ETF Lit: ranking najlepszych i ich działanie

420
etf lit

Jeśli szukasz najlepszych ETF na lit, jesteś we właściwym miejscu!

W tym poradniku pokażemy ci, czym są ETF lit i w które z nich najlepiej inwestować. Następnie zbadamy ich cechy charakterystyczne, aby dać ci jasny obraz specyfiki, którą należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze. Ponadto wyjaśnimy, czy warto inwestować w lit w 2023 roku, biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe.

Zaczniemy od krótkiego wprowadzenia na temat litu, a następnie przejdziemy do konkretnych instrumentów finansowych dostępnych obecnie na rynku ETF.

Fundusze ETF Lit – informacje zbiorcze

Co to takiego?Narzędzia do zdobycia ekspozycji na sektor litu
Które są najlepsze?L&G Battery Value-Chain UCITS ETF, Global X Lithium & Battery Tech ETF, WisdomTree Battery Solutions UCITS ETF USD Acc
Gdzie je kupić?Degiro, eToro lub XTB

Charakterystyka rynku litu

Lit jest lekkim, plastycznym, srebrzystym metalem, wydobywanym głównie ze skał osadowych i solanek.

Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak produkcja ceramiki i szkła, synteza związków organicznych czy produkcja baterii. W szczególności, lit jest kluczowym składnikiem wielu urządzeń technologicznych, takich jak telefony komórkowe i akumulatory samochodów elektrycznych, ze względu na jego zdolność do przechowywania energii elektrycznej.

W ostatnich latach zapotrzebowanie na lit bardzo wzrosło ze względu na rozwój branży samochodów elektrycznych. Ponieważ podaż jest dość ograniczona, spowodowało to wzrost cen i zachętę do poszukiwania nowych złóż.

etf lithium

Szacuje się, że tylko w ubiegłym roku popyt na świecie wzrósł o 10%, a według prognoz Comisión Chilena del Cobre może on jeszcze bardziej wzrosnąć do 2 mln ton w 2030 roku.

Dlatego wielu inwestorów przygląda się rynkowi litu zastanawiając się, czy może on być dobrą inwestycją w najbliższych latach. Ponadto pojawia się pytanie, jakie instrumenty finansowe najlepiej nadają się do uzyskania ekspozycji na ten surowiec.

ETF lit: czym są i jak działają?

ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze powiązane z indeksem rynkowym, które są przedmiotem obrotu na giełdzie jak zwykłe akcje. Istnieją akcyjne ETF, obligacyjne ETF lub ETF powiązane z jednym lub kilkoma towarami.

W przypadku ETF na lit są to fundusze, które inwestują w zdywersyfikowany koszyk spółek związanych z przemysłem litowym. Inwestując w jeden z tych instrumentów finansowych, można uzyskać pośrednią ekspozycję na cenę surowca, bez konieczności jego bezpośredniego zakupu.

ETF lithium można kupować i sprzedawać u wszystkich głównych europejskich i amerykańskich brokerów, takich jak Degiro, eToro czy XTB.

Najlepsze ETF na lit na giełdach europejskich

Poniżej przedstawiamy szczegółową listę najlepszych obecnie ETF na lit.

1. L&G Battery Value-Chain UCITS ETF

L&G Battery Value-Chain UCITS ETF dąży do odwzorowania wyników indeksu Solactive Battery Value-Chain Index składającego się z akcji spółek prowadzących działalność w zakresie elektrochemicznego magazynowania energii i jej wydobycia. W szczególności są to firmy wydobywcze, które produkują metale potrzebne do produkcji baterii. To też firmy, które rozwijają technologię elektrochemicznego magazynowania energii i produkują baterie.

lit etf

Spośród obejmowanych przez ten ETF firm tylko około 25% ma siedzibę w UE, z czego 10% przypada na Niemcy. Pozostałe mają siedziby głównie w USA, Japonii, Korei i Australii, stanowiąc łącznie około 64% portfela.

