ETF eToro: cechy, opłaty i lista najlepszych funduszy ETF

784
ETF eToro

Szukasz informacji o funduszach ETF eToro? Jesteś we właściwym miejscu!

W tym przewodniku zobaczymy, jakie są najlepsze ETF na eToro. Wyjaśnimy, na jakich zasadach działają, jakie są ich koszty i czy warto korzystać z tego brokera do handlu funduszami ETF, czy lepiej zwrócić się gdzie indziej.

Oficjalna stronahttps://www.etoro.com/pl/
Liczba ETF300
Minimalna wartość transakcji10 USD
Minimalny depozyt100 USD
ProwizjaBrak (tylko spread)

ETF na eToro: jak działają

eToro (oficjalna strona tutaj) jest jednym z wiodących i najbardziej wszechstronnych brokerów online na świecie. Założony w 2006 roku, ma miliony aktywnych klientów. Jest on świetny zarówno do tradingu, jak i długoterminowych inwestycji. A to dzięki swojej wszechstronnej ofercie i niskim prowizjom.

W ofercie brokera znajdują się: akcje wszystkich największych światowych spółek, indeksy giełdowe, ETF-y, towary, kryptowaluty, pary walutowe (forex) oraz Copy Portfolios.

Jeśli chodzi o ETF-y, eToro oferuje 300 globalnych ETFów, którymi można handlować bez prowizji. W szczególności, u tego brokera znajdziemy ETF-y następujących emitentów: iShares, Vanguard, PIMCO, Invesco, Xtrackers, SPDR, MSCI i Horizons.

Kiedy kupujemy ETF na eToro bez dźwigni, dostajemy do portfela prawdziwy instrument, a nie produkt pochodny (taki jak CFD). Stajemy się więc faktycznymi właścicielami funduszu ETF, który w naszym imieniu jest utrzymywany przez eToro.

Kolejną cechą eToro, którą chcemy podkreślić w tej recenzji, jest możliwość podziału inwestycji.

Na przykład, jeśli chciałbyś zainwestować w akcje Amazon, u każdego innego brokera akcji byłbyś zmuszony do zakupu jednej akcji lub jej wielokrotności. W przypadku Amazona musiałbyś zainwestować ponad 3000 dolarów, aby kupić przynajmniej jedną akcję.

Na eToro natomiast możesz kupić część akcji lub ETF, zaczynając od 10 dolarów. Innymi słowy, możesz zainwestować dowolną kwotę, bez względu na cenę akcji bazowych lub ETF.

Ale zalety eToro nie kończą się na tym. Możesz również skorzystać z konta demo o wartości 100 tysięcy dolarów, aby dokonać transakcji testowych. W ten sposób możesz poćwiczyć, zanim zaczniesz korzystać z prawdziwych pieniędzy.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Najlepsze ETF na eToro: lista

Spójrzmy na listę najlepszych ETF-ów na eToro, by lepiej zilustrować ofertę tego brokera kierowaną do miłośników ETF.

Na tej stronie znajdziesz pełną listę 300 ETF-ów, którymi obecnie można handlować na eToro. Te ETF-y są głównie notowane na giełdzie amerykańskiej. Z tym brokerem masz dostęp do bardzo niewielu europejskich ETF-ów.

etoro etf lista

Oto niektóre z najlepszych na liście:

