Najlepsze chińskie akcje do kupienia w 2023 roku: top 6

418
chińskie akcje

Szukasz najlepszych chińskich akcji do kupienia w 2023 roku? Potrzebujesz listy chińskich akcji notowanych na Nasdaq? Czy jesteś zainteresowany inwestowaniem na chińskiej giełdzie, ale nie wiesz od czego zacząć? Jesteś we właściwym miejscu!

Chiny są największym z rynków wschodzących, a ich gospodarka od kilku lat odnotowuje silny wzrost. Jednak ze względu na szereg czynników, którym przyjrzymy się w kolejnych akapitach, cena chińskich akcji gwałtownie spadła w 2021 roku. Obecnie chińskie akcje są szczególnie tanie i może to być właściwy moment, aby w nie zainwestować.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym chińskim akcjom na rok 2023, z naciskiem na akcje technologiczne notowane na Nasdaq. W naszej analizie wzięliśmy pod uwagę kilka czynników, w tym: stabilność finansową spółek, perspektywy przyszłego wzrostu, aktualne ceny oraz siłę marki. Wykluczając kilka opcji, wyłoniliśmy sześć najciekawszych.

W drugiej części artykułu powiemy kilka słów więcej na temat chińskiego rynku akcji, wyjaśniając ryzyko i możliwości, które inwestor powinien rozważyć przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Na koniec odpowiemy na najczęstsze pytania i zobaczymy, jak w praktyce kupić chińskie akcje z pomocą brokera online eToro.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Najlepsze chińskie akcje do kupienia już dziś: top 6

Przejdźmy od razu do prezentacji najlepszych chińskich akcji do kupienia w 2023 roku. Oto 6 naszym zdaniem najciekawszych z nich:

1. Alibaba

Alibaba Group (NASDAQ:BABA) to chińska międzynarodowa korporacja działająca głównie w sektorze e-commerce, poprzez swoje platformy Alibaba.com i AliExpress. Firma jest również właścicielem głównego serwisu płatności online (Alipay), wyszukiwarek zakupów i usług przetwarzania w chmurze.

Do tej pory jest największą firmą e-commerce w Azji i szybko rozwija się za granicą. Cechy, które sprawiają, że Alibaba jest jedną z najlepszych chińskich akcji do kupienia w 2023 roku, to: jakość i rozpoznawalność marki, doskonała obsługa klientów, solidność bilansu i kompetencje zarządu.

Jedynym problemem Alibaby jest w tej chwili niepewność w relacjach z Chinami. W rzeczywistości chiński rząd nakłada na Alibabę różne ograniczenia, próbując bardziej regulować jej działalność i atakując jej monopolistyczną pozycję na rynku. To właśnie z powodu tych problemów z Chinami cena akcji Alibaby w 2021 r. gwałtownie spadła.

Jednak naszym zdaniem obecna cena jest zbyt niska i nieuzasadniona, przy wskaźniku P/E na poziomie 16. To może być naprawdę dobry moment, aby wejść do gry nie przepłacając i uzyskać fantastyczne zyski w średnim terminie.

Alibaba jest również notowana na Nasdaq i można ją wygodnie kupić za pośrednictwem brokera eToro.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. Tencent

Tencent Holding to chiński gigant technologiczny, który odgrywa kluczową rolę w gospodarce kraju. Działa w sektorze mediów społecznościowych, gier oraz e-commerce. Między innymi, jest właścicielem WeChat, komunikatora internetowego, który jest odpowiednikiem WhatsApp w Chinach i znacznie przekroczył miliard aktywnych użytkowników.

Tencent posiada również kilka spółek zależnych, jak również udziały w ponad 600 innych chińskich i międzynarodowych firmach, co czyni go prawdziwie globalnym holdingiem finansowym. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 500 miliardów dolarów, co czyni go jedną z 10 największych firm na świecie.

Firma ma dobrą stabilność finansową, rosnące zyski i doskonałe perspektywy na przyszłość. W ostatnich latach cena akcji bardzo wzrosła, ale w 2021 r. odbiła się czkawką z powodu problemów z chińskim rządem. Obecnie jej wskaźnik P/E wynosi 19, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z innymi spółkami z tej samej branży.

Akcje Tencent nie są notowane w obrocie na giełdzie amerykańskiej. Jednak nadal można je kupić u brokera eToro, który udostępnia europejskim inwestorom prawie wszystkie najlepsze chińskie akcje.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

3. Baidu

Baidu (NASDAQ:BIDU) jest najczęściej używaną wyszukiwarką w Chinach. Firma, która jest jedną z największych firm internetowych na świecie, ma w swoim kraju pozycję rynkową podobną do tej, jaką w USA zajmuje Google.