Fundusz jest zarządzany przez Legal & General Investment Management (LGIM), jedną z największych firm zarządzających aktywami w Europie. Oferuje ona rozwiązania inwestycyjne dla szerokiego grona klientów na całym świecie.

ETF udostępniono w styczniu 2018 r. i od kwietnia 2020 r. notuje stały wzrost. Jednak dzięki postępowi w technologii akumulatorów nadal istnieje duży potencjał wzrostu.

ISINIE00BF0M2Z96
Kapitalizacja rynkowa851 mln
TER0,49%
ReplikacjaFizyczna
Polityka dystrubucjiAkumulacja

2. Global X Lithium & Battery Tech ETF

Global X Lithium & Battery Tech ETF dąży do odwzorowania wyników Solactive Global Lithium v2 Index. Jest to indeks mierzący wyniki globalnych spółek zaangażowanych w poszukiwanie i produkcję litu na potrzeby baterii, w tym w krajach rozwijających się.

Przykładem mogą być firmy takie jak Samsung czy Panasonic. Odgrywają one rolę zarówno w produkcji baterii, jak i w sprzedaży sprzętu AGD. Ale nie tylko: w Ameryce i Chinach działają też giganci zajmujący się produkcją litu, bromu i katalizatorów. Poniżej widok z uwzględnieniem czołowych firm:

etf na lit

Fundusz ten jest zarządzany przez Global X. To nowojorski fundusz, który obecnie posiada ponad 40 miliardów aktywów w 80 różnych sektorach, a został otwarty w 2008 roku.

ETF natomiast wypuszczono w grudniu 2021 roku i w rzeczywistości ma jeszcze małą kapitalizację – 34 mln. Jednak w ciągu zaledwie jednego roku przyciągnął sporo kapitału i jest atrakcyjny ze względu na dywersyfikację portfela.

ISINIE00BLCHJN13
Kapitalizacja rynkowa34 mln
TER0,60%
ReplikacjaFizyczna
Polityka dystrybucjiAkumulacja

3. WisdomTree Battery Solutions UCITS ETF USD Acc

WisdomTree Battery Solutions UCITS ETF dąży do odwzorowania wyników cenowych i dywidendowych netto WisdomTree Battery Solutions Index. To indeks śledzący wyniki spółek zajmujących się głównie magazynowaniem energii i produkcją akumulatorów.

Spółki wchodzące w skład indeksu Wisdomtree wybrał bezpośrednio według parametrów jakości i momentum. Ponad 70 proc. z nich działa w dwóch kluczowych sektorach: materiałowym i przemysłowym. Poniżej przedstawiamy szczegóły z podziałem na kraje i sektory:

etf lit

Fundusz zarządzany jest przez WisdomTree, jeden z największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych, który uruchomił ten ETF w lutym 2020 r. Jego metoda selekcji i obecność firm, które koncentrują się na rosnącej implementacji rozwiązań bateryjnych jest atrakcyjna z perspektywy transformacji energetycznej.

ISINIE00BKLF1R75
Kapitalizacja rynkowa330 mln
TER0,40%
ReplikacjaFizyczna
Polityka dystrybucjiAkumulacja

Inwestycje w lit: alternatywy dla ETF

ETF na lit z pewnością nie są jedynym sposobem na inwestowanie w ten surowiec. W rzeczywistości, aby wejść na rynek litu można również zainwestować w CFD, czyli kontrakty pochodne, które pozwalają spekulować na wzrost lub spadek ceny danego aktywa.

Inwestowanie w lit poprzez CFD

Dzięki kontraktom CFD inwestujesz bez fizycznego zakupu akcji danej spółki, poprzez instrumenty naśladujące jej wyniki.

