Copy trading: czym jest, jak działa, opinie i najlepsi brokerzy

1265
copy trading

Co to jest copy trading i jak to działa w praktyce? Jakie są opinie na temat copytradingu i możliwych zysków, które można dzięki niemu osiągnąć?

W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o copy tradingu i social tradingu, a platformy oferujące te usługi cieszą się coraz większą popularnością. Jednak nadal istnieje pewna nieufność wobec tej praktyki. Wiele osób zastanawia się, czy copy trading naprawdę działa czy tak naprawdę nie warto sobie nim zawracać głowy.

W tym artykule, spróbujemy spojrzeć na tę kwestię w sposób wszechstronny. Najpierw zobaczymy, czym jest copy trading i jak działa, porozmawiamy o jego zaletach i wadach i odpowiemy na wszystkie główne pytania, które możesz mieć na ten temat.

Ponadto, przedstawimy najlepszych brokerów copy trading, którzy są również podsumowani w poniższej tabeli:

NAJLEPSI BROKERZY Z SOCIAL TRADINGIEM
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Copy trading: co to?

Copy Trading to wyrażenie z języka angielskiego. Odnosi się do praktyki kopiowania wyborów inwestycyjnych innych, bardziej doświadczonych traderów w celu osiągnięcia takich samych wyników.

W rzeczywistości istnieje kilka platform, które dają taką możliwość. Wystarczy jedno kliknięcie, aby skopiować innego inwestora. Od tego momentu wszystkie jego obecne pozycje i przyszłe operacje będą automatycznie replikowane w naszym własnym portfelu.

copy trader

Copy trading narodził się w połowie 2000 roku jako dziecko podobnej techniki zwanej Mirror Trading. Początkowo inwestorzy mogli automatycznie kopiować określone strategie inwestycyjne, udostępniane w ramach platformy handlowej.

Gdy nadszedł sygnał do rozpoczęcia zlecenia kupna lub sprzedaży, zgodnie z wybraną strategią, operację przeprowadzano automatycznie.

Następnie brokerzy rozwinęli się i zaczęli oferować inwestorom możliwość kopiowania siebie nawzajem (copy trading), ale także śledzenia, interakcji, dzielenia się opiniami i tworzenia dyskusji związanych z inwestycjami finansowymi (social trading).

Jednym z pierwszych był eToro, który od 2010 roku jest istotnym punktem odniesienia w świecie copy tradingu. Ze względu na funkcje, które oferuje (zobaczymy je za chwilę), możemy obecnie uznać go za serwis społecznościowy dla inwestorów.

Jak działa copy trading?

Koncepcja działania copy tradingu jest bardzo prosta, podczas gdy praktyczne szczegóły zależą od konkretnego brokera, z którego zdecydujesz się skorzystać.

Zazwyczaj po założeniu konta na wybranej platformie istnieje możliwość wyszukania innych traderów, którzy z niej korzystają i których możemy w ten sposób skopiować.

Ustawiając określone filtry, można poszukać inwestorów o konkretnych cechach. Oto kilka najważniejszych filtrów, które należy stosować podczas wyszukiwania traderów do kopiowania:

  • Wyniki z przeszłości – historyczne wyniki miesiąc po miesiącu, zyski i straty osiągnięte przez danego inwestora. Historyczne zwroty nie są gwarancją przyszłych wyników, ale są ważnym wskaźnikiem.
  • Poziom ryzyka – na podstawie operacji przeprowadzanych przez przedsiębiorcę oraz składu jego portfela broker może przypisać mu dany poziom ryzyka. Jeśli nie chcemy ryzykować zbyt wiele, powinniśmy wybrać traderów z niskim poziomem ryzyka.
  • Liczba kopiujących – liczba osób, które już kopiują danego tradera świadczy o jego popularności i profesjonalizmie.

Klikając na profil danego inwestora, można zobaczyć jego posty, opis trategii oraz wszystkie instrumenty finansowe znajdujące się obecnie w jego portfelu.

Po kliknięciu przycisku „kopiuj”, broker otworzy na naszym rachunku te same pozycje, które są obecnie otwarte na rachunku inwestora, którego chcemy naśladować.

Ponadto, od tego momentu, nowe operacje wykonywane przez skopiowanego tradera, będą automatycznie replikowane również na naszym rachunku.

