DEGIRO: recenzja, opinie, koszty, działanie i kwestie podatkowe

Degiro to jeden z najczęściej używanych brokerów online w Europie - do tradingu, ale przede wszystkim do inwestowania w akcje i ETF. W tym wpisie zobaczymy, jak działa ta platforma, jakie są koszty i prowizje oraz poznamy opinie innych użytkowników. Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

1690
degiro

Szukasz informacji o brokerze online DEGIRO? Dobrze trafiłeś!

W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa DEGIRO, jakie instrumenty finansowe są zbywalne za pośrednictwem tej platformy i jak prezentują się wszelkie koszty i prowizje. Znajdziesz tu moją osobistą opinię na temat DEGIRO, opinie innych użytkowników oraz dziesiątki innych praktycznych informacji, które od razu będziesz mógł wykorzystać, rozważając, czy ten broker online jest dla ciebie odpowiedni do prowadzenia inwestycji i tradingu. Zaczynajmy!

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

DEGIRO broker: co to?

DEGIRO (tu oficjalna strona) to broker online, który po raz pierwszy udostępnił swoje usługi w Holandii w 2013 roku, by następnie szybko poszerzyć swoją ofertę, dzięki czemu dziś jego platforma dostępna jest w 18 krajach Europy, w tym w Polsce.

degiro logowanie

Aktualnie jest jednym z najczęściej wybieranych przez prywatnych europejskich inwestorów brokerów (ponad milion klientów), a to dzięki bardzo konkurencyjnym prowizjom, łatwości użytkowania i szerokiemu wachlarzowi instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje, ETF, opcje, kontrakty terminowe i fundusze inwestycyjne.

Ja sam, co zawsze podkreślam, korzystam z DEGIRO w celu zarządzania całością mojego długoterminowego portfela inwestycyjnego. Po licznych analizach doszedłem do wniosku, że w moim przypadku jest to najodpowiedniejsze i najwygodniejsze narzędzie do stworzenia mojego planu oszczędnościowego bazującego głównie na ETF-ach.

DEGIRO plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o najlepszych brokerów do inwestowania w ETF i kupowania akcji online.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

DEGIRO: rejestracja i logowanie

Rejestracja i rozpoczęcie inwestowania na DEGIRO jest naprawdę bardzo proste, a przy tym całkowicie darmowe i wymagające poświęcenia maksymalnie 10 minut. Nie trzeba nic drukować ani wysyłać. Oto krok po kroku, co musisz zrobić:

 • kliknij ten link
 • kliknij przycisk „Otwórz konto” lub „Rejestracja”
 • podaj zdres e-mail, nazwę użytkownika i hasło
 • potwierdź przyciskiem „Założ konto”
degiro.pl

Procedura, która potem następuje, jest naprawdę szybka i intuicyjna. Będziesz musiał podać swoje dane, dostarczyć niektóre informacje w celu właściwego ustawienia twojego konta przez DEGIRO oraz wgrać dokument tożsamości.

Możesz założyć konto jako osoba fizyczna lub prawna, możliwe jest też założenie konta współdzielonego (maksymalnie dla dwóch użytkowników), także z osobą małoletnią.

Na etapie rejestracji można zdecydować, czy chcesz otworzyć konto BASIC czy CUSTODY. Różnica polega na możliwości (lub nie) pożyczania papierów wartościowych.

W przypadku profilu CUSTODY zakupione przez ciebie papiery wartościowe nie będą mogły być pożyczane przez DEGIRO podmiotom trzecim. W tym typie konta nie będziesz mógł:

 • używać dźwigni finansowej;
 • otwierać krótkich pozycji;
 • inwestować w instrumenty pochodne.

Kiedy otworzysz konto BASIC, jeśli zechcesz użyć dźwigni finansowej, dokonać krótkiej sprzedaży i/lub inwestować w instrumenty pochodne, będziesz musiał dokonać darmowej aktualizacji, wewnątrz platformy, i przejść na konto ACTIVE lub TRADER.