  • iShares MSCI ACWI Index Fund (ACWI): jest to ETF replikujący globalny rynek akcji, zarówno krajów rozwiniętych, jak i wschodzących. Obejmuje łącznie 49 krajów i około 3000 spółek. Zdecydowanie najlepszy pod względem dywersyfikacji i wielkości funduszu. Można go znaleźć tutaj.
  • Vanguard Total Stock Market ETF (VTI): najbardziej wszechstronny ETF dla tych, którzy chcą inwestować w akcje amerykańskie. Replikuje on cały amerykański rynek akcji, włączając w to zarówno duże, jak i średnie oraz małe spółki. Można go znaleźć tutaj.
  • SPDR S&P 500 ETF (SPY): najbardziej znany i największy ETF oparty na indeksie S&P 500, czyli odwzorowujący zbiór 500 największych spółek w USA. Bardzo lubiany przez inwestorów, można go znaleźć tutaj na eToro.
  • Invesco QQQ Trust (QQQ): jest to wiodący na świecie ETF replikujący słynny Nasdaq 100 Index, który obejmuje 100 największych i najszybciej rozwijających się amerykańskich spółek technologicznych. Można go znaleźć tutaj.
  • Vanguard Real Estate ETF (VNQ): najpopularniejszy na świecie, płynny i przystępny cenowo ETF na rynku nieruchomości. W najlepszy możliwy sposób odwzorowuje rynek nieruchomości w całej Ameryce Północnej. Można go znaleźć tutaj.
  • iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF (AGG): zdecydowanie najlepszy istniejący obligacyjny ETF. Replikuje cały rynek obligacji amerykańskich (co stanowi najlepszą wartość pod względem ryzyka/zwrotu), w tym zarówno obligacje skarbowe, jak i korporacyjne. Na eToro można go znaleźć tutaj.
  • SPDR Gold (GLD): najpopularniejszy i największy na świecie ETF replikujący wyniki złota. Możesz go znaleźć tutaj na eToro.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

ETF eToro: prowizje

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie ETF-y eToro mają zerową prowizję. Broker eToro finansuje swoją działalność poprzez dodanie jedynie niewielkiego spreadu pomiędzy wartością rynkową ETF-u a wartością widoczną na platformie.

Oznacza to, że za każdy ETF zapłacisz cenę, którą widzisz u brokera, bez ponoszenia dodatkowych opłat pobieranych z twojego konta. Nie ma również żadnych opłat za zarządzanie pozycją lub rachunkiem ani dodatkowych prowizji maklerskich.

Gdy zamierzasz kupić ETF z dźwignią finansową lub otworzyć krótką pozycję na ETF (aby uzyskać zwrot przeciwny do tego z wybranego instrumentu finansowego), zasady są inne. W tym przypadku będziesz handlować instrumentem pochodnym, eToro CFD, i będziesz musiał zapłacić prowizję overnight.

Prowizje overnight to koszty odejmowane bezpośrednio z twojego salda eToro za każdym razem, gdy trzymasz otwarte pozycje dłużej niż jeden dzień. CFD jest instrumentem finansowym, który może być używany tylko w bardzo krótkim przedziale czasu. Nie jest odpowiedni do inwestowania w ETF w średnim lub długim terminie.

Jeśli inwestujesz długoterminowo i nie jesteś profesjonalnym traderem, zalecamy, abyś zawsze wybierał dźwignię x1 (dźwignia zero) dla ETF-ów na eToro. Dzięki temu będziesz trzymał rzeczywiste aktywa w swoim portfelu i nie będziesz musiał płacić żadnej prowizji handlowej.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

ETF eToro a dywidendy

Akcje i ETF na eToro oferują oczywiście posiadaczowi prawo do otrzymywania dywidend. Spróbujmy zrozumieć, jak działa mechanizm wypłaty dywidendy. Zależy to od tego, czy posiadasz CFD czy rzeczywiste aktywa:

  • Jeśli posiadasz pozycję CFD, wypłatę dywidendy będzie odzwierciedlało dostępne saldo w dniu wypłaty dywidendy.
  • Jeśli posiadasz pozycję gwarantowaną w rzeczywistym składniku aktywów, otrzymasz wypłatę dywidendy od salda dostępnego w dniu wypłaty. Aby wypłata dywidendy została wykonana, musisz posiadać pozycję przed zamknięciem rynku na dwa dni przed datą wypłaty dywidendy.

Wypłata dywidendy jest zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu. Broker eToro zazwyczaj potrąca procent podatku zgodnie z prawem kraju, w którym zarejestrowana jest spółka wypłacająca dywidendę.

Ponadto, jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Polsce, będziesz musiał zapłacić podatek od dywidendy polskim władzom podatkowym.

