
Jeśli myślisz o inwestowaniu w metale ziem rzadkich, jesteś we właściwym miejscu!
W tym artykule dowiemy się, dlaczego zakup ETF na metale ziem rzadkich jest najlepszym sposobem na uzyskanie ekspozycji na tak strategiczny sektor, a przede wszystkim czego można oczekiwać od takiej inwestycji.
Następnie wyjaśnimy, jakie są najlepsze instrumenty dostępne na europejskich giełdach, jak działają i za pośrednictwem jakich brokerów można nimi handlować. Przede wszystkim należy jednak zacząć od kontekstu rynkowego ziem rzadkich, a następnie szczegółowo omówić skład ETF-ów na metale ziem rzadkich.
Fundusze ETF na metale ziem rzadkich: informacje zbiorcze
📖 Co to takiego? | Notowane na giełdzie fundusze indeksowe, które zapewniają ekspozycję na rynek akcji pierwiastków ziem rzadkich (REE) |
🔝 Które są najlepsze? | VanEck Rare Earth and Strategic Metals UCITS ETF A |
📈 Gdzie je kupić? | Degiro, eToro lub XTB |
ETF metale ziem rzadkich: czym są i jak działają?
Fundusze ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze powiązane z indeksem rynkowym, które są przedmiotem obrotu na giełdzie jak zwykłe akcje. W przypadku ETF-ów metali ziem rzadkich są to instrumenty, które inwestują w zdywersyfikowany koszyk akcji odnoszących się do spółek o wysokiej kapitalizacji w tym sektorze.
Termin metale ziem rzadkich lub w języku angielskim Rare-earth elements (REE) odnosi się do metali, które są trudne do znalezienia i na które istnieje rosnące zapotrzebowanie, biorąc pod uwagę ich zastosowanie w dzisiejszym społeczeństwie.
Metale te są niezbędne do działania urządzeń technologicznych, takich jak smartfony, tablety, telewizory, samochody elektryczne i hybrydowe, lasery, panele słoneczne itp. Będąc sektorem strategicznym, główne potęgi zrobiły wszystko, aby zwiększyć swoje kwoty produkcyjne, ale tylko Chinom udało się przejąć większość rynku.

Od 1993 r. Chiny zdołały ponad dwukrotnie zwiększyć swoją produkcję. Ta koncentracja nie jest dobra z finansowego punktu widzenia, ale udziały w ETF na metale ziem rzadkich, które wkrótce zobaczymy, są skalibrowane właśnie po to, aby uniknąć zbytniej nierównowagi w stosunku do jednego kraju.
Poniżej znajduje się lista metali ziem rzadkich, o których mówimy:
- itr;
- lantan;
- lutet;
- neodym;
- holm;
- prazeodym;
- promes;
- samar;
- skand;
- terb;
- cer;
- dysproz;
- erb;
- europ;
- gadolin;
- iterb;
- tul.
Charakterystyka ETF metale rzadkie i gdzie je kupić
Niestety, na rynku europejskim dostępny jest tylko jeden fundusz ETF na metale ziem rzadkich. Jest nim mianowicie VanEck Vectors Rare Earth and Strategic Metals UCITS ETF.
Omawiany ETF dąży do replikacji, przed uwzględnieniem opłat i kosztów, indeksu MVIS Global Rare Earth/Strategic Metals Index. Indeks ten (MVREMX) replikuje wyniki największych i najbardziej płynnych spółek z globalnego sektora metali rzadkich i strategicznych.
W szczególności obejmuje on wyłącznie spółki, które generują co najmniej 50% swoich przychodów z metali ziem rzadkich i metali strategicznych lub prowadzą projekty wydobywcze, które generują co najmniej 50% przychodów spółki z metali ziem rzadkich i metali strategicznych. Indeks obejmuje rafinerie, producentów metali ziem rzadkich, metali i minerałów strategicznych.
Skład geograficzny portfela jest następujący: Australia 39,93%, Chiny 30,53%, USA 11,09%, Kanada 10,01%, Holandia 3,16%, Wielka Brytania 2,65%, Francja 2,63%.
ISIN | IE0002PG6CA6 |
Kapitalizacja rynkowa | 111 mln |
TER | 0.59% |
Replikacja | Fizyczna |
Polityka dystrybucji | Akumulacja |
ETF ziem rzadkich, o którym mowa, został uruchomiony 24 września 2021 r. i obecnie ma kapitalizację rynkową w wysokości 111 mln EUR. Ma siedzibę w Irlandii, ale można go nabyć za pośrednictwem głównych brokerów, takich jak Degiro.
Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, a koszty zarządzania wynoszą 0,59% rocznie. ETF jest zarządzany przez VanEck, uznany nowojorski fundusz inwestycyjny z biurami na całym świecie.
