
Jak działa EstateGuru? Jaki średni zysk gwarantuje ta platforma?
Dowiemy się tego w tym artykule, w którym znajdziesz kompletną recenzję serwisu Estate Guru – jednej z najbardziej interesujących w Europie platform crowdfundingowych związanych z rynkiem nieruchomości.
W dzisiejszym wpisie zobaczymy, czym dokładnie jest EstateGuru, jak się zarejestrować na tej platformie i czy bezpiecznie jest lokować na niej swoje oszczędności. Poza tym przyjrzymy się dokładnie, jak działa Estate Guru i jakie zyski przynosi korzystającym z niego inwestorom.
Po lekturze tego artykułu będziesz dokładnie wiedział, jak używać EstateGuru, a co za tym idzie, zyskasz większą świadomość odnośnie inwestowania na tej platformie.
Oficjalna strona | https://estateguru.co/ |
Specjalizacja platformy | Crowdfunding nieruchomości |
Możliwości inwestycji | Różne rodzaje kredytów związanych z nieruchomościami |
Średni roczny zwrot | 10,79% |
Opłaty | 2% od sprzedaży na rynku wtórnym, 1 euro za wypłatę środków |
Rynek wtórny | Tak |
Rynki | Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Portugalia, Hiszpania, Niemcy, Szwecja |
Czym jest EstateGuru?
EstateGuru (tu oficjalna strona) to estońska platforma crowdfundingowa pod zastaw nieruchomości, założona w 2014 roku i od tego czasu z miesiąca na miesiąc rozwijająca się coraz bardziej. Jednocześnie, jest to jeden z pierwszych serwisów tego typu.

Mówiąc precyzyjniej, to platforma, za pośrednictwem której „spotkać się” mogą inwestorzy, chcący pomnożyć swój kapitał dzięki odsetkom, oraz deweloperzy, potrzebujący wsparcia finansowego umożliwiającego im przeprowadzenie swoich przedsięwzięć.
Większość projektów zlokalizowanych jest w Skandynawii lub krajach bałtyckich, ale finansować je mogą inwestorzy z całej Europy i nie tylko.
Dla ciebie, jako potencjalnego inwestora, używanie EstateGuru w celu zarabiania na odsetkach w krótkim okresie może stanowić realną inwestycyjną alternatywę dla tradycjonalnych inwestycji w akcje, obligacje czy metale szlachetne.
Rzućmy okiem na statystyki Estate Guru. Aktualnie platforma udzieliła pożyczek na łączną kwotę blisko 690 milionów euro, finansując ponad 5000 projektów, z których na każdy średnio pożyczono 136 tys. euro. W ten sposób platforma wygenerowała 25 milionów euro odsetek, które zyskało ponad 155.000 inwestorów używających EstateGuru.
Te liczby naprawdę dają do myślenia i dowodzą, że serwis ten należy do najczęściej wykorzystywanych platform crowdfundingowych pod zastaw nieruchomości.
Roczne zyski zależą od rodzaju projektu, w który inwestujesz – poruszymy to zagadnienie bardziej szczegółowo za chwilę. Natomiast póki co możesz zasięgnąć więcej informacji o EstateGuru, wchodząc na jego oficjalną stronę:
Jak zarejestrować się na EstateGuru?
Zarejestrowanie się na EstateGuru jest względnie proste. Na stronie głównej, którą znajdziesz pod tym linkiem, kliknij na przycisk „Create Account”. Przejdziesz do poniższego widoku, gdzie przede wszystkim musisz zaznaczyć „Investor” czyli wyrazić chęć inwestowania, a nie brania pożyczki:

Na tym etapie musisz podać e-mail i ustalić hasło do konta. Klikając „Register”, otrzymasz maila potwierdzającego podany adres skrzynki. Ewentualnie, możesz zarejestrować się za pomocą konta Google lub Facebook, dzięki czemu omijasz ten etap weryfikacji.
Trzecim krokiem jest uzupełnienie danych kontaktowych. Te różnią się w zależności od tego, czy inwestujesz jako osoba prywatna, czy jako firma. Zwróć uwagę, że możesz zarejestrować się jako osoba prywatna, a dopiero potem dodać dane firmy.

