ETF India: działanie i lista najlepszych na giełdach europejskich

993
etf india

Czy szukasz informacji o najlepszych India ETF dostępnych na europejskich giełdach? Trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule zobaczymy szczegółowo jak działają ETF India, na jakich indeksach rynkowych się opirają, jakie są największe spółki wchodzące w ich skład oraz jakie są ich dotychczasowe wyniki i oczekiwania na najbliższe lata.

Ponadto pokażemy najlepsze indyjskie ETF, które są obecnie notowane na różnych giełdach europejskich i światowych, oraz jak je kupić w praktyce dzięki brokerom online Degiro lub eToro.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

ETF India: najlepsze na giełdach europejskich

Przyjrzyjmy się 3 najlepszym indyjskim funduszom ETF, które można kupić na głównych giełdach europejskich. Wszystkie trzy są funduszami UCITS ETF, czyli zharmonizowanymi.

1. ETF Lyxor MSCI India

Lyxor MSCI India UCITS ETF o kodzie ISIN FR0010361683 i tickerze INDI to z pewnością najpopularniejszy spośród ETF replikujących indyjski rynek akcji notowany na europejskich giełdach.

Uruchomiony w 2006 roku fundusz jest duży, jego kapitalizacja wynosi ponad 580 mln euro. Jest to akumulacyjny ETF, więc nie ma w nim okresowej wypłaty dywidend. Są one wykorzystywane do stopniowego zwiększania wartości funduszu i twojej inwestycji.

Replikacja jest syntetyczna (unfunded swap), a wykorzystywanym indeksem jest MSCI India, który śledzi wyniki głównych indyjskich spółek akcyjnych, a dokładnie 86 firm.

Pomimo nieco wysokich rocznych kosztów zarządzania (0,85%), które nie odbiegają od cen innych instrumentów tego typu, Lyxor India ETF jest obecnie naszym zdaniem najlepszym sposobem inwestowania na indyjskim rynku akcji.

ETF ten jest notowany w euro na giełdzie włoskiej i francuskiej (Euronext Paris). Można go kupić na obu giełdach za pośrednictwem brokera online Degiro, który jest najlepszy z punktu widzenia prowizji.

Kupując Lyxor India na Degiro, poniesiesz tylko opłatę manipulacyjną. Kliknij tutaj, aby odkryć promocję.

2. Xtrackers Nifty 50 Swap

Xtrackers Nifty 50 Swap UCITS ETF 1C o kodzie ISIN LU0292109690 i tickerze XNIF to kolejny wysokiej jakości indyjski fundusz ETF, ale oparty na innym indeksie niż poprzedni. Nifty 50 odwzorowuje 50 najlepszych spółek z 22 sektorów gospodarki indyjskiej.

Fundusz działa od 2007 r. i zarządza aktywami o wartości ok. 130 mln EUR. Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,85%, replikacja jest syntetyczna (unfunded swap), a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny.

ETF ten jest notowany na głównych giełdach europejskich. Można go wygodnie kupić online za pośrednictwem brokera Degiro, płacąc 2 euro stałej prowizji (+ 1 euro opłaty manipulacyjnej za każdą transakcję). Można go znaleźć tutaj.

3. Xtrackers MSCI India Swap

Xtrackers MSCI India Swap UCITS ETF 1C o numerze ISIN LU0514695187 to trzeci ETF India, o którym chcemy ci opowiedzieć. Podobnie jak Lyxor, ten ETF jest oparty na indeksie MSCI India i jest notowany na głównych giełdach europejskich.

Fundusz powstał w 2010 roku i jest mniejszy niż pozostałe analizowane przez nas powyżej, gdyż zarządza aktywami o wartości 70 mln EUR. Z drugiej strony, ma nieco niższe koszty zarządzania w wysokości 0,75% rocznie. Polityka dywidendy jest akumulacyjna, a metoda replikacji syntetyczna.

ETF ten można nabyć za pośrednictwem Degiro (znajdziesz go tutaj), ale także za pośrednictwem eToro (znajdziesz go tutaj).

