CrowdedHero: przewodnik po platformie crowdfundingowej

531
crowdedhero

Chcesz dowiedzieć się więcej o CrowdedHero? Chciałbyś wiedzieć, jak działa ta platforma crowdfundingowa i czym jest equity crowdfunding? Dobrze trafiłeś!

Platformy crowdfundingowe to nadzieja dla początkujących przedsiębiorców i kreatywnych osób, które mają świetne pomysły, ale niekoniecznie fundusze na ich realizację. Dzięki nim odniosły sukces i weszły na rynek różne firmy i produkty, w tym innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Z drugiej strony to okazja dla inwestorów, by stać się częścią interesującej i dobrze rokującej inicjatywy, a następnie czerpać z niej zyski (i satysfakcję).

Crowdfunding daje również możliwość inwestowania małych kwot w duże inwestycje takie jak nieruchomości, dzięki czemu zyskujemy ekspozycję na ten rynek nawet przy małym kapitale.

Kierując się tym niesłabnącym zainteresowaniem crowdfundingiem, zrecenzujemy dziś CrowdedHero – nowy serwis o dużym potencjale. Powiemy sobie, jak dokładnie działa i jak z niego korzystać. Przedstawimy również naszą opinię na temat jego funkcjonowania i bezpieczeństwa.

Oficjalna stronahttps://www.crowdedhero.com/
Specjalizacja platformyFinansowanie społecznościowe
Możliwości inwestycjiudziały w start-upach i firmach, inwestycje w projekty nieruchomości
Opłaty1,25% opłaty administracyjnej, 3,5% od dywidend, 9% w przypadku sprzedaży firmy
Rynek wtórnyTak
RynkiPolska, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Ukraina

Czym jest CrowdedHero?

CrowdedHero (tutaj oficjalna strona) to łotewska platforma crowdfundingowa z siedzibą w Rydze, która specjalizuje się w tzw. equity crowdfunding. Wyróżnia ją zróżnicowanie proponowanych projektów, zarówno tych raczkujących, jak i już dobrze rozwiniętych.

crowdedhero co to

Na czym dokładnie polega equity crowdfunding? Uczestnicy inwestują w projekt, stając się jego udziałowcami. Dotyczy to wszystkich rodzajów projektów, również nieruchomości. Na tej podstawie z kolei mogą czerpać zyski, które opierają się na wypłacie dywidend.

Twój wkład natomiast wcale nie musi być bardzo duży, wręcz przeciwnie. W przypadku CrowdHero to ok. 100 euro.

Ogólnie rzecz biorąc, crowdfunding udziałowy najczęściej koncentruje się na start-upach i nowych przedsięwzięciach, w bardzo wczesnej fazie, np. ktoś zbiera fundusze na opatentowanie jakiegoś prototypu, a następnie rozwój produkcji.

Natomiast CrowdedHero postanowił poszerzyć swoją ofertę i na tym samym modelu opiera również crowdfunding na rzecz już istniejących i rozwiniętych działalności.

Sam możesz zdecydować, czy chcesz kupić udział w zupełnie nowym projekcie, w którego potencjał wierzysz, czy może wolisz postawić na kogoś, kto już udowodnił, że jest w stanie z sukcesem realizować swoje zamysły.

Jak działa CrowdedHero?

Zobaczymy teraz, jak działa CrowdedHero. Prześledzimy etapy zakładania konta, weryfikacji, klasyfikacji inwestora oraz oczywiście samych inwestycji.

1. Zakładanie konta

Po wejściu na stronę główną kliknij przycisk SIGN UP. Pojawi się następujące okno, w którym musisz uzupełnić swoje dane (zależnie od tego, czy jesteś osoba fizyczną czy prawną).

crowded hero rejestracja

Następnie przejdziesz standardową procedurę weryfikacji tożsamości zgodnie z normami KYC. Do tego potrzebne będą dokumenty potwierdzające tożsamość oraz adres zamieszkania.

Kolejnym etapem jest uzyskanie odpowiedniego statusu konta, o czym powiemy sobie poniżej.

2. Klasyfikacja konta

Na CrowdedHero istnieją dwa typy inwestorów: sophisticated i non-sophisticated. Ci pierwsi to inwestorzy profesjonalni, wykazujący się dużą wiedzą i doświadczeniem w zakresie świata finansów.

Drudzy nie mogą się jeszcze pochwalić takimi umiejętnościami, co nie uniemożliwia im inwestycji, natomiast powoduje, że są traktowani przez platformę w inny sposób.

Po dokonaniu weryfikacji tożsamości sam możesz określić, czy postrzegasz siebie jako sophisticated czy non-sophisticated investor. Następnie natomiast obowiązkowo musisz przystąpić do dwustopniowej weryfikacji twojej wiedzy i umiejętności. Pierwszym etapem jest test, a drugim symulacja inwestycji.

Nie ma powodu do stresu, bo procedura ta ma na celu jedynie ochronę osób mniej doświadczonych, które mogłyby się niepotrzebnie narazić na straty. Co więcej, status ten nie jest przyznany na zawsze i na twoją prośbę można go zmienić.