Wymagane są dane osobowe inwestora lub osoby reprezentującej firmę. Dane te zostaną następnie wykorzystane do przeprowadzenia weryfikacji tożsamości (tzw. KYC, Know Your Customer) w celu zachowania zgodności z europejskimi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML, Anti-Money Laundering).
Osoba prywatna musi okazać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz potwierdzenie adresu w postaci wyciągu z konta bankowego lub odpowiednio zaadresowanego na twoje nazwisko rachunku.
W przypadku firm, oprócz dokumentu tożsamości prawnego przedstawiciela, potrzebne są dokumenty potwierdzające zarejestrowanie firmy oraz dane wspólników posiadających co najmniej 25% udziałów.
Na końcu procedury rejestracji znajduje się profil inwestora. Tam będziesz musiał podać jeszcze o parę informacji o charakterze finansowym w celu ustalenia, czy dysponujesz odpowiednim kapitałem.
Należy także wypełnić kwestionariusz zgodności, który pracownicy EstateGuru wykorzystują w celu wyeliminowania inwestorów niespełniających określonych kryteriów regulaminu platformy.
Tak czy inaczej, procedura ta nie jest specjalnie uciążliwa z punktu widzenia poświęconego na jej dopełnienie czasu. Nie różni się też zbytnio od tych stosowanych przez inne platformy tego typu. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na Estate Guru i zacznij inwestować w sektorze nieruchomości:
Jak działa EstateGuru? Recenzja
W tej części porozmawiamy sobie o aspektach praktycznych funkcjonowania platformy EstateGuru. Znajdziesz tu poradnik użytkownika, w którym omówimy sobie wszystko, od kwestii wpłaty i wypłaty, po dodatkowe płatności. Ponadto, przedstawię podstawowe zagadnienia związane z inwestowaniem na EstateGuru.
Depozyt, wypłata i opłaty dodatkowe
Jak tylko zakończysz proces rejestracji na EstateGuru, będziesz musiał dokonać pierwszej wpłaty, by móc rozpocząć inwestowanie w przedsięwzięcia budowlane.
Trzeba tu wspomnieć, że płatności, zarówno wpłaty, jak i wypłaty, dokonywane są za pośrednictwem trzeciej firmy o nazwie Lemonway. Jest to niezależny, wiarygodny, certyfikowany operator płatności. Wpłacone przez nas środki będą przechowywane w bezpiecznym banku, głównie będzie to BNP Paribas, gdzie mieszczą się konta Lemonway.
Pierwszy depozyt służy również do potwierdzenia tożsamości. Dlatego musisz go dokonać za pomocą konta zarejestrowanego na twoje dane, podane w procesie rejestracji na EstateGuru.
Wpłaty dokonujesz przelewem SEPA, za pomocą bezpośredniego linku banku LHV lub zewnętrznych systemów jak Transferwise, Lemonway czy Paysera. Minimalny depozyt wynosi 50 euro i tylko ta waluta jest akceptowana.
Jeśli chodzi o wypłaty, można ich dokonać za pośrednictwem kont połączonych z platformą, z których wcześniej dokonywałeś wpłat depozytu (zgodność z przepisami przeciwdziałającymi praniu pieniędzy). Za usługę tę musimy zapłacić 1 euro.
Poza tym nie ma żadnych dodatkowych opłat nałożonych na inwestorów. Generalnie, inwestując w pożyczki, nie ponosimy żadnej opłaty (poza rynkiem wtórnym, niespecjalnie używanym, do którego jeszcze wrócę).
Wszystko, co inwestujesz, zostanie wykorzystane do wygenerowania rocznych odsetek, które nierzadko wyrażone są nawet dwucyfrową liczbą!
Crowdfunding pod zastaw nieruchomości na Estate Guru
Przyjrzymy się teraz, jak dokładnie wygląda inwestowanie pod zastaw nieruchomości na EstateGuru. Po zakończeniu rejestracji, pomyślnej weryfikacji tożsamości i dokonaniu pierwszej wpłaty jesteś gotów na pierwszą inwestycję.
Obecnie na EstateGuru mamy do wyboru trzy warianty inwestycji.
Pierwszy polega na inwestowaniu na rynku pierwotnym i ręcznym wybieraniu pojedynczych projektów, które chcemy finansować. Jest to inwestowanie manualne, do którego otrzymujesz wgląd w listę aktualnych projektów zbierających pieniądze. Przykład widnieje na poniższym obrazku:

