
Szukasz informacji na temat Crowdestor, łotewskiej platformie crowdfundingowej? Trafiłeś we właściwe miejsce!
W tym artykule dowiesz się, czym jest Crowdestor, jak działa i jakie możliwości inwestycyjne oferuje. Ponadto sprawdzimy, czy jest to bezpieczna i godna zaufania platforma oraz jakich zysków możesz się spodziewać. Przedstawimy ci również opinie i recenzje użytkowników, którzy korzystają z tej platformy.
Oficjalna strona | https://crowdestor.com/en/ |
Specjalizacja | Crowdfunding P2B |
Średnia roczna stopa zwrotu | 19,65% |
Opłaty | 1 euro – wypłata środków, 2% – sprzedaż na rynku wtórnym |
Minimalna inwestycja | 50 euro |
Czym jest Crowdestor?
Crowdestor (tutaj oficjalna strona internetowa) to platforma crowdfundingowa peer-to-business (P2B). Umożliwia indywidualnym inwestorom udział w finansowaniu projektów promowanych przez różne firmy, przy otrzymaniu w zamian bardzo wysokich zysków.

Firma Crowdestor OÜ została założona w 2018 roku w Estonii i działa pod jurysdykcją prawa estońskiego. Centrala i zespoły znajdują się w Rydze, na Łotwie.
Za pośrednictwem tej platformy można inwestować głównie w pożyczki dla firm i pożyczki na nieruchomości, przy minimalnej inwestycji 50 euro dla każdego projektu.
Oprócz modelu crowdlendingowego, Crowdestor działa w niektórych przypadkach jako platforma crowdfundingu udziałowego, umożliwiając inwestorom stanie się częścią kapitału wysokiego ryzyka startupu lub przedsiębiorstwa.
Crowdestor cieszy się dużym powodzeniem wśród inwestorów i zwiększa swoją popularność głównie dzięki niezwykle wysokim zyskom, jakie oferuje. Należy pamiętać, że pomimo wysiłków platformy, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoim użytkownikom, tak wysokim zyskom zawsze towarzyszy wyższy poziom ryzyka.
Jak działa Crowdestor?
Na portalu Crowdestor spotkać się mogą dwie strony, mające uzupełniające się interesy: firmy poszukującymi kapitału lub finansowania na realizację konkretnych projektów biznesowych lub nieruchomościowych oraz inwestorzy, którzy chcą obracać swoimi oszczędnościami i odnosić zyski.
Zobaczmy, jak działa Crowdestor, jak się zarejestrować na tej platformie i jakie są dostępne projekty, w które można inwestować.
Rejestracja
Rejestracja na Crowdestor jest całkowicie bezpłatna, szybka i niezobowiązująca. Musisz po prostu wejść na tę stronę i wypełnić znajdujący się na niej formularz, w którym będziesz musiał podać swój adres e-mail, aby otworzyć konto i je zweryfikować.

Zostaniesz poproszony o dokument tożsamości, aby system mógł jednoznacznie powiązać konto z twoją osobą. Po otwarciu konta będziesz miał możliwość wpłacania za pomocą przelewu bankowego pieniędzy, które zamierzasz zainwestować.
Dostępne projekty
Pomimo tego, że Crowdestor jest dość nową platformą pożyczkową P2B, oferuje już dużą liczbę projektów i ich szybki obrót na swoim rynku. Na stronie Crowdestor można znaleźć wykaz wszystkich projektów wraz z najważniejszymi informacjami.

Mamy do wyboru wiele obszarów podlegających finansowaniu: nieruchomości, energetyka, rolnictwo, technologia czy nawet kinematografia. Wachlarz ofert projektów jest naprawdę duży. Co jednak najważniejsze, na Crowdestor masz możliwość dywersyfikacji wielu projektów w celu zmniejszenia ryzyka.
Zazwyczaj na platformie mamy do czynienia z małymi projektami, na które firmy starają się zebrać od 50 000 do 200 000 euro. Wystarczy więc kilka dni, aby w pełni móc je sfinansować. Inwestorzy mogą zwykle uczestniczyć w finansowaniu przy minimalnym kapitale w wysokości 50 EUR.
Jeśli chodzi o czas trwania projektów, to zazwyczaj są one krótkoterminowe (trwają od 3 do 18 miesięcy, a po upływie tego terminu, kapitał jest zwracany). Stopa procentowa uznawana przez inwestorów zaczyna się od minimum 12% rocznie, a w przypadku niektórych innowacyjnych i obarczonych wysokim ryzykiem projektów wynosi nawet 36%.
Klikając w pojedynczy projekt, można sprawdzić wszystkie szczegółowe informacje: dokładny opis projektu, zdjęcia, poziom ryzyka, możliwe gwarancje ochrony inwestorów czy częstotliwość spłaty odsetek. Rejestrując się na platformie, możesz również uzyskać dostęp do większej ilości niezbędnych informacji.