Istnieją różni brokerzy, u których można handlować CFD na lit i jednym z nich jest eToro. To popularny ze względu na social trading broker, który pozwala na kopiowanie strategii najlepszych traderów na świecie. Zapewnia on także bardzo niskie prowizje na wszystkich ETF. eToro oferuje CFD na lit, ale także portfel inwestycyjny w całości poświęcony trendowi litowemu: BatteryTech Smart Portfolio.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Inwestowanie w lit poprzez akcje

Najnowszą alternatywą dla ETF na lit jest bezpośrednie inwestowanie w jedną lub więcej spółek działających na rynku baterii litowych. Jest to potencjalnie bardziej opłacalne, ale i bardziej ryzykowne, gdyż brakuje dywersyfikacji zapewnianej przez ETF.

Przykładami ciekawych firm są:

Ganfeng Lithium – jest największym w Chinach producentem podstawowych materiałów do produkcji baterii litowych. Biorąc pod uwagę wielkość populacji Chin (1,4 mld) i szybko rosnącą sprzedaż pojazdów elektrycznych, Ganfeng ma dobrą pozycję jako główny dostawca dla producentów pojazdów elektrycznych z Chin i USA.

Tesla – jest największym na świecie producentem pojazdów elektrycznych, a na jej czele stoi Elon Musk. Oprócz tego oddział Tesla Energy należy do największych globalnych dostawców systemów magazynowania energii z baterii, z 3,99 gigawatogodzinami (GWh) zainstalowanymi w 2021 roku. Dzięki ciągłym innowacjom i badaniom mającym na celu poprawę żywotności baterii i przechowywania danych, pozostaje atrakcyjną inwestycją.

Albemarle – jest wiodącym na świecie producentem litu. Wśród największych klientów firmy jest Panasonic, który produkuje baterie litowe do wszystkiego, od urządzeń elektronicznych po pojazdy elektryczne. Pomimo zmiennych cen litu, firma ta ma mnóstwo gotówki na finansowanie nowych projektów i generuje spójne marże zysku operacyjnego.

Panasonic – który sprzedaje miliony akumulatorów rocznie – wie, że konkurencja będzie coraz bardziej zacięta, dlatego inwestuje duże środki w badania i rozwój. W nowej fabryce w Kansas, a także w innych laboratoriach, japońska firma kończy prace nad nowymi akumulatorami „4680”. Są one większe od swoich poprzedników, a przede wszystkim mają nowe właściwości, dzięki którym są bardziej wydajne. Produkcja rozpocznie się w przyszłym roku, a Tesla będzie jednym z głównych beneficjentów.

QuantumScape – uważa się ją za jedną z najbardziej obiecujących firm, głównie ze względu na nową technologię opracowaną w celu lepszego wyizolowania pewnych elementów baterii i sprawienia, że będą one gęstsze, a w konsekwencji będą w stanie przechowywać więcej energii na kilogram, w porównaniu do obecnie stosowanych systemów.

Możesz zainwestować w jedną lub więcej z tych spółek związanych z litem za pośrednictwem brokera eToro, korzystając z prawdziwego konta lub konta demo. Kliknij tutaj, aby otworzyć swoje konto.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Czy warto inwestować w ETF na lit?

Inwestowanie w ETF na lit w 2023 r. może być dobrą strategią długoterminową. Bardzo prawdopodobne, że popyt będzie nadal rósł, napędzany upowszechnianiem się samochodów elektrycznych.

Ponadto, ciągły rozwój baterii litowych umożliwi w przyszłości bardziej efektywne wykorzystanie zmagazynowanej energii. Tym samym w najbliższych latach lit może stać się coraz bardziej centralnym elementem procesu transformacji ekologicznej. Firmy związane z tą branżą będą miały możliwość osiągania doskonałych zysków.

Istnieje jednak również ryzyko, że cena litu może spaść. Gdyby ulepszono technologię wydobycia, mogłoby to zwiększyć podaż litu i spowodować spadek cen. Podobnie byłoby, gdyby znaleziono bardziej wydajną alternatywę dla litu, który miałby służyć do przechowywania energii dla samochodów elektrycznych.

Jeśli jesteś zdecydowany zainwestować w ETF litowy, radzę zrobić to po dokonaniu wszystkich niezbędnych analiz. Przeznacz na ten surowiec tylko niewielką część swojego ogólnego portfela inwestycyjnego.

5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.