ETF na Chiny: 6 najlepszych na chińskim rynku akcyjnym

1273
ETF na Chiny

Czy szukasz informacji o najlepszych funduszach ETF na Chiny dostępnych na europejskiej giełdzie? Trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule zobaczymy szczegółowo, jak działają fundusze ETF na rynek chiński, na jakich indeksach rynkowych są oparte, jakie są największe spółki wchodzące w ich skład oraz jakie są ich dotychczasowe wyniki i przewidywania na najbliższe lata.

Ponadto pokażemy ci najlepsze ETF China, które są obecnie notowane na różnych giełdach europejskich i światowych, oraz jak je kupić dzięki brokerom online XTB, Degiro lub eToro.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci

Najlepsze ETF na Chiny

Zaprezentujemy teraz najlepsze ETF na Chiny, które można znaleźć na giełdach międzynarodowych, i które można wygodnie kupić za pośrednictwem brokerów online Degiro, XTB lub eToro.

1. Xtrackers MSCI China

Xtrackers MSCI China UCITS ETF 1C (ISIN LU0514695690, Ticker XCS6) to najlepszy akcyjny ETF China notowany na europejskich giełdach pod względem płynności (wielkość funduszu wynosi 1,2 mld euro) i zróżnicowania (inwestuje bezpośrednio w ponad 700 chińskich akcji klasy A, B i H).

Jest to fundusz ETF akumulujący dywidendy, notowany w dolarach amerykańskich, który istnieje od 2010 r., a jego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,65%. Można go kupić za pośrednictwem brokera online XTB.

2. ETF Lyxor China

Lyxor oferuje dwa bardzo interesujące akcyjne fundusze ETF na Chiny: Lyxor China Enterprise (o numerze ISIN LU1900068914, który inwestuje wyłącznie w akcje typu H notowane na giełdzie w Hongkongu) oraz Lyxor MSCI China UCITS ETF (o numerze ISIN LU1841731745, który inwestuje w akcje typu A, B i H).

Oba są syntetycznie replikowane i akumulują dywidendy, ale to, co je odróżnia, to (oprócz różnicy w branych pod uwagę indeksach) wielkość funduszu, jak również roczne koszty zarządzania.

Lyxor China Enterprise ma przyzwoitą kapitalizację w wysokości ponad 300 mln euro i koszty zarządzania na poziomie 0,65%, co jest zgodne z innymi ETF na Chiny. Replikuje on wyniki 50 akcji wchodzących w skład indeksu Hang Seng China Enterprises Index.

Lyxor MSCI China, który został uruchomiony dopiero w 2018 r., nadal ma niską kapitalizację (147 mln euro), ale szczególnie tanie koszty zarządzania (0,29% rocznie). Naszym zdaniem w najbliższych latach może on stać się jednym z najlepszych akcyjnych funduszy ETF na rynek chiński dostępnych na europejskich giełdach.

3. Xtrackers CSI 300

Xtrackers CSI 300 Swap UCITS ETF 1C (ISIN LU0779800910, Ticker XCHA) to fundusz ETF, który umożliwia inwestowanie na rynku chińskim za pośrednictwem indeksu CSI 300, który znacznie różni się od indeksu MSCI China, gdyż obejmuje wyłącznie akcje typu A.

Fundusz został uruchomiony w 2012 roku, ma bardzo dużą kapitalizację (1,3 mld EUR), syntetyczną replikację i roczne koszty zarządzania na poziomie 0,50%. Polityka dywidendowa ma również charakter akumulacyjny.

W tym ETF (do czego jeszcze wrócimy) nie znajdziesz akcji takich jak Alibaba czy Tencent, ale jeśli chcesz po prostu odwzorować wyniki chińskich akcji notowanych w juanach na jednej z dwóch giełd w Chinach kontynentalnych (tj. nie uwzględniając spółek notowanych w Hongkongu i dolarach), Xtrackers CSI 300 jest prawdopodobnie najlepszym ETF, w jaki możesz zainwestować.

Co więcej, na Degiro obowiązuje specjalna promocja na ten konkretny produkt finansowy, gdyż znajduje się on na liście 200 ETF, które holenderski broker oferuje bez standardowej prowizji, a wyłącznie z opłatą manipulacyjną 1 euro.

4. Xtrackers FTSE China 50

Xtrackers FTSE China 50 UCITS ETF 1C (ISIN LU0292109856, Ticker XX25) to chiński fundusz ETF typu Large Cap oparty na indeksie FTSE China 50 Index, który odwzorowuje 50 największych i najbardziej płynnych chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu. Wszystkie spółki są notowane w dolarach hongkońskich.

W ramach tego ETF znajdziemy główne chińskie spółki o ogromnych rozmiarach (Tencent, Meituan Dianping, China Construction Bank, Ping An Insurance, Industrial Commercial Bank of China, Xiaomi, Alibaba…), ale niewielka liczba komponentów nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej reprezentacji całego chińskiego rynku akcji.