Od momentu, w którym zdecydujesz się na udział w projekcie, do chwili zakończenia zbierania niezbędnych funduszy mija kilka dni. Gdy oferta, do której przystąpiłeś, zakończy się, odsetki za te dni naliczane będą według tej samej stawki oferowanej na pożyczce i zostaną przelane na twoje konto po zakończeniu projektu.
Rynek wtórny
2 października 2020 Crowdestor wreszcie uruchomił rynek wtórny, który daje inwestorom możliwość sprzedaży swoich inwestycji innym użytkownikom. W ten sposób znacznie wzrasta płynność finansowa platformy, a także możliwości inwestycyjne dla nowych abonentów.
Transakcje na rynku wtórnym mogą odbywać się po obniżonej lub po wyższej cenie.

Na przykład, jeśli udało ci się zainwestować w szczególnie korzystny projekt przed zakończeniem zbiórki funduszy, możesz rozważyć umieszczenie go z powrotem na rynku wtórnym po wyższej cenie.
Jeśli rzeczywiście zainteresowanie tym projektem jest duże, inni inwestorzy z chęcią kupią twój udział finansowy, nawet po nieco wyższej cenie niż ta, którą zapłaciłeś.
Jeśli natomiast posiadasz udział w pożyczce związanej z projektem, który np. nie wzbudził szczególnego zainteresowania wśród inwestorów, możesz go odsprzedać na rynku wtórnym i zakończyć wcześniej inwestycję. W takiej sytuacji powinieneś jednak odsprzedać swój udział po nieco niższej cenie, ponosząc przy tym niewielką stratę.
Gwarancja wykupu
W przeciwieństwie do innych platform pożyczkowych p2p, Crowdestor nie oferuje typowej gwarancji wykupu. Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorców wykup pożyczek nie następuje automatycznie po upływie z góry określonego okresu.
Od lutego 2019 r. na Crowdestor działał fundusz wykupu (Buyback Fund), który spełnia podobną funkcję. Celem funduszu wykupu byłozabezpieczenie zysków i kapitału inwestorów w przypadku niewywiązania się ze zobowiązań przez pożyczkobiorców.
Zapewniał on, że w momencie niewywiązania się ze zobowiązań przez pożyczkobiorcę, platforma wypłacała wszystkim inwestorom proporcjonalną rekompensatę, zgodnie z zasadami dystrybucji funduszu.
Fundusz wykupu (Buyback Fund), który później przyjął nazwę Provision Fund, wynosił początkowo 50000 euro. Aktualnie działanie funduszu nie dotyczy już nowych inwestycji. Obejmował on projekty do 31.12.2021.
Zyski na Crowdestor
Zyski na Crowdestor są naprawdę niewiarygodne. Trudno znaleźć inną platformę crowdfundingową, która oferowałaby wyższą stopę procentową dla finansowania projektów biznesowych lub nieruchomościowych.

Średni zysk, jaki inwestorzy mogą osiągnąć na tej platformie, wynosi około 18% rocznie. Niektóre z najbardziej ryzykownych i innowacyjnych projektów przekraczają nawet 30%, a minimalny zysk to 12%.
Crowdestor a podatki
Jak działa opodatkowanie zarobków w Crowdestor?
Zagraniczne platformy crowdfundingowe lub platformy pożyczkowe P2P, takie jak Crowdestor, nie płacą w twoim imieniu podatków należnych państwu. W konsekwencji to inwestorzy samodzielnie muszą zadbać o to, aby w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają, odprowadzić podatek od swoich zysków.
Temat opodatkowania pożyczek społecznościowych czyli p2p wzbudza pewne kontrowersje, ale większość interpretacji jest jednoznaczna. Nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”.
W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki – zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%. Jeśli inwestujemy w walucie innej niż PLN (np. w EUR tak jak w przypadku Crowdestor), konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.
Kwestia interpretacji przepisów podatkowych zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi jednak porady prawnej. Jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.
Czy Crowdestor jest bezpieczny?
Crowdestor to nowa, ale bardzo obiecująca platforma, która wydaje się bezpieczna i gotowa do dalszego rozwoju. Założycielami są Janis Timma i Gunars Udris, dwaj pełni energii przedsiębiorcy, którzy kierują zespołem, obecnie składającym się z 14 osób. Więcej informacji o zespole znajdziesz na oficjalnej stronie firmy.

