ETF dystrybuujący: na czym polega i jakie są najlepsze?

839
etf dystrybuujący

Czym jest ETF dystrybuujący? Chcesz dowiedzieć się więcej o funduszach ETF dystrybuujących dywidendy? Szukasz listy najlepszych dystrybucyjnych ETF-ów notowanych na europejskich giełdach? Jesteś we właściwym miejscu!

Dystrybucyjne ETF (oznaczane skrótem ETF dist) cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów, gdyż oferują stały i automatyczny zwrot z zainwestowanego kapitału. Są przeciwieństwem tzw. akumulacyjnych ETF-ów, które reinwestują dywidendy w ramach samego funduszu, nie wypłacając ich regularnie.

W tym artykule wyjaśnimy, jak działa ETF dystrybuujący, przedstawiając jego zalety i wady w porównaniu do akumulacyjnych funduszy ETF. Ponadto poznamy listę najlepszych dystrybucyjnych funduszy ETF notowanych obecnie na europejskich giełdach, którymi można handlować za pośrednictwem brokera Degiro.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

ETF dystrybuujący: co to jest i jak działa?

ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, które replikują indeks. Są notowane na giełdzie w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

Jeśli przejrzysz ofertę brokera online czy jakąkolwiek stronę internetową lub blog poświęcony ETF-om, zauważysz, że nazwa tych instrumentów finansowych zawsze kończy się skrótem w nawiasie, który może być albo (Acc), albo (Dist).

(Acc) odnosi się do akumulacyjnych funduszy ETF, a (Dist) do dystrybucyjnych funduszy ETF. Ale co to oznacza w praktyce? Przekonajmy się o tym razem.

Zarządzający funduszem ETF, który inwestuje w określone spółki i otrzymuje od nich dywidendy, mogą zdecydować o dystrybucji tych dywidend do inwestorów końcowych lub o zatrzymaniu ich i reinwestowaniu w fundusz.

W przypadku obligacyjnych ETF-ów sytuacja jest taka sama: zarządzający funduszem mogą zdecydować, czy chcą regularnie wypłacać, czy też reinwestować okresowe kupony z posiadanych obligacji.

Jeśli dywidendy lub kupony są okresowo wypłacane inwestorowi końcowemu, mamy do czynienia z ETF dystrybuującym. Wypłata ta może odbywać się co miesiąc, co kwartał, co pół roku, a nawet co rok. Ale jaki to ma wpływ na inwestorów?

ETF dystrybucyjny: zalety i wady

Przede wszystkim dystrybucja oznacza okresowy wpływ pieniędzy na konto inwestora, a więc pasywny dochód z inwestycji.

Jeśli na przykład posiadasz 1000 euro funduszu iShares MSCI World UCITS ETF (Dist), który wypłaca dywidendy kwartalnie i ma obecnie stopę zwrotu z dywidend na poziomie około 1,03%, możesz oczekiwać, że w ciągu roku na twoje konto wpłynie około 10,3 euro dywidendy, podzielonej na 4 kwartalne wypłaty po 2,6 euro.

Niestety, powyższe kwoty są kwotami brutto, więc w praktyce pieniądze, które pozostaną w twojej kieszeni będą mniejsze. Część z nich może zachować broker online, podczas gdy część możesz zapłacić później jako podatek podczas składania rocznej deklaracji.

Natomiast zaleta dystrybucyjnego funduszu ETF jest dość oczywista. Możesz swobodnie dysponować otrzymanymi dywidendami i wykorzystać je w dowolny sposób, na przykład spędzając miłe wakacje lub płacąc czynsz. Jest to całkowicie pasywny dochód i doskonały przykład na to, jak sprawić, aby twoje pieniądze pracowały dla ciebie.

etf dystrybucyjny

Fundusze ETF obligacji wysokodochodowych, fundusze ETF rynku nieruchomości i kilka kategorii akcyjnych funduszy ETF mogą osiągać nawet zysk z dystrybucji na poziomie 5%. Przy zainwestowanym kapitale (od 100.000 EUR wzwyż) może stać się to bardzo atrakcyjnym źródłem pasywnego dochodu, pokrywającym znaczną część miesięcznych wydatków i pomagającym osiągnąć upragnioną wolność finansową.

Wadą dystrybucyjnego funduszu ETF jest to, że nie jest on korzystny podatkowo. To dlatego, że za każdym razem, gdy otrzymujesz dywidendę, musisz zapłacić podatek. Ponadto, korzystanie z tych pieniędzy zamiast ich reinwestowania powoduje wolniejszy wzrost kapitału w czasie.

