ETF na konopie: najlepsze fundusze dostępne na europejskich giełdach

690
etf na konopie

Szukasz więcej informacji o funduszach ETF na konopie? Chcesz wiedzieć, jak inwestować w konopie indyjskie za pośrednictwem funduszu ETF i czy na europejskich giełdach są notowane jakieś ETF cannabis? Jesteś we właściwym miejscu!

Debata na temat legalizacji marihuany toczy się na świecie od kilku lat i już w wielu krajach dozwolone jest stosowanie konopi indyjskich do celów leczniczych i farmaceutycznych, w leczeniu bólu przewlekłego, a nawet w leczeniu nowotworów i stwardnienia rozsianego.

Perspektywy coraz szerszego zastosowania konopi indyjskich w medycynie oraz oczekiwanie wprowadzenia dalszych przepisów na całym świecie to powody, dla których inwestorzy uznali konopie indyjskie za gorący temat inwestycyjny.

W tym artykule dowiemy się, czym są ETF na konopie, jakie są ich cechy charakterystyczne, jakie spółki wchodzą w ich skład i czy warto je dodać do swojego portfela inwestycyjnego w 2023 r.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

ETF cannabis: co to takiego?

Fundusze ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których celem jest odwzorowanie indeksu referencyjnego i które są notowane na giełdzie papierów wartościowych w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

ETF cannabis to zatem fundusze inwestujące w akcje spółek zajmujących się wykorzystywaniem konopi indyjskich do celów farmaceutycznych. Bez wątpienia fundusze ETF są najtańszym i najbardziej efektywnym sposobem inwestowania w obiecujący rynek marihuany.

Ogólnie rzecz biorąc, akcje, które możemy znaleźć w ETF na konopie indyjskie, to spółki amerykańskie, brytyjskie, kanadyjskie, szwajcarskie, izraelskie, irlandzkie i australijskie zaangażowane w rynek konopi indyjskich. Są to główne kraje odniesienia, przy czym szczególnie duże znaczenie przypisuje się spółkom amerykańskim

W szczególności można znaleźć tu firmy:

  • zajmujące się uprawą, dystrybucją i sprzedażą marihuany;
  • zaangażowane w badania nad medycznymi i farmaceutycznymi zastosowaniami konopi;
  • które z innych powodów mają znaczną ekspozycję na sektor konopi indyjskich.

Najlepsze ETF na konopie

Przeanalizujemy teraz najlepsze ETF na konopie dostępne na giełdach europejskich i międzynarodowych. Można je wygodnie nabyć za pośrednictwem brokerów online Degiro i eToro.

1. HANetf The Medical Cannabis and Wellness

HANetf The Medical Cannabis and Wellness UCITS ETF (ISIN IE00BG5J1M21, Ticker CBSX) to pierwszy fundusz ETF cannabis, który jest notowany na europejskich giełdach od stycznia 2020 r.

Indeksem wzorcowym jest Medical Cannabis and Wellness Equity. Odwzorowuje on wyniki spółek giełdowych mających znaczący udział w działalności w sektorze legalnej medycznej marihuany, konopi i CBD.

Fundusz ten posiada pełną replikację fizyczną, a jego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,80%. Składniki są poddawane szczegółowemu procesowi analizy prawnej (due diligence). Uwzględniane są tylko akcje spółek notowanych na głównych giełdach, takich jak NYSE, Nasdaq i TSX.

Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, a wielkość funduszu jest nadal bardzo mała. Całkowita kapitalizacja ETF wynosi zaledwie 16 mln euro.

W każdym razie ten ETF na konopie można kupić, płacąc wyłącznie 1 euro opłaty manipulacyjnej, na niemieckiej giełdzie za pośrednictwem brokera internetowego Degiro, w ramach ETF Core Selection.

2. Rize Medical Cannabis and Life Sciences

Rize Medical Cannabis and Life Sciences UCITS ETF (ISIN IE00BJXRZ273, Ticker BLUM) to drugi fundusz ETF na konopie, który pojawił się na europejskich giełdach. Miało to miejsce zaraz po pierwszym ETF tego typu, który poznaliśmy, w lutym 2020 r.

Indeksem wzorcowym jest Foxberry Medical Cannabis & Life Sciences. Odwzorowuje on globalne spółki giełdowe działające w sektorach medycznej marihuany i nauk przyrodniczych związanych z marihuaną.

ETF ten jest nadal niewielki – jego kapitalizacja wynosi 23 mln euro. Ma za to niższe koszty zarządzania niż poprzedni analizowany fundusz: tylko 0,65% rocznie.

Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny. Replikacja jest w pełni fizyczna, a ETF można nabyć płacąc wyłącznie 1 euro opłaty manipulacyjnej, na niemieckiej giełdzie za pośrednictwem brokera internetowego Degiro, w ramach ETF Core Selection.

3. Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF

Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF (ticker HMMJ) jest funduszem ETF na konopie notowanym na Canadian Stock Exchange. Istnieje od kwietnia 2017 r. Można go znaleźć tutaj.

Fundusz ETF odwzorowuje North American Marijuana Index, czyli wyniki głównych spółek giełdowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie posiadających znaczącą ekspozycję na branżę marihuany.

Fundusz ten jest znacznie większy i bardziej płynny niż fundusze notowane na giełdach europejskich. Jego roczna opłata za zarządzanie wynosi 0,85%. Można go wygodnie kupić za pośrednictwem brokera internetowego eToro, bez ponoszenia żadnych opłat.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Czy opłaca się inwestować w ETF na konopie w 2023 roku?

Sektor konopi indyjskich odnotował w ostatnich latach bardzo silny wzrost, dzięki dużemu zainteresowaniu inwestorów tym trendem inwestycyjnym. W rezultacie fundusze ETF na konopie osiągały bardzo dobre wyniki w 2020 r. i na początku 2021 r.

Od tamtego czasu trend ten uległ odwróceniu. Fundusze ETF analizowane w tym artykule straciły od 40% do 50% swojej wartości.

Wynika to nie tyle ze zmiany wartości fundamentalnych samych spółek wchodzących w skład ETF, co raczej z przesunięcia kapitału z tego sektora do innych, uważanych za bardziej atrakcyjne i modne.

etf na konopie

Najprawdopodobniej w przyszłości będzie coraz mniej restrykcji rządowych wobec sektora konopi indyjskich. Firmy będą miały znacznie większą swobodę działania i sprzedaży swoich produktów bez przeszkód. Przy pierwszych oznakach zmian inwestorzy ponownie zainteresują się funduszami ETF cannabis, a ceny zaczną ponownie rosnąć.

Naszym zdaniem, przy obecnych wycenach, zakup jednego z funduszy ETF na konopie wymienionych w tym artykule może być bardzo dobrym interesem jako długoterminowa, niewielka inwestycja.

Należy jednak zawsze pamiętać o odpowiednim różnicowaniu kapitału i inwestowaniu u sprawdzonego brokera, takiego jak eToro czy Degiro. W ich przypadku na powyższe ETF nie ma standardowej prowizji.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.