Platforma stara się zapobiegać ponoszeniu strat przez inwestorów, poprzez dokładną analizę projektów przed dopuszczeniem ich do finansowania. Oprócz wstępnego badania firmy w procesie sprzedaży, istnieje kilka gwarancji i korzyści dla inwestorów, w tym:
- Zabezpieczenie oferowane przez pożyczkobiorców;
- Fundusz wykupu;
- Oddzielenie twoich funduszy od kapitału Crowdestor;
- Istnienie rynku wtórnego;
- Możliwość dywersyfikacji na wielu projektach.
Jednak w związku z tym, że Crowdestor jest platformą o wysokich zyskach, automatycznie wiąże się to z wyższym poziomem ryzyka niż zwykle. Kiedy pożyczkobiorcy muszą płacić bardzo wysokie odsetki, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie wywiążą się ze zobowiązań lub nie będą w stanie uregulować płatności w terminie.
Ponadto dotychczasowe doświadczenia nauczyły nas, że platformy typu P2B, które finansują małe projekty biznesowe, bywają niezwykle ryzykowne. Setki inwestorów straciło dużo pieniędzy, polegając na takich witrynach jak Monethera, Grupeer, Envestio i Kuetzal.
Crowdestor budzi pewne wątpliwości ze względu na wyjątkowo wysokie zyski, a także fakt, że oferuje niższy poziom przejrzystości niż bardziej znane platformy pożyczkowe p2p czy crowdfundingowe, takie jak Mintos czy EstateGuru.
Jednak w ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy, że Crowdestor poprawił przejrzystość poprzez zwiększenie dostępnych dla inwestorów informacji na temat pożyczek. Większość informacji o postępach projektów publikowana jest na prywatnej grupie na Facebooku, dedykowanej inwestorom, którą można znaleźć tutaj.
Crowdestor: recenzje i opinie
Oceny inwestorów Crowdestor są przeciętne. Na Trustpilot, stronie z recenzjami, platforma otrzymała ocenę 2,9 na 5 gwiazdek. Około 40% użytkowników, którzy z niej korzystają, jest w pełni zadowolona z oferowanych usług. Kolejne 40% uważa, że jakość platformy jest niska.

Najczęstsze zarzuty użytkowników związane są z brakiem przejrzystości platformy lub z opóźnieniami w spłacie niektórych pożyczek.
Ci, którzy są z zadowoleni z platformy, zwracają szczególną uwagę na wysokie zyski, szeroki wybór projektów, w które można inwestować oraz na możliwość rozpoczęcia inwestycji od zaledwie 50 euro.
Podsumowując, Crowdestor to dobra platforma pożyczkowa P2B. Jest ona jednak odpowiednia tylko dla inwestorów, którzy nie boją się podejmować ryzyka i liczą na bardzo duże zyski.
Odpowiedzi na najczęstsze pytania
Dotarliśmy prawie do końca tego artykułu. W ostatniej części odpowiemy jeszcze na niektóre z najczęściej zadawanych pytań, które potencjalni użytkownicy zadają na temat Crowdestor.
Rejestracja na Crowdestor jest bardzo łatwa. Wystarczy kliknąć tutaj i postępować zgodnie z wyświetlającymi się na ekranie wskazówkami. Zajmie ci to dosłownie chwilę! Po zakończeniu rejestracji będziesz musiał zweryfikować swoją tożsamość za pomocą ważnego dokumentu i wpłacić pieniądze przelewem bankowym.
Crowdestor to jedna z najbardziej dochodowych platform crowdfundingowych dla inwestorów. Zyski z niektórych projektów sięgają nawet 30% rocznie, podczas gdy średnio wynoszą około 18%.
Na Crowdestor możesz zacząć inwestycję w pojedyncze projekty już od 50 euro, jednak niektóre projekty mogą wymagać wyższej minimalnej kwoty inwestycyjnej.
Z pewnością głównymi alternatywami dla Crowdestor są Mintos, Bondora i EstateGuru.