ETF akumulacyjny: na czym polega i które są najlepsze?

1701
etf akumulacyjny

Czym jest ETF akumulacyjny? Chcesz dowiedzieć się więcej o funduszach ETF akumulujących dywidendy? Szukasz listy najlepszych akumulacyjnych ETF-ów notowanych na europejskich giełdach? Jesteś we właściwym miejscu!

Akumulacyjne fundusze ETF (lub akumulujące), w przeciwieństwie do dystrybucyjnych ETF, okresowo reinwestują dywidendy w ramach samego funduszu, nie przekazując ich inwestorowi. Są one bardzo popularne wśród oszczędzających, ponieważ w perspektywie długoterminowej są bardzo skuteczne w zarabianiu pieniędzy dzięki procentowi składanemu.

W tym artykule wyjaśnimy, jak działają akumulacyjne fundusze ETF. Wskażemy na ich wady i zalety w porównaniu z dystrybucyjnymi funduszami ETF. Ponadto poznamy listę najlepszych akumulacyjnych ETF-ów notowanych obecnie na europejskich giełdach, którymi można handlować za pośrednictwem brokera Degiro.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci

ETF akumulacyjny: co to jest i jak działa?

ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, które replikują indeks. Są notowane na giełdzie w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

Jeśli przejrzysz ofertę brokera online czy jakąkolwiek stronę internetową lub blog poświęcony ETF-om, zauważysz, że nazwa tych instrumentów finansowych zawsze kończy się skrótem w nawiasie, który może być albo (Acc), albo (Dist).

(Acc) odnosi się do akumulacyjnych funduszy ETF, a (Dist) do dystrybucyjnych funduszy ETF. Ale co to oznacza w praktyce? Przekonajmy się o tym razem.

Zarządzający funduszem ETF, który inwestuje w określone spółki i otrzymuje od nich dywidendy, mogą zdecydować o dystrybucji tych dywidend do inwestorów końcowych lub o zatrzymaniu ich i reinwestowaniu w fundusz.

W przypadku obligacyjnych ETF-ów sytuacja jest taka sama: zarządzający funduszem mogą zdecydować, czy chcą regularnie wypłacać, czy też reinwestować okresowe kupony z posiadanych obligacji.

Otóż w przypadku akumulacyjnych ETF-ów za każdym razem, gdy pojawia się dywidenda lub kupon, zarządzający funduszem automatycznie reinwestują te pieniądze w te same aktywa bazowe (i w tych samych proporcjach). Zwiększają tym samym wartość jednostek posiadanych przez inwestorów ETF-ów.

Zyskiem inwestora jest w tym przypadku wzrost wartości funduszu ETF, w który inwestuje, ale nie otrzymuje on nic okresowo na swoje konto.

ETF akumulacyjny: zalety i wady

Główną zaletą akumulacyjnego ETF jest to, że nie musisz płacić podatku od dywidend, ponieważ są one automatycznie reinwestowane w fundusz bez przechodzenia przez twoje konto.

Zgodnie z polskim prawem podatkowym (i większości innych krajów na świecie), podatki od ETF-ów muszą być płacone tylko wtedy, gdy dywidenda jest wypłacana lub gdy sprzedajesz udziały w funduszu po wyższej cenie, niż je kupiłeś.

W przypadku akumulacyjnych funduszy ETF, podatek zapłacimy dopiero w odległej przyszłości, gdy zdecydujemy się na sprzedaż swoich udziałów. Mogłoby się wydawać, że w ostatecznym rozrachunku wynik będzie taki sam: płacimy podatek po trochu lub całość na koniec. Tak jednak nie jest.

Podatek, który musiałbyś zapłacić od tych dywidend (gdyby zostały one wypłacone na twoje konto), pozostanie w ETF-ie. Będzie tym samym dalej generował dla ciebie kolejne dywidendy (od których nie zapłacisz podatku, dopóki nie sprzedasz swoich udziałów w ETF-ie).

etf value

Jak widać, jest to znacznie bardziej efektywny podatkowo mechanizm, który pozwala na znaczne zwiększenie kapitału w długim okresie, dzięki procentowi składanemu.

Wadą akumulacyjnych ETF-ów jest to, że nie otrzymujesz regularnych dywidend. Twoje pieniądze są związane z tym samym ETF-em przez dłuższy lub krótszy czas, dopóki nie zdecydujesz się sprzedać swoich udziałów.

Nie będziesz mógł użyć zarobionych pieniędzy, aby zainwestować je w inne aktywa lub wydać, ale będziesz musiał trzymać je związane w zakupionym ETF-ie akumulacyjnym.

Najlepsze akumulacyjne fundusze ETF

Ponieważ akumulacyjne ETF-y mają na celu maksymalizację kapitału w długim terminie, a nie wypracowywanie dywidendy, nasz wybór powinien paść na ETF-y, które inwestują w odpowiednio zdywersyfikowane indeksy akcyjne. W rzeczywistości to właśnie one oferują najlepszy możliwy kompromis pomiędzy ryzykiem a oczekiwanymi zyskami.

Oto niektóre z najlepszych funduszy ETF akumulujących dywidendy notowanych na europejskich giełdach:

NAZWA ETFISINTYP
iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)IE00B4L5Y983Akcyjny krajów rozwiniętych
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) AccIE00BK5BQT80Akcyjny globalny
iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc)IE00BKM4GZ66Akcyjny krajów rozwijających się

W najlepsze akumulacyjne ETF-y można inwestować za pośrednictwem brokera online Degiro, który oferuje wiele z tych ETF-ów wyłącznie z opłatą manipulacyjną, a bez standardowej prowizji. Zapoznaj się z ofertą, klikając tutaj.

ETF akumulujący czy dystrybuujący dywidendy?

Ale w takim razie, w jaki rodzaj ETF należy inwestować? Lepsza jest akumulacja czy dystrybucja? W ostatecznym rozrachunku wszystko zależy od twojego wieku i twoich celów finansowych.

Dla młodego inwestora, który chce zbudować plan akumulacji kapitału (capital accumulation plan – CAP) przy pomocy ETF-ów i inwestować długoterminowo, akumulacyjne ETF-y są niewątpliwie bardziej efektywną podatkowo i strategiczną opcją.

Nie miałoby sensu otrzymywanie dywidend i płacenie od nich za każdym razem podatków. Młoda osoba, która chce kiedyś osiągnąć wolność finansową, powinna w pierwszej kolejności skupić się na zgromadzeniu odpowiedniego kapitału. Zapewni on jej pożądany poziom dochodów w przyszłości. Wycofywanie co jakiś czas otrzymywanych dywidend znacznie spowolniłoby plan akumulacji i przesunęło datę osiągnięcia wolności finansowej o kilka lat.

Z dystrybucyjnych ETF-ów może korzystać inwestor, który chce po prostu uzupełnić swoje wynagrodzenie o regularny dochód z dywidend. Skorzysta na nich również inwestor, który dysponuje sporym kapitałem i chce zacząć żyć ze swoich inwestycji, być może rezygnując z pracy na etacie.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.