W rzeczywistości będziesz podlegał podwójnemu opodatkowaniu. Niestety jest to bardzo częste zjawisko w przypadku brokerów online i nie jest to łatwe do przezwyciężenia. Aby uzyskać więcej informacji, zalecamy bezpośredni kontakt z zespołem pomocy technicznej eToro lub z doradcą podatkowym.

Jak inwestować w ETF na eToro

Zobaczmy teraz krótki tutorial, który wyjaśni ci, jak kupić ETF na eToro. Pierwszym krokiem jest rejestracja u brokera za pośrednictwem tej strony. Wszystko to w celu utworzenia konta i uzyskania dostępu do wszystkich funkcji platformy (w tym konta demo).

Po rejestracji, aby kupić ETF, wystarczy znać jego pełną nazwę lub symbol (który w tym przypadku jest skrótem składającym się z 3 lub 4 liter). Na przykład, jeśli chcesz kupić SPDR S&P 500 ETF, oznaczony symbolem SPY, wystarczy, że wpiszesz na pasku wyszukiwania eToro „S&P 500” lub „SPY”.

Naciskając na przycisk „Inwestuj”, będziesz miał możliwość natychmiastowego zakupu pożądanego ETF lub ustawienia zlecenia, które zostanie zrealizowane automatycznie, gdy cena osiągnie określony próg (lub lepiej – spadnie poniżej określonego progu, ustalonego przez ciebie).

Użytkownik może również zdecydować się na ustawienie Take Profit (TP) i Stop Loss (SL) dla swojej transakcji. TP to marża zysku, po osiągnięciu której automatycznie sprzedajesz swoje akcje, konsolidując zyski, podczas gdy SL to kwota straty, poniżej której sprzedajesz, aby ograniczyć straty.

eToro na swoich ETF-ach oferuje również opcję skorzystania z mechanizmu dźwigni finansowej, rozszerzając możliwość zysku lub straty poza środki, na które pozwala twój zainwestowany kapitał. Wybierając dźwignię 2 i inwestując 100 euro, to tak jakbyś zainwestował 200 euro w konkretny ETF.

Skutkuje to oczywiście potencjalnie wyższymi zyskami, ale również znacznie wyższym ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału. ETF-y z dźwignią (które w rzeczywistości na e Toro są kontraktami CFD) są odpowiednie dla krótkoterminowego handlu, a nie dla długoterminowych inwestycji.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Częste pytania i odpowiedzi

Kończąc ten przewodnik, odpowiemy jeszcze na kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących funduszy ETF na eToro.

Ile ETF-ów jest dostępnych na eToro?

Broker eToro oferuje swoim użytkownikom możliwość handlu w sumie 300 międzynarodowymi funduszami ETF (głównie amerykańskimi) od następujących emitentów: iShares, Vanguard, PIMCO, Invesco, Xtrackers, SPDR, MSCI i Horizons. Pełna lista wszystkich ETF-ów eToro jest dostępna na tej stronie.

Czy są jakieś prowizje od ETFów eToro?

Nie, eToro oferuje możliwość kupowania ETF-ów bez płacenia prowizji maklerskich. Jedyne, co inwestor będzie musiał zapłacić, to niewielki spread, zawarty już w cenie, po której ETF-y są notowane na eToro.

Czy warto kupować ETFy za pomocą eToro?

Tak, naszym zdaniem eToro jest jednym z najlepszych brokerów do kupowania międzynarodowych ETF-ów.

Disclaimer: eToro to platforma multi-asset oferująca zarówno inwestycje w akcje i kryptowaluty, jak i kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Wyniki historyczne nie mają wpływu na przyszły zwrot z inwestycji.

Copy Trading to usługa zarządzania portfelem świadczona przez eToro (Europe) Ltd., która jest autoryzowana i regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Kryptoaktywa są niestabilnymi instrumentami, które mogą wahać się w bardzo krótkim przedziale czasu, a zatem nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel aktywami kryptograficznymi nie jest regulowany i dlatego nie jest monitorowany przez żadne ramy regulacyjne UE.

4.4/5 - (7 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.