ETF Healthcare: 7 najlepszych na giełdach europejskich

614
etf healthcare

Bez wątpienia przemysł farmaceutyczny jest jednym z największych i najlepiej prosperujących sektorów naszej gospodarki. Firmy z sektora opieki zdrowotnej zarówno w USA, jak i w Europie to dosłownie stale rosnące giganty, przyciągające uwagę milionów inwestorów.

Jednak najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem inwestowania w sektor opieki zdrowotnej, zamiast kupowania akcji poszczególnych spółek, jest korzystanie z funduszy ETF healthcare, które omówimy w tym artykule.

Po pierwsze, zobaczymy, które ETF opieki zdrowotnej są najlepsze z tych dostępnych na giełdach europejskich, a także na giełdzie amerykańskiej. Następnie skupimy się na tym, jak działają te instrumenty finansowe, dowiemy się, w jakie spółki inwestują i czy warto kupić ETF z branży ochrony zdrowia w 2023 roku.

Na koniec wyjaśnimy jeszcze, jak kupić ETF healthcare dzięki brokerowi Degiro lub dzięki brokerowi eToro, które są naszym zdaniem najwygodniejsze do dokonywania tego typu operacji. Gotowy? Zaczynajmy!

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

ETF ochrona zdrowia: 7 najlepszych

Poniżej prezentujemy 7 najlepszych ETF Healthcare dostępnych na giełdach europejskich.

1. Lyxor STOXX Europe 600 Healthcare UCITS ETF

Lyxor STOXX Europe 600 Healthcare, oznaczony ISIN LU1834986900, jest funduszem ETF replikującym europejski sektor opieki zdrowotnej. W indeksie benchmarkowym znajduje się ponad 50 firm farmaceutycznych, głównie z siedzibą w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Niemczech, Holandii i Belgii. Dominuje Szwajcaria, której łączny udział w ETF wynosi 37%.

Fundusz jest dość obszerny (ok. 400 mln euro) i dojrzały (został uruchomiony w 2006 r.), metoda replikacji jest syntetyczna, a roczne koszty zarządzania wynoszą 0,30%.

Jak przystało na akumulacyjny ETF, wszystkie dywidendy spółek są reinwestowane w sam fundusz (a nie wypłacane okresowo inwestorowi), gwarantując tym samym jeszcze wyższy wzrost wartości inwestycji w długim okresie dzięki efektowi procentu składanego.

Z walutowego punktu widzenia, mimo że jest to europejski akcyjny ETF, euro ma tylko 32% udziału w indeksie, ponieważ spółki szwajcarskie, brytyjskie i duńskie są denominowane w swojej walucie krajowej. Oznacza to, że inwestor posługujący się euro, nabywając ten ETF, będzie narażony na ryzyko kursowe pomiędzy:

 • euro i franka szwajcarskiego – do wysokości 37% wartości inwestycji;
 • euro i funta szterlinga – do wysokości 17% wartości inwestycji;
 • euro i korony duńskiej – 14% wartości inwestycji.

Ten ETF dostępny jest z bardzo niską prowizją w ofercie funduszy tematycznych mBank. Aby go nabyć, wystarczy kliknąć w ten link.

2. SPDR MSCI Europe Health Care UCITS ETF

SPDR MSCI Europe Health Care o kodzie ISIN IE00BKWQ0H23 to kolejny europejski ETF ochrona zdrowia, ale oparty na innym indeksie niż poprzedni – MSCI Europe Health Care. W indeksie znajduje się około 40 spółek z sektora opieki zdrowotnej, wśród których dominują Szwajcaria, Wielka Brytania i Dania.

ETF ten jest bardzo duży (ponad 600 mln euro) i znacznie nowszy od swojego poprzednika (fundusz został uruchomiony dopiero w 2014 r.). Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,30%, a polityka dywidendowa to ponownie akumulacja.

Niewątpliwą przewagą tego ETF nad Lyxor STOXX Europe 600 Healthcare jest to, że metoda replikacji jest fizyczna (total physical replication), a więc akcje spółek farmaceutycznych są faktycznie kupowane i posiadane przez ten ETF. Ta bezpośrednia metoda replikacji daje inwestorowi więcej gwarancji niż metoda pośrednia oparta na swapach.

SPDR MSCI Europe Health Care można kupić za pośrednictwem brokera online Degiro, z bardzo niskimi prowizjami zakupu (2 euro stałej opłaty + opłata manipulacyjna 0,50 euro od każdej transakcji z wyłączeniem darmowych ETF, opcji, kontraktów terminowych i transakcji Tradegate).

