ETF Metaverse: co to, jakie akcje zawiera i gdzie go kupić

667
ETF metaverse

Szukasz informacji na temat ETF Metaverse? Też chcesz zainwestować w nowy trend metawersum i wirtualną rzeczywistość, ale nie wiesz jak to zrobić? Trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule omówimy Roundhill Ball Metaverse ETF (META) – jedyny obecnie istniejący ETF, który inwestuje w globalny sektor metaverse. Przyjrzymy się jego wykresowi, jakie akcje zawiera, jego kosztom i wielu innym ciekawym danym.

Ponieważ jest to amerykański ETF, większość brokerów dostępnych dla europejskich użytkowników go nie oferuje. Jeśli jednak chcesz zainwestować w ten ETF, możesz to zrobić za pośrednictwem doskonałego brokera Freedom Finance, który oferuje europejskim inwestorom również duży katalog amerykańskich ETF-ów.

Czym jest metaverse?

Metaverse można zdefiniować jako wirtualny świat, w którym różni użytkownicy mogą wchodzić w interakcje ze sobą poprzez swoje awatary, nabywać i używać cyfrowe obiekty oraz wykonywać potencjalnie nieograniczoną liczbę czynności.

W tej wirtualnej rzeczywistości, zamiast oficjalnych walut, do dokonywania płatności ludzie używają kryptowalut takich jak Bitcoin czy Ethereum. Dzieje się tak również dlatego, że cała struktura metaverse jest otoczona i w pewien sposób umożliwiona przez technologię blockchain.

Termin metaverse został stworzony w 1992 roku przez Neala Stephensona w jego powieści science fiction Snow Crush. Jednak popularność i powszechne zastosowanie zyskał dopiero w 2021 roku, kiedy to kilka firm zaczęło na poważnie pracować nad rozwojem wirtualnych rzeczywistości 3D.

Facebook, na przykład, zmienił swoją nazwę na Meta Platforms w październiku 2021 r., aby podkreślić swój zamiar rozwijania własnego Metaverse w nadchodzących latach. Wiele firm, takich jak Microsoft, Apple i NVIDIA, podążyło tą samą drogą i będzie walczyć o wiodącą rolę w tym nowo powstającym sektorze.

Według wielu, metawersum będzie internetem przyszłości, ponieważ to właśnie w wirtualnej rzeczywistości będzie zachodziła większość interakcji między ludźmi: rozmowy, zawieranie nowych znajomości, spotkania z przyjaciółmi, spotkania biznesowe, konferencje, wymiany, transakcje gospodarcze, rozrywka i wiele innych.

etf metaverse

Metaverse to jednak nie tylko przyszłość, ale i teraźniejszość. W rzeczywistości istnieją już gry, które łączą rzeczywistość wirtualną i technologię blockchain, takie jak Decentraland i The Sandbox, które cieszą się ogromnym powodzeniem.

Zainteresowanie inwestorów trendem metaverse dosłownie eksplodowało w 2021 roku. Wiele osób zdało sobie sprawę z potencjału i zaczęło poszukiwać odpowiednich instrumentów finansowych, aby uzyskać ekspozycję na ten sektor.

W czerwcu 2021 r. na American Stock Exchange zadebiutował pierwszy w historii metawersyjny fundusz ETF – Roundhill Ball Metaverse ETF (META), który wychodzi naprzeciw tym potrzebom.

Roundhill Ball Metaverse ETF: pierwszy ETF na metaverse

Roundhill Ball Metaverse ETF (ticker METV, kod ISIN US53656F4173) jest notowany na amerykańskiej giełdzie NYSE Arca i śledzi wyniki indeksu Ball Metaverse Index (BALLMETA). Poniżej można zobaczyć jego wykres w czasie rzeczywistym oraz kluczowe dane:

NAZWARoundhill Ball Metaverse ETF
TICKERMETV
ISINUS53656F4173
GIEŁDANYSE Arca
INDEKSBall Metaverse Index
PUBLIKACJA30/06/2021
DYWIDENDARoczna dystrybucja
WALUTADolar amerykański
KAPITALIZACJA$933 MLN
KOSZTY (TER)0,75%
SKŁADNIKI40
GDZIE KUPIĆFreedom Finance, Plus500

ETF śledzi wyniki spółek, które zajmują się wdrażaniem metawersum, obejmujące takie obszary jak moc obliczeniowa, przetwarzanie grafiki 3D, połączenia i sieci, archiwa cyfrowe, platformy wirtualne, systemy interoperacyjności, płatności cyfrowe, aktywa cyfrowe i sprzęt.

Jak określono na stronie internetowej Roundhill, może to również obejmować firmy, które rozwijają niezbędną infrastrukturę dla metaverse, a także firmy specjalizujące się w grach, mediach, sieciach społecznościowych i handlu elektronicznym.

