Degiro ETF gratis: działanie oraz lista najlepszych darmowych ETF

856
degiro etf gratis

Degiro to jedna z najbardziej znanych i najchętniej używanych w Europie platform online służących do kupowania i sprzedawania funduszy ETF. W istocie, ten holenderski broker zapewnia dostęp to wszystkich głównych europejskich giełd oraz pozwala na zakup wysokiej liczby funduszy i udziałów przy jednoczesnych niskich prowizjach.

Szczególną cechą Degiro, która przyczyniła się do rozsławienia go wśród inwestorów w ostatnich latach, jest fakt, że oferuje 200 ETF-ów gratis, a więc możliwych do kupienia bez jakiejkolwiek prowizji dla brokera.

Pod tym linkiem znajdziesz listę 200 ETF-ów gratis na Degiro zaktualizowaną w 2021 roku oraz warunki ich nabycia.

Natomiast pod tym linkiem znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o samej platformie, dzięki czemu będziesz mieć pewne pojęcie o jej funkcjonowaniu i ostatnich innowacjach, jakie wprowadziła.

W dzisiejszym wpisie pójdziemy o krok dalej. Postaram się odpowiedzieć na większość wątpliwości, które możesz mieć przed zakupem ETF bez prowizji na Degiro.

Ponadto zaprezentuję ci 10 najlepszych w mojej opinii funduszy ETF gratis na Degiro – takich, które każdy inwestor powinien brać pod uwagę, tworząc swój plan oszczędnościowy, i które wchodzą w skład także mojego portfela.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

Degiro ETF gratis: wszystko, co musisz wiedzieć

200 darmowych ETF zamieszczonych na liście Degiro jest pozbawionych prowizji, a więc w związku z transakcjami na nich inwestor nie ponosi żadnych kosztów. Jednak żeby wszystko było w pełni jasne, należy poczynić tutaj kilka uwag:

  • Zarówno kupno, jak i sprzedaż ETF-ów z tej listy nie są obciążone prowizją.
  • Za darmo możemy przeprowadzić tylko jedną transakcję miesięcznie (kupna lub sprzedaży) dla danego funduszu ETF z listy.
  • Kolejne operacje w danym miesiącu, na tym samym ETF będą nadal bezpłatne, jeśli wartość transakcji będzie większa niż 1000 euro i jeśli kierunek transakcji (kupno/sprzedaż) będzie ten sam, co w przypadku pierwszej transakcji w miesiącu na tym instrumencie.
  • W przypadku kolejnych operacji w miesiącu, które nie spełniają powyższych warunków, będziemy musieli ponieść standardowe opłaty Degiro dla ETF czyli 2 euro (+ 1 euro opłaty manipulacyjnej od każdej transakcji).
  • Każdy z ETF-ów jest notowany na więcej niż jednej giełdzie europejskiej. Promocja bezprowizyjnych ETF-ów dotyczy wyłącznie giełd wskazanych w pliku PDF, do którego link zamieściłem we wstępie. Tak więc, by uniknąć opłat, musisz zakupić dany ETF na odpowiedniej giełdzie.

Wykaz darmowych ETF na Degiro jest bardzo syntetyczny i zawiera wszystkie informacje konieczne, by przeanalizować jak należy te instrumenty finansowe. Lista wygląda w ten sposób:

etf gratis lista degiro

Każda linijka odpowiada jednemu darmowemu ETF-owi. Do tego momentu jest wszystko jasne.

Pierwsza kolumna zawiera kod ISIN danego ETF, który jest międzynarodowym identyfikatorem produktów finansowych. Na każdym koncie maklerskim czy u brokera online (jak Degiro) w celu wyszukania i zakupienia danego ETF będziesz musiał użyć jego kodu ISIN.

Druga kolumna zawiera skróconą nazwę funduszu ETF, ale niestety większości inwestorom te oznaczenia nie pomogą zrozumieć cech danego instrumentu finansowego.

Trzecia kolumna odnosi się do waluty, w której denominowany jest ETF, ale jest to mało znacząca informacja, jako że wszystkie darmowe ETF na Degiro są denominowane w euro.

