Czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne i bezpieczne?

432
czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne

Nie masz pewności, czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne? Zastanawiasz się, czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne? Dobrze trafiłeś!

Świat kryptowalut już od paru ładnych lat cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem, ale jednocześnie budzi też sporo kontrowersji. Nie każdy wszystko z niego rozumie, a to sprawia, że inwestorzy, którzy chcą stawiać swoje pierwsze kroki w tym świecie, zaczynają zastanawiać się, czy takie inwestycje są legalne i bezpieczne.

Prawda jest taka, że w różnych krajach istnieją różne regulacje w tym temacie – najważniejsze jednak, że istnieją, bo dzięki temu możemy mieć całkowitą pewność, co można robić z kryptowalutami. W dzisiejszym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Dowiesz się, czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne i bezpieczne – przede wszystkim w Polsce, ale zobaczymy też, jak to wygląda za granicą. Co więcej, wyjaśnimy, jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty, czyli tak, by maksymalnie ograniczyć ryzyko, uniknąć trudnych do przełknięcia rozczarowań i nie naciąć się na oszustów. Na koniec powiemy jeszcze, jak wygląda sprawa z odprowadzaniem podatku od inwestycji w kryptowaluty.

Po przeczytaniu tego wpisu powinieneś dysponować już wszystkimi niezbędnymi informacjami, by rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami. Zachęcam cię do przejrzenia później kategorii „Kryptowaluty” na naszym blogu, a tymczasem zapraszam do lektury!

GDZIE KUPIĆ KRYPTOWALUTĘ – NAJLEPSZE PLATFORMY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne?

Na początku spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy inwestowanie w kryptowaluty jest legalne. Na szczęście, na terenie Unii Europejskiej, a więc także Polski, inwestowanie w kryptowaluty jest całkowicie legalne. To znaczy, że można je kupować, sprzedawać i przechowywać zgodnie z prawem.

Niemniej jednak warto wspomnieć, że w polskim prawie praktycznie nie ma żadnej wzmianki o kryptowalutach. Nie ma żadnych konkretnych regulacji, zarezerwowanych dla cyfrowych walut. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że o legalności handlu kryptowalutami świadczy również fakt, że z zysku musimy odprowadzić podatek.

Kradzież kryptowalut jak najbardziej podlega karze. Kraje, w których Bitcoin i inne kryptowaluty są legalne, zwracają również uwagę na problem prania brudnych pieniędzy i finansowania za pomocą kryptowalut nielegalnych działań, np. terroryzmu. Z tego powodu, rejestrując się np. na platformie giełdy kryptowalutowej musimy przejść weryfikację zgodnie z normami KYC (Know Your Customer) i AML (zapobieganie praniu brudnych pieniędzy).

Niektóre kraje natomiast zdelegalizowały kryptowaluty – całkowicie lub obwarowały dodatkowymi przepisami i regulacjami ograniczającymi ich wykorzystywanie. Do najbardziej znanych przykładów należą Chiny, które od niedawna coraz silniej uderzają w rynek kryptowalut, traktując stosowanie ich jak przestępstwo. Natomiast w Turcji przygotowywane są regulacje, które wprawdzie nie delegalizują kryptowalut, ale silnie wpływają na swobodę obrotu nimi.

jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty

Z drugiej strony Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoina jako pełnoprawny środek płatności. Państwo inwestuje w kryptowalutę, choć trzeba przyznać, że jest to bardzo ryzykowne.

Obecnie próbuje się ocenić znaczenie kryptowalut w konfliktach militarnych. Jak zachowują się w czasie wojny w Ukrainie i czy mogą być rozwiązaniem w sytuacji problemów z bankami centralnymi? Czy zablokowanie dostępu do nich może spowodować utrudnienia?

Tego typu posunięcia poszczególnych państw silnie wpływają na rynkowe wyniki Bitcoina i innych cyfrowych walut. Na ich wartość bowiem wpływa głównie przydatność i powszechność akceptacji jako środka płatności.

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Kolejne pytanie, które się pojawia, to czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne. Pomijając fakt, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem straty, musimy podkreślić, że w przypadku walut cyfrowych to ryzyko jest naprawdę ogromne.

Wahania cen są bardzo drastyczne, co sprzyja zarówno szybkiemu, znacznemu zarobkowi, jak i analogicznej utracie kapitału. Dlatego tak naprawdę to, czy nasza inwestycja będzie bardziej lub mniej bezpieczna, zależy głównie od nas. Postawienie dużego kapitału na kryptowaluty będzie skrajnie niebezpieczne.

