
Szukasz informacji o funduszach ETF cyber security? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu!
W tym artykule zobaczymy, które z najlepszych ETF cyber security, czyli tych uwzględniających bezpieczeństwo teleinformatyczne, są notowane i zbywalne na europejskich giełdach, jakie zwroty osiągnęły i jakie spółki zawierają.
Na koniec zastanowimy się, czy warto inwestować w ETF cyber security w 2023 roku.
Najlepsze ETF cyber security na giełdach europejskich
Przyjrzyjmy się rankingowi i porównaniu najlepszych ETF cyber security dostępnych na europejskich giełdach. Wszystkie instrumenty finansowe, które zamierzamy zaprezentować, można nabyć za pośrednictwem brokera Degiro, który uważamy za najwygodniejszy do tego celu.
Jako alternatywę natomiast polecamy polskiego brokera XTB, który również oferuje część z prezentowanych ETF-ów.
1. L&G cyber security UCITS ETF
L&G Cyber Security UCITS ETF o kodzie ISIN IE00BYPLS672 i tickerze ISPY to bez wątpienia najpopularniejszy i najczęściej notowany ETF cyber security spośród dostępnych na giełdach europejskich. W ciągu ostatnich 3 lat zanotował ogólny wynik na poziomie +75%. Poznaj cenę tego ETF na XTB.
Indeksem wzorcowym jest ISE Cyber Security UCITS. Odwzorowuje on spółki aktywnie zaangażowane w świadczenie usług i dostarczanie technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Metoda replikacji ETF jest fizyczna. Niektóre z głównych spółek wchodzących w jego skład to: Cloudflare, Cisco Systems, BlackBerry, Palo Alto Networks, Proofpoint, Fortinet i FireEye.
Fundusz istnieje od 2015 roku i jest pierwszym w branży tak nowej jak cyberbezpieczeństwo. Aktywa wynoszą 2,6 mld euro, polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, a roczne koszty zarządzania wynoszą 0,69%.
72% aktywów tego ETF cyber security stanowią amerykańskie akcje, z których wiele to małe i średnie spółki, zaawansowane technologicznie i o wysokim potencjale wzrostu w przyszłości (small cap growth).
Te cechy L&G cyber security sprawiają, że jest to niezwykle atrakcyjny ETF, potencjalnie zyskowny, ale także zmienny i ryzykowny.
Jest on również dostępny na europejskich giełdach. Najwygodniejszym sposobem nabycia go jest broker online XTB lub Degiro, jako że obaj nie przewidują standardowych prowizji. Można go znaleźć tutaj.
Fundusz iShares Digital Security UCITS ETF USD (Acc) o kodzie ISIN IE00BG0J4C88 i tickerze LOCK jest drugim co do popularności europejskim funduszem ETF cyber security. Sprawdź jego cenę na XTB.
Indeks benchmarkowy, STOXX® Global Digital Security, odwzorowuje spółki, które są pozytywnie nastawione do sektora bezpieczeństwa cyfrowego.
W tym kontekście bezpieczeństwo cyfrowe obejmuje przedsiębiorstwa, które zajmują się przekazywaniem, ochroną i zarządzaniem danymi wrażliwymi i/lub kontrolą dostępu do bezpiecznych miejsc (np. centrów danych).
Założony zaledwie w 2018 r. ETF osiągnął już godną uwagi kapitalizację – prawie 1,5 mld euro. Zatem jest doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów zainteresowanych sektorem cyberbezpieczeństwa, m.in. ze względu na dość niskie koszty zarządzania (0,40% rocznie).
Liczba akcji w ETF wynosi 111, z czego 62% przypada na USA, a 13% na Japonię. Kolejne miejsca zajmują Izrael, Niemcy, Wielka Brytania, Indie, Tajwan, Szwecja i Irlandia (każde odpowiada za od 1,5% do 3%).
Spółki wchodzące w skład tego ETF są zawsze typu small/mid cap growth, choć w tym przypadku mamy do czynienia z większą dywersyfikacją, gdyż największy komponent ma wagę nieco powyżej 2,6% całości.
ETF ten jest notowany na różnych giełdach europejskich i można go korzystnie kupić za pośrednictwem brokera online XTB i Degiro. Można go znaleźć tutaj.
3. Rize Cybersecurity and Data Privacy
Zupełnie nowym funduszem ETF cyber security jest Rize Cybersecurity and Data Privacy UCITS ETF o numerze ISIN IE00BJXRZJ40 i tickerze CYBR. Został uruchomiony dopiero w lutym 2020 r. i już w pierwszym roku po uruchomieniu osiągnął wynik +26%. Sprawdź jego aktualną cenę na Degiro.
Indeksem jest Foxberry Thematic Research Cybersecurity & Data Privacy. Odwzorowuje on globalne spółki giełdowe, których przychody w znacznym stopniu pochodzą z sektorów cyberbezpieczeństwa i prywatności danych. Najliczniej reprezentowanym krajem są Stany Zjednoczone (68%), na drugim miejscu plasuje się Japonia (9%), a na trzecim Izrael (8%).
Fundusz jest wciąż mały, ale silnie rosnący, ma politykę akumulacji dywidend, całkowitą replikację fizyczną i 0,45% rocznych kosztów zarządzania. Krótko mówiąc, ma on wszystkie cechy, by stać się jednym z najlepszych ETF cyber security.
Głównymi spółkami wchodzącymi w skład tego ETF są KnowBe4, Qualys, Verisign, Cloudflare, Crowdstrike, Sentinelone i Zscaler. Odpowiadają one zatem częściowo tym z wcześniej omawianych ETF, a częściowo się różnią, gdyż inny jest indeks referencyjny.
