ETF Kanada: najlepsze fundusze na europejskich giełdach

187
etf canada

Chcesz dowiedzieć się, jakie są najlepsze ETF Kanada i jak w nie inwestować? Jesteś we właściwym miejscu!

Kanada jest bardzo zamożnym krajem i głównym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych. Dzięki stabilności swojej gospodarki stała się głównym celem inwestycyjnym, a najlepszym sposobem na inwestowanie w nią jest kupno ETF Kanada.

W tym artykule wyjaśnimy, jakie są najlepsze fundusze tego typu dostępne na europejskich giełdach, jak one działają i za pośrednictwem jakich brokerów są przedmiotem obrotu.

Ponadto wspólnie dokonamy kilku ocen, aby sprawdzić, czy rok 2023 jest właściwym czasem na rozpoczęcie inwestycji w ETF na Kanadę. Gotowy? Zaczynajmy!

ETF Kanada: informacje zbiorcze

📖 Co to takiego?Notowane na giełdzie fundusze indeksowe, które zapewniają ekspozycję na kanadyjski rynek akcji
🔝 Które są najlepsze?UBS ETF (LU) MSCI Canada UCITS ETF (CAD) A-dis, UBS ETF (LU) MSCI Canada UCITS ETF (CAD) A-acc, HSBC MSCI Canada UCITS ETF USD
📈 Gdzie je kupić?Degiro, eToro lub XTB

Wprowadzenie do kanadyjskiego rynku akcji

Kanada zawsze była dobrze prosperującym krajem, na równi z USA, nie tylko ze względu na zasoby naturalne, na które może liczyć, ale również ze względu na solidną i zdrową gospodarkę. Jak widać, stosunek długu do PKB ma również spaść w najbliższych latach:

etf kanada

To nie przypadek, że firmy napędzające gospodarkę Kanady należą głównie do trzech kategorii: finansów, zasobów energetycznych i przemysłu. Ale to nie wszystko: dzięki silnemu nastawieniu na innowacje, z jednym z najważniejszych hubów startupowych w Toronto, firmy technologiczne również przyczyniają się do rozwoju gospodarczego.

Inwestowanie w Kanadzie za pośrednictwem funduszu ETF to skuteczny sposób na uzyskanie pełnej ekspozycji na rynek akcji tego kraju i skorzystanie z jego wzrostu gospodarczego, który według szacunków ma pozostać stabilny w nadchodzących latach.

Poniżej przyjrzymy się najbardziej odpowiednim instrumentom finansowym do uzyskania takiej ekspozycji.

ETF Canada: czym są i jak działają

ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze powiązane z indeksem rynkowym, które są przedmiotem obrotu na giełdzie jak zwykłe akcje. W przypadku ETF Canada są to instrumenty, które inwestują w zdywersyfikowany koszyk kanadyjskich akcji o wysokiej i średniej kapitalizacji.

W porównaniu z inwestowaniem w pojedyncze akcje, ich zaletą jest możliwość dywersyfikacji na większą liczbę akcji. To z kolei prowadzi do zmniejszenia ogólnego ryzyka. Koszt tych instrumentów finansowych również pozostaje niski, ponieważ są to fundusze zarządzane pasywnie. Zazwyczaj oscylują one w granicach od 0,20% do 1% w skali roku.

ETF Kanada można kupować i sprzedawać u wszystkich głównych europejskich i amerykańskich brokerów, takich jak Degiro, eToro lub XTB.

Najlepsze ETF Kanada na europejskich giełdach

Poniżej przedstawiamy wybór najlepszych 3 funduszy ETF Kanada.

1. UBS ETF (LU) MSCI Canada UCITS ETF (CAD) A-dis

ISINLU0446734872
Kapitalizacja rynkowa1,3 bln
TER0,33%
ReplikacjaFizyczna
Polityka dystrybucjiDystrybucja

Ten kanadyjski ETF inwestuje w papiery wartościowe wchodzące w skład MSCI Canada Index i dąży do replikacji jego wyników. W jego ramach uwzględniane są głównie spółki finansowe, energetyczne, przemysłowe i materiałowe.

Spółki finansowe stanowią prawie 40% portfela. Należą do nich Royal Bank of Canada, największy kanadyjski bank pod względem kapitalizacji i liczby klientów, oraz Toronto Dominion Bank, międzynarodowy bank należący do największych na świecie i znajdujący się w pierwszej dziesiątce banków północnoamerykańskich.

W dalszej kolejności znajdują się spółki energetyczne i przemysłowe, w tym Enbridge – międzynarodowa firma obsługująca rurociągi w całej Kanadzie i USA, transportujące ropę naftową i gaz ziemny oraz Canadian Pacific Railway – kanadyjska kolej założona w 1881 r.

Ten ETF został uruchomiony 30 września 2009 r., a jego kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 1,2 mld euro. Polityka dywidendowa to półroczna dystrybucja, a koszty zarządzania wynoszą 0,33% w skali roku. ETF jest zarządzany przez UBS, znany szwajcarski bank inwestycyjny.

