
Bez wątpienia przemysł farmaceutyczny jest jednym z największych i najlepiej prosperujących sektorów naszej gospodarki. Firmy z sektora opieki zdrowotnej zarówno w USA, jak i w Europie to dosłownie stale rosnące giganty, przyciągające uwagę milionów inwestorów.
Jednak najbezpieczniejszym i najłatwiejszym sposobem inwestowania w sektor opieki zdrowotnej, zamiast kupowania akcji poszczególnych spółek, jest korzystanie z funduszy ETF healthcare, które omówimy w tym artykule.
Po pierwsze, zobaczymy, które ETF opieki zdrowotnej są najlepsze z tych dostępnych na giełdach europejskich, a także na giełdzie amerykańskiej. Następnie skupimy się na tym, jak działają te instrumenty finansowe, dowiemy się, w jakie spółki inwestują i czy warto kupić ETF z branży ochrony zdrowia w 2023 roku.
Na koniec wyjaśnimy jeszcze, jak kupić ETF healthcare dzięki brokerowi Degiro lub dzięki brokerowi eToro, które są naszym zdaniem najwygodniejsze do dokonywania tego typu operacji. Gotowy? Zaczynajmy!
ETF ochrona zdrowia: 7 najlepszych
Poniżej prezentujemy 7 najlepszych ETF Healthcare dostępnych na giełdach europejskich.
1. Lyxor STOXX Europe 600 Healthcare UCITS ETF
Lyxor STOXX Europe 600 Healthcare, oznaczony ISIN LU1834986900, jest funduszem ETF replikującym europejski sektor opieki zdrowotnej. W indeksie benchmarkowym znajduje się ponad 50 firm farmaceutycznych, głównie z siedzibą w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Niemczech, Holandii i Belgii. Dominuje Szwajcaria, której łączny udział w ETF wynosi 33%.
Fundusz jest dość obszerny (ok. 655 mln euro) i dojrzały (został uruchomiony w 2006 r.), metoda replikacji jest syntetyczna, a roczne koszty zarządzania wynoszą 0,30%.
Jak przystało na akumulacyjny ETF, wszystkie dywidendy spółek są reinwestowane w sam fundusz (a nie wypłacane okresowo inwestorowi). Gwarantuje to tym samym jeszcze wyższy wzrost wartości inwestycji w długim okresie dzięki efektowi procentu składanego.
Z walutowego punktu widzenia, mimo że jest to europejski akcyjny ETF, euro ma tylko 25% udziału w indeksie. To dlatego że spółki szwajcarskie, brytyjskie i duńskie są denominowane w swojej walucie krajowej.
Oznacza to, że inwestor posługujący się euro, nabywając ten ETF, będzie narażony na ryzyko kursowe pomiędzy:
- EUR/CHF – do wysokości 33% wartości inwestycji;
- EUR/GBP – do wysokości 21% wartości inwestycji;
- EUR/DKK – 18% wartości inwestycji.
Ten ETF dostępny jest w ramach Degiro ETF Core Selection.
2. SPDR MSCI Europe Health Care UCITS ETF
SPDR MSCI Europe Health Care o kodzie ISIN IE00BKWQ0H23 to kolejny europejski ETF ochrona zdrowia. Opiera się jednak na innym indeksie niż poprzedni – MSCI Europe Health Care. W indeksie znajduje się około 40 spółek z sektora opieki zdrowotnej, wśród których dominują Szwajcaria, Wielka Brytania i Dania.
ETF ten jest duży (prawie 600 mln euro) i nowszy od swojego poprzednika (fundusz uruchomiono dopiero w 2014 r.). Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,18%, a polityka dywidendowa to ponownie akumulacja.
Niewątpliwą przewagą tego ETF nad Lyxor STOXX Europe 600 Healthcare jest to, że metoda replikacji jest fizyczna (total physical replication), a więc akcje spółek farmaceutycznych są faktycznie kupowane i posiadane przez ten ETF. Ta bezpośrednia metoda replikacji daje inwestorowi więcej gwarancji niż metoda pośrednia oparta na swapach.
