Najlepsze ETF na ropę: na czym polegają oraz jak i gdzie je kupić?

772
etf na ropę

Szukasz informacji o ETF na ropę naftową? Chcesz wiedzieć, jakie są najlepsze ETF na ropę dostępne na europejskich giełdach? Dobrze trafiłeś!

Ropa naftowa, często nazywana czarnym złotem, jest jednym z najczęściej handlowanych surowców na rynku. Jego cena podlega również ogromnym wahaniom w krótkich okresach, uzależnionym od globalnej sytuacji politycznej.

W 2022 roku z powodu wojny między Rosją a Ukrainą ropa osiągnęła swoje nowe maksymalne wyniki. Aktualnie zalicza kolejny miesiąc intensywnych spadków, na co ma wpływ polityka antyinflacyjna USA, sankcje nałożone na Rosję oraz niepewność w kwestii popytu na ropę w Chinach.

Istnieje wiele instrumentów finansowych służących do inwestowania w ropę, np. kontrakty CFD na ropę oferowane przez różnych brokerów online. Ale bardziej efektywnym i łatwiejszym do utrzymania w długim okresie będzie ETF na ropę lub ETC na ropę.

W tym wpisie dowiesz się, jakie są najlepsze ETF na ropę i gdzie je kupić, korzystając choćby z takich popularnych w Polsce dostawców jak XTB czy mBank.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*77% inwestujących w CFD traci

Najlepsze ETF na ropę

Zobaczmy już na samym początku, jakie są najlepsze ETF na ropę. W dalszej części artykułu dostarczymy bardziej pogłębionych informacji na temat działania tych instrumentów finansowych.

Na poniższej liście znajdziesz 3 ETF/ETC na ropę notowane na europejskich giełdach oraz 3 na giełdach amerykańskich. W przypadku tych pierwszych dostępne są one na giełdzie niemieckiej bądź brytyjskiej za pośrednictwem brokera XTB i konta maklerskiego w mBanku.

Natomiast w przypadku drugich mamy do czynienia z ETF-ami o znacznie większej płynności i bardziej znanymi w stosunku do tych europejskich. Możemy dodać je do naszego portfela dzięki brokerowi eToro.

1. Wisdomtree WTI Crude Oil

Ten ETF (choć tak naprawdę mamy do czynienia z ETC) bazuje na ropie WTI. Naśladuje w bardzo zbliżonym stopniu ceny beczek. Nie jest to instrument lewarowy. Mamy tu do czynienia z jednym z ETF-ów o największej płynności, jeśli chodzi o ETF-y naftowe.

Polskim inwestorom dostępny jest na giełdzie brytyjskiej i niemieckiej. W zależności od tego występuje pod różnymi kodami ISIN:

  • DE000A0KRJX4 – giełda niemiecka, dostępny u brokera XTB (kliknij tutaj);
  • GB00B15KXV33 – giełda brytyjska, dostępny z kontem maklerskim w mBanku (kliknij tutaj).

Pamiętaj, że do obrotu 100.000 euro miesięcznie nie płacisz prowizji za transakcje na ETF-ach u brokera XTB. Możesz go wypróbować z kontem demo.

2. Wisdomtree Brent Crude Oil

Ten ETC na ropę opiera się z kolei na ropie europejskiej, a więc na Brent Crude Oil. Także i w tym wypadku mamy do czynienia z ETC bez dźwigni finansowej. Wykazuje on jednak odrobinę mniejszą płynność niż poprzedni.

Wisdomtree Brent Crude Oil o kodzie ISIN JE00B78CGV99 lub DE000A1N49P6 dostępny jest wśród ETF-ów oferowanych przez mBank i jego konto maklerskie (założysz je tutaj). Dostępny jest na giełdzie brytyjskiej i niemieckiej.

3. SPDR S&P US Energy Select Sector UCITS ETF

Jest to ETF na ropę, który odwzorowuje wyniki głównych amerykańskich spółek energetycznych. Jest to ETF akumulujący dywidendy, z replikacją fizyczną, o bardzo niskich kosztach utrzymania, choć nie jest zbyt płynny.

Kod ISIN tego ETF to IE00BWBXM492. Jeśli cię interesuje, możesz nabyć go za pośrednictwem brokera online Degiro na jednej z europejskich giełd. Wystarczy w polu wyszukiwania wpisać wspomniany ISIN.

