ETF kryptowaluty i Bitcoin na giełdzie: najlepsze opcje i alternatywy

1517
etf kryptowaluty

Czym są fundusze ETF inwestujące w kryptowaluty i Bitcoiny? Które są dostępne w przypadku giełd europejskich? Które z nich są najlepsze? I jakie istnieją dla nich alternatywy?

W tym wpisie zajmiemy się tematem, który znajduje się pomiędzy dwoma bardzo ważnymi kategoriami inwestycyjnymi: funduszy ETF i kryptowalut. Wielu inwestorów wyszukuje bowiem takie hasła jak „ETF kryptowaluty„, „ETF blockchain” czy nawet „ETF Bitcoin”.

To właśnie z tego powodu postanowiliśmy się przyjrzeć temu, czym są ETF inwestujące w krypto, które z nich są dostępne na międzynarodowych giełdach europejskich, a w końcu też temu, jakie możemy znaleźć alternatywne rozwiązania.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

ETF kryptowaluty i Bitcoin: co to takiego?

ETF to skrót od Exchange Traded Fund. Mówiąc zwięźle, ETF to fundusze inwestycyjne pasywnie zarządzane, stworzone w celu naśladowania określonego indeksu i notowane na giełdzie tak samo jak akcje i obligacje. Aby dowiedzieć się więcej o tym, czym są ETF-y, przeczytaj ten artykuł.

W tym sensie ETF inwestujący w kryptowaluty działa, przynajmniej w teorii, tak samo jak każdy inny ETF. Podczas gdy tradycyjny ETF odnosi się do jednego lub więcej indeksów na giełdzie, ETF krypto będzie naśladował zmiany wartości jednej lub wielu kryptowalut, np. Bitcoina.

etf cryptocurrency

Jeszcze kilka lat temu nie było ETF na kryptowaluty, częściowo z powodu tego, że organy nadzoru finansowego w różnych krajach zawsze utrudniały tworzenie takich produktów.

Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat, a zwłaszcza w roku 2021, sytuacja bardzo się zmieniła. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, kilku emitentów rozpoczęło wprowadzanie produktów giełdowych opartych na kryptowalucie.

Z technicznego punktu widzenia, jeśli chodzi o produkty europejskie, zamiast o ETF mówimy o ETN (exchange-traded notes), czyli dłużnych papierach wartościowych, które śledzą wyniki indeksu bazowego. W rzeczywistości jest to niewielka różnica, dlatego też nazwa „ETF na kryptowaluty” jest częściej nadużywana.

W 2023 r. europejscy inwestorzy mają możliwość inwestowania w ETF śledzące wyniki następujących kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Tron, Solana, Litecoin i Ripple. ETF te można znaleźć na innych giełdach europejskich i wygodnie nimi handlować za pośrednictwem brokera online Degiro, który stosuje bardzo niskie prowizje.

Zanim będziesz mógł zainwestować w ETF na Bitcoin lub inne kryptowaluty, Degiro podda cię prostemu testowi, aby upewnić się, że jesteś świadomy ryzyka związanego z handlem tak zmiennymi instrumentami finansowymi.

Aby otworzyć darmowe konto w Degiro, wykonać test i rozpocząć handel ETF kryptowalutowymi, kliknij tutaj. W dalszej części przyjrzymy się dostępnym funduszom ETF: najpierw tym powiązanym z ceną Bitcoina, a następnie tym, które śledzą wyniki innych kryptowalut.

Najlepsze ETF Bitcoin

Na dzień dzisiejszy (w 2024 r.), jeśli chodzi o ETF na kryptowaluty, istnieje kilka spółek notowanych na giełdach europejskich. Przyjrzyjmy się najlepszym europejskim ETF Bitcoin, w które możesz inwestować za pomocą brokera online Degiro.