Już na podstawie tego widoku można wyodrębnić kilka istotnych informacji o każdym projekcie:
- Gwarantowane roczne odsetki: ogólnie rzecz biorąc, jest to od 8 do 13% rocznie za pojedynczy projekt.
- Suma kwoty pożyczki: niektóre projekty zakładają pożyczkę w wysokości kilku tysięcy euro, ale i większe, na kwotę milionów euro.
- Kwota pozostała do finansowania: wskazuje na stopień zaawansowania zbiórki funduszy. Dopóki widzisz zielony pasek, możesz dołączyć się do inwestycji.
- Okres pożyczki: zwykle jest to od 6 do 18 miesięcy, co pozwala stosunkowo szybko odzyskać zainwestowane pieniądze.
- Wartość wskaźnika LTV: jest to stosunek wartości pozostającej do spłaty pożyczki do wartości nieruchomości. Na przykład jeśli pożyczka wynosi 500 tys. euro, a wartość nieruchomości wyniesie milion euro, LTV będzie równał się 50%. Generalnie wartość ta nie powinna być zbyt wysoka i nie może przekraczać 70%.
- Rodzaj zwrotu pożyczki: Bullet oznacza, że odsetki będą wypłacane okresowo, a pożyczona kwota zostanie spłacona na koniec okresu. Natomiast Full Bullet oznacza, że zarówno odsetki, jak i pożyczona kwota zostaną spłacone na koniec okresu.
- Rodzaj pożyczki: mamy trzy rodzaje pożyczek. Pierwszy, o nazwie development, wykorzystywany jest na etapie rozwijania i planowania projektu budowlanego. Pożyczka typu bridge jest krótkoterminowa i służy wywiązaniu się z aktualnych zobowiązań przed zapewnieniem sobie trwałego finansowania, zwiększeniem wartości własności czy sprzedaniem zasadniczej własności. Pożyczka typu business może być wykorzystana w celu zebrania kapitału, który wesprze codzienną aktywność firmy, ekspansję aktywności, zakup wyposażenia lub innych dóbr, pokrycie oczekujących zobowiązań (podatki itp.). Wszystkie są zabezpieczone hipoteką.
Klikając na pojedynczy projekt, masz wgląd w szczegóły i dodatkowe informacje dotyczące określonej inwestycji.

Klikając przycisk „Invest”, możesz zacząć inwestować w dany projekt. Oczywiście, możesz określić kwotę, jaką chcesz w niego włożyć. W niektórych przypadkach przewidziano bonus po przekroczeniu pewnego progu finansowania. W powyższym przykładzie jeśli inwestycja przekracza 20.000 euro, bonus wynosi 1%.
Innym sposobem na inwestowanie na rynku pierwotnym jest inwestowanie automatyczne. W tym wypadku proces wyboru pożyczek przebiega w sposób zautomatyzowany. Podajesz tylko niektóre parametry, jak kwota, którą chcesz zainwestować, czy wysokość stopy odsetek, a oprogramowanie zajmuje się całą resztą.
Trzecim, ostatnim wariantem jest inwestowanie na rynku wtórnym, na którym sprzedaje się i kupuje inwestycje w pożyczki. Jeśli chcesz upłynnić inwestycję, możesz to uczynić właśnie tam (podlega to natomiast opłacie w wysokości 2%).
W każdym razie, EstateGuru daje ci konkretne możliwości inwestowania na rynku nieruchomości. Zacznij zarabiać odsetki – kliknij poniższy przycisk:
Ile zarobisz na EstateGuru?
Zyski na EstateGuru zależą od danego projektu, w który chcesz inwestować. Mówiąc precyzyjniej, twój średni zysk będzie wypadkową zysków z różnych projektów, w które zainwestujesz, jako że rzadko kiedy lokuje się pieniądze tylko w jednej inwestycji.
Generalnie, aby zminimalizować (i tak nieznaczne) ryzyko, ważne jest zdywersyfikowanie portfela poprzez różne inwestycje crodwfundingowe pod zastaw nieruchomości. W każdym razie, bazując na historii projektów finansowanych na tej platformie, średnie roczne zyski oscylują wokół 9-12% (średni zysk deklarowany przez platformę wynosi 10,79%).
Mamy tu zatem do czynienia z dosyć wysoką wartością zysku, która zdecydowanie przekracza maksymalne 7% na rynku akcji. Ale czy inwestowanie na EstateGuru jest bezpieczne? Mówiąc wprost: czy istnieje ryzyko utraty zainwestowanego kapitału? Przeanalizujemy to już za moment.
Czy EstateGuru jest bezpieczny?
Rozważmy kilka kwestii odnośnie bezpieczeństwa EstateGuru i ogólnie inwestycji crowdfundingowych pod zastaw nieruchomości.
Przede wszystkim crowdfunding pod zastaw nieruchomości pozwala ci dotrzeć do świata rynku nieruchomości – sektora, który jeszcze do niedawna była zarezerwowany dla inwestorów o grubych portfelach. To kategoria inwestycji, która ogólnie przebiega niezależnie od rynków akcji czy surowców.
Analogicznie do nich rynek nieruchomości będzie miał swoje wzloty i upadki. Jednak warto przypomnieć, że w przypadku EstateGuru pożyczamy pieniądze, by w zamian otrzymać odsetki.
W świecie nieruchomości ten sposób inwestowania okazuje się znacznie bardziej stabilny niż np. w przypadku pożyczek P2P. Tam bowiem pożyczamy pieniądze prywatnym pożyczkobiorcom, którzy niekiedy mogą ich nie spłacić.
Kolejną kwestią jest to, że w przypadku EstateGuru inwestujemy w projekty budowlane, które zlokalizowane są w Skandynawii i krajach bałtyckich. To region, który rozkwita i który nie został dotknięty kryzysem na rynku nieruchomości.
Poza tym, każdy kredytobiorca przechodzi proces weryfikacji, zanim zostanie zaakceptowany i zyska możliwość opublikowania zbiórki. Warunek ten ma chronić inwestorów tak, by w przyszłości nie pojawiły się problemy ze spłatą pożyczki.
Podsumowując, inwestowanie na EstateGuru jest ciekawą opcją, która oferuje dość wysokie zyski. Zacznij zarabiać, udzielając pożyczek na rynku nieruchomości!
Estate Guru a podatki
Jak ma się natomiast kwestia podatków jeśli chodzi o EstateGuru?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że EstateGuru nie odprowadza automatycznie podatku od naszych zysków. A więc to inwestorzy samodzielnie muszą o to zadbać, w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają.
Zasadniczo, według większości interpretacji, nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”. W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki. Jest to zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%.
Jeśli inwestowaliśmy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.
Kwestia interpretacji przepisów podatkowych zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej. Jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.
Opinie o EstateGuru
Przyjrzyjmy się teraz opiniom użytkowników, którzy mieli już okazję skorzystać z EstateGuru i zacząć inwestować za pośrednictwem tej platformy crowdfundingowej pod zastaw nieruchomości.
Źródłem recenzji będzie dla nas międzynarodowy serwis Trustpilot, gdzie EstateGuru ma wynik 3,8 na 5 gwiazdek, więc wypada całkiem dobrze.