Ogółem w ETF tym znajduje się około 40 spółek, z których większość to amerykańskie spółki blue chip. Skład indeksu jest jednak aktualizowany co trzy miesiące. W tym momencie 10 spółek o największej wadze to:

  • Meta Platforms (Facebook)
  • Nvidia
  • Microsoft
  • Roblox
  • Amazon
  • Apple
  • Unity Software
  • Autodesk
  • Qualcomm
  • Tencent Holdings

Polityka dywidendowa zakłada coroczną wypłatę dywidendy, a koszty zarządzania wynoszą 0,75% rocznie. Kapitalizacja funduszu rosła bardzo szybko, osiągając w 2022 r. poziom 933 mln USD.

Ale teraz może zastanawiasz się, jak kupić Roundhill Ball Metaverse ETF, jeśli jesteś europejskim inwestorem.

Ponieważ jest to amerykański ETF, nie jest on oczywiście notowany na giełdach europejskich. Aby go kupić, należy skorzystać z usług brokera, który oferuje dostęp do rynków amerykańskich. Najlepszym z nich jest Freedom Finance, gdzie można znaleźć 1500 międzynarodowych funduszy ETF z bardzo niskimi prowizjami.

Dodatkowo, Freedom Finance oferuje również darmowe konto demo, na którym można ćwiczyć bez ryzykowania prawdziwych pieniędzy. Jest to świetne rozwiązanie dla początkujących inwestorów, ale także dla tych, którzy chcą zapoznać się z fantastyczną platformą.

ETV Metaverse: realna alternatywa

Dobrą alternatywą dla ETF metaverse, który właśnie poznaliśmy, jest narzędzie udostępnione przez brokera eToro: MetaverseLife Smart Portfolio, który inwestuje w akcje i kryptowaluty związane z metaverse.

etf metaverse

MetaverseLife został dopiero niedawno uruchomiony przez eToro, ale już ma około 2000 inwestorów. W portfelu znajdziemy zarówno tzw. „czystych graczy” metaverse, czyli firmy w 100% zaangażowane w rozwój wirtualnej rzeczywistości, jak i firmy tylko częściowo związane z branżą metaverse.

Jeśli przejrzysz listę spółek, zobaczysz, że odpowiadają one prawie dokładnie tym, które są zawarte w META ETF. Główne z nich to: Meta Platforms, Apple, Amazon, Roblox, Microsoft, Intel, Nvidia, Electronic Arts, Adobe i LG.

Oprócz akcji, portfel zawiera również trzy kryptowaluty bezpośrednio związane z metaverse: Mana, The Sandbox i ENJ. Te 3 kryptowaluty stanowią około 28% całego portfela. Reszta, jest przeznaczona na część kapitałową.

Minimalna inwestycja w MetaverseLife wynosi $500 i uważamy, że jest to bardzo dobry instrument finansowy do uzyskania ekspozycji na sektor metaverse, być może nawet lepszy niż ETF metaverse.

Czy warto inwestować w ETF metaverse?

Według ARK Research, rynek metaverse do 2025 roku będzie wart 400 miliardów dolarów. Według Bloomberg Intelligence, do tego czasu będzie on wart aż 800 mld dolarów.

Żaden ekspert nie ma wątpliwości: branża metaverse to przyszłość, a firmy, którym uda się zająć na tym rynku centralną pozycję, odnotują ogromny wzrost zysków.

Niemal niemożliwe jest jednak przewidzenie, co poszczególne firmy osiągną w wyniku swoich działań na rzecz budowy metawersum. Dlatego też najrozsądniejszą decyzją jest inwestowanie w sposób zdywersyfikowany w cały sektor (poprzez ETF metaverse). W ten sposób ograniczasz ryzyko i zwiększasz swój oczekiwany zysk w długim okresie.

Spółki związane z metaverse są obecnie lekko przewartościowane ze względu na duże zainteresowanie inwestorów. Dlatego też mądrze byłoby poczekać na małą korektę rynku przed zainwestowaniem w ETF metaverse. Jeśli jednak inwestujesz długoterminowo, może to być również dobry moment, aby wejść z częścią swojego kapitału.

Częste pytania i odpowiedzi

Gdzie kupić Roundhill Ball Metaverse ETF (META)?

Roundhill Ball Metaverse ETF (META) to ETF notowany wyłącznie na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych, posiadający ISIN US53656F4173. Europejski inwestor może go wygodnie nabyć za pośrednictwem internetowego brokera Freedom Finance, który oferuje dostęp do szerokiego wyboru amerykańskich ETF-ów przy bardzo niskich prowizjach.

Czy możliwe jest inwestowanie w ETF metaverse poprzez Degiro?

Holenderski broker Degiro oferuje dostęp jedynie do europejskich ETF-ów, a nie amerykańskich. Ponieważ jedyny ETF metaverse, który obecnie istnieje, jest notowany na NYSE, nie można nim handlować na Degiro.

Czy można inwestować w ETF metaverse poprzez eToro?

Broker eToro nie oferuje obecnie ETF metaverse. Jednak za pośrednictwem eToro możesz zainwestować w instrument, który naszym zdaniem jest naprawdę interesujący: MetaverseLife Smart Portfolio, który inwestuje w akcje i kryptowaluty związane z metawersum. Można go znaleźć tutaj.

5/5 - (1 vote)