Jeśli zdecydujesz się na reinwestowanie otrzymanych dywidend w ETF, będziesz musiał zapłacić za to prowizję swojemu brokerowi online. Te opłaty będą oczywiście redukować zysk w dłuższej perspektywie.

Podsumowując, wziąwszy pod uwagę opłaty i prowizje, dystrybuujące ETF są droższe od akumulacyjnych funduszy ETF.

Najlepsze dystrybuujący ETF-y

Biorąc pod uwagę, że inwestor wybiera ETF dystrybuujący tylko po to, by uzyskać stały zwrot ze swojej inwestycji, najlepsze ETF-y dystrybucyjne to te, które oferują wysoki zwrot z inwestycji.

Wskaźnik ten, zwany rentownością dystrybucji, wyrażony jest w procentach. Uzyskuje się go, dzieląc zainwestowany kapitał przez kwotę wypłaconą w formie dywidendy w ciągu ostatniego roku. Każdy dystrybucyjny ETF podaje w swoim arkuszu informacyjnym bieżącą stopę zwrotu z dystrybucji.

Mimo że stopa zwrotu z dystrybucji może się całkowicie różnić z roku na rok, gdyż spółki, w które inwestuje ETF mogą zmieniać swoją politykę dywidendową, jest ona kluczowym wskaźnikiem przy wyborze odpowiedniego dystrybucyjnego ETF-u do inwestycji.

Innym ważnym czynnikiem, który należy rozważyć, jest częstotliwość dystrybucji. Jak już wspomnieliśmy, istnieją ETF-y dystrybucyjne miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne. Dlatego ważne jest, aby wybrać instrument finansowy, który jest zgodny z częstotliwością, z jaką chcesz otrzymywać dywidendy na swoim koncie.

Poniżej przedstawiamy tabelę podsumowującą charakterystykę najlepszych dystrybucyjnych funduszy ETF notowanych na europejskich giełdach:

NAZWA ETFISINTYPCZĘSTOTLIWOŚĆZYSK
iShares European Property Yield UCITS ETFIE00B0M63284Nieruchomości europejskieTrymestralny2,8%
Vanguard FTSE All-World High DividendIE00B8GKDB10Akcyjny globalnyTrymestralny3,3%
iShares Euro High Yield Corporate BondIE00B66F4759Obligacyjny przedsiębiorstwSemestralny3,23%
iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets BondIE00B2NPKV68Obligacyjny krajów rozwijających sięMiesięczny3,85%

Możesz inwestować w najlepsze dystrybucyjne ETF-y za pośrednictwem brokera online Degiro. Wystarczy wpisać kod ISIN w pasku wyszukiwania brokera i złożyć zlecenie.

ETF dystrybuujący vs akumulacyjny: który wybrać?

Ale w takim razie, w jaki rodzaj ETF należy inwestować? Lepsza jest akumulacja czy dystrybucja? W ostatecznym rozrachunku wszystko zależy od twojego wieku i twoich celów finansowych.

Dla młodego inwestora, który chce zbudować plan akumulacji kapitału (capital accumulation plan – CAP) przy pomocy ETF-ów i inwestować długoterminowo, akumulacyjne ETF-y są niewątpliwie bardziej efektywną podatkowo i strategiczną opcją.

Nie miałoby sensu otrzymywanie dywidend i płacenie od nich za każdym razem podatków. Młoda osoba, która chce kiedyś osiągnąć wolność finansową, powinna w pierwszej kolejności skupić się na zgromadzeniu odpowiedniego kapitału. Zapewni on jej pożądany poziom dochodów w przyszłości. Wycofywanie co jakiś czas otrzymywanych dywidend znacznie spowolniłoby plan akumulacji i przesunęło datę osiągnięcia wolności finansowej o kilka lat.

Z dystrybucyjnych ETF-ów może korzystać inwestor, który chce po prostu uzupełnić swoje wynagrodzenie o regularny dochód z dywidend. Skorzysta na nich również inwestor, który dysponuje sporym kapitałem i chce zacząć żyć ze swoich inwestycji, być może rezygnując z pracy na etacie.

W każdym razie, zachęcam do korzystania tylko z najlepszych brokerów przy zakupie ETF-ów, aby zaoszczędzić na prowizjach. Zapoznaj się z poniższą tabelą:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.