Następnie, aby ostatecznie zakończyć aktywację konto i uzyskać dostęp do transakcji instrumentami finansowymi, konieczne będzie wpłacenie na DEGIRO minimalnego depozytu w wysokości 0,01€ z twojego rachunku bieżącego. Możesz to zrobić przez przelew bankowy albo natychmiastową opcję SOFORT (przy rejestracji) lub TRUSTLY.

Cały proces rejestracji nie przekracza 10 minut i nie towarzyszy mu wypełnianie żadnych skomplikowanych formularzy. Po jego przejściu jesteś gotowy do tego, by się zalogować i zacząć działać.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

Dostępne instrumenty finansowe

DEGIRO oferuje dostęp do ponad 50 rynków w 30 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Dostępne są następujące produkty finansowe:

 • akcje,
 • fundusze inwestycyjne,
 • obligacje,
 • ETF,
 • kontrakty terminowe,
 • produkty z mechanizmem dźwigni,
 • opcje,
 • warranty.

Możesz zatem kupować i sprzedawać wszystkie akcje firm polskich, niemieckich, francuskich, amerykańskich, włoskich, szwajcarskich, kanadyjskich, chińskich, japońskich, australijskich i wielu, wielu innych krajów…

Możesz ponadto kupować i sprzedawać ETF notowane w następujących krajach: Polska, Holandia, Belgia, Francja, Niemcy, Zjednoczone Królestwo, Austria, Szwajcaria, Finlandia, Hiszpania, Grecja, Irlandia, Włochy, Norwegia, Szwecja, Portugalia, Hong Kong i Singapur.

ETF dostępne na DEGIRO są różnych rodzajów. Poniżej znajdują się najpopularniejsze kategorie, które znajdziesz na platformie:

 • ETF akcyjne globalne
 • ETF akcyjne krajów rozwijających się
 • ETF akcyjne amerykańskie
 • ETF akcyjne europejskie
 • ETF akcyjne sektorowe
 • ETF akcyjne związane z jednym krajem
 • ETF akcyjne small lub mid cap
 • ETF na REIT nieruchomości
 • ETF na obligacje skarbowe
 • ETF obligacyjne krajów rozwijających się
 • ETF na obligacje korporacyjne
 • ETF na obligacje typu high yield
 • ETF/ETC na ropę
 • ETF/ETC na złoto
 • ETF/ETC na srebro
 • ETF/ETC na inne surowce
 • ETF lewarowane

Kończąc, zwracam uwagę, że DEGIRO ma również szeroką ofertę w kategoriach obligacji, funduszy inwestycyjnych i wszystkich pozostałych instrumentów finansowych.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

DEGIRO: opłaty i prowizje

DEGIRO jest bardzo przejrzysty, jeśli chodzi o prowizje i opłaty nałożone na klientów. Pod tym linkiem, w zakładce „Opłaty” znajdziesz wykaz najważniejszych opłat nakładanych przez tego brokera od 15.05.23:

degiro prowizje 2023
degiro opłaty 2023

Już po rzuceniu okiem na powyższą tabelę widzimy, że większość prowizji przewidzianych przez Degiro ma wymiar wprost symboliczny. Oferta prezentuje się bardzo korzystnie w porównaniu z wieloma domami maklerskimi dostępnymi polskim inwestorom.

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej, jak wygląda kwestia wszystkich opłat i prowizji, jakie należy uwzględnić na DEGIRO. Na wstępie dodajmy tylko, że od każdej transakcji na Degiro pobierana jest opłata manipulacyjna w wysokości 1 euro (lub 10 zł). Nie dotyczy ona opcji, kontraktów terminowych i transakcji na Tradegate.

DEGIRO: przewalutowanie

Walutą bazową Degiro.pl jest euro, a zatem jeśli wpłacimy środki w PLN zostaną one automatycznie przewalutowane po średnim kursie do EUR. Przewalutowanie pozbawione jest dodatkowych opłat. Wypłat nie możesz dokonać na konto denominowane w euro, więc jeśli zlecisz taką operację, twoje środki znów ulegną przewalutowaniu. Możesz natomiast dołączyć oprócz konta denominowanego w PLN konto denominowane w EUR, które będzie służyło wyłącznie do wpłat.