Czwarta i ostatnia kolumna zawiera natomiast bardzo ważną informację, ponieważ wskazuje, na jakiej giełdzie dany ETF jest do nabycia na Degiro bez prowizji. Transakcje dla ETF-ów z powyższego obrazka są pozbawione prowizji na Degiro tylko na giełdzie Euronext Paris (EPA). Jeśli kupisz je przez Degiro na innej giełdzie, będziesz musiał zapłacić normalną prowizję.

Kończąc, mam dla ciebie szybką radę, jak uzyskać znacznie więcej informacji na temat każdego darmowego ETF na Degiro. Kopiuj poszczególne kody ISIN i wyszukuj je w Google, dodając hasło „JustETF”.

Na przykład, gdybyś był zainteresowany informacjami na temat pierwszego ETF z listy, z kodem ISIN LU1681046931, musiałbyś wpisać w Google:

LU1681046931 JUSTETF

Otwórz pierwszy wynik wyszukiwania. Znajdziesz tam kompletną i szczegółową analizę tego funduszu ETF przygotowaną przez naprawdę świetny portal JustETF.com. Możesz w ten sposób sprawdzić replikowany indeks, rozmiary funduszu, zawarte w nim akcje i papiery wartościowe, roczne koszty prowadzenia, wyniki w przeszłości, ryzyko inwestycji, politykę dystrybucji dywidend i wiele więcej 😉

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

Degiro darmowe ETF: top 10

Aby ułatwić ci zadanie i oszczędzić ci trudu analizowania wszystkich 200 darmowych ETF-ów na Degiro (warunki oferty tutaj), postanowiłem wybrać dla ciebie 10 najciekawszych moim zdaniem ETF-ów spośród tych zawartych w wykazie:

1) iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Dist) – ISIN IE0031442068

Ten ETF naśladuje indeks S&P 500 czyli 500 amerykańskich akcji o najwyższej kapitalizacji rynkowej. Jest to bardzo duży fundusz, którego roczne koszty prowadzenia (TER) wynoszą zaledwie 0,07% zainwestowanego kapitału. Dystrybuuje dywidendy w trybie trymestralnym i jest dostępny bez prowizji na Degiro na giełdzie Euronext Amsterdam (EAM).

Jeśli chodzi o inwestowanie, będzie to doskonały wybór dla tych, którzy interesują się amerykańskim rynkiem akcyjnym o znacznej kapitalizacji rynkowej i chcą otrzymywać okresowe dywidendy.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

2) iShares Core MSCI Europe UCITS ETF EUR (Acc) – ISIN IE00B4K48X80

Ten ETF replikuje indeks MSCI Europe, zawierający główne akcje z 15 uprzemysłowionych krajów Europy. Jest to bardzo duży fundusz o rocznych kosztach prowadzenia wynoszących 0,12% zainwestowanego kapitału. To akumulacyjny ETF, a więc zamiast okresowej dystrybucji dywidend ponownie je inwestuje w sam fundusz, w celu zmaksymalizowania efektu odsetek składanych na rzecz inwestora. Dostępny jest bez prowizji na Degiro na giełdzie Euronext Amsterdam (EAM).

Dla kogoś, kto interesuje się europejskim rynkiem akcyjnym, ten ETF nie ma sobie równych.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

3) iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) – ISIN IE00B4L5Y983

Ten ETF replikuje indeks MSCI World, zawierający główne akcje z 23 rozwiniętych krajów z całego świata. Jest to duży fundusz o rocznych kosztach prowadzenia wynoszących 0,20% zainwestowanego kapitału. To akumulacyjny ETF i dostępny jest bez prowizji na Degiro na giełdzie Euronext Amsterdam (EAM).

iShares Core Msci World to prawdopodobnie najbardziej znany ETF wśród akcyjnych inwestorów europejskich, jako że jest to pojedynczy produkt finansowy pozwalający na replikowanie rynków akcyjnych USA, Europy, Japonii i wszystkich rozwiniętych krajów świata. Powinien stanowić bazę dla każdego długoterminowego portfela inwestycyjnego.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

4) Amundi MSCI Emerging Markets UCITS ETF EUR (C) – ISIN LU1681045370

Ten ETF replikuje indeks MSCI Emerging Markets czyli inwestuje w akcje rynków rozwijających się z całego świata. Jest to bardzo duży fundusz o rocznych kosztach prowadzenia wynoszących 0,20% zainwestowanego kapitału. To akumulacyjny ETF i dostępny jest bez prowizji na Degiro na giełdzie Euronext Paris (EPA).

