ETF MSCI World: 4 najlepsze dostępne w ofertach brokerów

1205
etf msci world

Rozważasz zainwestowanie części swoich oszczędności w ETF, który replikuje słynny indeks MSCI World, ale nie wiesz, od czego zacząć? Szukasz informacji o najlepszych ETF MSCI World dostępnych w ofertach brokerów online? Dobrze trafiłeś!

W tym wpisie zobaczymy dokładnie, jak działają ETF MSCI World, jakie są ich charakterystyczne cechy, ich historyczne wyniki, a także prognozowane zarobki w przyszłości.

Ponadto zaprezentuję ci najbardziej znane ETF MSCI World, spośród których możesz wybrać, przedstawiając różnice między nimi i wyjaśniając, jak możesz je nabyć za pośrednictwem brokerów XTB i Degiro.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

4 najlepsze ETF MSCI World

Funduszy ETF MSCI World jest dziś na rynku naprawdę wiele i zwłaszcza komuś, kto jest nowy w temacie, trudno się w nich od razu zorientować. Dlatego też w kolejnych akapitach pokażę ci 4 najlepsze ETF MSCI World, które dostępne są w ofertach polskiego brokera XTB i zagranicznego brokera Degiro.

1. iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)

iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc), o kodzie ISIN IE00B4L5Y983 to z pewnością najbardziej znany spośród wszystkich ETF MSCI World notowanych na europejskich giełdach, istniejący od 2009 roku.

Inwestuje w akcje 23 rozwiniętych krajów świata. Jest to bardzo duży fundusz, a jego roczne koszty prowadzenia wynoszą 0,20% zainwestowanego kapitału. ETF ten jest akumulacyjny: to oznacza, że nie dystrybuuje dywidend, a ponownie inwestuje je w fundusz.

Cena jednostki tego ETF wynosi mniej niż 100 euro (minimalna wartość zlecenia w przypadku tego ETF na XTB wynosi 10 euro). To cena, która sprawia, że jest on w zasięgu praktycznie każdego inwestora. Notowany jest na wszystkich głównych giełdach europejskich. Jeśli chcesz nabyć go bez prowizji (do miesięcznego obrotu 100.000 euro), możesz zrobić to przez brokera XTB na giełdzie niemieckiej XETRA (tu przeczytasz więcej o ETF na XTB).

2. Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF – Acc

Lyxor Core MSCI World (DR) UCITS ETF – Acc, o kodzie ISIN LU1781541179 wypuszczony został zaledwie w 2018 roku, a już osiągnął znaczące rozmiary. Wygląda na to, że ten ETF MSCI World jest najtańszym spośród wszystkich notowanych na giełdach w Europie, jako że jego roczny koszt prowadzenia wynosi 0,12%.

Indeksem, który jest tutaj brany pod uwagę, jest oczywiście MSCI World, replikacja jest fizyczna (akcje, które wchodzą w skład indeksu, są faktycznie kupowane przez zarządzających ETF-em), a dywidendy są akumulowane.

Cena jednostki tego ETF to niewiele ponad 10 euro, co pozwala na naprawdę wygodne i elastyczne inwestowanie. Możesz bezproblemowo kupić go za pośrednictwem brokera online Degiro, np. na giełdzie włoskiej.

3. Xtrackers MSCI World UCITS ETF 1C

Xtrackers MSCI World UCITS ETF 1C, o kodzie ISIN IE00BJ0KDQ92 to drugi po wspomnianym iShares największy europejski ETF bazujący na MSCI World. Fundusz został uruchomiony w 2014 roku, a jego koszty prowadzenia wynoszą 0,19% rocznie.

Replikacja jest fizyczna, a dywidendy także i w tym przypadku są akumulowane. Historyczne wyniki tego ETF są całkowicie analogiczne do tych przedstawionych wcześniej, jako że w dalszym ciągu replikowany jest ten sam indeks.

Cena jednostki tego ETF to około 80 euro, a inwestycji można dokonać na różnych głównych europejskich giełdach przez brokera Degiro.

4. HSBC MSCI World UCITS ETF USD

HSBC MSCI World UCITS ETF USD, o kodzie ISIN IE00B4X9L533 to doskonały ETF oparty na indeksie MSCI World, który pod jednym bardzo istotnym względem różni się od poprzednich: dywidendy są dystrybuowane (trymestralnie). To czyni go idealnym wyborem dla inwestorów chcących otrzymywać zarobki ze swojej inwestycji w ETF.

ETF ten został uruchomiony w 2010 roku, jego kapitalizacja rynkowa jest bardzo wysoka, a roczne koszty prowadzenia są zdecydowanie niskie (równe 0,15%). Replikacja jest fizyczna.

Cena jednostki tego ETF to około 25 euro, a zakup, również w tym przypadku, możliwy jest na w zasadzie dowolnej europejskiej giełdzie przez brokera oferującego bezpośredni dostęp do rynku – jak Degiro.

ETF MSCI World index: jak działają?