Jeśli dokonasz transakcji w obcej walucie (innej niż euro), np. kupując ETF denominowane w dolarze amerykańskim, DEGIRO nałoży opłatę w wysokości 0,25% całkowitej wartości transakcji, gwarantując ci przy tym oficjalny kurs wymiany miedzy dolarem a euro w danym momencie (co stanowi wyjątkową korzyść).

Kupno/sprzedaż akcji

Aby dokonać kupna akcji na polskiej giełdzie, musisz zapłacić 1,00 PLN + 10 PLN opłaty manipulacyjnej.

Aby dokonać operacji zakupu akcji na giełdzie amerykańskiej, musisz zapłacić 1 + 1 € opłaty manipulacyjnej.

Aby dokonać operacji zakupu akcji na giełdzie niemieckiej (XETRA), musisz ponieść stałą opłatę w wysokości 3,90  + 1 € opłaty manipulacyjnej.

Kupno/sprzedaż ETF

Jeśli chodzi o ETF, DEGIRO udostępnia 200 z tzw. listy Core Selection, a więc takich, które kupimy bez prowizji standardowej (np. ETF S&P 500). Aby skorzystać w pełni z tej oferty, trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków – szczegóły znajdziesz po tym linkiem. Obowiązuje wyłącznie opłata manipulacyjna.

Dla wszystkich innych ETF, płatnych, niezależnie od giełdy, na której dokonujesz transakcji, Degiro nakłada stałą opłatę 2 € + opłata manipulacyjna 1 euro.

Koszty połączenia

Poza prowizjami związanymi z zakupem i sprzedażą, które omówiłem powyżej, istnieje jeszcze jedna opłata dodatkowa, którą inwestor powinien brać pod uwagę. To tzw. koszty połączenia.

Poza krajową Giełdą Papierów Wartościowych DEGIRO nakłada opłatę za połączenie z każdą dodatkową giełdą używaną przez inwestora. Opłata ta wynosi 2,50 euro rocznie dla każdej dodatkowej giełdy. Jeśli np. kupisz i będziesz przechowywał w portfelu produkty finansowe na GPW, a oprócz tego na giełdzie paryskiej i londyńskiej, rocznie zapłacisz 5 euro.

To wszystkie prowizje na DEGIRO. Nie ma żadnych opłat za prowadzenie konta ani jakichkolwiek innych poza tymi wspomnianymi wyżej.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

Jak działa DEGIRO?

Kiedy już dokonasz rejestracji na DEGIRO, będziesz mógł korzystać ze wszystkich funkcji jego platformy tradingowej online. Jest to wewnętrzna platforma, wygodna i intuicyjna, za pomocą której uzyskasz dostęp do swojego portfela inwestycyjnego oraz będziesz mógł kupować i sprzedawać wszystkie produkty finansowe dostępne na różnych giełdach

Poza platformą online DEGIRO oddaje w ręce swoich klientów także bardzo nowoczesną aplikację mobilną, która pozwala zarządzać inwestycjami z poziomu smartfona.

degiro broker

Wejdźmy jednak w szczegóły. Platforma tradingowa DEGIRO oferuje następujące funkcje:

 • otrzymywanie najważniejszych wiadomości rynkowych w czasie rzeczywistym;
 • monitorowanie notowań wszystkich indeksów i produktów finansowych;
 • tworzenie listy ulubionych produktów, dzięki czemu możemy mieć je zawsze na oku;
 • monitorowanie w czasie rzeczywistym wyników własnego portfela inwestycyjnego;
 • wyszukiwanie różnych instrumentów finansowych po nazwie, tickerze lub ISIN;
 • dokonywanie zakupów i sprzedaży w czasie rzeczywistym po cenie rynkowej;
 • wydawanie zleceń kupna z ustawieniem limitu kwoty, którą jesteśmy gotowi zapłacić;
 • dodawanie opcji “stop loss” i “take profit” dla własnych otwartych pozycji;

W grudniu 2019 roku DEGIRO wypuścił nową wersję swojej platformy online, jeszcze wygodniejszą w użytkowaniu i bardzo przyjemną wizualnie w porównaniu z poprzednią.