Podobnie jak Google, Baidu w ostatnich latach rozszerzyło swoją działalność na kilka innych obszarów, w tym sztuczną inteligencję, przetwarzanie w chmurze i samojeżdżące pojazdy. W ciągu ostatniej dekady firma odnotowała ogromne sukcesy, a jej przychody stale rosły. Jednak cena akcji od 2011 roku pozostaje w zasadzie bez zmian, z dramatycznym spadkiem w 2021 roku.

Teraz akcje Baidu mają wskaźnik P/E poniżej 20, a analitycy są dobrej myśli co do perspektyw firmy na przyszłość. Nawet jeśli rząd ograniczy rentowność Baidu, to obecna niska wycena i szeroka dywersyfikacja biznesu powinny skłaniać inwestorów do zakupów.

Baidu jest również notowana na Nasdaq i można oczywiście inwestować w jej akcje za pośrednictwem brokera eToro.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4. NIO

NIO (NYSE:NIO) to chińska firma motoryzacyjna, która jest uważana za najbardziej udany ze wszystkich chińskich startupów sprzedających pojazdy elektryczne. Posiada silną bazę klientów w Niemczech, ale także w Stanach Zjednoczonych, a od 2018 roku jest notowana na nowojorskiej giełdzie. Obecnie sprzedaje cztery atrakcyjnie zaprojektowane modele samochodów. W najbliższych latach może stać się jednym z największych konkurentów Tesli.

Według kilku analityków, NIO jest jedną z najlepszych chińskich akcji do kupienia dzisiaj, ponieważ jest bardzo obiecująca i działa w bardzo szybko rozwijającym się sektorze. Firma jest młoda i wciąż ma przed sobą długą drogę do optymalizacji łańcucha dostaw i osiągnięcia rentowności, ale wzrost przychodów jest bardzo silny, więc perspektywy są doskonałe.

Cena akcji eksplodowała w 2020 r., następnie w 2021 r. lekko się cofnęła i ostatnio osiągnęła relatywnie niski poziom. Może to być dobry czas na inwestowanie długoterminowe, ale należy być przygotowanym na dużą zmienność w krótkim okresie.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

5. JD.com

JD.com (NASDAQ:JD) to kolejny chiński gigant e-commerce i główny konkurent Alibaby. Założony w 1998 roku jako sklep niszowy, od tego czasu rozwinął się, aby rozpocząć sprzedaż wszystkich rodzajów produktów online na rynku chińskim i międzynarodowym. Jest on częściowo kontrolowany przez Walmart i Tencent, które posiadają znaczące udziały w firmie.

Podobnie jak Amazon, JD.com zainwestował w rozbudowaną sieć magazynów i obecnie posiada ponad 550 magazynów w całych Chinach. Firma posiada również własny serwis logistyczny, który pozwala jej na samodzielne realizowanie dostaw bardzo szybko i sprawnie, przy pomocy odpowiedniej technologii. Posiada największy na świecie system dostaw za pomocą dronów.

Perspektywy dla tej firmy są doskonałe, a przychody gwałtownie rosną. Co więcej, polityka chińskiego rządu, która mocno reguluje sektor e-commerce, wydaje się faworyzować JD.com w stosunku do Alibaby.

Z tych wszystkich powodów, postanowiliśmy umieścić JD.com na liście chińskich akcji do kupienia w 2023 roku, mając pewność, że inwestycja zwróci się w nadchodzących miesiącach i latach. Możesz kupić JD na eToro.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

6. NetEase

NetEase (NASDAQ:NTES) to kolejna chińska spółka technologiczna notowana na Nasdaq. Prowadzi bardzo zdywersyfikowaną działalność: tworzy gry wideo na komputery PC i urządzenia mobilne, ale jest również aktywna w świecie reklamy internetowej, e-learningu, e-commerce i streamingu muzyki.

Jednak jej głównym obszarem działalności są gry, które generują większość jej przychodów. Rozwinęła również szereg partnerstw z zagranicznymi firmami, które chcą wejść na rozwijający się chiński rynek gier. Od 2008 roku jest partnerem Activision Blizzard, dystrybuując takie gry jak World of Warcraft, Diablo i StarCraft II.

Od 2020 r. wartość akcji NetEase wzrosła ponad dwukrotnie, dzięki silnemu wzrostowi linii biznesowych, a tym samym obrotów. Możemy powiedzieć, że pandemia w dużej mierze jej sprzyjała.