Warto podkreślić, że inwestor ze statusem non-sophisticated będzie automatycznie ostrzegany przez platformę przed ryzykiem, będzie mógł przystępować kilka razy do testu wiedzy oraz uzyska dostęp do szerszej gamy opcji wspomagających ochronę inwestycji.

3. Wybór projektu i inwestowanie

Przejdźmy do konkretnych działań. Nie musisz wpłacać żadnego depozytu na swoje konto, zanim zdecydujesz się o zainwestowaniu w dany projekt. Płatności dokonujemy już po wyborze projektu i wartości udziału.

Musimy zatem przyjrzeć się dostępnym projektom. Aktualnie mamy do dyspozycji tylko rynek pierwotny, ale z czasem CrowdedHero planuje uruchomienie rynku wtórnego. Na razie zobaczmy, jakie informacje zawiera przykładowa oferta:

crowdedhero inwestowanie

Informacje u góry dotyczą samego przebiegu zbierania funduszy. Od lewej widzimy: ile zebrano, jaki jest cel, jaka jest wstępna ewaluacja, jaki jest procent udziałów względem całego kapitału, jaka jest cena jednego udziału i ilu inwestorów dotychczas zainwestowało w projekt. Poniżej widzimy pasek stanu.

Dalej możemy przeczytać swego rodzaju broszurę informacyjną dotyczącą projektu, gdzie zostanie zaprezentowana działalność, cele, dotychczasowe osiągnięcia i szczegółowy plan. To właśnie po tym możesz ocenić, czy warto zainwestować w projekt.

Kliknij Invest, wybierz liczbę udziałów, przeczytaj wszystkie ostrzeżenia o ryzyku, umowy i regulaminy. Dokumenty znajdziesz potem w sekcji Investor cabinet/Portfolio/Documents.

Wybierz, czy chcesz dokonać płatności kartą czy przelewem bankowym. Minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Twoje pieniądze zostają w tym momencie zamrożone aż do momentu, kiedy zakończy się kampania. W przypadku osiągnięcia celu kampanii, staniesz się udziałowcem. Jeśli to się nie uda, pieniądze wrócą na twoje konto.

Co więcej, jako non-sophisticated investor, masz ten komfort, że możesz wycofać się z inwestycji, jeśli po namyśle stwierdzisz, że jednak cię nie przekonuje.

4. Zyski i koszty

Załóżmy, że udało ci się zostać udziałowcem. Co się dzieje dalej? Otrzymujesz regularnie wypłacane dywidendy. Sytuacja się zmienia, gdy udaje się sprzedać firmę – wówczas jako udziałowiec otrzymujesz część zysku ze sprzedaży.

crowded hero jak inwestować

Na tym etapie pojawiają się też pierwsze koszty związane z korzystaniem z platformy. Jest to 3,5% prowizji od dywidend. W sytuacji, gdy firma zostaje sprzedana, prowizja wynosi 9%.

Oprócz tego jest stała opłata administracyjna w wysokości 1,25% od kwoty zainwestowanej w projekt. Rzecz jasna, kwestie podatkowe każdy inwestor musi uregulować w swoim imieniu.

CrowdedHero a bezpieczeństwo

CrowdedHero jest platformą w trakcie procedury uzyskiwania licencji, natomiast wszelkie jej działania są oparte o normy europejskie i przejrzyste regulaminy.

W poszukiwaniu informacji na temat serwisu na pewno trafisz na strony, które zajmują się demaskowaniem serwisów-oszustów (scam detector itp.), gdzie nie ma żadnej wzmianki, jakoby CrowdedHero mógł nie być godny zaufania.

Ryzyko, które ponosi inwestor, jest całkowicie jawne. Platforma bardzo poważnie podchodzi do kwestii informowania o ryzyku inwestycyjnym. To właśnie dlatego stworzyła dwie kategorie inwestorów oraz procedurę testu i symulacji. W ten sposób inwestorzy są chronieni przez swoją własną niewiedzą.

Dodatkowo, ci mniej wykwalifikowani znacznie częściej otrzymują ostrzeżenia o ryzyku oraz uzyskują narzędzia takie jak czas na przemyślenie, kiedy mogą się bez konsekwencji wycofać z inwestycji.

Gdy nie udaje się osiągnąć celu kampanii, pieniądze wracają na konto inwestora. W ten sposób nie musimy mieć obaw, że gdzieś przepadną, a my nie otrzymamy swoich udziałów. Nie zostaną one przekazane dalej, dopóki kampania nie zakończy się pozytywnym wynikiem.

Jako udziałowiec dysponujesz pakietem dokumentów i umów, które potwierdzają twoje prawa. Podsumowując, nie ma powodów, by sądzić, że CrowdedHero nie jest bezpiecznym serwisem, w znaczeniu uczciwości, choć należy mieć świadomość dużego ryzyka przy tego typu inwestycjach.

CrowdedHero: nasza opinia

CrowdedHero to wciąż dość świeży projekt, trudno więc znaleźć na tym etapie odpowiednio dużo opinii innych użytkowników. Serwis prezentuje się jednak całkiem obiecująco.