Dodatkowe niebezpieczeństwo wynika z samej specyfiki kryptowalut. Niestety, są one bardziej podatne na kradzieże i musimy się mieć na baczności. W sieci roi się też od podejrzanych platform i zwykłych oszustów, którzy mogą kusić nas łatwym zyskiem, a tymczasem nieźle oskubać.

W przypadku cyfrowej waluty nie mamy do czynienia z niczym materialnym. Wystarczy, że pojawi się jakiś błąd i już kryptowaluta może znacznie stracić na wartości. Co więcej, musimy zachować wyjątkową ostrożność, wysyłając środki na inne portfele. Nawet najdrobniejsza pomyłka w adresie portfela powoduje, że kryptowaluty przepadają bez śladu i nieodwracalnie.

Żeby jednak zanadto nie zniechęcać inwestorów do świata kryptowalut, za chwilę przedstawimy kilka najważniejszych porad, które pozwolą zminimalizować ryzyko i uniknąć przykrych doświadczeń.

Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty?

Wyjaśnimy teraz, jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty – czyli tak, by zminimalizować ryzyko tam, gdzie się da, i uniknąć nieuczciwych platform. Biorąc pod uwagę to, co zostało przed chwilą powiedziane, zebraliśmy najważniejsze sugestie w trzech punktach.

Pierwszy dotyczy odpowiedniego planowania portfela inwestycyjnego, dzięki czemu ograniczamy ryzyko wynikające z wahań cenowych kryptowalut. Drugi związany jest z wyborem platformy, na której będziemy kupować (i ewentualnie sprzedawać) kryptowaluty. Przedstawimy te serwisy, które są najbardziej popularne wśród użytkowników. Na koniec powiemy jeszcze parę słów o właściwym przechowywaniu kryptowalut.

Planowanie portfela inwestycyjnego

Pierwsza zasada jest taka, że nie powinniśmy inwestować w kryptowaluty więcej, niż jesteśmy gotowi stracić. Kto jest mało odporny na ryzyko, powinien zdecydować się na naprawdę symboliczną kwotę. Warto też wcześniej zorientować się dobrze w temacie: poczytać o różnych projektach, prześledzić sytuację rynkową, zasięgnąć wiedzy eksperckiej.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrze, by tylko niewielka część naszych inwestycji bazowała na kryptowalutach. Poza tym warto zdywersyfikować choć trochę portfel kryptowalutowy. Zwykle zalecane jest, by znane kryptowaluty takiej jak Bitcoin stanowiły większy procent niż np. nowe, wschodzące kryptowaluty.

Jeśli nie wiesz, jak skomponować swoje kryptowalutowe inwestycje, pomocny może okazać się broker online eToro, który oferuje również wiele narzędzi przydatnych w inwestowaniu w cyfrowe waluty. Jednym z nich jest opcja CopyPortfolio, czyli możliwość automatycznego skopiowania gotowego portfela inwestycyjnego.

Jednym z nich jest CryptoPortfolio, który prezentuje się następująco:

etoro kryptowaluta

Możliwe jest również inwestowanie w CopyPortfolio, które zawierają tylko pewien procent inwestycji w kryptowaluty, a oprócz tego inne klasy aktywów. Te instrumenty finansowe stanowią doskonałą i jedyną w swoim rodzaju metodę inwestowania w kryptowaluty w sposób zdywersyfikowany, co choć trochę zmniejsza ryzyko związane z ogromnymi wahaniami kryptowalut.

Więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie, w którym omówiliśmy dokładnie ofertę eToro związaną z inwestowaniem w kryptowaluty. Tymczasem zachęcam cię do założenia darmowego konta demo u tego brokera, by bez ryzyka przekonać się, jak wygląda inwestowanie w Bitcoiny i inne cyfrowe aktywa.

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

Wybór odpowiedniej platformy

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór platformy, na której będziemy kupować i ewentualnie też przechowywać kryptowaluty. Tu nie ma wątpliwości – najlepiej jest postawić na serwis, który cieszy się popularnością wśród użytkowników i oferuje szeroki zakres usług.

Odpowiednia platforma to taka, która ma dużo klientów, przestrzega norm weryfikacji, ma stosunkowo szeroki wybór kryptowalut, a przede wszystkim niskie opłaty. Z punktu widzenia polskich inwestorów, dobrze, żeby dawała możliwość kupowania krypto za złotówki i zasilania konta w rodzimej walucie.

