ETF Grecja: najlepsze fundusze na europejskich giełdach

301
etf grecja

Jeśli chcesz inwestować na greckim rynku akcji, jesteś we właściwym miejscu!

W tym przewodniku zobaczymy, dlaczego inwestowanie w fundusze ETF Greece jest najlepszym sposobem na uzyskanie ekspozycji na ten kraj. Ale to nie wszystko: wybierzemy najlepszy ETF na europejskich giełdach i przeanalizujemy go szczegółowo. Na koniec sprawdzimy, czy istnieją realne alternatywy inwestycyjne.

Przede wszystkim jednak zaczniemy od krótkiego omówienia środowiska gospodarczego w Grecji, aby zrozumieć, które strategiczne sektory należy wziąć pod uwagę.

ETF Grecja: informacje zbiorcze

📖 Co to takiego?Notowane na giełdzie fundusze indeksowe, które zapewniają ekspozycję na grecki rynek akcji
🔝 Które są najlepsze?Lyxor MSCI Greece UCITS ETF – Dist
📈 Gdzie je kupić?Degiro, eToro lub XTB

Wprowadzenie do greckiego rynku akcji

Po kryzysie finansowym w 2009 r. Grecja wdrożyła znaczące środki oszczędnościowe i reformy strukturalne w celu poprawy sytuacji gospodarczej. Pomimo postępów w redukcji zadłużenia, wzrost gospodarczy w ostatnich latach był skromny, przy słabym popycie krajowym i wysokim bezrobociu, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Istnieją jednak również pozytywne oznaki. Turystyka jest istotnym źródłem gospodarki kraju, a Grecja nadal przyciąga turystów z całego świata dzięki swojej historii, zapierającym dech w piersiach krajobrazom i fascynującym wyspom. Co więcej, sektor energii odnawialnej szybko się rozwija, oferując możliwości inwestycji i rozwoju.

etf greece

Aby stawić czoła obecnym wyzwaniom gospodarczym, Grecja stara się zdywersyfikować swoją gospodarkę poprzez promowanie innowacji, zachęcanie do inwestycji zagranicznych i poprawę wydajności sektora publicznego poprzez usprawnienie procedur biurokratycznych. Grecja stara się również zmniejszyć dług publiczny.

ETF Grecja: czym są i jak działają?

ETF (Exchange Traded Funds) Grecja to fundusze powiązane z indeksem rynkowym, które są przedmiotem obrotu na giełdzie jak zwykłe akcje. W przypadku greckich funduszy ETF są to instrumenty inwestujące w zdywersyfikowany koszyk akcji spółek o wysokiej i średniej kapitalizacji z tego kraju.

Indeksem, na którym się skupimy, jest MSCI Greece IMI + Coca-Cola 20/35, zaprojektowany do pomiaru wyników segmentów dużych, średnich i małych spółek greckiego rynku. Indeks obejmuje również Coca-Cola Hellenic Bottling Company CDI. Waga największych spółek jest ograniczona do 35 procent, podczas gdy waga wszystkich innych podmiotów jest ograniczona do 20 procent. Przy zaledwie 20 spółkach indeks obejmuje około 99% zmiennej kapitalizacji rynkowej.

Greckie fundusze ETF można kupować i sprzedawać u wszystkich głównych europejskich i amerykańskich brokerów, takich jak Degiro, eToro lub XTB.

Najlepszy ETF Grecja na europejskich giełdach

Poniżej znajduje się wspomniany powyżej grecki ETF, który opiera się na indeksie MSCI Greece IMI + Coca-Cola 20/35.

Lyxor MSCI Greece UCITS ETF – Dist

ISINFR0010405431
Kapitalizacja rynkowa114 mln
TER0.45%
ReplikacjaSyntetyczna
Polityka dystrybucjiDystrybucja

Uruchomiony w 2007 r. ETF jest zarządzany przez Lyxor International Asset Management, firmę specjalizującą się w zarządzaniu funduszami typu ETF, która jest obecnie częścią Amundi, największego dostawcy ETF w Europie.

Ten grecki ETF wypłaca półroczne dywidendy swoim posiadaczom i pobiera roczną opłatę za zarządzanie, która jest kosztem inwestycji w ETF, w tym przypadku 0,45%. Indeks jest stabilny od 2015 r., a od 2019 r. zaczął rosnąć, zatrzymując się dopiero w 2020 r. z powodu pandemii.