SPDR MSCI Europe Health Care można kupić za pośrednictwem brokera online Degiro, z bardzo niskimi prowizjami zakupu (2 euro stałej opłaty + opłata manipulacyjna 1 euro).
3. Lyxor MSCI World Health Care TR UCITS ETF C-EUR
Lyxor MSCI World Health Care (ISIN LU0533033238) jest funduszem ETF replikującym sektor opieki zdrowotnej na rozwiniętych rynkach całego świata. Tym samym jest to pierwszy i najważniejszy globalny ETF healthcare, który oferuje znacznie wyższy poziom dywersyfikacji (i dlatego jest lepszy od innych).
W indeksie znajduje się około 140 firm farmaceutycznych z USA, Japonii, Australii i krajów europejskich. Najliczniej reprezentowanym obszarem geograficznym są Stany Zjednoczone – 72% ogółu. Kolejne miejsca zajmują: Szwajcaria z 7,2%, Japonia z 4,2%, Wielka Brytania z 4,2% i Dania z prawie 4%.
ETF ten jest dobrze skapitalizowany (873 mln EUR) i dojrzały (uruchomiony w 2010 r.). Koszty zarządzania wynoszą 0,30% rocznie, a metoda replikacji jest syntetyczna. ETF ten nie posiada zatem materialnie akcji wchodzących w skład MSCI World Healthcare.
Ponieważ jest to ETF akumulacyjny, wszystkie dywidendy ze spółek są reinwestowane w fundusz (a nie wypłacane okresowo inwestorowi).
Fundusz Lyxor MSCI World Health Care jest dostępny między innymi na giełdzie włoskiej i francuskiej. Można go również kupić za pośrednictwem brokera online Degiro.
4. Xtrackers MSCI World Health Care Index UCITS ETF
Innym doskonałym narzędziem do inwestowania w globalny sektor farmaceutyczny jest Xtrackers MSCI World Health Care (ISIN IE00BM67HK77). Jest to ETF, który replikuje sektor opieki zdrowotnej na rozwiniętych rynkach całego świata i inwestuje w 139 różnych firm farmaceutycznych.
ETF ten jest dość młody (został uruchomiony dopiero w 2016 r.), ale już wysoko skapitalizowany (1,7 mln euro). Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,25%, metoda replikacji jest fizyczna, a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny.
Podsumowując, jest to doskonała alternatywa dla funduszu Lyxor MSCI World Health Care. Można go kupić na giełdzie włoskiej w ramach Degiro ETF Core Selection.
5. SPDR S&P US Health Care Select Sector UCITS ETF
Dla tych, którzy interesują się sektorem opieki zdrowotnej, ale chcą inwestować wyłącznie w spółki amerykańskie, przeznaczony jest SPDR S&P US Health Care Select Sector, oznaczony kodem ISIN IE00BWBXM617.
ETF ten odwzorowuje amerykański sektor ochrony zdrowia poprzez bezpośrednie inwestycje w 63 spółki farmaceutyczne. Spółki takie jak Johnson & Johnson, UnitedHealth Group i Pfizer, które są obecne w globalnych funduszach ETF omówionych przed chwilą, w tym ETF zyskują jeszcze bardziej znaczące udziały procentowe.
Fundusz ten został uruchomiony w 2015 r. i charakteryzuje się średnią kapitalizacją (447 mln euro). Roczne koszty zarządzania wynoszą tylko 0,15%, metoda replikacji jest bezpośrednia (pełna replikacja fizyczna), a polityka dywidendowa jest akumulacyjna.
SPDR S&P US Health Care Select Sector jest dostępny dla inwestorów europejskich i można w niego wygodnie inwestować za pośrednictwem brokera online Degiro.
Innym bardzo ciekawym ETF healthcare, choć znacznie różniącym się od dotychczas analizowanych, jest iShares Healthcare Innovation. Replikuje on 208 spółek z krajów rozwiniętych lub wschodzących zajmujące się innowacjami w zakresie usług zdrowotnych i zabiegów medycznych. Jego kod ISIN to IE00BYZK4776.
