ETF energia odnawialna: 4 najlepsze ETF green energy

Green economy jest zyskującym na popularności trendem we współczesnej gospodarce, a energia odnawialna, znana również jako zielona energia lub czysta energia, jest w jej centrum. W tym artykule poznajemy 4 najlepsze ETF-y energii odnawialnej dostępne na giełdach europejskich.

807
ETF energia odnawialna

ETF energia odnawialna: co to jest, jak w nie inwestować i czy to się opłaca? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Energia odnawialna i green economy to młody, szybko rozwijający się sektor gospodarki, któremu zaczyna się poświęcać coraz więcej uwagi. Zaczyna on też otrzymywać coraz więcej dotacji we wszystkich krajach świata, zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Czyste energie nadal pokrywają tylko niewielką część zapotrzebowania ludzkości. Jednak odsetek ten z roku na rok wzrasta, również dzięki postępowi technologicznemu, który umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie paneli słonecznych czy wiatraków.

Niektórzy podchodzą do inwestowania w energię odnawialną w oparciu o kwestie etyczne związane z odpowiedzialnością społeczną i środowiskową. Innych przyciąga ogromny potencjał wzrostu tego sektora.

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na inwestowanie w zieloną gospodarkę jest z pewnością wykorzystanie ETF energii odnawialnej i to właśnie je omówimy w tym artykule.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci

Czym są ETF green energy?

ETF green energy/energia odnawialna to pasywnie zarządzane fundusze, które inwestują przede wszystkim w akcje spółek zajmujących się produkcją energii alternatywnej, takiej jak energia słoneczna i wiatrowa. Niektóre przykłady firm, które mogą być włączone do ETF energii odnawialnej, to:

  • Vestas – duńska firma zajmująca się projektowaniem, produkcją i sprzedażą turbin wiatrowych.
  • First Solar – amerykańska firma zajmująca się produkcją paneli słonecznych.
  • Solaredge Technologies – firma zajmująca się produkcją inwerterów fotowoltaicznych.
  • Siemens Gamesa – hiszpańska firma produkująca turbiny wiatrowe.
  • Canadian Solar – kanadyjska firma produkująca i instalująca panele słoneczne.
  • Jinko Solar – chińska firma będąca liderem w produkcji modułów, ogniw słonecznych i wafli krzemowych.
  • Falck Renewables – włoska firma zajmująca się produkcją energii odnawialnej.
  • NextEra Energy – ogromna amerykańska firma energetyczna, która jest największym na świecie producentem energii odnawialnej (słonecznej i wiatrowej).

W ostatnim czasie pojawiły się również tzw. ETF green bond, czyli fundusze śledzące wyniki indeksu „zielonych” obligacji (finansujących projekty mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne).

Najlepsze ETF energia odnawialna na europejskich giełdach

Poniżej przedstawiamy 4 najlepsze ETF na green energy dostępne na europejskich giełdach. Trzy pierwsze to akcyjne ETF, a trzeci czwarty to ETF obligacyjny.

1. iShares Global Clean Energy UCITS ETF

Fundusz iShares Global Clean Energy UCITS ETF (ISIN IE00B1XNHC34, Ticker INRG) jest największym, najbardziej płynnym i dojrzałym ETF green energy w historii. Fundusz uruchomiono w lipcu 2007 r., czyli dokładnie 14 lat temu, a obecnie jego wartość wynosi ponad 5 mld euro.

Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,65%, replikacja jest fizyczna, a polityka dywidendowa polega na wypłacaniu dywidendy co sześć miesięcy (przy obecnej stopie zwrotu z dywidendy na poziomie 0,63%).

ETF ten replikuje indeks S&P Global Clean Energy. Obejmuje on największe na świecie i najbardziej płynne akcje zaangażowane w gospodarkę czystej energii. Są to głównie spółki o średniej kapitalizacji, uznawane za „akcje wzrostowe” ze względu na silny komponent technologiczny i wysoki oczekiwany wzrost przychodów.

Ekspozycja geograficzna jest silnie ukierunkowana na spółki ze Stanów Zjednoczonych, które stanowią ponad 30% ETF-u. Kolejne miejsca zajmują Dania, Chiny, Hiszpania i Izrael.

Fundusz iShares Global Clean Energy jest również dostępny na europejskich giełdach. Można go kupić za pośrednictwem brokera online XTB lub Degiro (w obu przypadkach unikniemy standardowej prowizji).

2. Lyxor MSCI New Energy ESG Filtered

Lyxor MSCI New Energy ESG Filtered (DR) UCITS ETF – Dist (ISIN FR0010524777, Ticker ENER) to kolejny dość płynny i długo utrzymujący się ETF energii odnawialnej. Fundusz uruchomiono w październiku 2007 r., a jego obecna wielkość wynosi ponad 1 mld euro.

Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,60%, replikacja jest fizyczna, a polityka dywidendowa również w tym przypadku przewiduje wypłatę dywidendy co pół roku.

Bazowym indeksem tego funduszu ETF jest MSCI ACWI IMI New Energy ESG Filtered. Replikuje on wyniki spółek z całego świata działających w branży energii odnawialnej. Uwzględnione akcje są filtrowane według kryteriów ESG (środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego).

W tym ETF najliczniej reprezentowane są Stany Zjednoczone (ok. 33%), ale nie brakuje też miejsca dla firm europejskich i azjatyckich.