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem strat

DEGIRO i regulacja

DEGIRO jest regulowany przez niemiecką instytucję finansową Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin) i jest częścią flatexDEGIRO Bank AG.

Twoje inwestycje są zarządzane w taki sposób, że są oddzielone od aktywów DEGIRO, a więc przez oddzielny podmiot powierniczy. Gdyby coś się stało DEGIRO (np. zbankrutowałby), ty nic nie tracisz, a twoje inwestycje są pod ochroną podmiotu powierniczego. W takiej sytuacji mógłbyś po prostu zlecić przekazanie swoich produktów finansowych na inną platformę.

Ponadto, zważywszy, że DEGIRO nie jest bankiem, nie może wykorzystywać pieniędzy swoich klientów do własnych celów biznesowych czy innych inwestycji. Pieniądze, które stanowią twój depozyt, nigdy nie będą należały do DEGIRO, lecz zostaną automatycznie zainwestowane w jeden z międzynarodowych funduszy gotówkowych w celu gwarancji bezpieczeństwa.

Tak więc technicznie rzecz biorąc, nie będziesz miał nigdy środków pieniężnych na DEGIRO, ale pieniądze przechowywane w funduszu gotówkowym będą widniały jako dostępne i będą mogły zostać w każdej chwili użyte do dokonania inwestycji.

DEGIRO, PIT i podatki

DEGIRO nie jest płatnikiem podatków w Polsce i nie może ich odprowadzać za polskich inwestorów. Nie wysyła też swoim klientom PIT-ów. W tej sytuacji, jako inwestor, musisz sam, niezależnie zdeklarować swoje zyski w minionym roku na DEGIRO (poprzez dywidendy lub dochody kapitałowe) i zapłacić należny podatek.

W celu ułatwienia ci tego zadania DEGIRO przygotował usługę raportu podatkowego, który możesz znaleźć na swoim koncie. Od zysku zostanie potrącony podatek 19%. Sprawa się nieco komplikuje w przypadku dywidend zagranicznych. Wszystko zależy, czy Polska ma z danym krajem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, ile wynosił podatek u źródła itp. Dodatkowo musimy uwzględniać przeliczenie na walutę PLN. W tym przypadku bierzemy pod uwagę kurs NBP z dnia poprzedzającego, np. wypłatę dywidend.

Można powiedzieć, że jedynym wyraźnym utrudnieniem na DEGIRO jest właśnie to, że platforma nie wysyła formularze PIT-8C. Najlepiej skonsultować się z odpowiednim urzędem lub doradcą podatkowym, by mieć pewność, jak obliczyć podatek w swoim indywidualnym przypadku.

DEGIRO: opinie i recenzje

Recenzje i opinie, które znajdują się w sieci, na temat DEGIRO są w zdecydowanej większości bardzo pozytywne. Dla przykładu na Trustpilot, jednej z największych platform z recenzjami, DEGIRO ma ocenę 4,3/5 gwiazdek i ponad 90% ocen to „Doskonała” lub „Dobra”.

degiro opinie

Blogerzy, youtuberzy i eksperci od osobistych finansów i inwestycji są zgodni co do tego, że DEGIRO to obecnie absolutna czołówka, jeśli chodzi o najwygodniejsze rozwiązania dla europejskich inwestorów zainteresowanych graniem na giełdzie lub inwestycjami długoterminowymi w akcje i/lub ETF.

Główną zaletą platformy są niewiarygodnie niskie prowizje, w tym aż 200 ETF-ów, które są mają wyłącznie opłatę manipulacyjną (więcej informacji i szczegółowe warunki oferty – kliknij tutaj). Zarówno korzystanie z platformy, jak i z aplikacji jest bardzo proste, a wybór instrumentów finansowych jest naprawdę szeroki. Założenie konta nie sprawia kłopotów i trwa zaledwie 10 minut. Jak już wspomniałem DEGIRO jest kontrolowany przez Komisję Nadzoru Finansowego w Holandii.