3. Lyxor MSCI World Health Care TR UCITS ETF C-EUR

Lyxor MSCI World Health Care, oznaczony kodem ISIN LU0533033238, jest funduszem ETF replikującym sektor opieki zdrowotnej na rozwiniętych rynkach całego świata. Tym samym jest to pierwszy i najważniejszy globalny ETF healthcare, który oferuje znacznie wyższy poziom dywersyfikacji (i dlatego jest lepszy od innych).

W indeksie znajduje się około 140 firm farmaceutycznych z USA, Japonii, Australii i krajów europejskich. Najliczniej reprezentowanym obszarem geograficznym są Stany Zjednoczone – 68% ogółu. Kolejne miejsca zajmują: Szwajcaria z 9%, Japonia z 6%, Wielka Brytania z 4% i Dania z prawie 3%.

ETF ten jest dobrze skapitalizowany (500 mln USD) i dojrzały (uruchomiony w 2010 r.). Koszty zarządzania wynoszą 0,30% rocznie, a metoda replikacji jest syntetyczna, więc ETF ten nie posiada materialnie akcji wchodzących w skład MSCI World Healthcare.

Ponieważ jest to ETF akumulacyjny, wszystkie dywidendy ze spółek są reinwestowane w fundusz (a nie wypłacane okresowo inwestorowi).

Z punktu widzenia analizy fundamentalnej są to najciekawsze dane, które warto znać o ETF-ie (stan na sierpień 2021 r., źródło morningstar.co.uk):

 • średni wskaźnik cena/zysk wynosi 18,41;
 • średni wskaźnik cena/wartość księgowa wynosi 4,22;
 • stopa dywidendy wynosi 1,74%;
 • szacowany wzrost zysków wynosi 10,30% w skali roku.

Informacje te sugerują nam, że indeks MSCI World Health Care, w porównaniu do globalnego indeksu akcji MSCI World, jest nieco przewartościowany i drogi (głównie ze względu na wysoki wskaźnik cena/wartość księgowa uwzględnionych w nim akcji farmaceutycznych). Przecena ta jest uzasadniona szacunkami dotyczącymi wzrostu dywidendy, które są lepsze od średniej MSCI World.

Fundusz Lyxor MSCI World Health Care jest dostępny między innymi na giełdzie włoskiej i francuskiej. Można go również kupić za pośrednictwem brokera online Degiro.

4. Xtrackers MSCI World Health Care Index UCITS ETF

Innym doskonałym narzędziem do inwestowania w globalny sektor farmaceutyczny jest Xtrackers MSCI World Health Care (ISIN IE00BM67HK77). Jest to ETF, który replikuje sektor opieki zdrowotnej na rozwiniętych rynkach całego świata i inwestuje w 155 różnych firm farmaceutycznych.

ETF ten jest dość młody (został uruchomiony dopiero w 2016 r.), ale już wysoko skapitalizowany (1,6 mln euro). Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,30%, metoda replikacji jest fizyczna, a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny.

Podsumowując, jest to doskonała alternatywa dla funduszu Lyxor MSCI World Health Care. Można go kupić na giełdzie niemieckiej poprzez mBank.

5. SPDR S&P US Health Care Select Sector UCITS ETF

Dla tych, którzy interesują się sektorem opieki zdrowotnej, ale chcą inwestować wyłącznie w spółki amerykańskie, przeznaczony jest SPDR S&P US Health Care Select Sector, oznaczony kodem ISIN IE00BWBXM617.

ETF ten odwzorowuje amerykański sektor ochrony zdrowia poprzez bezpośrednie inwestycje w 64 spółki farmaceutyczne. Spółki takie jak Johnson & Johnson, UnitedHealth Group i Pfizer, które są już obecne w globalnych funduszach ETF omówionych przed chwilą, w tym najnowszym instrumencie finansowym zyskują jeszcze bardziej znaczące udziały procentowe.

ETF ten został uruchomiony w 2015 r. i charakteryzuje się średnią kapitalizacją (210 mln euro). Roczne koszty zarządzania wynoszą tylko 0,15%, metoda replikacji jest bezpośrednia (pełna replikacja fizyczna), a polityka dywidendowa jest akumulacyjna.

SPDR S&P US Health Care Select Sector jest dostępny dla inwestorów europejskich i można w niego wygodnie inwestować za pośrednictwem brokera online Degiro.

6. iShares Healthcare Innovation UCITS ETF

Innym bardzo ciekawym ETF healthcare, choć znacznie różniącym się od dotychczas analizowanych, jest iShares Healthcare Innovation, który replikuje 133 spółki z krajów rozwiniętych lub wschodzących zajmujące się innowacjami w zakresie usług zdrowotnych i zabiegów medycznych. Jest on oznaczony kodem ISIN IE00BYZK4776.

