ETF Brazil: jak działają i które z nich są najlepsze

433
Etf Brazil

Szukasz informacji na temat najlepszych ETF na rynek brazylijski dostępnych na europejskiej lub amerykańskiej giełdzie? Chcesz wiedzieć, jak kupić ETF Brazil? Trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule zobaczymy szczegółowo, jak działają fundusze ETF Brazylia. Dowiesz się, na jakich indeksach rynkowych są oparte, jakie są największe spółki wchodzące w ich skład oraz jakie są ich dotychczasowe wyniki i jakie są oczekiwania na najbliższe lata.

Ponadto pokażemy ci najlepsze brazylijskie ETF, będące obecnie w obrocie na różnych giełdach europejskich i światowych. Wyjaśnimy także, jak je kupić dzięki brokerom online Degiro lub eToro.

ETF Brazil: najlepsze na giełdach europejskich

Zobaczmy teraz 3 najlepsze ETF z ekspozycją na rynek brazylijski. Można je znaleźć na europejskich giełdach i wygodnie kupić za pośrednictwem brokerów online Degiro lub eToro.

Zobaczymy również najlepszy i najbardziej znany ETF Brazylia na świecie, dostępny na amerykańskiej giełdzie i możliwy do nabycia przez eToro.

1. Lyxor MSCI Brazil UCITS ETF Acc

Lyxor MSCI Brazil UCITS ETF Acc, oznaczony kodem ISIN LU1900066207, jest syntetycznie replikowanym funduszem ETF. Śledzi wyniki największych i najbardziej płynnych brazylijskich akcji wchodzących w skład indeksu MSCI Brazil.

Jest to ETF akumulujący dywidendy, który istnieje od 2007 roku. Fundusz jest średniej wielkości (351 mln EUR), a jego roczne koszty zarządzania wynoszą 0,65%. Można go kupić za pośrednictwem brokera Degiro w ramach ETF Core Selection.

2. Xtrackers MSCI Brazil UCITS ETF 1C

Xtrackers MSCI Brazil UCITS ETF 1C (ISIN LU0292109344) jest również funduszem ETF naśladującym wyniki indeksu MSCI Brazil, stosującym politykę akumulacji dywidendy.

W przeciwieństwie do funduszu Lyxor, ten ETF Brazil zapewnia fizyczną replikację akcji, w które inwestuje. Wielkość funduszu wynosi około 63 mln euro, a roczne koszty zarządzania to 0,65% zainwestowanego kapitału. Można go kupić za pośrednictwem brokera Degiro.

3. iShares MSCI Brazil UCITS ETF Dist

iShares MSCI Brazil UCITS ETF Dist (ISIN IE00B0M63516) jest wiodącym funduszem ETF Brazylia. Kwartalnie wypłaca dywidendę, z bardzo atrakcyjną stopą zwrotu wynoszącą obecnie 2,01%.

Replikacja jest fizyczna, koszty zarządzania wynoszą 0,74% rocznie, a fundusz jest dość duży (290 mln euro). Możesz kupić ten ETF za pośrednictwem Degiro na giełdzie holenderskiej w ramach ETF Core Selection. Można go znaleźć tutaj.

Alternatywnie, można również kupić go bez prowizji za pośrednictwem brokera eToro na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Można go znaleźć tutaj.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4. iShares MSCI Brazil ETF (EWZ)

Za pośrednictwem eToro lub można również nabyć (bez prowizji) najpopularniejszy ETF Brazil na świecie, notowany na giełdzie amerykańskiej. Ten ETF ma rekordową kapitalizację prawie 5 mld USD. Istnieje od 2000 r., a jego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,58%.

Powyżej znajduje się wykres ETF w czasie rzeczywistym.

Jeśli chcesz kupić ten ETF przez eToro, używając prawdziwego konta, lub tylko tego wirtualnego, które pozwala ćwiczyć inwestycje bez ryzykowania prawdziwych pieniędzy, możesz znaleźć je tutaj.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

ETF Brazil: czym są i jak działają?

ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne. Ich celem jest odwzorowanie indeksu wzorcowego i są notowane na giełdzie w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

Istnieją fizycznie replikujące ETF, które bezpośrednio kupują akcje wchodzące w skład indeksu. Są też syntetycznie replikujące ETF, które wykorzystują kontrakty SWAP w celu zagwarantowania stopy zwrotu równej stopie zwrotu indeksu.

Dywidendy mogą być wypłacane inwestorom lub reinwestowane w sam fundusz. Ta ostatnia opcja (ETF akumulacyjny) jest bardziej odpowiednia dla inwestorów długoterminowych, ponieważ na ich korzyść można wykorzystać procent składany.

ETF są doskonałym sposobem na inwestowanie na rynku akcji, ponieważ zapewniają wysoki poziom dywersyfikacji i płynności przy bardzo niskich kosztach.

Pozwalają na szybkie i efektywne inwestowanie w określone sektory lub kraje, nawet jeśli spółki są mało popularne lub trudne do znalezienia na giełdzie (jak w przypadku spółek brazylijskich).