1. BTCetc – ETC Group Physical Bitcoin

BTCetc – ETC Group Physical Bitcoin (ISIN DE000A27Z304, Ticker BTCE) – to fundusz ETF na Bitcoina notowany na kilku giełdach europejskich, w tym na Xetra, Euronext Paris i giełdzie szwajcarskiej. Produkt ten ugruntował swoją pozycję jako wiodący europejski Bitcoin ETF o kapitalizacji ponad 1,3 miliarda.

Fundusz został uruchomiony w 2020 roku i ma siedzibę w Niemczech. Replikuje on wyniki indeksu bazowego za pomocą zabezpieczonego zobowiązania dłużnego, które jest wspierane przez fizyczne posiadanie Bitcoina. Dość wysokie koszty zarządzania wynoszą 2% rocznie. Można go nabyć na Degiro.

2. CoinShares Physical Bitcoin

CoinShares Physical Bitcoin (ISIN GB00BLD4ZL17, Ticker BITC) to drugi co do wielkości europejski Bitcoin ETF. Notowany na Euronext Amsterdam, Xetra i giełdzie szwajcarskiej, a jego łączna kapitalizacja wynosi pół miliarda euro.

ETF ten istnieje dopiero od stycznia 2021 r., ale już cieszy się sporą popularnością wśród inwestorów kryptowalutowych, częściowo dzięki niskim kosztom zarządzania na poziomie 0,98% rocznie. Można go nabyć na Degiro.

3. WisdomTree Bitcoin

Fundusz Wisdomtree Bitcoin (ISIN GB00BJYDH287, Ticker WBIT) istnieje od 2019 roku i jest notowany na kilku europejskich giełdach, w tym Euronext Amsterdam, Euronext Paris i Xetra. Cena pojedynczej jednostki ETF wynosi nieco ponad 10 euro, co czyni go przystępnym dla każdego rodzaju inwestora.

Fundusz ma wielkość 300 milionów dolarów, a koszty zarządzania są bardzo niskie w porównaniu z innymi ETF na Bitcoin: 0,95% rocznie. Można go nabyć na Degiro.

4. VanEck Vectors Bitcoin ETN

VanEck Vectors Bitcoin ETN (ISIN DE000A28M8D0, Ticker VBTC) jest notowany na giełdach w Niemczech, Holandii, Francji i Szwajcarii.

Fundusz istnieje od listopada 2020 r., a jego kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 260 mln euro. Ten instrument finansowy replikuje wyniki indeksu bazowego za pomocą zabezpieczonego zobowiązania dłużnego, które jest wspierane przez fizyczne posiadanie Bitcoin. Roczne koszty zarządzania wynoszą 1%. Można w niego inwestować na Degiro.

Najlepsze ETF na kryptowaluty

Przyjrzymy się teraz najlepszym europejskim funduszom ETF, które replikują wyniki kryptowalut innych niż Bitcoin (np. Ethereum). I w tym przypadku wszystkie ETF mogą być zakupione za pośrednictwem Degiro.

1. CoinShares Physical Ethereum

CoinShares Physical Ethereum (ISIN GB00BLD4ZM24, Ticker CETH) to fundusz ETF, który replikuje wyniki kryptowaluty Ethereum. Notowany jest na Euronext Amsterdam, Xetra i giełdzie szwajcarskiej.

Fundusz ten został uruchomiony w 2021 r. i już posiada kapitalizację w wysokości ponad 200 mln euro, co czyni go wiodącym europejskim ETF na Ethereum. Koszty zarządzania wynoszą 1,25% rocznie, a produkt można nabyć na Degiro.

2. VanEck Vectors Ethereum ETN

VanEck Vectors Ethereum ETN (ISIN DE000A3GPSP7, Ticker VETH) to drugi co do wielkości ETF Ethereum dostępny obecnie dla europejskich inwestorów. Notowany jest na giełdach Euronext Paris, Euronext Amsterdam, Xetra, a także na giełdzie szwajcarskiej.

Kapitalizacja funduszu wynosi 120 mln EUR, a koszty zarządzania to 1% rocznie. W ten ETF można inwestować za pośrednictwem Degiro.