Mamy tu do czynienia z prawdziwie globalnym ETF. W jego skład wchodzą nie tylko spółki z krajów rozwiniętych, ale także z krajów wschodzących, takich jak Indie czy Korea. Wszystkie te spółki są jednak znacznie mniejsze niż giganci farmaceutyczni w innych ETF i mają znacznie wyraźniejszy komponent technologiczny.
ETF ten został uruchomiony w 2016 r., a jego wielkość wynosi 1,2 mld euro. Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,40%, replikacja jest fizyczna, a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny.
Można uznać, że iShares Healthcare Innovation jest bardziej niszowym produktem finansowym niż tradycyjne ETF healthcare. Na pewno jest też bardziej ryzykowny ze względu na mniejszy rozmiar spółek wchodzących w jego skład i bardzo wysokie ceny.
Jest to ETF typu „growth” i przyjąć go trzeba z całym ryzykiem, jak i zyskami, które oferuje. Możesz go nabyć poprzez XTB.
7. Invesco Nasdaq Biotech UCITS ETF
Omówienie funduszy ETF dla sektora ochrony zdrowia kończymy kolejnym szczególnie technologicznym i innowacyjnym produktem finansowym – funduszem Invesco Nasdaq Biotech. Replikuje on spółki notowane na Nasdaq, zajmujące się głównie badaniami biomedycznymi w celu opracowania nowych terapii i lekarstw na ludzkie choroby. ETF ten posiada następujący kod ISIN: IE00BQ70R696.
Fundusz został uruchomiony w 2014 r., a jego wielkość wynosi 616 mln euro. Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,40%, replikacja jest syntetyczna (unfunded swap), a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny.
Po raz kolejny jest to ETF wzrostowy, składający się głównie z akcji o średniej i małej kapitalizacji. Jest więc odpowiedni dla inwestorów o dużym apetycie na ryzyko, poszukujących wybitnych zysków.
Invesco Nasdaq Biotech jest dostępny na europejskich giełdach i można w niego wygodnie inwestować za pośrednictwem brokera online Degiro.
ETF Healthcare na giełdzie amerykańskiej
Patrząc za ocean, najbardziej popularne i płynne ETF healthcare to te notowane na giełdzie w USA, takie jak Health Care Select Sector SPDR Fund (XLV). Jego kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 40 mld USD, a koszty zarządzania to zaledwie 0,10% rocznie.
Jeśli chcesz inwestować w ETF Healthcare notowane na giełdzie w USA, możesz to zrobić za pośrednictwem platformy eToro. Oferuje ona handel na instrumentach finansowych takich jak XLV za pośrednictwem rachunku rzeczywistego. Dostępny jest także rachunek demo, który możesz otworzyć, aby ćwiczyć na giełdzie bez ryzyka, klikając tutaj.
Cechy ETF Healthcare
ETF Healthcare to tzw. exchange-traded funds, które inwestują przede wszystkim w akcje spółek świadczących usługi medyczne, opracowujących sprzęt medyczny lub leki, oferujących ubezpieczenia medyczne lub ułatwiających pacjentom korzystanie z opieki zdrowotnej.
Ponieważ większość usług i produktów opieki zdrowotnej reprezentuje podstawowe potrzeby, w przeciwieństwie do sektora luksusowego, przemysł farmaceutyczny jest uważany za niecykliczny, co czyni ETF opieki zdrowotnej silną pozycją defensywną w każdym portfelu.
Niektóre przykłady spółek, które mogą wchodzić w skład ETF ochrony zdrowia to:
- Hoffmann-La Roche – szwajcarska firma międzynarodowa działająca globalnie w sektorze farmaceutycznym i diagnostycznym. Z 10 miliardami wydanymi na badania i rozwój w 2017 roku była to firma farmaceutyczna wydająca najwięcej na świecie.
- Bayer – jedna z wiodących na świecie międzynarodowych firm farmaceutycznych z siedzibą w Leverkusen w Niemczech. Do najbardziej kultowych leków firmy należy aspiryna.
- Johnson & Johnson – międzynarodowa firma farmaceutyczna z siedzibą w USA, produkująca leki, urządzenia medyczne oraz produkty do higieny osobistej i samoleczenia.
