Coinbase Pro: jak działa platforma oraz jakie są opinie i opłaty

3386
Coinbase pro

Jak działa Coinbase Pro? Jakie opłaty są pobierane podczas wymiany? I jakie są różnice w stosunku do wersji podstawowej?

Coinbase Pro jest rozszerzeniem Coinbase, słynnej amerykańskiej giełdy do kupowania kryptowalut. Różnice pomiędzy Coinbase i wersją Pro są głównie w platformie i stosowanych prowizjach. W tym artykule przeanalizujemy wszystkie te czynniki.

Wyjaśnimy również, jak działa Coinbase Pro, jak się zarejestrować i jak korzystać z platformy do handlu kryptowalutami. Na koniec przedstawimy także główne alternatywy dla Coinbase Pro oraz opinie użytkowników, którzy z niego korzystają. Jesteś gotowy? Zaczynajmy!

Czym jest Coinbase Pro? Recenzja

Coinbase Pro (kiedyś znany jako GDAX) to wersja dla doświadczonych traderów słynnej amerykańskiej giełdy Coinbase (oficjalna strona tutaj). Została ona opracowana w oparciu o podstawową platformę, aby zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających traderów i jako taka oferuje dodatkowe narzędzia, które ułatwiają operacje kupna i sprzedaży kryptowalut.

Grupa Coinbase oferuje szeroką gamę narzędzi dla entuzjastów kryptowalut (Coinbase, Coinbase Wallet, Coinbase Earn, Coinbase Pro) i faktycznie wygląda na to, że jest najczęściej używanym w USA pakietem usług do kupowania, sprzedawania, wymiany, przechowywania i handlu kryptowalutami. Firma weszła niedawno na giełdę, co potwierdza jej ogromny sukces.

Rejestracja w Coinbase i Coinbase Pro wygląda tak samo (będziesz miał te same dane uwierzytelniające), ale strony logowania są różne, podobnie jak aplikacje na smartfony. Coinbase Pro ma poręczną aplikację, oddzieloną od podstawowej aplikacji Coinbase, która jest do pobrania zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS.

Wersja Pro oferuje wpłaty, wypłaty i przechowywanie wielu walut FIAT oraz cyfrowych. Nie ma niestety możliwości przechowywania PLN. Strona dostępna jest w języku angielskim.

Coinbase Pro a Coinbase

Przyjrzyjmy się teraz głównym różnicom między Coinbase Pro a podstawową wersją tej samej giełdy, aby sprawdzić ich zalety i wady.

Podczas gdy Coinbase pozwala na handel kryptowalutami w bardzo prosty i intuicyjny sposób, platforma Coinbase Pro umożliwia analizę trendu rynkowego również poprzez zaawansowane wykresy świecowe (funkcja dostępna także w aplikacji na smartfony).

Z Coinbase Pro, możesz zdecydować, czy chcesz wykonać zlecenie rynkowe, czy ustawić zlecenie z limitem lub stop, które zostanie wykonane automatycznie, gdy spełnione zostaną określone warunki. Ponadto, w wersji Pro można również używać dźwigni (maksymalnie x3) i krótkich transakcji, czego nie można zrobić w wersji podstawowej.

Jeśli chodzi o liczbę zbywalnych kryptowalut, istnieją pewne drobne różnice między Coinbase i Coinbase Pro. W każdym razie, obie giełdy obsługują obecnie ponad 130 kryptowalut, a ich liczba stale rośnie. Możesz zobaczyć zaktualizowane szczegóły dotyczące obsługiwanych kryptowalut pod tym linkiem.

Trzeba powiedzieć, że Coinbase Pro nie ma tak szerokiego zasięgu jak wersja podstawowa. jJest dostępny tylko w 42 krajach (w tym w Polsce). Jednak główną zaletą korzystania z tej zaawansowanej wersji giełdy są niższe prowizje.

O ile Coinbase stosuje prowizję w wysokości 3,99% za zakup kryptowalut za pomocą karty i 1,49% za te za pośrednictwem przelewu SEPA, to w przypadku wersji Pro zaczyna się ona od 0,50%, by spadać wraz z rosnącym wolumenem transakcji.

To sprawia, że inwestorzy z minimalnym doświadczeniem, ale przede wszystkim ci, którzy zamierzają handlować kryptowalutami regularnie lub z dużym wolumenem obrotów, powinni korzystać z wersji Pro.

Z drugiej stron podstawowa wersja Coinbase jest bardziej odpowiednia dla początkujących inwestorów, którzy preferują prostotę, a także chcą korzystać z Coinbase Earn i innych narzędzi w pakiecie za pośrednictwem jednej aplikacji.