3. WisdomTree Ethereum

WisdomTree Ethereum (ISIN GB00BJYDH394, Ticker WETH) jest trzecim i ostatnim europejskim funduszem ETF opartym na kryptowalucie Ethereum. Uruchomiony dopiero w kwietniu 2021 r., ma wciąż niewielką kapitalizację rynkową w wysokości 70 mln euro.

Wśród ETF na Ethereum, WisdomTree jest najtańszy, gdyż jego koszty zarządzania wynoszą 0,95% rocznie, co dobrze wróży przyszłości tego ETF. Można go kupić na Degiro.

4. VanEck Vectors TRON ETN

VanEck Vectors TRON ETN (ISIN DE000A3GSUE1, Ticker VTRX) to produkt, który śledzi wartość kryptowaluty Tron. Uruchomiony we wrześniu 2021 r., przekroczył już kapitalizację rynkową w wysokości 70 mln euro.

Koszty operacyjne wynoszą 1,5% rocznie. ETN jest notowany na giełdach Xetra i Euronext Amsterdam, a nabyć go można za pośrednictwem brokera internetowego Degiro.

5. VanEck Vectors Solana ETN

VanEck Vectors Solana ETN (ISIN DE000A3GSUD3, Ticker VSOL) to pierwszy europejski ETF oparty na Solana – jednej z najbardziej obiecujących i rosnących kryptowalut w historii.

Fundusz został uruchomiony we wrześniu 2021 r., a jego kapitalizacja wynosi już 50 mln euro. Koszty zarządzania wynoszą 1,5%. Możesz handlować nim za pośrednictwem brokera Degiro na następujących giełdach: Xetra, Euronext Amsterdam i SIX Swiss Exchange.

6. VanEck Vectors Polkadot ETN

VanEck Vectors Polkadot ETN (ISIN DE000A3GSUC5, Ticker VDOT) to ETN oparty na kryptowalucie Polkadot. Również uruchomiony we wrześniu 2021 r., nadal ma niezwykle małą kapitalizację wynoszącą około 5 mln euro.

Koszty zarządzania wynoszą 1,5% rocznie. ETN jest notowany na giełdzie Xetra, Euronext Amsterdam i giełdzie szwajcarskiej. Można go wygodnie kupić za pośrednictwem brokera online Degiro, ale na tym etapie nadal mogą wystąpić problemy z realizacją zamówienia ze względu na niską płynność produktu.

7. LTCetc – ETC Group Physical Litecoin

LTCetc – ETC Group Physical Litecoin (ISIN DE000A3GN5J9, Ticker ELTC) jest, z kolei, funduszem ETF, który replikuje wyniki kryptowaluty Litecoin. Uruchomiony w marcu 2021 roku, ma obecnie kapitalizację na poziomie 10 mln.

Koszty zarządzania wynoszą 2%. Produkt jest notowany na Xetra i SIX Swiss Exchange, a handlować nim można za pośrednictwem brokera Degiro.

8. CoinShares Physical XRP

Na przedostatniej pozycji mamy fundusz, który śledzi wyniki Ripple (XRP). CoinShares Physical XRP ETF (ISIN GB00BLD4ZN31, Ticker XRPL) został uruchomiony zaledwie w kwietniu 2021 r., ale jego obecna kapitalizacja rynkowa wynosi już 2 mln euro.

ETF ten jest nadal dostępny tylko na giełdzie szwajcarskiej. Jego koszty zarządzania wynoszą 2% rocznie i można nim handlować za pośrednictwem brokera Degiro (możliwe są problemy z płynnością).

9. VanEck Vectors Crypto Leaders ETN

VanEck Vectors Crypto Leaders ETN – Ticker VTOP, ISIN DE000A3GWEU3 – jest obecnie jedynym europejskim funduszem ETF opartym na więcej niż jednej kryptowalucie. Replikuje on wyniki koszyka zawierającego Bitcoin, Ethereum, Solana, Cardano, Polkadot i Litecoin.

