ETF A.I. i robotyka: 5 najlepszych na giełdach europejskich

243
etf a.i.

ETF A.I. to fundusze notowane na największych giełdach świata inwestujące w spółki high-tech działające w branży robotyki, sztucznej inteligencji i automatyki.

Sektor ten jest bardzo popularny wśród inwestorów w 2023 roku, ponieważ sztuczna inteligencja coraz częściej wkracza w nasze życie (np. za sprawą programów do automatycznego pisania, takich jak Chat GPT).

Prace, które do tej pory wykonywał człowiek, w przyszłości będą coraz częściej przekazywane robotom lub narzędziom sztucznej inteligencji. Efekt będzie taki, że wiele firm działających w tych obszarach odnotuje eksplozję obrotów.

W tym artykule przyjrzymy się wspólnie 5 najlepszym ETF-om na sztuczną inteligencję i robotykę. Przeanalizujemy ich kluczowe cechy, ryzyko i korzyści.

Na koniec przedstawię swoją opinię na temat tego, czy warto inwestować w ETF-y na robotykę. Wyjaśnię też, jak niezwykle łatwo kupić takie instrumenty finansowe za pośrednictwem brokera online Degiro.

Fundusze ETF A.I.: informacje zbiorcze

📖 Co to?Giełdowe fundusze indeksowe, które zapewniają ekspozycję na sektor robotyki i sztucznej inteligencji
🔝 Jakie są najlepsze?iShares Automation & Robotics UCITS ETF, L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETF, Lyxor Robotics & AI UCITS ETF Acc, WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF USD Acc, Amundi STOXX Global Artificial Intelligence UCITS ETF (C)
📈 Gdzie je nabyć?Degiro, eToro, XTB

ETF sztuczna inteligencja: co to?

ETF-y (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne. Ich celem jest replikacja indeksu benchmarkowego i są notowane na giełdzie w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

ETF-y na sztuczną inteligencję są więc funduszami, które inwestują w akcje spółek zajmujących się rozwojem lub eksploatacją technologii związanych ze światem A.I., automatyki i robotyki. Bez cienia wątpliwości ETF-y są najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem inwestowania w obiecujący rynek sztucznej inteligencji.

Choć badania nad automatyzacją rozpoczęły się ponad pół wieku temu, dopiero niedawno zaczęły przynosić konkretne rezultaty.

etf sztuczna inteligencja

Obecnie istnieje wiele amerykańskich, japońskich, koreańskich, chińskich i innych firm bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w sztuczną inteligencję i robotykę. Sektor ten może być postrzegany zarówno jako ewolucja, jak i podkategoria szerszego sektora technologicznego.

Jeszcze kilka lat temu nie było żadnych ETF-ów na robotykę i sztuczną inteligencję. Dopiero w ostatnich latach rosnące zainteresowanie inwestorów tym tematem skłoniło kilka firm zarządzających finansami, takich jak BlackRock, Lyxor i Amundi, do opracowania rentownych instrumentów finansowych tego typu.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Najlepsze ETF A.I. i robotyka

Poniżej przedstawiamy 5 najlepszych ETF-ów na sztuczną inteligencję i robotykę. Aby dowiedzieć się więcej, można sięgnąć do strony na JustETF.com. Prezentuje ona wszystkie technologiczne akcyjne ETF-y dostępne na europejskich rynkach finansowych.

1. iShares Automation & Robotics UCITS ETF

ISINIE00BYZK4552
Kapitalizacja rynkowa2,603 mld
TER0.40%
ReplikacjaFizyczna
Polityka dystrybucji dywidendyAkumulacyjna

Fundusz iShares Automation & Robotics UCITS ETF o kodzie ISIN IE00BYZK4552 replikuje indeks iSTOXX® FactSet Automation & Robotics. Obejmuje on spółki rozwijające technologie automatyzacji i robotyki na rynkach rozwiniętych i wschodzących. Poznaj cenę tego funduszu ETF na XTB.

W funduszu obowiązuje roczna opłata za zarządzanie w wysokości 0,40% zainwestowanego kapitału, a polityka ETF-u ma charakter akumulacyjny. Choć jest dość nowy (uruchomiony we wrześniu 2016 r.), osiągnął już znaczną kapitalizację, co czyni go szczególnie płynnym i atrakcyjnym dla wszystkich rodzajów inwestorów.

ETF jest dobrze zdywersyfikowany. Obejmuje 159 spółek z różnych krajów, w tym: Xiaomi, Snap Inc, Nidec, Lasertec, Nvidia, Xlinx, Teradyne i Advanced Micro Devices Inc. Jeśli chodzi o ekspozycję geograficzną ETF-u, to najliczniej reprezentowanymi krajami są USA (z 49%) i Japonia (z 15%).

Jest to niewątpliwie najlepszy ETF z zakresu robotyki dostępny obecnie dla europejskich inwestorów. U brokera XTB możesz inwestować w niego od 10 euro, bez prowizji do 100.000 euro miesięcznego obrotu.