Na eToro możesz handlować za pomocą rachunku rzeczywistego, ale także za pomocą darmowego rachunku demo. jeśli chcesz początkowo poćwiczyć inwestowanie i handel bez ryzykowania prawdziwych pieniędzy. Możesz otworzyć konto demo klikając tutaj.

ETF India: cechy i działanie

ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których celem jest odwzorowanie indeksu referencyjnego. Są notowane na giełdzie papierów wartościowych w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

Istnieją fizycznie replikujące ETF, które bezpośrednio kupują akcje wchodzące w skład indeksu, oraz syntetycznie replikujące ETF, które wykorzystują kontrakty SWAP w celu zagwarantowania stopy zwrotu równej stopie zwrotu indeksu.

Dywidendy mogą być wypłacane inwestorom lub reinwestowane w sam fundusz. Ta ostatnia opcja (akumulacyjny ETF) jest bardziej odpowiednia dla inwestorów długoterminowych, ponieważ na ich korzyść można wykorzystać procent składany.

Ogólnie rzecz biorąc, ETF są doskonałym sposobem na inwestowanie na rynku akcji, ponieważ zapewniają wysoki poziom dywersyfikacji i płynności przy bardzo niskich kosztach.

Fundusze ETF pozwalają także na szybkie i efektywne inwestowanie w określone sektory lub kraje, nawet jeśli spółki notowane w danym kraju lub sektorze są mało popularne lub trudne do znalezienia na giełdzie (jak to ma miejsce w przypadku spółek indyjskich).

India ETF to fundusze, które replikują wyniki indeksu indyjskiego rynku akcji, takiego jak Nifty 50 czy MSCI India. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym cechom tych dwóch indeksów:

  • Nifty 50 – to indeks obejmujący 50 największych spółek indyjskich należących do 22 sektorów. Największym sektorem są usługi finansowe, na które przypada ponad 36%, a następnie IT i energetyka, na które przypada odpowiednio 14% i 12%. Łączna waga 10 największych spółek wynosi 58%.
  • MSCI India – jest to indeks 113 spółek, a zatem jest bardziej zdywersyfikowany. Największym sektorem pozostają usługi finansowe, ale ich udział jest ograniczony do 24%. Kolejne miejsca zajmują IT z 15% i energetyka z 12%. Łączna waga 10 największych spółek wynosi nieco ponad 45%.

ETF India: składniki

Teraz, gdy znamy już indeksy, które replikują indyjski rynek akcji, musimy tylko dowiedzieć się, jakie są główne spółki, które możemy znaleźć w indyjskim ETF:

  • Reliance Industries – jest największą prywatną firmą w Indiach, głównym składnikiem zarówno indeksu MSCI India, jak i Nifty 50. Produkuje duży asortyment produktów naftowych i petrochemicznych, włókien i wyrobów tkackich, a także odzieży.
  • HDFC Bank – indyjska firma świadcząca usługi bankowe i finansowe z siedzibą w Bombaju. Posiada bazę ponad 100 tys. pracowników i jest największym bankiem w Indiach pod względem zarządzanych aktywów i kapitalizacji rynkowej.
  • Infosys – firma świadcząca usługi informatyczne z siedzibą w Bangalore. Infosys jest jedną z największych firm informatycznych w Indiach, zatrudniającą ponad 110 000 pracowników, posiadającą biura w 22 stanach oraz centra badawczo-rozwojowe w Indiach, Chinach, Australii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Japonii.
  • Tata – jest jedną z największych indyjskich grup przemysłowych z siedzibą w Bombaju, o długiej historii przemysłowej w wielu sektorach produkcyjnych: od stali do samochodów, od opieki zdrowotnej do finansów, od obrony do fast-foodów i telefonii.

Kolejnym ważnym aspektem do rozważenia jest waluta. Ponieważ indyjskie spółki mają wartość rynkową w rupiach, indyjskie ETF są automatycznie narażone na ryzyko kursowe między euro a rupią indyjską.