Od firmy można oczekiwać wielkich rzeczy w przyszłości, ponieważ rynek gier w Chinach ma wzrosnąć ponad trzykrotnie w ciągu następnej dekady, a NetEase jest dobrze przygotowany do skorzystania z tego trendu. Ponadto, firma chce zdobyć dominującą pozycję w rodzącej się branży wirtualnej rzeczywistości i metaverse.

Akcje NetEase można kupić na eToro.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Czy warto dziś zainwestować w chińskie akcje?

Rok 2021 był szczególnie trudny dla inwestorów chińskich akcji. Wydaje się, że wzrost gospodarczy w tym kraju został spowolniony, częściowo z powodu pandemii wirusa Covid-19 i wojny handlowej z USA. Ponadto, niektóre środki legislacyjne rządu chińskiego ukarały niektóre przedsiębiorstwa i sektory gospodarki, powodując dalszy spadek cen chińskich akcji.

Do paniki i negatywnego nastroju na rynku przyczynił się przypadek Evergrande Group, chińskiego dewelopera, który pod koniec 2021 roku nie wywiązał się ze swoich zobowiązań z powodu zbyt dużego zadłużenia.

W 2021 r. wszystkie chińskie indeksy giełdowe osiągnęły gorsze wyniki niż indeksy amerykańskie i europejskie. W szczególności słabo radziły sobie chińskie akcje technologiczne, notowane na Nasdaq lub giełdzie w Hong Kongu, które najbardziej odczuły skutki nowych regulacji. Uderzającym przykładem jest Alibaba, której cena akcji spadła o 50%.

gdzie kupic chinskie akcje

Jednak pomimo ciągłych trudności i niepewności w relacjach między rządem a gigantami technologicznymi, PKB Chin nadal rośnie z roku na rok w znacznie szybszym tempie niż w krajach rozwiniętych.

Poprawia się produkcja przemysłowa, poprawia się świat usług, a w dużych miastach Chin poziom życia ludności jest już bardzo zbliżony do poziomu życia mieszkańców dużych miast Europy. Konsumpcja rośnie, a duże chińskie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, jak również te działające w Hongkongu, mogą tylko na tym skorzystać.

Ponadto, jeśli spojrzymy na indeks MSCI China z punktu widzenia analizy fundamentalnej, zobaczymy średni wskaźnik P/E wynoszący 12, P/B wynoszący 1,5 oraz Dividend Yield wynoszący 1,8%. Te zachęcające dane pokazują, że chińskie akcje są bardzo niedowartościowane, zwłaszcza w porównaniu z amerykańskimi, które mają obecnie znacznie wyższe wskaźniki P/E.

Wielu analityków i ekspertów formułuje bardzo pozytywne prognozy dla chińskich akcji w 2023 roku, zalecając ich kupno. Co więcej, od końca 2021 roku wiele banków inwestycyjnych i zarządzających funduszami (m.in. UBS Group, BlackRock, HSBC Holdings) zwiększyło swoje pozycje w chińskich akcjach.

Wśród akcji chińskich należy wyróżnić dwie odrębne kategorie:

  • Chińskie akcje technologiczne, notowane na giełdach w USA lub Hongkongu. Są to firmy o znaczeniu zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym, a zatem lepiej znane zachodnim inwestorom. Przykładami takich firm są Alibaba, Tencent, Baidu, JD.com i NIO.
  • Chińskie akcje klasy A, tj. notowane w walucie lokalnej (juan), które działają głównie w Chinach kontynentalnych, w bardziej „tradycyjnych” sektorach, takich jak finanse, przemysł, energetyka i nieruchomości. Przykładami takich firm są: China Construction Bank, Ping An Insurance, Kweichow Moutai i Wuliangye.

Oba typy są atrakcyjnym wyborem w 2023 roku. Akcje technologiczne w większym stopniu podlegają polityce regulacji państwowych, ale ich coraz większe znaczenie międzynarodowe, rosnące obroty i obecna bardzo niska cena czynią je szczególnie atrakcyjnymi. Z kolei chińskie akcje typu A będą mogły w większym stopniu korzystać z rosnącego popytu wewnętrznego, nie będąc narażone na zacieśnianie polityki monetarnej przez FED w stosunku do dolara.

Tak więc inwestowanie w chińskie akcje w 2023 r. może przynieść duże zyski, ale również naraża na wysokie ryzyko. W istocie, wpływ rządowych działań antymonopolowych i negatywnych nastrojów może utrzymywać się przez większą część bieżącego roku.

Zawsze pamiętaj, aby dokonać własnej oceny przed zakupem akcji i odpowiednio zdywersyfikować swój portfel.

Jak inwestować w chińskie akcje na eToro?

