
Szukasz informacji o najlepszych funduszach ETF na miedź? Trafiłeś we właściwe miejsce!
Miedź jest jednym z najczęściej używanych metali przemysłowych na świecie i jest również jednym z najbardziej popularnych towarów do inwestowania i handlu na giełdzie.
Dlatego też na naszym blogu zamieściliśmy przewodnik, jak inwestować w miedź za pomocą funduszy ETF/ETC. W szczególności zobaczymy, jak działają te instrumenty finansowe, a następnie przedstawimy najlepsze ETF miedź dostępne na europejskich giełdach.
Można je kupić za pośrednictwem jednego z brokerów online uwzględnionych w poniższej tabeli:
Najlepsze ETF na miedź na europejskich giełdach
Wszystkie ETF na miedź notowane na giełdach w Europie są emitowane przez zarządzającego WisdomTree, który jest jednym z liderów rynku oferujących fundusze powiązane z surowcami. Jak zobaczymy wkrótce, WisdomTree oferuje również lewarowane i krótkie ETF na miedź.
Mówiąc dokładniej, mamy tu do czynienia z ETC na miedź (exchange-traded commodities), a nie ETF na miedź. Ustawodawstwo w Europie nie pozwala bowiem zarządzającym na tworzenie ETF opartych na pojedynczym składniku, jakim jest miedź.
1. WisdomTree Copper
ISIN: GB00B15KXQ89 / Ticker: COPA
Pierwszym fizycznym ETC na miedź, który chcemy omówić, jest WisdomTree Copper. Replikuje on wyniki indeksu Bloomberg Copper Subindex poprzez syntetyczną replikację opartą na swapach.
Fundusz, utworzony w 2006 r. i mający siedzibę w Jersey, ma dolara jako walutę bazową. Nie stosuje hedgingu walutowego i obecnie zarządza około 1,39 mld USD.
Jego opłata za zarządzanie wynosi 0,49% i można go nabyć na głównych giełdach europejskich, w tym na giełdzie brytyjskiej i niemieckiej na stronie mBanku.
2. WisdomTree Copper – Eur Daily Hedged
ISIN: JE00B4PDKD43 / Ticker: ECOP
WisdomTree Copper – Eur Daily Hedged to zabezpieczony walutowo ETF na miedź odpowiedni dla inwestorów, którzy chcą być chronieni przed ryzykiem kursowym EUR/USD. Indeksem replikowanym w tym przypadku jest Bloomberg Copper Subindex Euro Hedged Daily.
Fundusz został utworzony w 2012 roku, ma siedzibę w Jersey i jest dość mały. Koszty zarządzania wynoszą 0,49% rocznie, a ETF ten można nabyć na wielu giełdach europejskich, za pośrednictwem brokera online Degiro.
3. WisdomTree Copper 2X Daily Leveraged
ISIN: JE00B2NFTF36 / Ticker: LCOP
WisdomTree Copper 2X Daily Leveraged jest 2-krotnie lewarowanym funduszem ETF na miedź. Oznacza to, że oferuje on zwroty, które są dwukrotnie wyższe (zarówno dodatnie, jak i ujemne) od wyników tego towaru. Indeksem odniesienia jest Bloomberg Copper Subindex.
ETC został uruchomiony w 2008 roku z siedzibą w Jersey i ma dolara jako walutę, bez zabezpieczenia walutowego. Fundusz jest zdecydowanie niewielki, a co za tym idzie mało płynny, a koszty zarządzania wynoszą 0,98%.
Można go wygodnie kupić na kilku giełdach europejskich za pośrednictwem brokera online Degiro, klikając tutaj.
4. WisdomTree Copper 3X Daily Leveraged
ISIN: IE00B8JVMZ80 / Ticker: 3HCL
WisdomTree Copper 3X Daily Leveraged to kolejny lewarowany ETF na miedź. Syntetycznie odtwarza on wyniki Solactive HG Copper Commodity Futures SL Index. Oferuje jednocześnie trzykrotne zwroty z inwestycji w instrument bazowy, zarówno pod względem zysku, jak i straty.
WisdomTree’s Leveraged 3 Copper ETC jest dostępny do obrotu od 2012 roku. Ma siedzibę w Irlandii, a walutą bazową jest dolar amerykański. Nie stosuje hedgingu walutowego i zarządza obecnie kwotą około 11 mln EUR.
Jego roczny koszt wynosi 0,99% i można go nabyć na głównych giełdach europejskich, za pośrednictwem brokera online Degiro.
5. WisdomTree Copper 1X Daily Short
ISIN: JE00B24DK64 / Ticker: SCOP
WisdomTree Copper 1X Daily Short to krótki ETF na miedź odpowiedni dla nieufnych inwestorów, którzy uważają, że cena miedzi będzie spadać. ETC syntetycznie replikuje (poprzez swapy) indeks Bloomberg Copper Subindex z przeciwną ekspozycją, oferując zwroty przeciwne do jego trendu.
Fundusz ma siedzibę w Jersey, istnieje od 2008 r., a jego walutą bazową jest dolar, bez zabezpieczenia walutowego w euro. Całkowita kapitalizacja tego ETF jest bardzo mała i wynosi 2 mln euro, a roczne koszty zarządzania to 0,98%.
Możesz zainwestować w ten krótki ETF na miedź za pośrednictwem Degiro, kupując go na giełdach europejskich. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.