Fundusz istnieje od 2007 r., ale jego kapitalizacja jest niska/średnia (około 100 mln EUR). Roczne koszty zarządzania wynoszą 0,60%, replikacja jest całkowita fizyczna, a polityka dywidendowa jest akumulacyjna. Ten ETF można kupić na platformie XTB.

5. iShares MSCI China ETF

Dla uzupełnienia podajemy najbardziej znany i największy fundusz ETF na Chiny na świecie: iShares MSCI China ETF (Ticker MCHI) notowany na Nasdaq, którego rekordowa kapitalizacja wynosi 6 mld USD.

Ponieważ jest on oparty na indeksie MSCI China, obejmuje wszystkie różnorodne klasy chińskich akcji, w tym akcje technologiczne, dając inwestorom całkowitą ekspozycję na chiński rynek akcji.

Jego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,59% i można go nabyć bez prowizji za pośrednictwem eToro, który jest zdecydowanie najlepszym brokerem online dla początkujących inwestorów chcących kupić międzynarodowe ETF. Tutaj znajdziesz ten ETF.

W eToro możesz również otworzyć darmowy rachunek demo, na który otrzymasz 100 tysięcy wirtualnych dolarów, które możesz wykorzystać do dokonania pierwszych inwestycji bez konieczności korzystania z prawdziwych pieniędzy. Możesz go otworzyć tutaj.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

ETF na Chiny: akcje, giełdy i indeksy rynkowe

Zakup ETF na Chiny to z pewnością najprostszy i najwygodniejszy sposób inwestowania w cały chiński rynek akcji.

Jednak specyfika tego kraju sprawia, że zadanie to jest nieco bardziej skomplikowane dla niedoświadczonego inwestora. W Chinach istnieją trzy różne giełdy papierów wartościowych, na których firmy mogą notować swoje akcje:

  • Shanghai Stock Exchange (SSE) – tradycyjna i największa chińska giełda papierów wartościowych.
  • Shenzhen Stock Exchange (SZSE) – zarezerwowana dla mniejszych, szybko rozwijających się spółek.
  • Hang Seng – Giełda Papierów Wartościowych w Hongkongu, na której notowanych jest wiele chińskich firm.
etf na rynek chiński

Oprócz tego istnieją 3 różne kategorie akcji:

  • Akcje typu A – akcje notowane w lokalnej walucie (yuan) na SSE lub SZSE. Początkowo akcje typu A były dostępne tylko dla chińskich inwestorów, ale obecnie są również dostępne dla kwalifikowanych inwestorów zagranicznych.
  • Akcje typu B – akcje notowane w dolarach amerykańskich na SSE, a w dolarach hongkońskich na SZSE. Akcje te są zbywalne zarówno przez chińskich, jak i międzynarodowych inwestorów.
  • H Shares – akcje chińskich przedsiębiorstw notowane na giełdzie w Hongkongu i będące przedmiotem obrotu w dolarach hongkońskich (HKD). Są one również bezproblemowo zbywalne przez inwestorów zagranicznych.

Jak widać, złożoność chińskiego rynku akcji jest dość wysoka. Aby wybrać najlepszy ETF na Chiny do swojego portfela, należy najpierw zapoznać się z różnymi indeksami, które mają na celu replikację chińskiego rynku. Przyjrzyjmy się głównym z nich poniżej.

Główne chińskie indeksy rynkowe

  • CSI 300 – indeks CSI 300 składa się z 300 akcji A o największej kapitalizacji notowanych na giełdach w Shenzhen i Szanghaju. Indeks ten nie obejmuje chińskich gigantów technologicznych (Alibaba, Tencent, Meituan…), a wszystkie akcje są denominowane w lokalnych walutach.
  • MSCI A China – indeks MSCI A China odwzorowuje chińskie spółki klasy A o wysokiej i średniej kapitalizacji notowane na giełdach w Shenzhen i Szanghaju. Zawiera ponad 470 akcji notowanych w lokalnych walutach. W odróżnieniu od CSI 300, obejmuje więcej mniejszych i innowacyjnych firm, ale wciąż brakuje w nim gigantów technologicznych.
  • MSCI China – indeks MSCI China odwzorowuje chińskie spółki o dużej i średniej kapitalizacji typu A, B i H. Obecnie w jej ramach działa ponad 700 firm, w tym spółki technologiczne. Jest to prawdopodobnie najszerszy i najbardziej wszechstronny indeks rynku chińskiego.
  • FTSE China 50 – indeks FTSE China 50 odwzorowuje 50 największych i najbardziej płynnych chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hongkongu, czyli klasy H. W indeksie uwzględniono również wiodące chińskie akcje technologiczne, ponieważ większość z nich jest notowana na Hang Seng.

