ETF Meksyk: najlepsze na europejskich giełdach

211
ETF Meksyk

Szukasz najlepszych meksykańskich funduszy ETF i chcesz dowiedzieć się jak w nie inwestować? Jesteś we właściwym miejscu!

Meksykański rynek akcji jest pełen możliwości, a najlepszym sposobem na inwestowanie w niego jest zakupienie ETF na Meksyk. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są najlepsze tego typu instrumenty dostępne na europejskich giełdach, jak działają i za pośrednictwem jakich brokerów można je nabyć.

Ponadto dokonamy wspólnie kilku ocen, aby spróbować zrozumieć, czy rok 2023 jest właściwym czasem na rozpoczęcie inwestycji w ETF Mexico. Gotowy? Zaczynajmy!

ETF Meksyk: informacje zbiorcze

📖 Co to takiego?Fundusze indeksoweNotowane na giełdzie fundusze indeksowe, które zapewniają ekspozycję na meksykański rynek akcji
🔝 Które są najlepsze?HSBC MSCI Mexico Capped UCITS ETF USD, iShares MSCI Mexico Capped UCITS ETF (Acc), Xtrackers MSCI Mexico UCITS ETF 1C
📈 Gdzie je kupić?Degiro, eToro lub XTB

Wprowadzenie do meksykańskiego rynku akcji

Meksyk to kraj, który plasuje się w pierwszej dwudziestce gospodarek świata. Jednak nadal jest uważany za kraj wschodzący, ze względu na duże marginesy wzrostu, które prezentuje. Dokładnie mówiąc, jest to druga największa gospodarka po Brazylii, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko Amerykę Łacińską.

Mało tego, jest również głównym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych, a wśród najbardziej rozwiniętych gospodarek to właśnie ona ma najwyższe tempo wzrostu PKB. W 2022 roku odnotowano na przykład wzrost o 3,1%.

Inwestowanie w Meksyk za pośrednictwem funduszy ETF to skuteczny sposób na zdobycie ekspozycji na cały tamtejszy rynek akcji i skorzystanie ze stałego wzrostu gospodarczego kraju, który według szacunków ma się utrzymać w najbliższych latach.

etf mexico

Uwaga: meksykański rynek akcji jest silnie skorelowany z USA jako głównym odbiorcą jego eksportu. Dlatego decydując się na inwestowanie w Meksyk, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę sytuację w Ameryce Północnej.

Poniżej sprawdzamy, jakie instrumenty finansowe najlepiej nadają się do uzyskania ekspozycji na rynek tego środkowoamerykańskiego kraju.

ETF Meksyk: czym są i jak działają?

ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze powiązane z indeksem rynkowym, które są przedmiotem obrotu na giełdzie jak zwykłe akcje. W przypadku meksykańskich ETF-ów są to instrumenty, które inwestują w zdywersyfikowany koszyk meksykańskich akcji o wysokiej i średniej kapitalizacji.

Indeksy, na których się skupimy są w zasadzie dwa: MSCI Mexico, któremu odpowiada jeden ETF, oraz MSCI Mexico Capped, któremu odpowiadają dwa różne ETF-y. Inwestując w jeden z tych instrumentów finansowych, można uzyskać ekspozycję na wyniki gospodarki meksykańskiej na poziomie zagregowanym.

ETF Meksyk można kupować i sprzedawać u wszystkich głównych europejskich i amerykańskich brokerów, takich jak Degiro, eToro lub XTB.

Najlepsze ETF Meksyk na europejskich giełdach

Poniżej przedstawiamy wybór najlepszych 3 funduszy ETF Meksyk.

1. HSBC MSCI Mexico Capped UCITS ETF USD

ISINIE00B3QMYK80
Kapitalizacja rynkowa16 mln
TER0,50%
ReplikacjaCałkowita
Polityka dystrubucjiDystrybucja

Ten meksykański ETF ma na celu jak najwierniejsze odwzorowanie zwrotów z indeksu MSCI Mexico Capped Index. Fundusz inwestuje w akcje spółek wchodzących w skład tego indeksu, które wchodzą w skład ponad 6 sektorów przemysłowych, które szczegółowo poznamy w dalszej części artykułu.

W jego obrębie znajdziemy wiele spółek działających w sektorze dóbr konsumpcyjnych, które zajmują 34% portfela, takich jak Wal-Mart Mexico czy Grupo Bimbo. Na drugim miejscu znajdziemy natomiast usługi komunikacyjne, które stanowią prawie 20%. W tym ostatnim przypadku znajdziemy na przykład America Movil.

Dalej znajdziemy spółki finansowe, przemysłowe, materiałowe i nieruchomości.

Fundusz został uruchomiony 3 marca 2011 roku i od maja 2020 roku podwoił swoją wartość. Wynika to głównie z ponadprzeciętnego wzrostu gospodarczego Meksyku w 2022 roku.

Fundusz jest zarządzany przez HSBC, znany brytyjski bank założony w 1880 roku w Birmingham, który działa również jako dostawca funduszy ETF i innych produktów pokrewnych.