2. L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETF

ISINIE00BMW3QX54
Kapitalizacja rynkowa819 mln
TER0.80%
ReplikacjaFizyczna
Polityka dystrybucji dywidendyAkumulacyjna

Drugim najpopularniejszym robotycznym funduszem ETF spośród wszystkich jest L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETF o kodzie ISIN IE00BMW3QX54 i tickerze ROBO. Poznaj cenę tego funduszu ETF na Degiro.

Jego indeksem jest ROBO-STOX® Global Robotics and Automation, który replikuje światowe akcje związane z sektorem robotyki i automatyki.

Fundusz został uruchomiony w 2014 r. i osiągnął już prawie kapitalizację ponad 800 mln euro. Replikacja jest w pełni fizyczna, polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, a roczne koszty zarządzania są nieco wysokie i wynoszą 0,80% zainwestowanego kapitału.

ETF można nabyć za pośrednictwem europejskiego brokera Degiro, którego charakteryzują bardzo niskie prowizje. Jest on dobrą alternatywą dla poprzedniego. Kliknij tutaj, aby go kupić.

3. Lyxor Robotics & AI UCITS ETF Acc

ISINLU1838002480
Kapitalizacja rynkowa266 mln
TER0.40%
ReplikacjaSyntetyczna
Polityka dystrybucji dywidendyAkumulacyjny

Lyxor Robotics & AI UCITS ETF Acc o kodzie ISIN LU1838002480 replikuje indeks Rise of the Robots, w skład którego wchodzą spółki zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji i robotyki lub nabywające zyski z takiego rozwoju. Poznaj cenę tego funduszu ETF na XTB.

Indeks składa się ze 150 akcji z branży robotyki, które zajmują najlepsze miejsca w rankingach pod względem następujących wskaźników: stosunek wydatków na badania i rozwój do sprzedaży netto, zwrot z zainwestowanego kapitału oraz trzyletni wzrost sprzedaży.

Fundusz jest jeszcze nowszy od swoich poprzedników, bo powstał dopiero we wrześniu 2018 r. Ma już jednak przyzwoitą kapitalizację, a roczny koszt zarządzania wynosi 0,40%. Ponownie mówimy o ETF-ie akumulującym dywidendę.

Dywersyfikacja wewnętrzna jest bardzo dobra, choć w tym przypadku waga Stanów Zjednoczonych jest znacznie większa (74% kapitalizacji funduszu).

ETF jest doskonałym kompromisem dla osób, które chcą inwestować za pośrednictwem jednego instrumentu finansowego zarówno w sektor robotyki, jak i sztucznej inteligencji. Można go kupić za pośrednictwem brokera XTB.

4. WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF

ISINIE00BDVPNG13
Kapitalizacja rynkowa331 mln
TER0.40%
ReplikacjaFizyczny
Polityka dystrybucji dywidendyAkumulacyjny

WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF USD Acc o numerze ISIN IE00BDVPNG13 i tickerze WTAI replikuje indeks Nasdaq CTA Artificial Intelligence. Obejmuje w jego ramach największe spółki działające w obszarze rozwoju technologii związanych ze sztuczną inteligencją. Poznaj cenę tego funduszu ETF na Degiro.

W szczególności spółki wchodzące w skład indeksu można podzielić na trzy odrębne grupy, w zależności od ich faktycznej roli w rozwoju sztucznej inteligencji i znaczenia technologii AI w ich obrotach:

  • Enhancers (10%): wiodące firmy w sektorze AI, ale których produkty lub usługi związane z AI nie stanowią jeszcze zasadniczej części ich obrotów;
  • Enablers (40%): firmy, które odgrywają kluczową rolę w sektorze AI i dla których pewne podstawowe produkty i usługi przyczyniają się do ciągłego rozwoju AI;
  • Engagers (50%): firmy nastawione przede wszystkim na dostarczanie produktów i usług opartych na AI.

Poszczególne firmy w każdej grupie są równo ważone. ETF narodził się w 2018 roku, ale ma już dobrą kapitalizację rynkową. Koszty zarządzania wynoszą 0,40% rocznie, polityka dywidendowa jest akumulacyjna, a replikacja jest fizyczna.

Krótko mówiąc, ten instrument finansowy ma wszystkie cechy znakomitego ETF A.I. Możesz go kupić u brokera Degiro.

5. Amundi STOXX Global Artificial Intelligence UCITS ETF

ISINLU1861132840
Kapitalizacja rynkowa387 mln
TER0.35%
ReplkacjaSyntetyczna
Polityka dystrybucji dywidendyAkumulacyjny

Amundi STOXX Global Artificial Intelligence UCITS ETF (C) o kodzie ISIN LU1861132840 i tickerze GOAI to kolejny ETF na sztuczną inteligencję dostępny na europejskich giełdach, który mocno się rozwija. Poznaj cenę tego funduszu ETF na Degiro.