Często istnieje możliwość kopiowania tylko tych pozycji, które zostaną otwarte przez tradera w przyszłości. Oczywiście, możesz przestać kopiować tego tradera, kiedy tylko zechcesz.

Bardzo ważnym elementem jest również wybór kwoty, którą chcemy przeznaczyć na kopiowanie innego tradera. Zawsze istnieje minimalny próg ustalony przez brokera, który na przykład w przypadku eToro wynosi 200$.

Jednak w większości przypadków lepiej jest kopiować z większym kapitałem, zwłaszcza jeśli trader ma wiele otwartych pozycji. Gdybyś bowiem przykładowo chciał skopiować tradera z 200$, który ma obecnie 50 otwartych pozycji, twój niewielki kapitał zostałby podzielony proporcjonalnie na 50 różnych części, co mogłoby się mijać z celem.

NAJLEPSI BROKERZY Z SOCIAL TRADINGIEM
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Copy trading: opinie

Po wyjaśnieniu, jak działa copy trading, nadszedł czas, aby porozmawiać o jego opłacalności. Przedstawimy ci nasze przemyślenia na temat tej praktyki, określając jej zalety i wady, by odpowiedzieć na pytanie, czy warto stosować copy trading.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że copy trading może być bardzo skuteczny dla początkujących inwestorów, którzy nie mają pojęcia, jakie instrumenty finansowe dodać do swojego portfela. Poprzez naśladowanie strategii doświadczonego tradera możesz osiągnąć te same wyniki bez wysiłku!

Ponadto, poprzez copy trading, wielu inwestorów ma możliwość zdobycia doświadczenia w tej dziedzinie. Śledzenie na bieżąco kopiowanego tradera w czasie rzeczywistym, rozważanie akcji, które kupił, i analizowanie jego strategii dzień po dniu pozwoli nam zwiększyć wiedzę finansową.

Z drugiej strony, dla tych, którzy już wiedzą, w co inwestować, i którzy mają własną strategię inwestycyjną, copy trading może być ogromnym źródłem dochodu.

Jeśli uda ci się zostać skopiowanym przez dużą liczbę inwestorów, zostaniesz nagrodzony bardzo wysokimi miesięcznymi bonusami od samych brokerów. Najbardziej znanym tego przykładem jest program Popular Investor w eToro.

Jednak copy trading niesie ze sobą również zagrożenia i ma swoje wady, które należy uwzględnić.

Niedoświadczony inwestor, widząc wyniki osiągnięte przez popularnych inwestorów, będzie miał silną motywację do skopiowania ich portfela. I będzie przekonany, że osiągnie takie same zyski w przyszłości. Niestety, wyniki z przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników.

Traderzy, aby osiągnąć duże zyski, narażają się również na szczególnie wysokie ryzyko. Z tego powodu, inwestor, który osiągnął 40% zysk w zeszłym roku, może równie dobrze ponieść stratę -40% w następnym roku, stosując tę samą strategię.

Wybierając inwestora do naśladowania, nie należy brać pod uwagę jedynie wyników z przeszłości. Przeanalizuj również instrumenty finansowe, w które inwestują, i odrzuć wszystkich użytkowników, którzy mają inny profil ryzyka lub optykę czasową niż ty!

Zalety

  • Zbudowanie portfela w oparciu o wybory bardziej doświadczonych inwestorów
  • Możliwość osiągnięcia tych samych wyników, co doświadczeni traderzy
  • Zdobywanie wiedzy dzięki obserwowaniu wyborów inwestytycyjnych innych użytkowników
  • Bycie kopiowanym przez innych może być źródłem dochodu dzięki specjalnym programom premiowym

Wady

  • Zyski z przeszłości nie są gwarancją zysków w przyszłości
  • Ponoszenie tych samych strat, które ponosi kopiowany inwestor
  • Duże ryzyko w przypadku wybrania nieodpowiedniego tradera

Najlepsi brokerzy copy trading: top 3

Oczywiście, warto też pochylić się nad wyborem odpowiedniego brokera oferującego copy trading. Poniżej znajduje się krótka prezentacja 3 najlepszych brokerów w tej dziedzinie.