ETF ten jest notowany na prawie wszystkich europejskich giełdach i można go wygodnie kupić za pośrednictwem brokera online Degiro. Można go znaleźć tutaj.
4. First Trust Nasdaq Cybersecurity UCITS ETF
Najmłodszym w historii europejskich ETF cyber security jest natomiast First Trust Nasdaq Cybersecurity UCITS ETF Acc o ISIN IE00BF16M727 i tickerze CIBR. Został uruchomiony w maju 2020 r. i w ciągu roku osiągnął wynik +40%. Dowiedz się, jaka jest jego aktualna cena na Degiro.
Nasdaq CTA Cybersecurity Index odwzorowuje spółki aktywnie zaangażowane w dostarczanie usług i technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa.
W szczególności obejmuje on przedsiębiorstwa zajmujące się budową, wdrażaniem i zarządzaniem protokołami bezpieczeństwa stosowanymi w sieciach prywatnych i publicznych, komputerach i urządzeniach przenośnych w celu ochrony integralności danych i operacji sieciowych.
Wśród spółek dominują Stany Zjednoczone, których udział wynosi prawie 80%. Kolejne miejsce zajmuje Izrael z 6% oraz Francja i Japonia z 3%. Czołowe spółki w tym ETF to: Broadcom, Okta, Infosys, Palo Alto Networks, Cisco Systems i Splunk.
ETF ten akumuluje środki i posiada pełną replikację fizyczną. Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,60% i jest on dostępny na różnych giełdach europejskich. Kup go na Degiro.
ETF cyber security: co to takiego?
ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których celem jest odwzorowanie indeksu referencyjnego. Są notowane na giełdzie papierów wartościowych w taki sam sposób jak akcje i obligacje.
ETF cyber security to zatem fundusze, które inwestują w akcje spółek zajmujących się rozwojem oprogramowania i technologii służących promowaniu cyberbezpieczeństwa. Bez wątpienia fundusze ETF są najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem inwestowania w obiecujący rynek cyberbezpieczeństwa.
Sektor bezpieczeństwa teleinformatycznego rozwija się w szybkim tempie, ponieważ eksplozja informacji i ich cyfryzacja powodują konieczność tworzenia coraz potężniejszych systemów będących w stanie zapewnić bezpieczeństwo ogromnej ilości danych zarządzanymi przez przedsiębiorstwa.
Celem firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem jest zazwyczaj zapobieganie i ograniczanie szkód wyrządzanych przez hakerów chcących zdobyć nasze dane i wykorzystać je przeciwko nam (np. okradając).
Jeszcze kilka lat temu nie było ETF cyber security. Dopiero w ostatnich latach rosnące zainteresowanie inwestorów tym tematem skłoniło wiele firm zarządzających finansami do opracowania solidnych instrumentów finansowych tego typu.
Zwłaszcza w 2020 pojawiły się dwa takie ETF, które wkrótce osiągnęły dobrą kapitalizację rynkową.

Niektóre z głównych firm, które możemy znaleźć w ETF cyber security to:
- Cloudflare – amerykańska firma zajmująca się sieciami dostarczania treści, usługami bezpieczeństwa internetowego oraz usługami DNS.
- Cisco – międzynarodowa firma specjalizująca się w dostarczaniu sprzętu sieciowego, która zajmuje się również cyberbezpieczeństwem, oferując usługi Firewall i VPN.
- Palo Alto Networks – firma zajmująca się bezpieczeństwem nowej generacji, która zapobiega włamaniom do komputerów setek organizacji w skali globalnej.
- FireEye – amerykańska firma zajmująca się bezpieczeństwem sieci komputerowych, zapewniająca ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i phishingiem.
- CrowdStrike – amerykańska firma zajmująca się technologiami bezpieczeństwa informacji z siedzibą w Sunnyvale w Kalifornii. Świadczy usługi w zakresie bezpieczeństwa punktów końcowych, analizy zagrożeń i reagowania na cyberataki.
ETF cyber security: czy opłaca się w nie inwestować?
Inwestowanie w ETF cyber security oznacza pozycjonowanie się w dynamicznie rozwijającym się sektorze, który podobnie jak sztuczna inteligencja będzie się w najbliższych latach rozwijał.
Z pewnością cyberbezpieczeństwo jest sektorem technologii informacyjnej. Jednak może mieć inne trendy niż cały sektor ze względu na nowe potrzeby i nowe względne znaczenie, które przyjmuje wraz z wydarzeniami każdego dnia.
Np. afera z wyciekiem danych może przyczynić się do wzrostu cen spółek związanych z cyberbezpieczeństwem, jednocześnie osłabiając sektor technologii informacyjnej.
Z drugiej strony, musimy wziąć pod uwagę, że cyberbezpieczeństwo jest nadal bardzo niszowym indeksem, z zaledwie kilkoma firmami, które dzielą między sobą rynek i są one bardzo ze sobą powiązane.
Ponadto spółki z tego sektora są często małe lub średnie i mają już dość wysokie ceny akcji. Akcje wzrostowe o małej kapitalizacji w sektorze IT charakteryzują się bardzo wysoką zmiennością. Dlatego z pewnością nie są bezpieczną formą inwestycji.
Podsumowując, zalecamy inwestowanie jedynie niewielkiej części swojego kapitału (nigdy więcej niż 5%) w ETF cyber security i generalnie nie przesadzanie z technologicznymi ETF. Zawsze powinny być one równoważone przez bardziej stabilne i konserwatywne klasy aktywów lub rodzaje akcji.