Fundusz został uruchomiony w 2018 r., ma przyzwoitą kapitalizację, politykę akumulacji dywidendy i replikację syntetyczną. Roczne koszty zarządzania są na poziomie 0,35%.

W skład indeksu STOXX® AI Global Artificial Intelligence ADTV5 wchodzi aż 295 akcji, wśród których czołowe spółki to: GoPro, Roku, Twitter, Under Armour, Megachips Corp, Xlinx oraz Gungho Online Entertainment. Wszystkie spółki mają pozytywną ekspozycję na sektor sztucznej inteligencji.

ETF jest mocno zdywersyfikowany, gdyż żadna ze spółek wchodzących w jego skład nie ma wagi większej niż 1%. Najliczniej reprezentowane są kraje: USA – 65%, Japonia – 10% i Korea – 3,7%. Jeśli chcesz inwestować w sztuczną inteligencję, ten ETF może być dobrą alternatywą dla poprzedniego. Można go kupić za pośrednictwem Degiro.

Robotyczne ETF-y i sztuczna inteligencja: czy się opłacają?

W tym momencie wypada zapytać, czy warto inwestować w ETF-y na robotykę i sztuczną inteligencję. Czy to wciąż dobra okazja, czy też ceny w ostatnich miesiącach i latach wzrosły zbyt mocno?

etf robotyka

Jak wynika z powyższego wykresu, wszystkie 5 przedstawionych przez nas ETF-ów doznało załamania na początku pandemii Covid-19 (między lutym a marcem 2020 r.). Następnie bardzo szybko odbiło się w kolejnych miesiącach, do poziomów znacznie powyżej swoich dotychczasowych szczytów.

Spadek odzwierciedla kondycję światowego rynku akcji, ale mimo to sytuacja wydaje się ostatnio stabilna. Musimy pamiętać, że bardzo duża zmienność jest typową cechą tego sektora.

Dotychczasowym zwycięzcą jest WistomTree Artificial Intelligence. Pozostałe cztery ETF-y osiągnęły nieco skromniejsze wyniki, ale i tak przewyższyły większość globalnych akcyjnych ETF-ów.

A więc inwestowanie w ETF-y na robotykę i sztuczną inteligencję opłaca się czy nie w 2023 roku?

ETF-y na robotykę i sztuczną inteligencję to ETF-y growth, a więc niezbyt odpowiednie dla inwestora value szukającego akcji i funduszy niedowartościowanych w stosunku do ich wartości księgowej. Z drugiej strony są one idealne dla inwestora, który stale poszukuje spółek wykazujących oznaki ponadprzeciętnego wzrostu.

Warto pamiętać, że wszystkie akcje technologiczne mają tendencję do bycia akcjami wzrostowymi. Dobrze zbalansowany portfel powinien zawierać zarówno akcje growth, jak i value. Zbyt duża ekspozycja na akcje technologiczne może nadmiernie zwiększyć zmienność i ryzykowność portfela inwestycyjnego.

Ostatecznie, zalecałbym inwestowanie w jeden z tych ETF-ów tylko wtedy, gdy nie mamy jeszcze nadmiernej ekspozycji na akcje technologiczne i gdy nasz horyzont inwestycyjny jest długoterminowy. W każdym przypadku część przeznaczona na te produkty nie powinna moim zdaniem przekraczać 10% wartości całego portfela.

Jak kupić ETF na A.I. i robotykę?

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na zakup jednego z pięciu ETF-ów, które przedstawiłem w tym artykule, jest zrobienie tego za pośrednictwem brokera online Degiro. Sam go używam do całego swojego długoterminowego portfela inwestycyjnego. Proces jest prosty:

  • zarejestruj się na Degiro na tej stronie (zajmuje to 10 minut);
  • dokonać wpłaty na swój rachunek inwestycyjny;
  • skopiuj kod ISIN interesującego Cię ETF-u i wklej go do paska wyszukiwania Degiro;
  • złóż zamówienie jednym kliknięciem i kup pożądaną liczbę jednostek wybranego ETF-u.

Alternatywa dla ETF na sztuczną inteligencję

Jeśli chcesz uzyskać ekspozycję na rynek sztucznej inteligencji, zamiast ETF możesz wybrać inne rozwiązanie, np. Copy Portfolio od eToro (kliknij tutaj).

Copy Portfolio AI-Revolution to gotowy portfel, na który składają się dwa typy aktywów. 75% to spółki dostarczające najnowocześniejsze technologie, których wymagają aplikacje AI, w tym oprogramowanie, chmurę, półprzewodniki i komputery. 25% to spółki, które aktywnie wykorzystują technologie związane z AI w swojej praktyce biznesowej.

Największy udział w portfelu mają takie firmy jak Google, AliBaba, Micron Technology, NVIDIA i Palantir Technologies. Łącznie w skład portfela wchodzi 35 spółek, więc dywersyfikacja jest całkiem przyzwoita, a wyniki portfela wyglądają obiecująco.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

5/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.