4. United States Oil Fund (USO)

Przejdźmy do oferty giełdy amerykańskiej. Jest to chyba najszerszy i najbardziej znany na świecie ETF na ropę naftową. Śledzi wyniki kontraktów futures na ropę WTI.

Jeśli jesteś zainteresowany jego nabyciem, skorzystaj z brokera eToro. Wystarczy, że w polu wyszukiwania wpiszesz „USO”.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

5. ProShares UltraShort Bloomberg Crude Oil (SCO)

To również bardzo znany ETF naftowy, ale nieco bardziej szczególny. Po pierwsze jest to ETF lewarowy z dźwignią 2x. Po drugie mamy tu do czynienia z odwrotnym ETF-em (short). W praktyce, kiedy cena ropy WTI zmaleje w ciągu dnia o 50, ty zarobisz 100.

Jeśli interesuje cię taki ETF, typowo kierowany do traderów, znajdziesz go bez trudu na eToro. Wystarczy, że wpiszesz „SCO”.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

6. Energy Select Sector SPDR® Fund (XLE)

Ten naftowy ETF, wypuszczony jeszcze w 1998 roku, naśladuje wyniki akcji amerykańskich firm o wysokiej kapitalizacji, zajmujących się przemysłem naftowym i gazowym. Niektóre z dużych firm, które wchodzą w skład tego ETF-u, to Chevron Corp, ExxonMobil czy ConocoPhillips. Są to więc najwięksi światowi gracze na rynku naftowym.

To nieco inny ETF niż te prezentowane do tej pory. Jeśli przykuł twoją uwagę, znajdziesz go na eToro. Wpisz w polu wyszukiwania „XLE”.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

ETF na ropę: na czym polegają?

ETF (exchange-traded funds) to pasywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których celem jest odwzorowanie indeksu referencyjnego i które są notowane na giełdzie papierów wartościowych w taki sam sposób jak akcje i obligacje.

Naftowe ETF są zatem funduszami inwestycyjnymi, które replikują w pewien sposób wyniki ropy. Na podstawie konkretnego instrumentu bazowego, indeksu, na którym się opierają, i ich wewnętrznej charakterystyki możemy wyróżnić następujące rodzaje ETF-ów na ropę:

  • ETF na ropę WTI (benchmark amerykański);
  • ETF na ropę Brent (benchmark angielski/europejski);
  • ETF związane z kontraktami futures na ropę z określonym terminem ważności;
  • ETF na produkty pochodzące od ropy (najbardziej klasycznym przykładem jest benzyna);
  • ETF akcyjne związane z wynikami firm naftowych;
  • ETF energetyczne, które naśladują wynik różnych surowców w tym ropy naftowej;
  • ETF na ropę short (dla traderów celujących w spadek cen);
  • ETF na ropę long (dla celujących we wzrost cen);
  • ETF lewarowe na ropę (powielający wyniki instrumentu bazowego);
  • ETF na ropę hedged (z zabezpieczeniem ryzyka kursowego EUR/USD);

ETF-y naftowe są szczególnie lubiane przez traderów, którzy wykorzystują je w celu spekulacji krótkoterminowych na tym surowcu. Właśnie dlatego w ostatnich latach powstały ETF-y na ropę lewarowe czy short – instrumenty, które znacznie zwiększają możliwości potencjalnych zarobków (ale i potencjalnych strat) traderów.

Ale ETF-y na ropę naftową nie są wykorzystywane wyłącznie przez traderów. Również wielu inwestorów długoterminowych, przekonanych, że cena ropy powinna rosnąć w najbliższych latach z powodu wyczerpania naturalnych rezerw, umieszcza naftowe ETF-y w swoich portfelach.

ETF i ETC na ropę: czym się różnią

Kiedy mówimy o inwestowaniu w ropę naftową, musimy pamiętać, że w większości przypadków mamy do czynienia raczej z ETC niż ETF (przynajmniej na europejskich giełdach).

Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej nie można stworzyć ETF na ropę, jako że exchange-traded funds powinny być w większym stopniu zdywersyfikowane. Nie mogą zatem inwestować tylko w jedno dobro, jak ropa naftowa.

etf na ropę naftową

Dlatego też ropa dostępna jest w krajach europejskich głównie za pośrednictwem exchange traded commodity (ETC), instrumentach finansowych całkowicie opartych na wynikach cen surowców.