Platform do kupowania kryptowalut jest naprawdę sporo. Wspomniany już został broker online eToro, ale poza brokerami najbardziej popularne są tzw. giełdy kryptowalutowe, czyli platformy, na których możemy handlować kryptowalutami. Poniższa tabela prezentuje trzy najbardziej znane i polecane:

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Skomentujmy nieco szerzej giełdę Zonda i Binance. Zonda (dawniej BitBay) to pierwsza polska platforma tego typu i zarazem jedna z największych w Europie, która oferuje wymianę ponad 50 kryptowalut.

Zarówno otwarcie, jak i prowadzenie i zamknięcie konta na Zonda nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wpłaty na konto możemy dokonać za pomocą cyfrowej waluty i przelewu bankowego bez dodatkowych opłat, a także innymi metodami jak za pomocą karty kredytowej/debetowej czy poczty – wówczas naliczana jest opłata. Minimalny depozyt to 10 zł.

Prowizja jest zależna od obrotu: im większy obrót, tym niższa prowizja. Pełna tabela dla wszystkich możliwych operacji dostępna jest na oficjalnej stronie. Zonda umożliwia zarówno szybkie transakcje, jak i wystawienie oferty. Więcej informacji uzyskasz, czytając przewodnik po tej giełdzie.

Natomiast Binance to pod względem wolumenu transakcji największa na świecie giełda kryptowalut. W ofercie ma znacznie powyżej 300 różnych krypto, a oprócz tego gwarantuje jedne z najniższych spreadów na rynku. Dodatkowo na Binance możemy stakować kryptowaluty oraz zamówić kartę płatniczą, dzięki której na korzystnych warunkach możemy używać naszych środków krypto do płacenia. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.

Właściwe przechowywanie

Kolejnym istotnym aspektem wpływającym na bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty jest odpowiednie przechowywanie zakupionych środków. W tym celu musimy stać się posiadaczami cyfrowego lub fizycznego portfela kryptowalutowego.

Portfel kryptowalutowy to nic innego jak miejsce, gdzie możesz przechowywać swoje środki w postaci cyfrowych walut. Obwarowane jest licznymi zabezpieczeniami, a także posiada swój indywidualny adres, co pozwala wysyłać na niego środki np. z innego portfela lub po zakupieniu ich w kantorze.

czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne

Portfel cyfrowy to rodzaj rachunku internetowego. Zazwyczaj powiązany jest z platformą, na której można handlować kryptowalutami. Dlatego zarówno eToro, Zonda, jak i Binance będą miały w swojej ofercie portfele kryptowalutowe. To oznacza, że po dokonaniu zakupu np. Bitcoina, nie będziemy musieli natychmiast wysyłać go na jakiś zewnętrzny portfel (choć możemy).

Portfel fizyczny przypomina wyglądem pendrive i jest niewielkim sprzętem, na którym możemy przechowywać nasze kryptowaluty. Portfel sprzętowy można kupić w sklepie, np. online, ale też często sprzedają je stacjonarne kantory Bitcoina.

Więcej na temat pewnego przechowywania kryptowalut przeczytasz w naszej recenzji portfeli kryptowalutowych – kliknij tutaj.

Inwestowanie w kryptowaluty a odprowadzanie podatku

Jeśli inwestujesz choćby na giełdzie, na pewno wiesz, że w Polsce podstawowym podatkiem związanym z zyskami z inwestycji jest tzw. podatek Belki wynoszący 19% podstawy, a więc przychodu pod odjęciu kosztów uzyskania. To samo się tyczy kryptowalut.

W związku z powyższym, twój zysk z inwestycji w kryptowalutę zostanie potraktowany właśnie w ten sposób – będzie to 19% podatku. Zdaniem wielu osób jest on w tym przypadku zdecydowanie wysoki, szczególnie że w niektórych krajach, także europejskich, inwestycje kryptowalutowe są zwolnione z jakiegokolwiek podatku. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Portugalia.

W związku z tym niektórzy próbują szukać rozwiązań, które pozwoli im legalnie rozliczać się z tych inwestycji, a jednocześnie uniknąć wysokiego podatku w Polsce (np. poprzez zmianę rezydencji podatkowej). Niemniej jednak nie są to procedury proste, a nierzadko wręcz niemożliwe do przeprowadzenia.

Więcej informacji możesz szukać choćby na stronie giełdy Zonda, gdzie zorganizowano specjalny webinar poświęcony rozliczaniu podatku od kryptowalutznajdziesz go tutaj. Ze względu na zmienność przepisów i ich interpretacji traktuj te wskazówki jako sugestię, a dla pewności weryfikuj informacje ze specjalistą w dziedzinie prawa podatkowego.

5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.