Lyxor New Energy jest dostępny na giełdach europejskich i można go kupić za pośrednictwem Degiro, w ramach ETF Core Selection. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym brokerze online, niezwykle polecanym w przypadku inwestycji w ETF, przeczytaj naszą recenzję tutaj.

3. L&G Clean Energy UCITS ETF

L&G Clean Energy UCITS ETF (ISIN IE00BK5BCH80, Ticker RENW) jest nowszym funduszem ETF zajmującym się energią odnawialną niż dwa poprzednio przez nas analizowane. W rzeczywistości uruchomiono go dopiero pod koniec 2020 roku, dlatego też ma mniejszą kapitalizację (ok. 245 mln EUR).

Opiera się on na indeksie Solactive Clean Energy Index. Odwzorowuje on spółki z całego świata działające w branży energii odnawialnej. Jest to bardzo dobrze zdywersyfikowany ETF, który nie tylko koncentruje się na spółkach amerykańskich, ale również obejmuje Japonię, Kanadę, Australię i Europę. Spółki europejskie stanowią blisko 40%.

Replikacja jest fizyczna, roczne koszty zarządzania wynoszą 0,49%, a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny. Podsumowując, uważamy, że jest to bardzo dobry ETF energii odnawialnej. Można je kupić na różnych giełdach europejskich za pośrednictwem Degiro.

4. Lyxor Green Bond (DR) UCITS ETF

Jak już wspomnieliśmy, istnieją nie tylko akcyjne ETF. Lyxor Green Bond (DR) UCITS ETF – Acc (ISIN LU1563454310, Ticker CLIM) jest funduszem ETF replikującym indeks Solactive Green Bond. Inwestuje on w zielone obligacje denominowane w euro lub dolarach amerykańskich.

Obligacje są emitowane przez suwerenne państwa, podmioty ponadnarodowe, banki rozwoju i korporacje. Rating wszystkich obligacji to Investment Grade (co najmniej BBB).

Kupując ten ETF, inwestujesz w obligacje przeznaczone do finansowania projektów mających pozytywny wpływ na środowisko: efektywność energetyczna, produkcja czystej energii, zrównoważone użytkowanie gruntów, redukcja emisji gazów cieplarnianych itp.

ETF ten jest średniej wielkości (ok. 400 mln euro), replikacja jest fizyczna, a roczne koszty wynoszą 0,25%. Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, tzn. kupony obligacji nie są wypłacane okresowo, lecz reinwestowane w sam fundusz. Zwiększa to efekt procentu składanego w długim okresie.

Średni okres zapadalności obligacji bazowych wynosi ok. 9,5 roku, a średnia ważona rentowność do wykupu (yield to maturity) pod koniec 2021 roku wynosiła 0,62%.

Zielone obligacje Lyxor są dostępne na europejskich giełdach i ponownie można je kupić z bardzo niską prowizją za pośrednictwem brokera online Degiro.

ETF energia odnawialna: alternatywy

Poza ETF, świetnym sposobem na inwestowanie w zieloną energię może być RenewableEnergy CopyPortfolio oferowany przez brokera online eToro.

Ten portfel oferuje inwestorom ekspozycję na spółki, które wykorzystują zrównoważoną energię do użytku domowego i komercyjnego.

Portfel RenewableEnergy zawiera globalne spółki publiczne o dużej kapitalizacji, należące do sektora energii odnawialnej. Wśród nich są firmy, które koncentrują się na energii słonecznej, odpadach, recyklingu, włóknie drzewnym, infrastrukturze elektrycznej, ładowaniu akumulatorów i czystym transporcie.

W sumie w portfelu znajduje się 30 spółek:

renewable energy etf etoro

Strategia inwestycyjna nadaje równą wagę każdej akcji w swoim składzie, w celu stworzenia zrównoważonego portfela, który oferuje inwestorom gotową ekspozycję na branżę będącej coraz bardziej obecną w naszym codziennym życiu.

W eToro możesz również otworzyć rachunek demo za darmo. Dzięki temu możesz inwestować lub przeprowadzać krótkoterminowe transakcje na tym i setkach innych aktywów finansowych za pomocą wirtualnych pieniędzy, bez narażania prawdziwych pieniędzy na ryzyko.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

ETF energia odnawialna: czy warto w to inwestować?

Przeanalizujmy teraz sytuację opisanych w artykule funduszy, by odpowiedzieć na pytanie, czy warto w nie inwestować.

ETF energii odnawialnej osiągnęły swoje szczytowe wyniki na początku 2021 roku. Potem bańka spekulacyjna dość szybko pękła i fundusze zaliczyły ok. 30% spadek. Jednak od tego czasu sytuacja jest stabilna, co odzwierciedla wykres ETF iShares Global Clean Energy.

etf energia odnawialna czy warto

Rządy różnych krajów coraz mocniej stawiają na czystą energię, a fundamenty spółek wchodzących w skład zielonych ETF-ów są bardzo dobre, a przychody rosną.

Jeśli inwestujesz długoterminowo, a nie szukasz krótkoterminowych spekulacji, zakup ETF-u energii odnawialnej jest naszym zdaniem bardzo dobrą opcją.

Warto jednak pamiętać, że spółki technologiczne zajmujące się produkcją energii odnawialnej są inwestycją bardzo ryzykowną i zmienną. Jest to wciąż stosunkowo młody i niesprawdzony sektor w porównaniu z tradycyjnym przemysłem energetycznym.

W związku z tym świadomy inwestor nie powinien przeznaczać więcej niż 5% swojego portfela na fundusze ETF związane z zieloną gospodarką.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (4 votes)