecnie sprzedaje cztery atrakcyjnie zaprojektowane modele samochodów. W najbliższych latach może stać się jednym z największych konkurentów Tesli.

Według kilku analityków, NIO jest jedną z najlepszych chińskich akcji do kupienia dzisiaj, ponieważ jest bardzo obiecująca i działa w szybko rozwijającym się sektorze. Firma jest młoda i wciąż ma przed sobą długą drogę do optymalizacji łańcucha dostaw i osiągnięcia rentowności. Wzrost przychodów jest bardzo silny, więc perspektywy są doskonałe.

Cena akcji eksplodowała w 2020 r., następnie w 2021 i 2022 r. spadła, ostatnio osiągając relatywnie niski poziom. Może to być dobry czas na inwestowanie długoterminowe, ale należy być przygotowanym na dużą zmienność w krótkim okresie.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

5. JD.com

JD.com (NASDAQ:JD) to kolejny chiński gigant e-commerce i główny konkurent Alibaby. Założony w 1998 r. jako sklep niszowy, od tego czasu rozwinął się, aby rozpocząć sprzedaż wszystkich rodzajów produktów online na rynku chińskim i międzynarodowym. Jest on częściowo kontrolowany przez Walmart i Tencent, które posiadają znaczące udziały.

Podobnie jak Amazon, JD.com zainwestował w rozbudowaną sieć magazynów i obecnie posiada ich ponad 550 w całych Chinach. Firma posiada własny serwis logistyczny, który pozwala jej na samodzielne realizowanie dostaw szybko i sprawnie, przy pomocy odpowiedniej technologii. Posiada największy na świecie system dostaw za pomocą dronów.

Perspektywy dla tej firmy są doskonałe, a przychody gwałtownie rosną. Co więcej, polityka chińskiego rządu, która mocno reguluje sektor e-commerce, wydaje się faworyzować JD.com w stosunku do Alibaby.

Z tych wszystkich powodów, postanowiliśmy umieścić JD.com na liście chińskich akcji do kupienia w 2024 roku. Mamy pewność, że inwestycja zwróci się w nadchodzących miesiącach i latach. Możesz kupić JD na eToro.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

6. NetEase

NetEase (NASDAQ:NTES) to kolejna chińska spółka technologiczna notowana na Nasdaq. Prowadzi bardzo zdywersyfikowaną działalność. Tworzy gry wideo na komputery PC i urządzenia mobilne, ale jest również aktywna w świecie reklamy internetowej, e-learningu, e-commerce i streamingu muzyki.

Jednak jej głównym obszarem działalności są gry, które generują większość jej przychodów. Rozwinęła również szereg partnerstw z zagranicznymi firmami, które chcą wejść na rozwijający się chiński rynek gier. Od 2008 r. jest partnerem Activision Blizzard, dystrybuując takie gry jak World of Warcraft, Diablo i StarCraft II.

Od 2020 r. wartość akcji NetEase wzrosła ponad dwukrotnie, dzięki silnemu wzrostowi linii biznesowych, a tym samym obrotów. Możemy powiedzieć, że pandemia w dużej mierze jej sprzyjała.

Od firmy można oczekiwać wielkich rzeczy w przyszłości, ponieważ rynek gier w Chinach ma wzrosnąć ponad trzykrotnie w ciągu następnej dekady. NetEase jest dobrze przygotowany do skorzystania z tego trendu. Ponadto, firma chce zdobyć dominującą pozycję w rodzącej się branży wirtualnej rzeczywistości i metaverse.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Czy warto dziś zainwestować w chińskie akcje?

Rok 2021 był szczególnie trudny dla inwestorów chińskich akcji. Wzrost gospodarczy w tym kraju został spowolniony z powodu Covid-19 i wojny handlowej z USA. Ponadto, środki legislacyjne rządu chińskiego ukarały niektóre przedsiębiorstwa i sektory gospodarki, powodując dalszy spadek cen akcji.

W szczególności słabo radziły sobie chińskie akcje technologiczne, notowane na Nasdaq lub giełdzie w Hong Kongu, które najbardziej odczuły skutki nowych regulacji. Uderzającym przykładem jest Alibaba, której cena akcji spadła o 50%.

gdzie kupic chinskie akcje

Dodatkowo problematyczna okazała się wojna na Ukrainie, która wymusiła polityczne deklaracje na Chinach, które nie stanęły po stronie Europy i USA. Jednak pomimo ciągłych trudności i niepewności PKB Chin nadal rośnie w znacznie szybszym tempie niż w krajach rozwiniętych.

Poprawia się produkcja przemysłowa i sektor usług, a w dużych miastach Chin poziom życia ludności jest już bardzo zbliżony do poziomu życia mieszkańców dużych miast Europy. Konsumpcja rośnie, a duże chińskie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, jak również te działające w Hongkongu, mogą tylko na tym skorzystać.

Wielu analityków i ekspertów formułuje bardzo pozytywne prognozy dla chińskich akcji w 2024 roku, zalecając ich kupno. Ten rok ma należeć do chińskich spółek i przewiduje się, że do grudnia MSCI China znacznie wzrośnie.