W jego ramach 10 największych spółek według wagi portfela to:
- CHINA NORTHERN RARE EARTH GROUP HIGH-TE 7,80%, jedna z największych chińskich firm zajmujących się produkcją i eksportem metali ziem rzadkich lokalnie i globalnie;
- ZHEJIANG HUAYOU COBALT CO LTD 7,79%, chińska spółka high-tech specjalizująca się w dystrybucji kobaltu, jednego z kluczowych materiałów wykorzystywanych np. w smartfonach;
- LIONTOWN RESOURCES LTD 7,28%, firma zajmująca się poszukiwaniem i rozwojem metali akumulatorowych z siedzibą w Australii. Firma odkrywa, opracowuje i dostarcza minerały do akumulatorów wymaganych przez przemysł pojazdów elektrycznych i magazynowania energii;
- PILBARA MINERALS LTD 6,83%, australijska spółka specjalizująca się w wydobyciu litu;
- ALLKEM LTD 6,47%, bezpośredni konkurent Pilbara, również specjalizujący się w wydobyciu litu;
- LYNAS RARE EARTHS LTD 5,27%, jedna z 200 największych spółek pod względem kapitalizacji w Australii, zajmuje się wydobyciem metali ziem rzadkich przy użyciu możliwie najbardziej zrównoważonych procesów i ma siedzibę w Australii;
- MP MATERIALS CORP 4,87%, spółka z siedzibą w Las Vegas w stanie Nevada, zajmuje się wydobyciem metali ziem rzadkich po obniżonych kosztach;
- SIGMA LITHIUM CORP 4,79%, kanadyjska spółka, która od 2018 r. produkuje na dużą skalę lit na potrzeby ekologicznych akumulatorów;
- LIVENT CORP 4,83%, z siedzibą w Filadelfii, USA, dostarcza lit dla przemysłu motoryzacyjnego, w szczególności dla Tesli, BMW i General Motors.
Czy opłaca się inwestować w ETW metale ziem rzadkich?
Chociaż omawiany ETF na metale ziem rzadkich ma dość wysoki TER w porównaniu ze średnią dla podobnych ETF-ów, nie można zaprzeczyć znaczeniu tej branży w teraźniejszości i przyszłości, z materiałami, bez których niemożliwe byłoby wyprodukowanie zaawansowanych technologicznie urządzeń, które mogą poprawić różne aspekty naszego życia.

Należy jednak dokonać oceny w tym sensie, że omawiany ETF jest głównie eksponowany na dwa rynki: Australię i Chiny. Może to okazać się pułapką, dlatego zaleca się wprowadzenie go do dobrze zbilansowanego portfela.
Jeśli szukasz długoterminowej inwestycji do dodania do swojego portfela i nie chcesz ekspozycji tylko na jedną lub kilka spółek z sektora, jest to zdecydowanie najszybsza droga.
Alternatywy dla ETF metale ziem rzadkich
Ponieważ nie ma zbyt wielu alternatyw w postaci funduszy ETF, warto rozważyć inne sposoby inwestowania w tę branżę. Jest ona bowiem nie tylko strategiczna, ale także bardzo mocno powiązana z innymi produktami. Oznacza to, że gdy poprawia się wydajność niektórych produktów końcowych, korzystają na tym również producenci metali ziem rzadkich. Pierwszą metodą jest więc wybór odpowiednich akcji.
Akcje na metale ziem rzadkich i inne powiązane produkty
Jeśli Tesli uda się zwiększyć wydajność zużycia baterii, prawdopodobnie zyska przewagę w produkcji swoich pojazdów elektrycznych. Ale nie tylko to, poprawa technologii ma efekt domina na dystrybutorów litu, którzy będą musieli sprostać rosnącemu popytowi.
Z tego powodu dobrym pomysłem jest również rozważenie głównych odbiorców metali ziem rzadkich, komponując zrównoważony portfel między ETF-ami metali ziem rzadkich, akcjami spółek strukturalnych, takich jak Tesla i Apple, oraz mniejszych, ale o dużym potencjale, takich jak najnowsza generacja paneli słonecznych.
Przykładem spółek o wysokim potencjale i niskim średnim wskaźniku P/E mogą być:
- Daqo New Energy Corp.
- Brookfield Renewable Corp.
- Canadian Solar Inc.
Indeksy ziem rzadkich
Wspomnieliśmy o licie, jednym z wielu podstawowych materiałów w budowie powszechnie używanych urządzeń technologicznych. Dla tego materiału istnieje indeks Solactive Global Lithium. Replikuje on wyniki największych i najbardziej płynnych spółek giełdowych zajmujących się poszukiwaniem i/lub wydobyciem litu lub produkcją baterii litowych.
Indeksowi temu odpowiada fundusz ETF Global X Lithium & Battery Tech UCITS ETF, który można nabyć na Degiro. Więcej informacji na temat litowych funduszy ETF można znaleźć w tym artykule.
Ogólnie rzecz biorąc, możliwe jest przeprowadzenie tego rozumowania dla innych metali ziem rzadkich. Następnie należy wyszukać odpowiedni indeks i jeśli istnieje, ocenić, które fundusze ETF należy kupić zgodnie ze swoją strategią.