Fundusze ETF (exchange-traded fund) to fundusze inwestycyjne pasywnie zarządzane, stworzone w celu replikowania określonego indeksu i notowane na giełdzie tak samo jak akcje i obligacje.

MSCI World to indeks rynku akcyjnego ważony kapitalizacją akcji 23 rozwiniętych państw. Obejmuje ponad 1.500 akcji, które pokrywają około 85% kapitalizacji rynkowej każdego z państw.

A zatem ETF oparty na MSCI World jest niczym innym jak funduszem, który pozwala ci inwestować jednocześnie w 1.500 firm notowanych na giełdzie krajów rozwiniętych całego świata (USA, Kanada, Europa, Australia, Japonia, Singapur…).

Akcje amerykańskich spółek mają największą wagę w ramach indeksu MSCI World – 67%, następnie jest Japonia – 7% i Wielka Brytania – 4%. Główne firmy, które możemy znaleźć w ETF-ie replikującym MSCI World, to np. Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Google, Nestle czy Procter & Gamble.

Czy warto inwestować w ETF na MSCI World?

Wprowadzenie do portfela koszyka globalnych akcji przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim ryzyko i wahania inwestycji zostają zredukowane, a to dzięki dużej dywersyfikacji. Ponadto dane historyczne potwierdzają, że w perspektywie długoterminowej ETF-y akcyjne globalne mają zawsze zyski na plusie i biją na głowę wszelkie inne klasy aktywów (obligacje, surowce, gotówkę…).

Akcje międzynarodowe są nudne: ich zmienność jest nieznaczna i nie dostarczają dreszczyku emocji z powodu dużych dziennych wahań, ale w ich przypadku stosunek ryzyko/zysk jest wyższy niż w jakimkolwiek innym indeksie akcyjnym, bardziej niszowym czy agresywnym.

Właśnie z tego powodu najwięksi eksperci w dziedzinie finansów na świecie radzą indywidualnym inwestorom, zamiast usiłować pobić rynek, dać mu się ponieść, inwestując w akcyjny globalny ETF, jak choćby ten replikujący MSCI World.

ETF-y na MSCI World są doskonałym sposobem także w przypadku realizacji planu akumulacji kapitału, poprzez inwestowanie tej samej kwoty w dany ETF każdego miesiąca, tak by wynegocjować cenę i zminimalizować w przyszłości ryzyko strat. Przy takiej strategii można naprawdę inwestować w rynek akcji i jednocześnie spać spokojnie.

MSCI World: historyczne wyniki

Patrząc na historyczne zyski indeksu MSCI World, możemy zauważyć, że oscylują one wokół 9% rocznie od 40 lat. Pomimo krótkookresowych wahań, jeśli weźmiemy pod uwagę co najmniej 5-letnie odstępy czasu, wychodzi na to, że trafienie na przypadek, kiedy indeks ten stracił na wartości, okazuje się niemal niemożliwe.

Poniżej znajduje się tabela, która przedstawia zyski indeksu w ciągu ostatnich lat, z uwzględnieniem dolara amerykańskiego jako waluty bazowej i włączając w to ponowną inwestycję dywidend:

ROKZYSK MSCI WORLD
201012.34%
2011-5.02%
201216.54%
201327.37%
20145.50%
2015-0.32%
20168.15%
201723.07%
2018-8.20%
201928.40%
202016.50%

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jaki jest najlepszy ETF MSCI World?

Naszym zdaniem najlepszym ETF-em na indeks MSCI World jest iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc), o kodzie ISIN IE00B4L5Y983. Jest to najwyżej skapitalizowany i najbardziej znany globalny akcyjny ETF wśród tych europejskich. Koszty prowadzenia są niskie (0,20%), dywidendy są akumulowane. Możesz kupić do bez prowizji do obrotu 100.000 euro miesięcznie u brokera XTB.

Lepiej inwestować w ETF S&P 500 czy ETF MSCI World?

ETF na indeks MSCI World gwarantuje lepszą dywersyfikację geograficzną niż ten na S&P 500. Amerykański rynek akcyjny historycznie miał lepsze wyniki, ale nie możemy przewidzieć, czy to się powtórzy w przyszłości. Rozsądny inwestor, w celu zminimalizowania ryzyka, powinien celować w większą dywersyfikację, jaką oferuje indeks MSCI World.

Jakie są wyniki MSCI World w ostatnich latach?

W 2019 indeks MSCI World odnotował wyniki na poziomie +28%. W 2020, pomimo ciosu, jakie rynkom zadała pandemia COVID-19, indeks MSCI World odnotował wyniki na poziomie +16%. Średnie zyski w ciągu ostatnich 40 lat wynosiły 9% rocznie, mimo dużych wahań w krótkich okresach.

Z czego jest złożony indeks MSCI World?

Indeks MSCI World replikuje wyniki ponad 1500 akcji 23 rozwiniętych krajów: Australii, Austrii, Belgii, Kanady, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Hong Kongu, Irlandii, Izraela, Włoch, Japonii, Niderlandów, Nowej Zelandii, Norwegii, Portugalii, Singapuru, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych.

5/5 - (3 votes)