Czy Coinbase Pro jest bezpieczny?

Zanim jeszcze porozmawiamy o funkcjonalności Coinbase Pro, dobrze jest przedstawić kilka uwag na temat bezpieczeństwa tej giełdy.

Zacznijmy od strony internetowej i połączonej z nią aplikacji mobilnej. Potrzebujesz nie tylko nazwy użytkownika i hasła, aby zalogować się do Coinbase Pro. System korzysta również z uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Innymi słowy, otrzymasz jednorazowy kod (OTP) za każdym razem, gdy będziesz chciał się zalogować na stronie.

Jeśli system nie rozpoznaje urządzenia, z którego próbujesz się zalogować, zostaniesz poproszony o potwierdzenie poprzez e-mail, że to ty próbujesz uzyskać dostęp do platformy.

Jeśli chodzi o możliwe ataki hakerów na Coinbase, należy wspomnieć, że giełda ta wykorzystuje kombinację serwerów online i offline do przechowywania danych. Ponadto, w celu zapobiegania ewentualnym oszustwom, utworzyła rezerwę cyfrowych monet, która jest wyższa niż wartość kryptowalut będących w obrocie na giełdzie. Innymi słowy, Coinbase oferuje ochronę ubezpieczeniową przed potencjalnymi oszustwami.

Tak więc na pytanie, czy Coinbase Pro jest bezpieczny, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Jest to jedna z najbezpieczniejszych giełd na rynku, o czym świadczy również długa historia działania serwisu, jego popularność i reputacja.

Rejestracja na Coinbase Pro

Zobaczmy teraz, jak zarejestrować się w Coinbase Pro. Należy od razu wspomnieć, że aby korzystać z tej zaawansowanej platformy, będziesz musiał najpierw utworzyć podstawowe konto na Coinbase. Możesz to zrobić klikając na ten link, a następnie na przycisk „Get Started” lub „Sign up”, który znajdziesz w prawym górnym rogu. Pojawi się następujący ekran:

Teraz po prostu wpisz swoje imię i nazwisko, swój e-mail i wybierz hasło, aby uzyskać dostęp do konta Coinbase. Następnie kliknij na „Create account”, aby kontynuować. Wiadomość zostanie wysłana na adres e-mail, który podałeś podczas procesu rejestracji.

Następnie zostaniesz poproszony o podanie kraju pochodzenia i numeru telefonu, abyś mógł skorzystać z dwuskładnikowego uwierzytelniania, o którym wspomnieliśmy wcześniej.

Proces kończy się weryfikacją twojej tożsamości. Najpierw będziesz musiał wypełnić formularz ze swoimi danymi, a następnie przesłać ważny dokument tożsamości, którym może być paszport, dowód osobisty lub prawo jazdy.

Po zakończeniu całego procesu weryfikacji konta, będziesz mógł uzyskać dostęp do sekcji Pro za pośrednictwem tej strony logowania lub logując się do dedykowanej aplikacji.

Wpłaty i wypłaty na Coinbase Pro

Aby handlować kryptowalutami na Coinbase Pro, musisz zdeponować trochę pieniędzy w walucie fiat (euro, dolary lub funty), które następnie będziesz wymieniać np. na Bitcoin, Ethereum lub Ripple.

Po pierwsze, pamiętaj, że chociaż konta Coinbase i Coinbase Pro są połączone, ich portfele są oddzielne. Jeśli potrzebujesz przelać pieniądze z jednego do drugiego, możesz skorzystać z tego przewodnika.

Jeśli właśnie otworzyłeś konto w Coinbase Pro, możesz wpłacić pieniądze, po prostu logując się i przechodząc do sekcji „Portfolios”:

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć na przycisk „Deposit”. Następnie zostaniesz zapytany, czy chcesz dokonać wpłaty w euro czy w kryptowalutach. W pierwszym przypadku można to zrobić za pomocą przelewu SEPA (lub, jak już wspomniano, przelewając pieniądze ze swojego zwykłego konta Coinbase), natomiast w drugim przypadku można wykonać przelew, wskazując adres portfela kryptowalutowego, z którego chcesz wysłać cyfrową walutę.

Podobnie, ponownie z sekcji „Portfolios” możesz przeprowadzić wypłatę swoich pieniędzy i kryptowalut, w ten sam sposób, jak już zostało to opisane.