Rynki rozwijające się jak Chiny, Indie, Brazylia, Rosja, Korea czy Tajwan są znacznie mniej stabilne niż te rozwinięte, ale mają ogromny potencjał wzrostu. Ten ETF jest idealny, jeśli chcemy replikować akcje wszystkich tych krajów. Warto, by znalazło się dla niego miejsce w portfelu inwestycyjnym, obok iShares Core MSCI World.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

5) Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Accumulating – ISIN IE00BK5BQT80

Ten ETF replikuje indeks FTSE All-World, zawierający akcje krajów rozwiniętych i rozwijających się całego świata. Jest to bardzo duży fundusz o rocznych kosztach prowadzenia wynoszących 0,22% zainwestowanego kapitału. To akumulacyjny ETF i jest dostępny bez prowizji na Degiro na giełdzie Xetra.

Ten fundusz akcyjny Vanguard należy do najbardziej zdywersyfikowanych wśród tych przeanalizowanych do tej pory, jako że zawiera zarówno akcje krajów rozwiniętych, jak i te krajów rozwijających się, co w sumie daje 3900 firm. Tym jednym ETF-em inwestujesz w 95% rynków akcyjnych całego świata.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

6) iShares Developed Markets Property Yield UCITS ETF – ISIN IE00B1FZS350

Ten ETF replikuje indeks FTSE EPRA/NAREIT Developed Dividend+, zawierający fundusze inwestycyjne REIT oraz spółki nieruchomościowe krajów rozwiniętych całego świata poza Grecją, których roczna przewidywana stopa dywidendy wynosi 2% lub więcej. Jest to bardzo duży fundusz o rocznych kosztach prowadzenia wynoszących 0,59% zainwestowanego kapitału. Fundusz ten dystrybuuje dywidendy w trybie trymestralnym i jest dostępny bez prowizji na Degiro na giełdzie Euronext Amsterdam (EAM).

Ten fundusz ETF to doskonałe rozwiązanie, by uzyskać ekspozycję na rynek nieruchomości najważniejszych krajów świata, jako że inwestuje wyłącznie w spółki nieruchomościowe, które zarabiają dzięki wynajmowi swoich własności. Nieruchomości mogą pomóc zdywersyfikować portfel inwestycyjny, a więc rozważ, czy nie dołączyć tego ETF-a do swojego portfela (o ile interesuje cię otrzymywanie dywidend).

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

7) Xtrackers Global Sovereign UCITS ETF 1C EUR hedged – ISIN LU0378818131

Ten ETF replikuje zdywersyfikowany koszyk wszystkich obligacji rządowych na poziomie światowym, emitowanych przez kraje rozwinięte. Rating wszystkich tych obligacji musi być określony jako Investment Grade, a sam fundusz posiada zabezpieczenie walutowe w euro. Ten ETF dostępny jest za darmo przez Degiro na giełdzie Xetra.

Krótko mówiąc, dzięki temu jednemu ETF-owi możesz inwestować równolegle w obligacje skarbowe rządów USA, japońskiego, europejskich, kanadyjskiego i australijskiego, z rocznym kosztem wynoszącym 0,25%. Ten ETF ma replikację fizyczną i jest akumulacyjny. Moim zdaniem nada się idealnie do włączenia w długoterminowy plan oszczędnościowy, w celu zrównoważenia ryzyka składnika akcyjnego.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

8) iShares Core Global Aggregate Bond UCITS ETF EUR Hedged (Acc) – ISIN IE00BDBRDM35

Ten ETF replikuje indeks Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond (EUR Hedged), zawierający obligacje emitowane przez rynki rozwijające się i rozwinięte całego świata (Investment Grade), z zabepieczeniem walutowym w euro. W zasadzie jest to jeszcze bardziej zdywersyfikowany ETF od tego poprzedniego, jako że zawiera np. obligacje chińskie, a także obligacje przedsiębiorstw, które oferują najwyższe odsetki.