Wśród akcji chińskich należy wyróżnić dwie kategorie:

  • Chińskie akcje technologiczne, notowane na giełdach w USA lub Hongkongu. Są to firmy o znaczeniu zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym, lepiej znane zachodnim inwestorom, np. Alibaba, Tencent, Baidu, JD.com i NIO.
  • Chińskie akcje klasy A, tj. notowane w walucie lokalnej (juan), działające głównie w Chinach kontynentalnych, w bardziej „tradycyjnych” sektorach (finanse, przemysł, energetyka i nieruchomości), np. China Construction Bank, Ping An Insurance, Kweichow Moutai i Wuliangye.

Akcje technologiczne w większym stopniu podlegają polityce regulacji państwowych, ale ich coraz większe znaczenie międzynarodowe, rosnące obroty i obecna bardzo niska cena czynią je szczególnie atrakcyjnymi.

Z kolei chińskie akcje typu A będą mogły w większym stopniu korzystać z rosnącego popytu wewnętrznego, nie będąc narażone na zacieśnianie polityki monetarnej przez FED w stosunku do dolara.

Tak więc inwestowanie w chińskie akcje w 2024 r. może przynieść duże zyski, ale również naraża na wysokie ryzyko. Zawsze pamiętaj, aby dokonać własnej oceny przed zakupem akcji i odpowiednio zdywersyfikować swój portfel.

Jak inwestować w chińskie akcje na eToro?

Wszystkie chińskie akcje, które przedstawiliśmy w tym artykule, są notowane na giełdzie amerykańskiej lub na giełdzie w Hong Kongu.

Aby móc je kupić, potrzebujesz wiarygodnego brokera online, który oferuje dostęp do wszystkich głównych giełd na całym świecie, takiego jak eToro. Możesz z nim handlować na NASDAQ, NYSE, a także na giełdzie w Hong Kongu.

eToro bardzo ułatwia inwestorom pracę, ponieważ oferuje wiele funkcji, takich jak: zaawansowane wykresy w czasie rzeczywistym, statystyki, komentarze i przewidywania innych doświadczonych traderów (platforma jest praktycznie zbudowana jako inwestycyjny portal społecznościowy).

chinskie akcje

Załóżmy, że jesteś konkretnie zainteresowany kupnem akcji Alibaba. Oto procedura krok po kroku, którą będziesz musiał przejść:

1. Utwórz konto na eToro, klikając tutaj.

2. Zweryfikuj tożsamość.

3. Wpłać depozyt przelewem, kartą lub przez PayPal.

4. Wpisz w pasku wyszukiwania u góry nazwę akcji, którą chcesz kupić (np. Alibaba).

5. Kliknij „Inwestuj”, aby otworzyć okno zakupu.

6. Określ wartość transakcji.

7. Jeśli chcesz, wybierz opcje take profit lub stop loss.

8. Jeśli chcesz, wybierz dźwignię finansową.

9. Wydaj zlecenie (Minimalna kwota inwestycji to tylko $10).

chińskie firmy

Jak widać, procedura jest niezwykle prosta. Możesz sam wypróbować eToro zarówno z prawdziwymi pieniędzmi, jak i z wirtualnymi 100.000$, które otrzymasz na darmowym koncie demo. Kliknij tutaj, aby zarejestrować się już teraz!

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Jak zainwestować w cały chiński rynek akcji?

Zamiast kupować pojedyncze chińskie akcje, można zdecydować się na alternatywne rozwiązanie: zainwestować w cały chiński rynek akcji za pomocą jednego instrumentu finansowego. Ale jak to zrobić?

Odpowiedź jest prosta: poprzez ETF Chiny, taki jak iShares MSCI China ETF (Ticker MCHI). Ten notowany na Nasdaq fundusz obejmuje ponad 700 chińskich akcji. Są w nim zarówno znane na całym świecie akcje technologiczne, jak i te, które działają wyłącznie na rynku chińskim, a których prawdopodobnie nie znasz.

Niektóre z głównych spółek, w które będziesz inwestować automatycznie i zdywersyfikowanie poprzez ten ETF to: Tencent, Alibaba, JD.com, NIO, Baidu, NetEase, Meituan Dianping, Weibo, Li Auto, DingDong, PetroChina, Sohu, China Construction Bank, Ping An Insurance, Pinduoduo i Xiaomi.

ETF ten ma roczną opłatę za zarządzanie w wysokości 0,59%. Można go nabyć wygodnie i bez prowizji za pośrednictwem brokera eToro.

Disclaimer: eToro to platforma multi-asset oferująca zarówno inwestycje w akcje i kryptowaluty, jak i kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Wyniki historyczne nie mają wpływu na przyszły zwrot z inwestycji.

Copy Trading to usługa zarządzania portfelem świadczona przez eToro (Europe) Ltd., która jest autoryzowana i regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Kryptoaktywa są niestabilnymi instrumentami, które mogą wahać się w bardzo krótkim przedziale czasu, a zatem nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel aktywami kryptograficznymi nie jest regulowany i dlatego nie jest monitorowany przez żadne ramy regulacyjne UE.

5/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.