Trading na Coinbase Pro

Poświęćmy teraz jeszcze kilka słów na omówienie, jak działa Coinbase Pro, czyli jak otwierać i zamykać pozycje handlowe za pośrednictwem tej giełdy. Platforma wygląda jak poniżej:

W lewym górnym rogu możesz wybrać aktywa, którymi chcesz handlować. W tym przypadku jesteśmy na parze BTC/EUR, która pozwala na kupno lub sprzedaż Bitcoina. W sekcji „Asset” możesz zobaczyć, ile posiadasz w euro, a ile w Bitcoin.

Poniżej znajduje się formularz zamówienia. Możesz zdecydować, czy chcesz kupić, czy sprzedać. Możesz złożyć zlecenie rynkowe (zwane również zleceniem taker), w którym obowiązuje aktualny kurs wymiany, zlecenie z limitem (zwane również zleceniem maker), w którym określasz minimalną wartość, po której dokonasz transakcji lub zlecenie stop (zwane również zleceniem maker), w którym określasz dokładną wartość, po której kupisz lub sprzedasz konkretną kryptowalutę. Aby potwierdzić zlecenie wystarczy kliknąć „Place buy order” (lub „Place sell order” ).

Po prawej stronie można zobaczyć wykres świecowy aktualizowany w czasie rzeczywistym pary BTC/EUR. Możesz zmienić horyzont czasowy, aby przeprowadzić analizę techniczną aktywów, którymi chcesz handlować.

Ogólnie rzecz biorąc, platforma jest dość intuicyjna i łatwa w użyciu. Rozpocznij trading na Coinbase Pro (kliknij tutaj, aby się zarejestrować).

Coinbase Pro App

Jak wspomniano wcześniej, Coinbase jest również dostępny w wersji mobilnej. Aplikacja jest bardzo wygodna i praktyczna w użyciu. Pozwala zawsze mieć dostęp do inwestycji w kryptowaluty oraz błyskawicznie otwierać i zamykać pozycje.

Poniżej prezentujemy wersję na system iOS, dostępną w App Store:

Oczywiście istnieje również wersja na Androida, którą można pobrać bezpośrednio z Google Play:

Osobiście wypróbowaliśmy aplikację Coinbase Pro i musimy powiedzieć, że byliśmy pod dużym, pozytywnym wrażeniem. W wersji na urządzenia z systemem iOS wypada nieco lepiej, co znajduje odzwierciedlenie w średnich ocenach użytkowników.

Coinbase Pro: koszty i prowizje

Przedstawimy teraz prowizje i opłaty pobierane przez Coinbase Pro. Przede wszystkim, nie ma żadnych opłat rejestracyjnych ani kosztów prowadzenia konta. Jest ono całkowicie darmowe. Jeśli natomiast chodzi o prowizje za wpłatę i wypłatę, znajdziesz je podsumowane w tabeli poniżej:

Jak widać, poprzez przelew SEPA można dokonywać wpłat i wypłat, od których pobierana jest opłata w wysokości 0,15 euro. Usługa ACH nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Przejdźmy teraz do opłat za otwieranie i zamykanie pozycji handlowych. Wyróżnia się ich dwa rodzaje:

  • Taker fee: opłaty stosowane przy składaniu zamówienia natychmiastowego, według aktualnej wartości rynkowej kryptowaluty, którą chcesz kupić lub sprzedać;
  • Maker fee: opłaty stosowane przy składaniu zlecenia z limitem lub stopem, wskazujące maksymalną lub minimalną wartość rynkową, przy której użytkownik jest skłonny dokonać transakcji.

Opłaty transakcyjne zależą od wielkości obrotu kryptowalutami w ciągu ostatnich 30 dni. Zaczynają się one od 0,50% i spadają nawet do zera dla rosnących wolumenów. Szczegóły dotyczące opłat można znaleźć poniżej:

Opinie o Coinbase Pro

Zobaczmy teraz opinie osób, które już korzystały z Coinbase, w wersji podstawowej lub zaawansowanej, aby ocenić jakość tej giełdy. Poniżej znajdziesz kilka opinii o platformie:

Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy są bardzo zadowoleni z tej giełdy, ponieważ jest ona wszechstronna, niezawodna, a także jest jedną z najbezpieczniejszych giełd, za którą stoi solidna firma.

Interfejs Coinbase Pro jest przejrzysty i jednocześnie pełen bardzo przydatnych narzędzi do handlu. Możesz przeprowadzić analizę techniczną bezpośrednio w nim, nawet poprzez klasyczne wskaźniki, takie jak średnia ruchoma.

Kolejnym aspektem, który doceniają traderzy, są bardzo niskie prowizje, w przeciwieństwie do podstawowej wersji Coinbase. To, naszym zdaniem, stawia Coinbase Pro wśród 3 najlepszych istniejących obecnie giełd kryptowalutowych, wraz z Binance i Zonda.

5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.