Bez względu na to, czy oficjalną walutą, w której denominowany jest ETF, jest euro czy dolar, będziesz narażony na ryzyko walutowe, ponieważ instrument bazowy twojej inwestycji denominowany jest w rupiach.

Oznacza to, że kiedy rupia umacnia się w stosunku do euro, osiągasz zysk. Gdy euro umacnia się w stosunku do rupii, ponosisz stratę, a wartość ETF spada.

Czy warto inwestować w ETF India?

Porozmawiajmy teraz o tym, czy warto inwestować w indyjskie ETF w 2023 roku. Jakie są perspektywy wzrostu indyjskiego rynku akcji? A jak kształtują się obecne poziomy cen ETF?

Indie są drugim po Chinach najbardziej zaludnionym krajem na świecie i jednym z najszybciej rozwijających się narodów pod względem rocznego wzrostu PKB. Gospodarka Indii od kilku lat przeżywa rozkwit, co czyni ją jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków wschodzących do inwestowania.

Gospodarka indyjska jest obecnie napędzana przez produkcję przemysłową i eksport, ale sektor usługowy również odgrywa kluczową rolę we wzroście gospodarczym kraju, zarówno pod względem usług finansowych, jak i technologii.

Opracowane ważne technologie informacyjne, używanie języka angielskiego i wysoka specjalizacja kapitału ludzkiego umożliwiły prawdziwy sukces Indii, które stały się jednym z wiodących krajów na świecie w zakresie świadczenia usług technologicznych i outsourcingu.

Innymi słowy, częściowo z powodu niskich kosztów pracy, coraz więcej firm i przedsiębiorstw wielonarodowych w świecie zachodnim polega na firmach indyjskich w zakresie księgowości, rozwoju oprogramowania, obsługi klienta i produkcji materiałów handlowych. Trend ten będzie się tylko nasilał.

Należy jednak pamiętać, że znaczna część ludności nadal utrzymuje się z rolnictwa i żyje na skraju ubóstwa. Rozwój kraju jest stale spowalniany przez niewystarczającą infrastrukturę, stagnację w sektorze rolniczym, konflikty wewnętrzne i niestabilność społeczną. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć wzrost i dogonić Chiny, rząd indyjski będzie musiał rozwiązać te problemy.

Co więcej, rupia z pewnością nie należy do silnych i stabilnych walut, gdyż w ostatnich latach uległa gwałtownej deprecjacji w stosunku do euro (w 2015 r. euro było warte ok. 70 rupii, a obecnie jest warte 88).

Patrząc na rynki finansowe, możemy zauważyć, że indyjskie fundusze ETF odnotowały w ostatnich latach wyjątkowy wzrost: od 2005 r. indeks MSCI India – choć z większą zmiennością – pokonał zarówno szerszy indeks MSCI Emerging Markets, jak i MSCI ACWI IMI.

Po ogromnym załamaniu po wybuchu pandemii Covid-19, indeks dość szybko odbił się i ustanowił nowe rekordy wszech czasów pod koniec 2021 roku. Od tego czasu trochę spadł, ale nadal utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie w porównaniu z poprzednimi latami.

Patrząc z punktu widzenia analizy fundamentalnej, indyjskie ETF są nieco przewartościowane w stosunku do innych rynków wschodzących – wskaźnik cena/zysk wynosi 23, a wskaźnik cena/wartość księgowa 3. Jest to częściowo uzasadnione ogromnym oczekiwanym długoterminowym wzrostem zysków.

Podsumowując, być może warto zainwestować w indyjskie ETF w poszukiwaniu ponadprzeciętnych stóp zwrotu z rynku, ale kosztem wysokiego ryzyka i dużej zmienności.

Należy tylko pamiętać, aby nie przesadzić z procentem portfela przeznaczonym na rynki wschodzące, ponieważ inwestowanie w gospodarki rozwinięte jest z pewnością bezpieczniejszą opcją.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.