ETF na rynek brazylijski są zatem funduszami inwestycyjnymi, które replikują wyniki szerokiego indeksu rynkowego, takiego jak MSCI Brazil. Jest on reprezentatywny dla wszystkich spółek notowanych na giełdzie w tym południowoamerykańskim kraju.

Oto niektóre z najbardziej słynnych spółek, które możemy znaleźć w ETF Brazil (ponieważ są one częścią indeksu MSCI Brazil):

  • Vale S.A. – brazylijska grupa górnicza, koncentrująca się w szczególności na produkcji rudy żelaza. Jest największym producentem i największym eksporterem tego metalu na świecie.
  • Itaú Unibanco – największy bank w Brazylii i dziesiąty co do wielkości na świecie. Obecny w 16 krajach i zatrudniający ponad 120.000 pracowników.
  • Petrobras – brazylijska firma zajmująca się poszukiwaniem, wydobyciem, rafinacją, transportem i sprzedażą ropy naftowej z siedzibą w Rio de Janeiro.
  • Banco Bradesco – brazylijski bank założony w 1943 roku. Obecnie drugi co do wielkości bank w Brazylii pod względem wartości rynkowej i trzeci co do wielkości aktywów.
  • Luiza Magazine – sprzedawca sprzętu elektronicznego i mebli, posiadający ponad 1000 sklepów i coraz bardziej ugruntowaną pozycję na platformie cyfrowej.
  • AmBev – największy producent piwa w Ameryce Południowej.

Warto inwestować w ETF Brazylia?

Brazylia jest dziesiątą co do wielkości gospodarką świata pod względem produktu krajowego brutto. A gdyby tego było mało, musimy pamiętać, że biorąc pod uwagę liczbę ludności w tym kraju, nadal istnieją bardzo dobre perspektywy wzrostu obecnie i w przyszłości.

Brazylia jest z pewnością krajem bogatym w zasoby naturalne (zwłaszcza metale, minerały i pierwiastki ziem rzadkich), ale jej gospodarka nie opiera się na tego typu działalności. Kraj ten posiada wysoko rozwinięty sektor przemysłowy oraz gospodarkę usługową, która jest najbardziej aktywna i znacząca w Ameryce Południowej.

Jest to bez wątpienia jeden z najciekawszych i najszybciej rozwijających się krajów wschodzących. Do tego stopnia, że nawet tak znani inwestorzy jak Ray Dalio przeznaczają dużą część swoich portfeli na ETF Brazil.

ETF Brazylia

Brazylia jest również częścią grupy BRIC, czterech krajów o wysokim wzroście gospodarczym, które w najbliższej przyszłości mają zdominować gospodarkę światową pod względem produkcji i dochodów: Brazylii, Rosji, Indii i Chin. Można również inwestować w ETF, które jako koszyk aktywów mają najlepsze akcje z tych właśnie krajów.

Ponieważ Brazylia jest krajem rozwijającym się, inwestowanie w cały jej rynek akcji wiąże się zarówno z solidnymi perspektywami zysku, jak i z poważnym ryzykiem. Powszechnie wiadomo, że rynek akcji w kraju rozwiniętym, takim jak USA, jest bardziej stabilny i mniej zmienny niż w kraju takim jak Brazylia.

Jednakże ETF Brazil jest z pewnością bardziej efektywnym i bezpieczniejszym sposobem inwestowania w brazylijską gospodarkę niż lokowaniem kapitału w pojedynczych spółkach.

MSCI Brazil: charakterystyka

Jak już wspomnieliśmy, MSCI Brazil jest głównym indeksem, który odwzorowuje wyniki całego brazylijskiego rynku akcji. Przyjrzyjmy się niektórym jego cechom.

Indeks obejmuje 48 spółek o dużej i średniej kapitalizacji; pokrywa on około 85% całego brazylijskiego rynku akcji. Tylko 10 największych spółek stanowi 60% indeksu.

Spółki wchodzące w skład indeksu należą do następujących sektorów gospodarki: 25% surowce, 24% finanse, 16% energia, 8,5% dobra konsumpcyjne pierwszej potrzeby, 8% przemysł, 3,4% farmaceutyka i zdrowie, 3% dobra konsumpcyjne drugiej potrzeby, 1,7% komunikacja, 0,8% IT.

Z punktu widzenia analizy fundamentalnej, brazylijskie spółki są uważane za spółki „value„, czyli stosunkowo tanie i o bardzo dobrych wartościach fundamentalnych.

Indeks jest bardzo zmienny, o czym świadczy fakt, że w marcu 2020 roku stracił ponad 40% swojej wartości.

W kolejnych miesiącach 2020 i 2021 r. nastąpiło ożywienie, ale nie osiągnęło jeszcze poprzednich szczytów. Na dzień dzisiejszy wyniki pozostają na stabilnym poziomie. Jest szansa, że jeśli gospodarka tego kraju ożywi się, brazylijskie fundusze ETF mogą w przyszłości osiągać wyjątkowo dobre wyniki.

5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.