1. eToro copy trading

eToro (tutaj oficjalna strona internetowa) to bez wątpienia najlepszy broker copy trading w 2024 roku. Funkcjonuje na rynku już od 2010 roku. Z biegiem czasu jego usługa rozwinęła się na tyle, że obecnie oferuje coraz więcej funkcji. Przyciąga coraz większą liczbę traderów, w tym tych profesjonalnych.

etoro copy trading czy warto

Aby poznać wszystkich użytkowników działających na eToro, przejdź do tej strony. Możesz ustawić na niej różne filtry, aby zawęzić wyszukiwanie. Będą to m.in. kraj pochodzenia, użyte instrumenty finansowe, poziom ryzyka i zyski uzyskane w określonym czasie.

Klikając na pojedynczego inwestora, będziesz mógł zobaczyć jego miesięczne wyniki, instrumenty finansowe, w które obecnie inwestuje, ostatnio opublikowane posty, jego strategię finansową oraz liczbę użytkowników, którzy obecnie go śledzą.

Wybierając przycisk „kopiuj”, będziesz mógł przydzielić część swojego portfela do dokładnej kopii jego wyborów inwestycyjnych.

Ogromną zaletą copy tradingu na eToro jest fakt, że możesz z niego korzystać całkowicie za darmo. Nie poniesiesz żadnych opłat za korzystanie z tej opcji. Jedynym sposobem, w jaki eToro czerpie zyski ze swojej działalności, jest niewielki spread, który dotyczy poszczególnych transakcji.

Aby otworzyć konto na eToro wystarczy wpłacić 100$ kartą, przelewem bankowym lub przez PayPal. Jeśli wolisz nie zaczynać inwestowania prawdziwymi pieniędzmi, zawsze możesz skorzystać z konta demo o wartości 100 000$ – tam też możesz wypróbować copy trading.

Oficjalna stronahttps://www.etoro.com/pl/
CechyPlatforma społecznościowa, filtry wyszukiwania, podgląd informacji, program Popular Investor
Prowizja za copy tradingBrak prowizji
Minimalny depozyt100$ (próg inwestycyjny 200$)
Konto demoTAK

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. Naga Autocopy

Naga (tutaj oficjalna strona internetowa) jest naszym zdaniem najlepszą alternatywą dla eToro, jeśli chodzi o social trading. Jest to europejska platforma, powstała w Niemczech w 2015 roku. W ostatnich latach bardzo się rozwinęła i przyciągnęła ogromną liczbę traderów.

naga copy trading opinie

Współpracę między inwestorami w Naga ułatwia Naga Feed (rodzaj wewnętrznej platformy społecznościowej) oraz Naga Messenger (wewnętrzny komunikator do wiadomości prywatnych i publicznych dyskusji).

Najważniejszą funkcją jest Autocopy. Umożliwia ona wybór traderów do kopiowania poprzez analizę różnych czynników, takich jak ich skuteczność w ciągu ostatnich miesięcy, i automatyczne kopiowanie. Ustalasz kwotę, którą chcesz zainwestować, oraz własne parametry Take profit i Stop loss.

Oprócz kopiowania innych inwestorów, Naga oferuje również możliwość bycia kopiowanym i otrzymywania miesięcznego wynagrodzenia.

Na operacje copy tradingu obowiązuje stała prowizja 0.99 euro pobierana po zamknięciu każdej kopiowanej operacji. Jeśli zysk wygenerowany przez operację jest większy niż 10 euro, pobiera się również opłatę w wysokości 5% od zysków. Pod tym względem eToro jest bardziej opłacalne.

Minimalny depozyt, aby otworzyć konto na platformie, to $250 lub równowartość tej kwoty w euro. Jednak, ponownie, można najpierw aktywować darmowe konto demo, aby zapoznać się z brokerem i copy tradingiem, klikając tutaj. Minimalna kwota do kopiowania to $50 lub minimalna dostępna pozycja na instrumencie, w zależności od ustawionych preferencji.