Jakie są natomiast wady tej platformy? Powiedziałbym, że jest ona średnio odpowiednia do analiz technicznych. Za minus możemy uznać też brak konta demo czy tutoriali i kursów. Wśród instrumentów finansowych nie znajdziemy tutaj kryptowaluty. Ponieważ DEGIRO jest zagranicznym brokerem, nie odprowadzi też za nas podatku i nie dostarczy formularza PIT-8C, za to udostępni raport.

Komu polecam DEGIRO?

Polecam go przede wszystkim inwestorom początkującym, którzy po raz pierwszy wchodzą do świata inwestycji i nie mają ogromnego kapitału na ten cel. Znaczenie prowizji jest w przypadku tych użytkowników sprawą kluczową. Z DEGIRO nawet nowicjusze nie będą musieli martwić się o prowizje i opłaty i będą mogli zacząć spokojnie inwestować.

Ponadto, jeśli ktoś planuje inwestycje długoterminowe i chciałby skomponować swój zdywersyfikowany portfel z ETF-ów, w ramach planu oszczędnościowego (miesięcznego/kwartalnego/półrocznego), od razu pokocha opcję 200 ETF-ów na DEGIRO za darmo. W moim przypadku to właśnie ten aspekt ostatecznie zdecydował o wybraniu DEGIRO.

Komu nie polecam DEGIRO?

Profesjonalnym traderom, którzy szukają nieco bardziej zaawansowanej platformy, która ułatwi przeprowadzenie analizy technicznej. W tym wypadku DEGIRO wydaje się niezbyt odpowiedni – musiałyby mu towrzyszyć zewnętrzne narzędzia analizy.

Ponadto trudno mi polecić DEGIRO osobom, które boją się samodzielnie wyliczać podatek i zdecydowanie wolą, żeby to polska instytucja za nich zrobiła jako płatnik (np. bank). Chociaż ja, szczerze mówiąc, nigdy bym nie zrezygnował z korzyści, jakie daje DEGIRO, tylko z tego powodu.

Na koniec, jeśli kogoś interesują kryptowaluty i szuka platformy do wymiany ETF-ów, krypto, akcji i instrumentów pochodnych, powinien wybrać np. eToro, zamiast DEGIRO.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Poniżej postanowiłem podsumować informacje zawarte w tym artykule w postaci odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie zadają inwestorzy zainteresowani DEGIRO.

Czy DEGIRO ma konto demo?

Nie. DEGIRO nie oferuje konta demo, na którym mógłbyś poćwiczyć granie na giełdzie. Jednakże pozwala otworzyć darmowe konto w ciągu kilku minut, a minimalny depozyt to zaledwie 0,01 euro. Nie ma żadnych opłat za prowadzenie konta, nawet jeśli pozostaje nieaktywne, co jest bardzo wygodne.

Czy DEGIRO jest płatnikiem podatku?

Nie. DEGIRO nie odprowadza podatku dla swoich klientów, nie wysyła formularza PIT-8C. Jako inwestor sam musisz obliczyć i odprowadzić podatek. W tym celu możesz pobrać roczny raport z Degiro, a następnie zastosować się do przepisów polskiego prawa podatkowego.

Czy kupowanie ETF na DEGIRO się opłaca?

Tak, jak najbardziej. Możesz stworzyć zdywersyfikowany portfel, opierając się wyłącznie na ETF-ach tego brokera – aż 200 z nich jest zwolnionych ze standardowej prowizji. Obowiązuje tylko opłata manipulacyjna. Więcej informacji i szczegółowe warunki oferty znajdziesz pod tym linkiem.

Czy kupowanie akcji na DEGIRO ma sens?

Oczywiście! Dla przykładu, jeśli chcesz dokonać operacji zakupu akcji na giełdzie amerykańskiej, zapłacisz tylko 2 euro prowizji! Z kolei dla polskich akcji obowiązuje stała opłata w wysokości 1 PLN + 10 PLN opłaty manipulacyjnej. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Czy DEGIRO jest bezpieczny i godny zaufania?

DEGIRO jest notyfikowany przez holenderską Komisję Nadzoru Finansowego (AFM) i jest pod nadzorem Banku Holenderskiego (DNB).

4.6/5 - (5 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.