Korzystanie z niego nie sprawia problemów, a procedury chroniące mniej doświadczonych klientów dowodzą, że platforma dba o normy bezpieczeństwa i satysfakcję użytkowników.

Equity crowdfunding to rozwiązanie, które może przynieść spore zyski, jeśli mamy nosa do dobrze rokujących inicjatyw, które mają szansę zakończyć się sukcesem. Daje również szanse tym, którzy sami chcą pozyskać fundusze – oni również mogą skorzystać z usług CrowdedHero.

Na razie głównym minusem jest to, że platforma nie jest jeszcze bardzo rozwinięta, a co za tym idzie – nie ma jeszcze wystarczająco zróżnicowanej oferty. Założenie konta jest jednak bezpłatne i póki w nic nie zainwestujemy, nie musimy się przejmować żadnymi kosztami.

Z czasem prawdopodobnie pojawi się znacznie więcej projektów, jak i rynek wtórny, co znacznie zwiększy możliwości, a i pozwoli wydać ostateczny werdykt na temat działania serwisu.

Podsumowując, CrowdedHero może okazać się bardzo interesującą propozycją, dlatego warto na bieżąco ją śledzić i co jakiś czas sprawdzać, czy nie pojawiają się pierwsze opinie użytkowników.

Alternatywy dla CrowdedHero

Jak łatwo się domyślić, istnieje już wiele innych platform, które działają na podobnych zasadach co CrowdedHero. Często koncentrują się one na rynku nieruchomości, na którym generalnie trudno jest zainwestować mniejsze kwoty, jeśli nie korzysta się z platformy crowdfundingowej.

Na przykład serwis Reinvest24 również opiera się na crowdfundingu udziałowym. W tym wypadku inwestor kupuje udziały na rynku nieruchomości, czerpiąc zyski z wynajmu lub obrotu nieruchomościami. Tu także minimalna kwota inwestycji wynosi 100 euro, a roczna stopa zysku może sięgnąć nawet 14%. Sprawdź tutaj.

Drugą podobną platformą jest EstateGuru, tu jednak mamy do czynienia z innym modelem. Partycypujemy w finansowaniu inwestycji, a więc udzielamy pożyczki przedsiębiorcom odpowiedzialnym za projekt. W tym wypadku roczne stopy zwrotu wahają się między 9 a 12%, a minimalna kwota inwestycji to tylko 50 euro. Sprawdź tutaj.

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Odpowiedzi na częste pytania

Czym się zajmuje CrowdedHero?

CrowdedHero to łotewska platforma crowdfundingowa oparta na modelu equity crowdfunding. Pozwala na zakup udziałów zarówno w nowych, jak i istniejących już projektach, a następnie czerpanie proporcjonalnych zysków.

Jak można inwestować na CrowdedHero?

Inwestowanie na CrowdedHero polega na kupieniu udziałów w wybranym projekcie. Aby to zrobić, należy założyć konto, zweryfikować je, a następnie wybrać projekt i ilość udziałów. W tym momencie dokonujemy opłaty i czekamy na zakończenie kampanii. Jeśli cel zostanie osiągnięty, stajesz się udziałowcem, jeśli nie – pieniądze zostają ci zwrócone.

Jak się zarabia na CrowdedHero?

Na CrowdedHero zarabia się od momentu stania się udziałowcem. Użytkownik otrzymuje regularnie dywidendy, a gry firma zostaje sprzedana, otrzymuje proporcjonalny zysk.

Czym jest equity crowdfunding?

Equity crowdfunding to inaczej crowdfunding udziałowy. W odróżnieniu od innych modeli inwestor nie udziela przedsiębiorcy pożyczki na realizowanie projektu, ale partycypuje w nim jako udziałowiec, czerpiąc zyski np. z wypłacanych dywidend czy obrotu.

Jaki jest minimalny depozyt / kwota inwestycji?

Na CrowdedHero nie ma minimalnego depozytu, ponieważ płatności dokonujesz dopiero w momencie zakupu konkretnej ilości wybranych udziałów. Minimalna kwota inwestycji to na ogół 100 euro. Cena jednego udziału różni się w zależności od projektu.

Jaka jest różnica między sophisticated i non-sophisticated investor?

CrowdedHero prowadzi klasyfikację użytkowników, dzieląc ich na tych bardziej doświadczonych – sophisticated – i mniej doświadczonych – non-sophisticated. Robi to na podstawie wyników testu i symulacji bezpośrednio po utworzeniu konta. Mniej doświadczony inwestor jest częściej informowany o ryzyku i otrzymuje inne narzędzia zabezpieczające jego kapitał.

Jakie są koszty na CrowdedHero?

Stałym kosztem na CrowdedHero jest opłata administracyjna w wysokości 1,25% od zainwestowanej przez ciebie kwoty. Jeśli dochodzi do wypłacenia dywidend, potrącane jest od nich 3,5% prowizji. Jeśli firma zostaje sprzedana, prowizja wynosi 9% od twojego zysku.

4.2/5 - (5 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.