6. WisdomTree Copper 3X Daily Short
ISIN: IE00B8KD3F05 / Ticker: 3HCS
Na zakończenie przedstawiamy WisdomTree Copper 3x Daily Short, ETC zaprojektowany tak, aby zapewnić inwestorom lewarowaną krótką ekspozycję na miedź. ETC oferuje całkowity zwrot składający się z odwrotności trzykrotnych dziennych wyników (-3x) w stosunku do dziennych wyników indeksu Solactive HG Copper Commodity Futures SL.
Jeśli więc cena miedzi wzrośnie o 1% w ciągu dnia, to ten ETF spadnie o 3% po odjęciu opłat. Jeśli jednak cena miedzi spadnie o 1% w ciągu jednego dnia, to ETF wzrośnie o 3% po odliczeniu opłat.
Fundusz ma siedzibę w Irlandii, istnieje od 2012 roku, a jego walutą bazową jest dolar. Koszty zarządzania wynoszą 0,99%, a ETF ten można nabyć na europejskich giełdach za pośrednictwem Degiro.
Jak inwestować w ETF na miedź na Degiro?
Aby zainwestować w miedź za pośrednictwem jednego z ETC, które właśnie omówiliśmy, można skorzystać z brokera online Degiro. To jeden z najlepszych serwisów pod względem prowizji.
Najpierw musisz utworzyć darmowe konto u brokera, klikając tutaj, zweryfikować swoją tożsamość i dokonać wpłaty. Następnie wystarczy wpisać nazwę lub kod ISIN interesującego nas ETF w pasku wyszukiwania brokera. Następnie wybierz giełdę, na której chcesz go kupić i kwotę, którą chcesz zainwestować.
Prowizje Degiro za kupno i sprzedaż ETF wynoszą stale 2 + 1 euro za transakcję. Na przykład, jeśli chciałbyś zainwestować około 1000 euro w WisdomTree Copper ETF, zapłaciłbyś zatem 3 euro.
Alternatywa dla ETF na miedź: CFD
Innym sposobem inwestowania w miedź jest kupno lub sprzedaż kontraktów CFD na miedź u jednego z brokerów online, którzy oferują takie instrumenty finansowe. CFD są instrumentami pochodnymi o gwarantowanej płynności i są bardzo elastyczne. Są idealne do inwestowania w miedź przy użyciu dźwigni finansowej lub krótkiej pozycji.
Naszym zdaniem, jeśli jesteś zainteresowany handlem krótkoterminowym, a nie długoterminową inwestycją, to CFD na miedź będzie dla ciebie najlepszą opcją.

Na przykład, na eToro możesz handlować CFD na miedź z bardzo niską prowizją. Dla wszystkich towarów broker ten oferuje dźwignię do x20, oraz możliwość otwierania krótkich pozycji. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj. Innym polecanym brokerem oferującym CFD na miedź, jest XTB.
Czy warto inwestować w ETF na miedź?
Zanim zakończymy nasz artykuł, powiemy sobie jeszcze, czy inwestowanie w ETF na miedź jest opłacalne, czy też nie. Jak kształtują się popyt, podaż i ceny tego towaru w ostatnich latach? Jakie są przewidywania na przyszłość? Czy powinniśmy dodać aktywa oparte na miedzi do naszego portfela z długoterminową perspektywą?
Miedź jest metalem przemysłowym i jest obecnie wykorzystywana przez człowieka do różnych celów: głównie w przemyśle elektrycznym (jako przewodnik), w przemyśle samochodowym i w budownictwie.
Oczekiwania dotyczące wykorzystania czerwonego metalu są coraz większe, między innymi ze względu na pojawienie się samochodów elektrycznych, które są i będą wykonane w dużej mierze z połączeń wykonanych z miedzi. Podczas gdy konwencjonalne samochody zawierają 8-22 kg miedzi, pojazdy elektryczne zawierają jej około 60-83 kg.
Jeszcze więcej miedzi będzie wykorzystywane w stacjach ładowania samochodów oraz przy rozbudowie infrastruktury sieci elektroenergetycznych w krajach rozwijających się, takich jak Chiny i Indie. Wszystko to, wraz z globalnym trendem w kierunku czystszych źródeł energii, będzie oznaczać, że popyt na ten metal będzie nadal rosnąć w przyszłości.
Jednak przeszkodą we wzroście cen jest duża dostępność surowca. Jest on bowiem wydobywany z coraz większą prędkością i dzięki coraz to nowym technologiom. Obecne złoża miedzi wystarczą na co najmniej następne 50 lat, więc nie ma prawdziwego niedoboru tego metalu.

W każdym razie, jak zawsze, cena miedzi będzie nadal rosnąć w ekspansywnych fazach gospodarki. Wówczas produkcja przemysłowa jest na szczycie, a zatem popyt jest wysoki. Również czas inflacji może pozytywnie wpłynąć na wyniki miedzi, co ostatnio obserwujemy.
W marcu 2020 r. cena miedzi osiągnęła rekordowo niski poziom, ale następnie rozpoczęła pozytywny trend, który trwa do dziś. Po niewielkim spadku w lipcu 2022 r. znów idzie w górę.
Inwestowanie w ETF na miedź może być opłacalne w długim terminie, jeśli poświęcamy na to niewielką część kapitału i jeśli jesteśmy gotówi zaakceptować wysoką zmienność w krótkim terminie. Jeśli natomiast chcesz handlować miedzią, powinieneś naszym zdaniem skorzystać z instrumentów finansowych takich jak kontrakty CFD.