Spójrzmy na kilka przykładowych opinii użytkowników:


Nietrudno zauważyć, że inwestorzy mają za sobą bardzo pozytywne i satysfakcjonujące doświadczenia z EstateGuru. Dołącz i ty do inwestorów lokujących oszczędności w pożyczkach na projekty budowlane i zacznij czerpać zyski na rynku nieruchomości z EstateGuru:
Alternatywy dla EstateGuru
EstateGuru jest jedną z dłużej obecnych na rynku platform crowdfundingowych działających w sektorze nieruchomości. Istnieją jednak oczywiście interesujące alternatywy, które również są godne polecenia.
Mam tu na myśli m.in. podobnie funkcjonujący Reinvest24. Podobnie jak EstateGuru, jest to estoński serwis. Nie może jeszcze pochwalić się aż tak imponującymi statystykami jak recenzowana tu platforma, ale niewątpliwie jego dotychczasowy staż wskazuje, że w krótkim czasie osiągnie przynajmniej ten sam poziom.
Odpowiedzi na najczęstsze pytania
Dotarliśmy do końca tego wpisu. Podsumujemy go syntetycznymi odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie inwestowania w pożyczki na rynku nieruchomości dzięki platformie crowdfundingowej EstateGuru.
Estate Guru (tu oficjalna strona) to platforma crowdfundingowa pod zastaw nieruchomości, jedna z najbardziej znanych w Europie. Za jej pośrednictwem możesz inwestować w projekty budowlane, zyskując w zamian odsetki.
Rejestracja na EstateGuru jest stosunkowo prosta. Na stronie głównej (pod tym linkiem) kliknij przycisk Create Account”. Zostaniesz przekierowany do strony, gdzie musisz zarejestrować się jako „Investor”. Dopełnij procedury rejestracji, podając wymagane dane o charakterze personalnym i finansowym i weryfikując swoją tożsamość za pomocą określonych dokumentów.
Zysk uzależniony jest od danego projektu, w jaki inwestujesz. Średnia stopa zysku z inwestycji na EstateGuru oscyluje wokół 9-12%.
Możesz zacząć inwestycje od kwoty 50 euro. Dzięki temu progowi możesz łatwo zdywersyfikować swój portfel, chroniąc inwestowane środki przed ewentualnym ryzykiem.
EstateGuru, podobnie jak większość tego typu platform, nie odprowadza podatku. Obowiązek ten spoczywa na inwestorach, którzy powinni kierować się określonymi przepisami dla kraju, w którym mają rezydencję podatkową.
Mimo że EstateGuru nie daje gwarancji wykupu, jak to ma miejsce w przypadku platform pożyczek p2p, obsługa EstateGuru bardzo dokładnie dokonuje selekcji deweloperów, którym umożliwia opublikowanie zbiórki. To uchronić ma inwestorów przed niewypłacalnością firmy i innymi niebezpieczeństwami. Aby zminimalizować ryzyko, zalecam zdywersyfikowanie portfela między wiele różnych pożyczek, co uchroni cię przed ewentualnymi przykrymi konsekwencjami wynikającymi z braku spłaty.
Główna siedziba EstateGuru znajduje się w Estonii.