Skład portfela jest zdywersyfikowany w różnych sektorach greckiej gospodarki, w tym w sektorze finansowym, energetycznym, telekomunikacyjnym i dóbr konsumpcyjnych. 10 najważniejszych spółek pod względem znaczenia przedstawia się następująco:

etf grecja spółki

Oprócz Coca Cola HBC (która jest spółką zależną Coca Coli), znajdziemy Eurobank, Alpha Bank, National Bank of Greece. Aż trzy spółki finansowe znalazły się w pierwszej 10, co może zaskakiwać po skandalu związanym z długiem państwowym i późniejszą utratą zaufania do greckiego systemu finansowego w 2009 roku. Jednak od czasu tej katastrofy wprowadzono reformy mające na celu wzmocnienie krajowych banków i zmniejszenie długu publicznego.

Poza sektorem bankowym/finansowym, Hellenic Telecom jest największą firmą technologiczną w Grecji, Opap zarządza grami hazardowymi, takimi jak loterie i zakłady sportowe, Mytilineos jest konglomeratem przemysłowym z firmami działającymi w przemyśle metalowym i energetycznym.

Wreszcie, Jumbo jest marką detaliczną, której główną działalnością jest sprzedaż zabawek, artykułów dziecięcych, artykułów sezonowych, artykułów dekoracyjnych, książek i artykułów papierniczych, Public Power, która jest najważniejszym graczem w krajowym sektorze energetycznym, oraz Motor Oil, która przetwarza i dystrybuuje ropę naftową.

Czy warto inwestować w ETF Grecja?

Grecja silnie odradza się po pandemii, dzięki boomowi turystycznemu, który główne atrakcje odnotowały od 2021 roku. Grecja, która opiera dużą część swojej gospodarki na turystyce, może ponownie zacząć łapać oddech, a zatem zajęcie pozycji za pośrednictwem funduszu ETF w celu skorzystania z tego pozytywnego trendu może być dobrą okazją.

Należy jednak pamiętać, że Grecja nadal znajduje się w fazie skromnego zagregowanego wzrostu gospodarczego, a jej indeks giełdowy podlega dużej zmienności. Dlatego należy inwestować ostrożnie, unikając nadmiernej ekspozycji.

Alternatywy dla ETF Grecja

Możliwą alternatywą inwestycyjną dla ETF Greece są akcje spółek o wysokim potencjale przyszłego rozwoju, a tym samym dobrych marżach wzrostu. Wspomnieliśmy w szczególności o dwóch sektorach: turystyce i energii odnawialnej. Zobaczmy z tego punktu widzenia, czy dostępne są jakieś zyskowne możliwości.

alternatywa etf grecja
Źródło: Greece Renewable Energy Industry Report by Mordor Intelligence

W tym kontekście wymienimy tutaj kilka nazw:

  • Enel Green Power: nawet taki międzynarodowy gigant jak Enel wkracza w sektor odnawialnych źródeł energii z jednostką dedykowaną rozwojowi zrównoważonej energii w Europie. Enel stanowi dobrą inwestycję w perspektywie długoterminowej, dzięki swojej stabilnej działalności i skłonności do bardziej ekologicznej przyszłości. Zdecydowanie warte rozważenia.
  • Terna Energy: kolejny duży gracz na scenie energetycznej we Włoszech, ale przede wszystkim w Grecji, gdzie jest najważniejszym inwestorem w sektorze odnawialnych źródeł energii. Rozwija projekty od prawie 20 lat i jest liderem w dziedzinie energii wiatrowej w kraju. Do 2029 r. chce osiągnąć łączną produkcję 6,4 GW ze swoich elektrowni.

Są to dwie spółki notowane na giełdzie w Atenach, które stanowią dobrą okazję inwestycyjną.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o turystykę, która jest elementem poruszającym całą gospodarkę, głupotą byłoby inwestowanie tylko w kilka firm, które z niej korzystają (sektor rolno-spożywczy, hotelarstwo itp.). To raczej ETF Greece bezpośrednio skorzysta na wzroście przychodów z tego sektora.

2.3/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.