Oficjalna stronahttps://naga.com/pl
CechyPlatforma społecznościowa, Autocopy, Naga Feed, Naga Messenger, bonusy za kopiowanie, Naga Card
Prowizja za copy trading0,99 euro + 5% od zysku powyżej 10 euro
Minimalny depozyt250$ (minimalna kwota do kopiowania to 50$)
Konto demoTAK

3. AvaTrade

Na trzecim miejscu naszego rankingu znalazł się AvaTrade (tutaj oficjalna strona). To irlandzka platforma, która istnieje od 2006 roku. Inwestorzy używają jej w całej Europie do handlu kontraktami CFD, funduszami ETF, surowcami, indeksami, kryptowalutami, obligacjami i kursami forex.

avatrade broker social trading

AvaTrade niedawno opracowała własną platformę social trading, AvaSocial. Umożliwia ona użytkownikom współpracę oraz kopiowanie bardziej doświadczonych traderów za pośrednictwem wygodnej aplikacji mobilnej. Broker współpracuje również z 2 innymi zewnętrznymi platformami do kopiowania transakcji giełdowych: ZuluTradeDupliTrade.

Aplikacja jest innowacyjna i bardzo przyjazna dla użytkowników. Będziesz mógł na przykład zobaczyć w czasie rzeczywistym wszystkie pozycje otwierane i zamykane przez obserwowanych użytkowników, z możliwością ich kopiowania.

Ponadto nie ma tu żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z social trading oraz za kopiowanie innych użytkowników.

Jedynym minusem AvaSocial jest to, że jako usługa dostępna dopiero od 2020 roku posiada znacznie mniejszą liczbę aktywnych użytkowników (w porównaniu do np. eToro).

Aplikację można pobrać z Google Play lub Apple Store. Jednak zanim będziesz mógł z niej korzystać, konieczne będzie założenie konta na AvaTrade.

Aby rozpocząć handel prawdziwymi pieniędzmi będziesz musiał również wpłacić minimum 100$. Opcjonalnie, klikając tutaj, możesz aktywować darmowe konto demo, które upoważni cię do korzystania z funkcji copy trading.

Oficjalna stronahttps://www.avatrade.pl/
CechyPlatforma AvaSocial oraz platformy ZuluTrade i DupliTrade, innowacyjność, mniej użytkowników
Prowizja za copy tradingBrak
Minimalny depozyt100$
Konto demoTAK

Częste pytania i odpowiedzi

Czym jest copy trading?

Copy trading to funkcja udostępniana przez różne platformy online i brokerów. Pozwala na kopiowanie wyborów inwestycyjnych innych, bardziej doświadczonych traderów, w celu osiągnięcia takich samych wyników finansowych.

Jacy są najlepsi brokerzy online oferujący copy trading?

Najlepszymi brokerami online dla copy tradingu są eToro, Naga i AvaTrade, z czego ten pierwszy wydaje się najbardziej korzystny.

Czym się różnią copy trading i social trading?

Copy trading i social trading są często używane jako synonimy, ale w rzeczywistości są to dwie różne koncepcje. Copy trading to automatyczne kopiowanie transakcji innych traderów. Social trading odnosi się do możliwości interakcji z innymi inwestorami tak jak na platformie mediów społecznościowych. Wszystko to oferuje na przykład eToro będący społeczną siecią inwestycyjną z prawdziwego zdarzenia.

Czy copy trading to oszustwo?

Copy trading absolutnie nie jest oszustwem. Jest to legalna praktyka, oferowana przez jednych z najlepszych brokerów online. Jednak jeśli naśladujesz traderów, którzy inwestują w bardzo zmienne klasy aktywów, narażasz się na skrajne ryzyko. Zysków nie można bowiem zagwarantować.

Ile można zarobić na copy tradingu?

Korzystając z brokera eToro, jeśli uda ci się pozyskać sporą liczbę inwestorów, którzy będą cię kopiować, możesz stać się częścią programu Popular Investor. To oznacza otrzymywanie miesięcznego wynagrodzenia od platformy. Np. na drugim poziomie (Champion) otrzymasz od 400 do 800 dolarów miesięcznie. Jeśli jednak po prostu kopiujesz innych użytkowników, nie da się określić, ile możesz zarobić.

Czy warto stosować copy trading?

Zdecydowanie warto wypróbować go na koncie demo, bez ponoszenia ryzyka, np. na eToro. Copy trading pozwala nie tylko powtórzyć zyski innych inwestorów, ale też zdobyć bezcenną wiedzę przez obserwacje wyborów bardziej doświadczonych. Jeśli dostosujemy poziom ryzyka do naszych wymagań, może się to okazać bardzo przydatną funkcją.

5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.