Roczne koszty prowadzenia wynoszą zaledwie 0,10%, ETF jest akumulacyjny i dostępny bez prowizji przez Degiro na giełdzie Xetra. Polecam ci go, jeśli chcesz inwestować za pomocą jednego instrumentu finansowego w cały globalny rynek obligacji.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

9) VanEck Vectors Gold Miners UCITS ETF – ISIN IE00BQQP9F84

Ten ETF replikuje indeks NYSE Arca Gold Miners czyli wyniki rynkowe największych spółek świata zajmujących się wydobyciem złota i srebra. ETF posiada replikację fizyczną, jego roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,53%, a dywidendy są ponownie inwestowane w fundusz (akumulacyjne). Dostępny jest bez prowizji przez Degiro na giełdzie włoskiej (Borsa Italiana, MIL).

Ten ETF może być odpowiednim instrumentem do uzyskania ekspozycji na złoto w portfelu inwestycyjnym, jako że notowania na giełdzie firm „Gold Miners” są ściśle związane z wynikami samego surowca. Pamiętaj jednak, że możliwy jest również zakup funduszy ETF na złoto fizyczne, choć żaden z nich aktualnie nie jest dostępny na Degiro bez prowizji.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

10) Lyxor Commodities Thomson Reuters/CoreCommodity CRB TR UCITS ETF Acc – ISIN LU1829218749

Ten ETF replikuje Thomson Reuters/CoreCommodity CRB, szeroki indeks surowców, których zawiera ich aż 19. Surowce podzielone są na 4 grupy o równej wadze: energia, produkty rolne, metale nieszlachetne, metale szlachetne. Fundusz jest średniej wielkości, roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,35%, a replikacja jest syntetyczna (unfunded swap). Ten ETF dostępny jest za darmo przez Degiro na giełdzie Euronext Paris (EPA).

Dlaczego na liście umieściłem ETF inwestujący w surowce? Odpowiedź jest prosta: ropa naftowa, gaz ziemny, miedź, aluminium, złoto, srebro, soja, kawa i inne podobne produkty mogą pomóc ci zdywersyfikować dodatkowo twój portfel inwestycyjny, ograniczając jego zmienność. Sam Rey Dalio radzi zarezerwować choćby niewielką przestrzeń w portfelu na surowce, a ten ETF jest idealny, by to zrobić.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

Degiro ETF: pytania i odpowiedzi

Poniżej postanowiłem podsumować najważniejsze informacje zawarte w tym artykule i odpowiedzieć na pytania zadawane najczęściej przez inwestorów zainteresowanych zakupem ETF-ów na Degiro.

Czy Degiro ma konto demo?

Nie. Degiro nie ma konta demo pozwalającego na przećwiczenie tradingu. Niemniej jednak pozwala na otwarcie konta online za darmo w zaledwie kilka minut, przy minimalnym depozycie 0,01 euro. Nie ma żadnych opłat za brak aktywności, co czyni go jeszcze bardziej wygodnym.

Czy ETF dostępne na Degiro są zgodne z dyrektywą UCITS?

Wszystkie ETF, które można kupić przez Degiro na giełdach europejskich, są zgodne z dyrektywą UCITS, a więc również z dyrektywami UE.

Jak kupić ETF na Degiro?

Aby kupić ETF na Degiro w pierwszej kolejności musisz zarejestrować się u tego brokera online (przez ten link) i dokonać wpłaty środków. Następnie wystarczy wyszukać dany ETF w polu wyszukiwania na platformie Degiro (szukając po nazwie lud kodzie ISIN), wybrać giełdę, na której chcesz go kupić i wydać zlecenie. W celu uzyskania więcej informacji kliknij tutaj.

Warto kupować ETF na Degiro?

Tak, zakup funduszy ETF na Degiro jest bardzo dogodny. Możemy zdywersyfikować swój portfel, używając do tego celu wyłącznie darmowych ETF-ów na Degiro. W celu uzyskania więcej informacji kliknij tutaj.

Dziękuję ci za przeczytanie do końca tego artykułu poświęconego funduszom ETF na Degiro. Trochę to zajęło, ale teraz nareszcie wiesz wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat, i jesteś prawie gotowy, by dokonać swojego pierwszego zakupu na Degiro.

5/5 - (5 votes)