Główne akcje zawarte w ETF na Chiny

Oto kilka najważniejszych spółek, które możemy znaleźć w chińskim akcyjnym funduszu ETF:

  • Alibaba Group – chińska korporacja wielonarodowa składająca się z szeregu firm działających w obszarze handlu elektronicznego, takich jak internetowe targowiska, platformy płatności i kupna i sprzedaży, wyszukiwarki zakupów oraz usługi przetwarzania w chmurze. Jest to jedna z największych firm na świecie.
  • Tencent – jest spółką inwestycyjną, której spółki zależne świadczą usługi w zakresie rozrywki, mediów, Internetu i telefonii komórkowej w Chinach. Między innymi, jest właścicielem WeChat, komunikatora internetowego, który jest odpowiednikiem WhatsApp w Chinach.
  • Meituan Dianping – chińska super-aplikacja technologiczna, z której korzysta ponad 500 milionów użytkowników, oferująca zakupy online, płatności elektroniczne, rezerwację hoteli, recenzje i rezerwacje restauracji, dostawę jedzenia, prywatny transport samochodowy i wiele innych. W skrócie, jest to mieszanka Booking, Tripadvisor, Uber, UberEats i Groupon dla rynku chińskiego. Poniżej znajduje się ciekawa prezentacja wideo na temat aplikacji:
  • Industrial & Commercial Bank of China – chiński bank, którego największym udziałowcem jest państwo. Jest to druga co do wielkości grupa bankowa na świecie pod względem kapitalizacji i pierwsza na świecie pod względem zysków.
  • China Construction Bank – kolejny gigantyczny bank chiński, który zajmuje piąte miejsce wśród światowych grup bankowych pod względem kapitalizacji, istnieje od 1954 roku, a obecnie zyskał znaczenie globalne.
  • Ping An Insurance – chińska spółka holdingowa należąca do konglomeratu, której spółki zależne zajmują się głównie ubezpieczeniami, bankowością i usługami finansowymi. Firma została założona w 1988 roku i ma siedzibę w Shenzhen.
  • Xiaomi – chińska firma zajmująca się elektroniką użytkową, założona w Chinach w 2010 roku. Swój międzynarodowy sukces firma zawdzięcza niewątpliwie tanim smartfonom, smartwatchom Mi Band i innym produktom z zakresu technologii domowej.
  • Baidu – wiodąca wyszukiwarka w języku chińskim, umożliwiająca przeszukiwanie stron internetowych, plików audio i obrazów. Posiada również wspólnie napisaną encyklopedię online oraz fora dyskusyjne z wyszukiwaniem według słów kluczowych.
  • Kweichow Moutai – firma specjalizująca się w produkcji i sprzedaży produktów spożywczych, napojów i materiałów opakowaniowych. Produkuje najsłynniejszy likier w Chinach (Maotai), a także intensywnie inwestuje w badania i rozwój.

ETF na Chiny: przewidywania i opłacalność

Po zapoznaniu się z najlepszymi ETF China, w które warto inwestować, należy zastanowić się, czy warto dodać jeden lub więcej z tych instrumentów finansowych do swojego portfela.

Chiny to bardzo złożony kraj, zarówno pod względem gospodarczym, społecznym, jak i politycznym. Wydaje się, że pandemia Covid-19 i wojna handlowa z USA spowodowały sporo problemów dla gospodarki tego kraju i spowolniły jej wzrost.

etf china

Ponadto, w 2021 r. niektóre środki legislacyjne podjęte przez rząd chiński ukarały niektóre spółki i sektory gospodarki, powodując dalszy spadek cen akcji chińskich.

Mówimy jednak o ogromnym rynku wschodzącym, którego PKB wciąż rośnie z roku na rok w znacznie szybszym tempie niż w krajach rozwiniętych i który obecnie odgrywa kluczową rolę w światowej równowadze gospodarczej i politycznej.

Poprawia się produkcja przemysłowa, poprawia się świat usług, a w dużych miastach Chin poziom życia ludności jest już bardzo zbliżony do poziomu życia mieszkańców dużych miast Europy. Konsumpcja rośnie, a duże chińskie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, jak również te działające w Hongkongu, mogą tylko na tym skorzystać.

Ponadto, jeśli spojrzymy na indeks MSCI China z punktu widzenia analizy fundamentalnej, zobaczymy średni wskaźnik Price/Earnings na poziomie 14, Price/Book na poziomie 1,7 oraz Dividend Yield na poziomie 1,7%. Są to zachęcające dane, które pokazują, że chińskie akcje nie są w żaden sposób przewartościowane, zwłaszcza w porównaniu z akcjami amerykańskimi, które mają obecnie znacznie wyższe wskaźniki P/E.

Jednak ze względu na dużą niepewność związaną z obecną sytuacją i wahaniami kursu euro-juana, nadal musimy oczekiwać ekstremalnej zmienności od ETF na Chiny.

Nasza ostatnia rada dla ciebie to nie przesadzać z funduszami ETF na rynek chiński i nie kupować ich osobno, jeśli już inwestujesz w zdywersyfikowany indeks rynków wschodzących, taki jak MSCI Emerging Markets. Ponadto, jeśli masz niewielki kapitał do zainwestowania, zalecamy, abyś polegał na brokerze online, który pozwala na handel ETF bez prowizji, takim jak XTB, Degiro lub eToro.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (2 votes)