2. UBS ETF (LU) MSCI Canada UCITS ETF (CAD) A-acc

ISINLU0950672807
Kapitalizacja rynkowa419 mln
TER0,33%
ReplikacjaFizyczna
Polityka dystrybucjiAkumulacyjna

Fundusz ten replikuje wyniki MSCI Canada Index podobnie jak wcześniej analizowany ETF i również jest zarządzany przez UBS. Wewnątrz znajdziemy więc ten sam rozkład portfela z przeważnie spółkami finansowymi, energetycznymi, przemysłowymi i materiałowymi.

To co się zmienia to polityka dystrybucji. W tym przypadku zamiast wypłacać dywidendy, zarządzający funduszem reinwestuje je bez kosztów dla inwestorów, zwiększając wartość ETF w długim okresie.

To, która metoda jest najlepsza, zależy od potrzeb. Niektórzy inwestorzy wolą otrzymywać dywidendy, aby móc je alokować w inne aktywa. Inni natomiast wolą je akumulować, nie otrzymując ich od czasu do czasu.

3. HSBC MSCI Canada UCITS ETF USD

ISINIE00B51B7Z02
Kapitalizacja rynkowa26 mln
TER0,35%
ReplikacjaFizyczna
Polityka dystrybucjiDystrybucyjna

Ten kanadyjski ETF również replikuje ten sam indeks (MSCI Canada Index). Zawiera mniej więcej te same spółki z nieco innym podziałem, choć głównymi sektorami są nadal banki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i spółki przemysłowe. Znajdziemy też niezły wycinek dedykowany sektorowi technologicznemu z Shopify stanowiącym 2% portfela.

W porównaniu do dwóch pozostałych funduszy ma on znacznie mniejszy rozmiar i nieco wyższy wskaźnik kosztów całkowitych. Polityka jest dystrybucyjna, więc dywidendy są wypłacane inwestorom co pół roku. W porównaniu z pierwszym UBS ETF o takiej samej polityce dywidendowej, zwrócił on w ciągu 5 lat o 1 punkt procentowy więcej, wzrastając o 36%.

Inwestowanie w Kanadę: alternatywy dla ETF

Aby uzyskać ekspozycję na gospodarkę kanadyjską, można przyjąć zrównoważoną strategię polegającą na zakupie akcji największych spółek pod względem kapitalizacji i przychodów oraz spółek oferujących najwyższe dywidendy na rynku.

kanada etf

Na powyższym obrazku widzimy przegląd najbardziej wpływowych spółek na rynku kanadyjskim pod względem kapitalizacji na styczeń 2023 r., uwzględnionych już w poprzednich ETF. Są to głównie spółki finansowe, takie jak banki czy instytucje zarządzające papierami wartościowymi, oraz podmioty krajowe, takie jak kanadyjski system kolejowy, czy firmy technologiczne, takie jak Shopify.

Akcje sektora finansowego

Kanadyjskie banki i inne spółki finansowe opracowały niezbędne narzędzia, aby poradzić sobie z kryzysami finansowymi. Mogą zatem dodać stabilności do twojego portfela inwestycyjnego. Najlepiej radzącymi sobie bankami w Kanadzie, w tym „The Big 5”, są:

  • National Bank of Canada (TSX:NA)
  • Toronto-Dominion Bank (TSX:TD)
  • Bank of Nova Scotia (tj. Scotiabank) (TSX:BNS)
  • Royal Bank (TSX:RY.TO)
  • Canadian Imperial Bank of Commerce (tj. CIBC) (TSX:CM).

Aby zrównoważyć swój portfel, zdecydowanie należy włączyć do niego niektóre z tych spółek, które oferują niższe stopy zwrotu, ale jednocześnie są bardziej stabilne, a także spółki z bardzo atrakcyjnymi dywidendami dla akcjonariuszy, którzy szukają wyższej łącznej stopy zwrotu.

Top 5 spółek z wyższymi dywidendami:

  • Enbridge Inc (TSX:ENB.TO), 6,25%
  • CIBC (TSX:CM.TO), 5,76%
  • Keyera Corp (TSX:KEY), 5,58 proc.
  • TransAlta Renewables (TSX:RNW), 5,27 proc.
  • Granite REIT (TSX:GRT.UN), 3,57 proc.

Oprócz omawianego już wcześniej Enbridge znajdziemy jeszcze duży bank, Canadian Imperial Bank of Commerce z kapitalizacją 51 miliardów. Następnie mamy dwie spółki działające w sektorze energetycznym, Keyera w branży naftowej oraz TransAlta w branży odnawialnych źródeł energii. Na koniec znajdujemy Granite, firmę działającą w sektorze nieruchomości przemysłowych, która obecnie ma kapitalizację prawie 6 miliardów.

Czy opłaca się inwestować w ETF Kanada?

Kanada jest krajem o niskim ryzyku niewypłacalności. Jej banki są solidne i może liczyć na wysokowydajny i rozwinięty sektor energetyczny i technologiczny, który nadal zapewnia stałe zyski w czasie.

Z tego powodu przyjęcie pasywnej strategii inwestycyjnej poprzez kanadyjskie ETF może być dobrym sposobem na wykorzystanie stabilności tego kraju. W ten sposób korzystasz z dobrych wyników każdego sektora gospodarki. Ponadto, warto rozważyć inwestycję w 2023 r., gdy gospodarka będzie w lekkim zastoju, aby poprzedzić kolejne odbicie w górę.

5/5 - (1 vote)