Mamy tu do czynienia z prawdziwie globalnym ETF, w skład którego wchodzą nie tylko spółki z krajów rozwiniętych, ale także z krajów wschodzących, takich jak Indie czy Korea. Wszystkie te spółki są jednak znacznie mniejsze niż giganci farmaceutyczni w innych ETF i mają znacznie wyraźniejszy komponent technologiczny.

ETF ten został uruchomiony w 2016 r., a jego wybitnie rekordowa wielkość wynosi 2,1 mld euro. Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,40%, replikacja jest fizyczna, a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny.

Z punktu widzenia analizy fundamentalnej, oto interesujące nas liczby (stan na sierpień 2021):

 • średni wskaźnik cena/zysk jest bardzo wysoki: 24,81;
 • średni wskaźnik cena/wartość księgowa wynosi 3,51;
 • stopa dywidendy wynosi tylko 0,38%;
 • szacunki dotyczące wzrostu zysków są bardzo wysokie: 13,19% w skali roku.

Można uznać, że iShares Healthcare Innovation jest bardziej niszowym produktem finansowym niż tradycyjne ETF healthcare, a na pewno bardziej ryzykownym ze względu na mniejszy rozmiar spółek wchodzących w jego skład i bardzo wysokie ceny. Jest to ETF typu „growth” i przyjąć go trzeba z całym ryzykiem, jak i zyskami, które oferuje. Możesz go nabyć poprzez XTB.

7. Invesco Nasdaq Biotech UCITS ETF

Omówienie funduszy ETF dla sektora ochrony zdrowia kończymy kolejnym szczególnie technologicznym i innowacyjnym produktem finansowym – funduszem Invesco Nasdaq Biotech, który replikuje spółki notowane na Nasdaq, zajmujące się głównie badaniami biomedycznymi w celu opracowania nowych terapii i lekarstw na ludzkie choroby. ETF ten posiada następujący kod ISIN: IE00BQ70R696.

Fundusz został uruchomiony w 2014 r., a jego wielkość wynosi 670 mln euro. Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,40%, replikacja jest syntetyczna (unfunded swap), a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny.

Po raz kolejny jest to ETF wzrostowy, składający się głównie z akcji o średniej i małej kapitalizacji, który jest odpowiedni dla inwestorów o dużym apetycie na ryzyko, poszukujących wybitnych zysków.

Invesco Nasdaq Biotech jest dostępny na europejskich giełdach i można w niego wygodnie inwestować za pośrednictwem brokera online Degiro.

ETF Healthcare na giełdzie amerykańskiej

Patrząc za ocean, najbardziej popularne i płynne ETF healthcare to te notowane na giełdzie w USA, takie jak Health Care Select Sector SPDR Fund (XLV), którego kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 25 mld USD, a koszty zarządzania to zaledwie 0,13% rocznie.

Jeśli chcesz inwestować w ETF Healthcare notowane na giełdzie w USA, możesz to zrobić za pośrednictwem platformy eToro, która oferuje handel na instrumentach finansowych takich jak XLV za pośrednictwem rachunku rzeczywistego, jak również za pośrednictwem rachunku wirtualnego, który możesz otworzyć, aby ćwiczyć na giełdzie bez ryzyka, klikając tutaj.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Cechy ETF Healthcare

ETF Healthcare to tzw. exchange-traded funds, które inwestują przede wszystkim w akcje spółek świadczących usługi medyczne, opracowujących sprzęt medyczny lub leki, oferujących ubezpieczenia medyczne lub ułatwiających pacjentom korzystanie z opieki zdrowotnej.

Ponieważ większość usług i produktów opieki zdrowotnej reprezentuje podstawowe potrzeby, w przeciwieństwie do sektora luksusowego, przemysł farmaceutyczny jest uważany za niecykliczny, co czyni ETF opieki zdrowotnej silną pozycją defensywną w każdym portfelu.