- UnitedHealth Group – amerykańska firma, numer jeden na świecie pod względem obrotów w sektorze opieki zdrowotnej. Oferuje produkty zdrowotne i ubezpieczenia medyczne.
- Pfizer – amerykańska firma farmaceutyczna. Jest to największa na świecie firma zajmująca się badaniami, produkcją i sprzedażą farmaceutyków.

Na globalnym rynku kapitałowym sektor ochrony zdrowia i farmacji jest trzecim największym sektorem (po technologicznym i finansowym). Jego udział to ponad 13% w indeksie MSCI World Index.
Oznacza to, że kupując globalny akcyjny fundusz ETF, taki jak iShares Core MSCI World, inwestujesz już częściowo w sektor farmaceutyczny. Jeśli jednak chcesz inwestować bezpośrednio w zdywersyfikowany koszyk spółek z sektora opieki zdrowotnej, najlepiej wybierz jeden z ETF, które przedstawiliśmy powyżej.
ETF Healthcare: dotychczasowe stopy zwrotu
W ciągu ostatnich kilkunastu lat sektor opieki zdrowotnej osiągał wyjątkowo dobre wyniki, regularnie pokonując globalny indeks giełdowy. Poniżej znajduje się wykres porównujący wyniki indeksu MSCI World (kolor niebieski) z wynikami indeksu MSCI World Healthcare (kolor czerwony) w okresie od sierpnia 2010 r. do lutego 2023 r:

Gdybyś 10 lat temu zainwestował 1.000 EUR w globalny ETF opieki zdrowotnej, dziś potroiłbyś swój kapitał i odnotowałbyś roczny (średni) wynik znacznie powyżej 10%.
Kiedy wybuch pandemii Covid-19 spowodował gwałtowny spadek na rynkach akcji, poprawa sytuacji w przypadku MSCI World Healthcare była niemal natychmiastowa i znacznie szybsza niż w przypadku MSCI World.
Obecnie widać, że trend wzrostowy jak na razie jest kontynuowany. Z kolei przepaść między globalnym indeksem giełdowym a sektorem healtchcare nawet się zwiększyła.
Czy warto inwestować w ETF Healthcare?
Podsumowując, przemysł farmaceutyczny to naprawdę niezwykle „gorący” sektor naszej gospodarki. Ma ogromne możliwości wzrostu, między innymi dlatego, że światowa populacja starzeje się, co zwiększa zapotrzebowanie na leki i opiekę medyczną.
Należy jednak pamiętać, że pomimo atrakcyjnych perspektyw wzrostu i świetnych wyników historycznych, ETF healthcare są obecnie bardzo drogie i prawdopodobnie przewartościowane.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, dlatego nie można z góry stwierdzić, czy wyniki z ostatnich 10 lat powtórzą się w kolejnych 10 latach. Stanie się tak, jeśli szacunki wzrostu i zyski odnotowywane przez sektor farmaceutyczny jeszcze bardziej przyspieszą i pobiją obecne szacunki analityków.
Naszym zdaniem inwestowanie w ETF ochrony zdrowia może być rozsądne, ale ten produkt finansowy powinien być jedynie częścią zdywersyfikowanego portfela obejmującego również inne sektory akcji, obligacyjne ETF, ETF nieruchomościowe i towarowe.
Aby rozpocząć tworzenie własnego portfela inwestycyjnego i zakupić jeden z tych ETF ochrony zdrowia w praktyce, wystarczy wykonać następujące czynności:
- otworzyć darmowe konto na Degiro (zajmuje to 10 minut);
- wpłacić pieniądze na swoje konto online;
- skopiować kod ISIN interesującego cię ETF;
- wkleić numer ISIN do paska wyszukiwania Degiro;
- wybrać giełdę, na której chcesz kupić ETF;
- wybrać liczbę jednostek, które chcesz kupić / kwotę, którą chcesz zainwestować;
- złożyć zamówienie.
W całej procedurze nie ma naprawdę nic skomplikowanego. Degiro jest naszym zdaniem najlepszym brokerem online dla europejskiego inwestora zainteresowanego budowaniem portfela inwestycyjnego za pomocą akcji i ETF.