2. iShares MSCI Mexico Capped UCITS ETF (Acc)

ISINIE00B5WHFQ43
Kapitalizacja rynkowa72 mln
TER0,65%
ReplikacjaCałkowita
Polityka dystrubucjiAkumulacja

Fundusz ma na celu jak najwierniejsze odwzorowanie wyników obserwowanego wcześniej indeksu, czyli MSCI Mexico Capped złożonego ze spółek rynku meksykańskiego o wysokiej i średniej kapitalizacji.

W porównaniu do poprzednika różnice dotyczą wielkości funduszu, który jest 7-krotnie większy pod względem zarządzanego wolumenu, ale także polityki wypłaty dywidendy, która w tym przypadku ma charakter akumulacyjny, więc twój dochód jest automatycznie reinwestowany.

Ale to nie wszystko. Zmieniają się także opłaty: tutaj wynoszą one 0,65%. Posiadanie takiego ETF-u wiąże się więc z wyższym kosztem rocznym. Jednak skład jest taki sam, bo podąża za tym samym indeksem i trend cenowy jest proporcjonalnie taki sam.

3. Xtrackers MSCI Mexico UCITS ETF 1C

ISINLU0476289466
Kapitalizacja rynkowa125 mln
TER0,65%
ReplikacjaCałkowita
Polityka dystrubucjiAkumulacja

Ten meksykański ETF ma na celu replikację MSCI Mexico TRN Index – indeksu zaprojektowanego w celu odzwierciedlenia wyników spółek o dużej i średniej kapitalizacji notowanych w Meksyku, obejmujących około 85% całkowitej kapitalizacji rynkowej.

Fundusz jest zarządzany przez DWS Group, niemiecką firmę inwestycyjną, która wcześniej działała w ramach Deutsche Bank, zanim weszła na giełdę we Frankfurcie.

Ponownie udziały znajdują się w sektorach, które napędzają meksykańską gospodarkę, a więc mówimy o dobrach konsumpcyjnych, finansach, komunikacji i produktach przemysłowych, nieco naśladując skład dwóch poprzednich ETF-ów.

Inwestowanie w rynek meksykański: alternatywy do ETF

Zdobycie ekspozycji na rynek meksykański jest możliwe również poprzez zakup akcji największych pod względem kapitalizacji i przychodów spółek.

Jeśli weźmiemy pod uwagę te największe pod względem przychodów, mamy już ewentualną wskazówkę, które z nich warto wziąć pod uwagę. Niektóre z nich zresztą widzieliśmy już włączone do analizowanych wcześniej funduszy (zaznaczone na żółto).

Oprócz tych wchodzących w skład ETF-ów jest kilka ciekawych spółek:

  • Petroleos Mexicanos – państwowa spółka naftowa Meksyku prowadzona przez lokalny rząd. Powstała w 1938 roku w wyniku nacjonalizacji i wywłaszczenia wszystkich prywatnych firm naftowych w Meksyku w momencie jej powstania;
  • Comision Federal de Electricidad to meksykańskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne, znane jako CFE. Jest to dominujące przedsiębiorstwo energetyczne w kraju i drugie po Pemexie najpotężniejsze przedsiębiorstwo państwowe;
  • General Motors de Mexico to meksykańska filia amerykańskiej firmy General Motors. Do tej pory jest to jeden z największych zakładów produkcyjnych amerykańskiego konglomeratu;
  • Alfa jest meksykańskim koncernem międzynarodowym z siedzibą w Monterrey w Meksyku. Jest to zróżnicowana grupa przedsiębiorstw, głównie przemysłowych, produkujących wyroby petrochemiczne, aluminiowe części samochodowe i żywność chłodzoną.

Oprócz tej czwórki warto też wspomnieć o Grupo Aeroportuario del Sureste, grupie skupiającej dziewięć portów lotniczych w Meksyku. Jest to trzeci największy operator portów lotniczych z 23 milionami pasażerów rocznie. A ponieważ sektor turystyczny szybko się ożywia, zwłaszcza w Meksyku, warto monitorować jego trend cenowy, który w bieżącym roku wzrósł o 36%.

Czy warto inwestować w ETF Meksyk?

Oprócz prężnie rozwijającego się sektora turystycznego, w związku z napięciami handlowymi pomiędzy USA a Chinami, wielu analityków uważa, że duża część przeniesionej działalności produkcyjnej może zostać relokowana przez amerykańskie firmy do Meksyku.

Oznaczałoby to bardzo istotny impuls gospodarczy dla tego kraju, zwłaszcza pod względem nowych miejsc pracy. Kilka dużych firm amerykańskich i nie tylko posiada już zakłady w Meksyku (w tym Ford i Volkswagen).

Z drugiej strony, ponieważ Meksyk jest zależny od amerykańskiej giełdy, należy zawsze bacznie się jej przyglądać, aby zbytnio nie rozregulować swojego portfela. Uważamy jednak, że zwrot z inwestycji może być nadal zadowalający w ciągu najbliższych dwóch lat, przy wciąż bardzo silnym dolarze i prognozowanym silnym rozwoju gospodarki Meksyku.

5/5 - (1 vote)