Wszystkie chińskie akcje, które przedstawiliśmy w tym artykule, są notowane na giełdzie amerykańskiej lub na giełdzie w Hong Kongu. Aby móc je kupić, potrzebujesz wiarygodnego brokera online, który oferuje dostęp do wszystkich głównych giełd na całym świecie, takiego jak eToro, z którym możesz handlować na NASDAQ, NYSE, a także na giełdzie w Hong Kongu.

eToro bardzo ułatwia inwestorom pracę, ponieważ oferuje wiele funkcji, takich jak: zaawansowane wykresy w czasie rzeczywistym, statystyki, komentarze i przewidywania innych doświadczonych traderów (platforma jest praktycznie zbudowana jako inwestycyjny portal społecznościowy).

Ponadto, na eToro możesz kupować tylko ułamki akcji, już od 10 dolarów, niezależnie od ceny poszczególnych akcji, w które chcesz zainwestować. Prowizje od zakupu akcji są bardzo niskie, a pieniądze można wpłacić za pomocą karty, przelewu bankowego lub nawet PayPal. Alternatywnie, możesz skorzystać z darmowego konta demo, aby dokonać inwestycji testowych.

Załóżmy, że jesteś konkretnie zainteresowany kupnem akcji Alibaba.

Po otwarciu rachunku demo na eToro (możesz go otworzyć tutaj) lub rzeczywistego rachunku tradingowego (możesz uzyskać do niego dostęp tutaj), wystarczy wpisać nazwę spółki lub jej ticker na pasku wyszukiwania u góry ekranu, jak widać na poniższym obrazku:

chinskie akcje

Zostaniesz przeniesiony do ekranu zakupu, który pokazano poniżej. Będziesz mógł teraz zdecydować, czy otworzyć lub kupić długą pozycję, czy krótką (w której przewidujesz spadek wartości danej akcji).

Inne parametry, które należy ustawić, to kwota do zainwestowania (minimum to 10$) i dźwignia, jaką należy zastosować (dla akcji rzeczywistych jest to x1). Opcjonalnie możesz również ustawić take profit (TP), czyli wartość zysku po automatycznym zamknięciu pozycji.

chińskie firmy

Po ustawieniu wszystkich tych parametrów, kliknij przycisk „Ustaw zamówienie”, aby zakończyć transakcję. Po sfinalizowaniu zakupu, w menu po lewej stronie, w pozycji Portfolio, możesz śledzić w czasie rzeczywistym wyniki swojej inwestycji w Alibaba.

Jak widać, procedura jest niezwykle prosta. Możesz sam wypróbować eToro zarówno z prawdziwymi pieniędzmi, jak i z wirtualnymi 100.000$, które otrzymasz na darmowym koncie demo. Kliknij tutaj, aby zarejestrować się już teraz!

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Jak zainwestować w cały chiński rynek akcji?

Zamiast kupować pojedyncze chińskie akcje, można zdecydować się na alternatywne rozwiązanie: zainwestować w cały chiński rynek akcji za pomocą jednego instrumentu finansowego. Ale jak to zrobić?

Odpowiedź jest prosta: poprzez ETF Chiny, taki jak iShares MSCI China ETF (Ticker MCHI). Ten notowany na Nasdaq fundusz obejmuje ponad 700 chińskich akcji: zarówno znanych na całym świecie akcji technologicznych, jak i tych, które działają wyłącznie na rynku chińskim, a których prawdopodobnie nie znasz.

Niektóre z głównych spółek, w które będziesz inwestować automatycznie i zdywersyfikowane poprzez ten ETF to: Tencent, Alibaba, JD.com, NIO, Baidu, NetEase, Meituan Dianping, Weibo, Li Auto, DingDong, PetroChina, Sohu, China Construction Bank, Ping An Insurance, Pinduoduo i Xiaomi.

ETF ten ma roczną opłatę za zarządzanie w wysokości 0,59% i można go nabyć wygodnie i bez prowizji za pośrednictwem brokera eToro.

Disclaimer: eToro to platforma multi-asset oferująca zarówno inwestycje w akcje i kryptowaluty, jak i kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 79% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Wyniki historyczne nie mają wpływu na przyszły zwrot z inwestycji.

Copy Trading to usługa zarządzania portfelem świadczona przez eToro (Europe) Ltd., która jest autoryzowana i regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Kryptoaktywa są niestabilnymi instrumentami, które mogą wahać się w bardzo krótkim przedziale czasu, a zatem nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel aktywami kryptograficznymi nie jest regulowany i dlatego nie jest monitorowany przez żadne ramy regulacyjne UE.

5/5 - (2 votes)