ETC replikują pasywnie wyniki surowca lub indeksów surowców, których dotyczą. Ich koszty zarządzania są bardzo niskie i można je nabyć na wszystkich głównych giełdach europejskich, tak jak ETF-y.

Jednakże, w odróżnieniu od ETF, ETC są papierami dłużnymi, nie funduszami. To oznacza, że ETC jest podobny do obligacji zerokuponowych, bardzo długoterminowych, których dochód jest skorelowany z wynikami surowca lub indeksu surowców.

W każdym razie możliwe jest też znalezienie prawdziwych ETF-ów na ropę, jako że regulacje w niektórych krajach, takich jak Szwajcaria, pozwalają na wypuszczenie ETF-u na pojedynczy surowiec.

Także poza Unią Europejską, na giełdach międzynarodowych, jak najbardziej można znaleźć ETF-y, które inwestują wyłącznie w ropę naftową.

ETF na ropę Brent i WTI: różnice

Zanim zainwestuje się w naftowe ETF-y, trzeba poznać różnicę między ropę Brent i WTI. Różnią się one zarówno pod względem jakości węglowodorów, jak i miejsca wydobycia. W szczególności, różnica polega na tym, co następuje:

  • Ropa Brent jest tym, czym handluje się oryginalnie na London International Petroleum Exchange. Cena ropy Brent (oznaczana w beczkach) jest wartością referencyjną dla rynków europejskich. Ale nie tylko, zważywszy, że jej wartość determinuje 60% ropy wydobywanej na świecie. Nazwa „Brent” pochodzi od złóż położonych na Morzu Północnym. Dziś definiuje się tak produkcję 19 złóż (także na Morzu Północnym).
  • Ropa WTI (skrót od West Texas Intermediate) jest determinowana według benchmarka contraktów futures na ropę na New York Mercantile Exchange. Uznaje się ją za ropę wysokiej jakości i zdecydowanie ceni za jej właściwości chemio-fizyczne. Jej cena jest silnie skorelowana z ceną ropy Brent, choć zawsze inna od tej ostatniej.
etf crude oil

Wyniki ETF-ów zarejestrowane w ciągu ostatnich lat związanych z ropą Brent są niemal identyczne, jak tych związanych z ropę WTI. Jednakże, produkt europejski prezentuje niższą płynność w stosunku do amerykańskiego. Z tego powodu można woleć instrumenty finansowe związane z ropą WTI niż z Brent.

Jak wybrać ETF na ropę naftową?

Kiedy tylko podejmie się decyzję o zainwestowaniu w ropę przez ETF, koniecznie jest zrozumienie, jak dokonać wyboru instrumentu finansowego najbardziej odpowiedniego dla naszych potrzeb. W szczególności, radzę ci uwzględnić 4 parametry: instrument bazowy, płynność, koszty i podatki.

1) Instrument bazowy: Przede wszystkim musisz wybrać, czy chcesz inwestować w ropę bezpośrednio, czyli kupując ETC na ropę ściśle związane z ceną beczek (ropy WTI lub Brent), czy też celujesz w firmy naftowe i wybierzesz ETF akcyjny. W tym drugim przypadku główną zaletą jest możliwość otrzymania dywidend od firm, w które się inwestuje. Wadą natomiast jest brak możliwości precyzyjnego naśladowania cen ropy.

2) Płynność: Jest to kluczowy parametr w wyborze najlepszego ETF na ropę zgodnie z własnymi wymaganiami. Potrzeba, żeby wybrany ETF pozwalał na to, żeby móc go sprzedać w każdej chwili bez bezsensownego czekania. Ponadto, ETF-y o małej płynności zwykle oferują bardzo niekorzystny spread, który pomniejsza dochód z inwestycji.

3) Koszt: ETF zawiera wewnątrz swoje koszty prowadzenia, które odejmowane są od dochodu. Zwykle wynoszą w okolicach 0,3-1% rocznie. Do tego dochodzi prowizja za przeprowadzenie operacji, nakładana standardowo przez brokera.

4) Giełda: Uwaga na giełdę, na której chcemy kupić ETF, jako że od tej decyzji mogą być uzależnione konsekwencje fiskalne. Zwykle z punktu widzenia podatkowego ETF-y notowane na giełdach europejskich są bardziej opłacalne. Na amerykańskie czy inne międzynarodowe ETF-y naftowe mogłyby zostać nałożone wyższe podatki.

5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.