Niektóre przykłady spółek, które mogą być włączone do ETF ochrony zdrowia to:

 • Hoffmann-La Roche – szwajcarska firma międzynarodowa działająca globalnie w sektorze farmaceutycznym i diagnostycznym. Z 10 miliardami wydanymi na badania i rozwój w 2017 roku była to firma farmaceutyczna wydająca najwięcej na świecie.
 • Bayer – jedna z wiodących na świecie międzynarodowych firm farmaceutycznych z siedzibą w Leverkusen w Niemczech. Do najbardziej kultowych leków firmy należy aspiryna.
 • Johnson & Johnson – międzynarodowa firma farmaceutyczna z siedzibą w USA, produkująca leki, urządzenia medyczne oraz produkty do higieny osobistej i samoleczenia.
 • UnitedHealth Group – amerykańska firma, numer jeden na świecie pod względem obrotów w sektorze opieki zdrowotnej. Oferuje produkty zdrowotne i ubezpieczenia medyczne.
 • Pfizer – amerykańska firma farmaceutyczna. Jest to największa na świecie firma zajmująca się badaniami, produkcją i sprzedażą farmaceutyków.
etf healthcare

Na globalnym rynku kapitałowym sektor ochrony zdrowia i farmacji jest trzecim największym sektorem (po technologicznym i finansowym), z udziałem ponad 13% w indeksie MSCI World Index.

Oznacza to, że kupując globalny akcyjny fundusz ETF, taki jak iShares Core MSCI World, inwestujesz już częściowo w sektor farmaceutyczny. Jeśli jednak chcesz inwestować bezpośrednio w zdywersyfikowany koszyk spółek z sektora opieki zdrowotnej, najlepiej wybierz jeden z ETF, które przedstawiliśmy powyżej.

ETF Healthcare: dotychczasowe stopy zwrotu

W ciągu ostatnich 10 lat sektor opieki zdrowotnej osiągał wyjątkowo dobre wyniki, regularnie pokonując globalny indeks giełdowy. Poniżej znajduje się wykres porównujący wyniki indeksu MSCI World (kolor niebieski) z wynikami indeksu MSCI World Healthcare (kolor czerwony) w okresie od sierpnia 2011 r. do sierpnia 2021 r:

etf healthcare global

Gdybyś 10 lat temu zainwestował 1.000 EUR w globalny ETF opieki zdrowotnej, dziś potroiłbyś swój kapitał i odnotowałbyś roczny (średni) wynik znacznie powyżej 10%.

Szczególnie dobrze poradziłbyś sobie również w burzliwych czasach, takich jak rok 2020, kiedy wybuch pandemii Covid-19 spowodował gwałtowny spadek na rynkach akcji, ale poprawa sytuacji w przypadku MSCI World Healthcare była niemal natychmiastowa i znacznie szybsza niż w przypadku MSCI World.

Czy warto inwestować w ETF Healthcare?

Podsumowując, przemysł farmaceutyczny to naprawdę niezwykle „gorący” sektor naszej gospodarki, z ogromnymi możliwościami wzrostu, między innymi dlatego, że światowa populacja starzeje się, co zwiększa zapotrzebowanie na leki i opiekę medyczną.

Ponadto, rozwój szczepionek Covid-19 przyniósł w tym okresie wiele uwagi sektorowi ochrony zdrowia, ponieważ firmy odpowiedzialne za ich tworzenie i dystrybucję, cieszą się bardzo wysokimi zyskami.

Należy jednak pamiętać, że pomimo atrakcyjnych perspektyw wzrostu i świetnych wyników historycznych, ETF healthcare są obecnie bardzo drogie i prawdopodobnie przewartościowane.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, dlatego nie można z góry stwierdzić, czy wyniki z ostatnich 10 lat powtórzą się w kolejnych 10 latach. Stanie się tak, jeśli szacunki wzrostu i zyski odnotowywane przez sektor farmaceutyczny jeszcze bardziej przyspieszą i pobiją obecne szacunki analityków.

Naszym zdaniem inwestowanie w ETF ochrony zdrowia może być rozsądne, ale ten produkt finansowy powinien być jedynie częścią zdywersyfikowanego portfela, który obejmuje również inne sektory akcji, obligacyjne ETF, ETF nieruchomościowe i towarowe.

Aby rozpocząć tworzenie własnego portfela inwestycyjnego i zakupić jeden z tych ETF ochrony zdrowia w praktyce, wystarczy wykonać następujące czynności:

 • otworzyć darmowe konto na Degiro (zajmuje to 10 minut);
 • wpłacić pieniądze na swoje konto online;
 • skopiować kod ISIN interesującego cię ETF;
 • wkleić numer ISIN do paska wyszukiwania Degiro;
 • wybrać giełdę, na której chcesz kupić ETF;
 • wybrać liczbę jednostek, które chcesz kupić / kwotę, którą chcesz zainwestować;
 • złożyć zamówienie.

W całej procedurze nie ma naprawdę nic skomplikowanego, a Degiro jest naszym zdaniem najlepszym brokerem online dla europejskiego inwestora zainteresowanego budowaniem portfela inwestycyjnego za pomocą akcji i ETF.

5/5 - (3 votes)