Inwestorzy mogą korzystać z VTOP, aby łatwiej inwestować w zdywersyfikowany wybór kryptowalut, bez konieczności otwierania konkretnego portfela i przechowywania tam poszczególnych walut.

Emitent kupuje wirtualne waluty, które są przechowywane w regulowanym depozycie kryptowalutowym i są w pełni zabezpieczone ubezpieczeniem depozytu wirtualnego.

ETF ten jest notowany na Xetra, a roczne koszty zarządzania wynoszą 1,5%. Można go kupić za pośrednictwem brokera online Degiro.

ETF kryptowaluty: alternatywy

Jak widać, ETF na kryptowaluty to wciąż produkty niszowe, a niektóre z nich nie osiągają zadowalającej kapitalizacji rynkowej. Co więcej, w Europie wciąż nie ma ETF, które śledziłyby wyniki pełnego koszyka kryptowalut, ponieważ replikują one tylko jedną kryptowalutę. Z tych powodów warto spojrzeć na alternatywy dla ETF kryptowalutowych.

Broker eToro oferuje narzędzia zwane Smart Portfolios, które wyglądają bardzo podobnie do ETF. Są to w zasadzie gotowe portfele, w które można zdecydować się zainwestować. Wymagają one minimalnej inwestycji, zwykle 1000 USD, aby umożliwić właściwą dywersyfikację wszystkich aktywów wchodzących w skład portfela.

etf kryptowaluty

W szczególności eToro oferuje inwestorom 5 CopyPortfolios opartych na kryptowalutach. Zobaczmy je poniżej:

  • Crypto Portfolio, zdywersyfikowany portfel, który inwestuje aż w 16 kryptowalut, w oparciu o ich kapitalizację rynkową, z Bitcoinem stanowiącym 22% całości. Można go znaleźć tutaj.
  • Crypto Equal, zdywersyfikowany portfel, który inwestuje w 16 głównych kryptowalut, ale z jedną osobliwością: każda kryptowaluta ma tutaj taką samą wagę, niezależnie od jej kapitalizacji rynkowej. Można go znaleźć tutaj.
  • Future Payments to mieszany portfel, który zawiera zarówno kryptowaluty, jak i akcje spółek, które inwestują w nowe systemy płatności oparte na kryptowalutach. Znajdź go tutaj.
  • DeFi Portfolio inwestuje w 11 dobrze wyselekcjonowanych kryptowalut (w tym Ethereum), które są liderami rewolucji w zdecentralizowanych finansach i wszystkich ich zastosowaniach. Można go znaleźć tutaj.
  • Crypto-currency to portfel, który w zdywersyfikowany sposób inwestuje wyłącznie w dwie główne kryptowaluty: Bitcoin i Ethereum. Znajdź go tutaj.

CopyPortfolio na eToro to bardzo ciekawe narzędzie do zdobywania ekspozycji na kryptowaluty. Jeszcze ciekawsze jest to, że te portfele inwestycyjne możesz nawet wypróbować na koncie demo, a dopiero później zdecydować, czy zainwestować w nie prawdziwe pieniądze. Możesz otworzyć konto za darmo, klikając na poniższy przycisk.

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

Częste pytania i odpowiedzi

Czym są ETF na kryptowaluty?

Fundusze ETF na kryptowaluty to instrumenty finansowe, które śledzą wyniki kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Polkadot, Solana czy Tron.

Jakie są najlepsze ETF na kryptowaluty?

Jeśli szukasz najlepszych funduszy ETF na kryptowaluty, odsyłamy cię do treści tego wpisu.

Jakie ETF na kryptowaluty są dostępne u brokera Degiro?

U brokera Degiro można handlować kilkoma ETF, które replikują wyniki Bitcoina, a także ETF na Ethereum, Tron, Solana, Polkadot i Litecoin. Przed dokonaniem inwestycji Degiro przeprowadzi test odpowiedniości, aby upewnić się, że użytkownik jest świadomy ryzyka związanego z obrotem tak zmiennymi instrumentami finansowymi. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

5/5 - (6 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.