ETF na WIG20: co to, na czym polega i gdzie go kupić?

1756
etf na wig20

Interesuje cię kupno ETF na WIG20? Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w indeks WIG20 za pośrednictwem ETF? Dobrze trafiłeś!

ETF-y (exchange-traded fund) to fundusze inwestycyjne pasywnie zarządzane, stworzone w celu replikowania określonego indeksu i notowane na giełdzie tak samo jak akcje i obligacje.

Stosunkowo od niedawna na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest kilka ETF-ów (przeczytasz o nich tutaj), w tym polskie ETF-y powiązane z indeksami giełdowymi WIG20 i WIG40. Dziś powiemy sobie o tych pierwszych, które występują również w kilku wersjach. Dowiesz się, na czym dokładnie polegają, gdzie je kupić i jakie są ich notowania.

Mam nadzieję, że na koniec lektury tego wpisu będziesz mieć klarowne pojęcie na temat ETF WIG20 i świadomie zdecydujesz, czy chcesz inwestować w ten instrument finansowy.

ETF na WIG20: co to jest?

Jak już zostało wspomniane, ETF to fundusz replikujący wyniki innego instrumentu. W przypadku ETF na WIG20 tym instrumentem jest WIG20, czyli indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na GPW. Aktualnie na liście spółek wchodzących w skład tego indeksu znajdują się:

 • Allegro.eu
 • Asseco Poland
 • Bank Pekao
 • CCC
 • CD Projekt
 • Cyfrowy Polsat
 • Dino Polska
 • Grupa Lotos
 • Jastrzębska Spółka Węglowa
 • KGHM Polska Miedź
 • LPP
 • Mercator Medical
 • Orange Polska
 • PGE
 • PGNiG
 • PKN Orlen
 • PKO BP
 • PZU
 • Santander Bank Polska
 • Tauron Polska Energia

Poniżej natomiast widzisz wykres przedstawiający notowania indeksu WIG20:

Obecnie, jeśli chcemy kupić ETF na WIG20, tam naprawdę nabywamy ETF na indeksy pochodne. Są to WIG20TR (Total Return), WIG20short i WIG20lev. WIG20TR to indeks dochodowy (a nie cenowy jak zwykły WIG20), a więc uwzględnia wypłatę dywidendy oraz emisję akcji z prawem poboru. WIG20short jest odwrotnie proporcjonalny do WIG20, natomiast WIG20lev odzwierciedla dwukrotność zmian wyników indeksu WIG20.

Emitentem wszystkich ETF-ów na powyższe indeksy pochodne jest Agio Funds TFI (polskie licencjonowane towarzystwo funduszy inwestycyjnych). Poniżej znajdziesz ich krótką charakterystykę:

 • BETA ETF WIG20TR, kod ISIN PLBTETF00015 to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty istniejący od 2018 r. Aktywa tego funduszu alokowane są w co najmniej 75% w akcje spółek wchodzących w skład indeksu WIG20TR (Total Return czyli formuła funduszu powiększona jest o dywidendy wypłacane przez spółki wchodzące w skład indeksu WIG20). Pozostałe 25% to instrumenty pochodne oparte o ceny akcji indeksu WIG20TR. W konsekwencji fundusz stosuje replikację fizyczną i częściowo syntetyczną. Jest akumulacyjny, a więc nie dystrybuuje dywidend. Jego roczne koszty prowadzenia wynoszą 0.40% zainwestowanego kapitału. Kupisz go tutaj.
 • BETA ETF WIG20Short, kod ISIN PLBETF200011, Ticker BETAW20ST to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, istniejący od 2019 r. Ten ETF replikuje indeks WIG20Short, będący indeksem pochodnym do indeksu WIG20 (kształtuje się odwrotnie w stosunku do WIG20). Fundusz stosuje replikację syntetyczną. Stopień dźwigni finansowej wynosi -1.00 (pozycja krótka). Roczna opłata za zarządzanie wynosi 1.00%. Kupisz go tutaj.
 • BETA ETF WIG20Lev, kod ISIN PLBEW2L00019, Ticker BETAW20LV to portfelowy fundusz inwestycyjny zamknięty, istniejący od 2020 r. Ten ETF replikuje indeks WIG20Lev, będący indeksem pochodnym do indeksu WIG20 (stanowi dźwignię w stosunku do WIG20). Fundusz stosuje replikację syntetyczną. Stopień dźwigni finansowej wynosi 2.00. Roczna opłata za zarządzanie wynosi 1.00%. Kupisz go tutaj.

ETF WIG20: gdzie kupić?

Jeśli interesuje cię inwestowanie w duże polskie spółki akcyjne, charakteryzujące się dużą płynnością, to ETF na WIG20 może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim nie musisz inwestować w pojedyncze spółki (co jest bardziej kosztowne i bardziej ryzykowne), ale we wszystkie jednocześnie. Do tego nie potrzebujesz bardzo wysokiego kapitału, a koszty zarządzania takim ETF-em są też znacznie niższe niż w przypadku np. funduszy inwestycyjnych aktywnie zarządzanych.

Co więcej masz możliwość zakupienia go u różnych brokerów lub za pośrednictwem kont maklerskich w banku. I tu ważne jest, by wybrać jak najkorzystniejszą i jak najwygodniejszą dla ciebie ofertę. Aktualnie najbardziej godny polecenia będzie polski broker XTB. Oferta ETF-ów u tego brokera jest dość świeża, ale za to stale poszerzana, a przy tym niezwykle korzystna cenowo.

etf wig20 xtb

Na XTB dostępne są wszystkie wspomniane ETF-y, tzn. BETA WIG20TR, BETA ETF WIG20short i BETA ETF WIG20lev. Otwarcie konta u tego brokera nie wiąże się z żadnymi kosztami. Jeśli w ciągu 365 dni przeprowadzimy choć jedną operację lub nie będziemy posiadać żadnych środków na rachunku, nie poniesiemy także opłaty za prowadzenie konta.

Dodatkowo na ETF-y obowiązuje promocja. Prowizje wynoszą 0% do miesięcznego obrotu w wysokości 100.000 euro. Powyżej tego progu prowizję zapłacimy, a wyniesie ona 0,2% (minimum 10 euro). Zasadniczo więc jesteśmy w stanie inwestować w ETF-y zupełnie za darmo.

Co więcej na XTB możemy założyć darmowe konto demo i przetestować możliwości platformy bez ryzykowania prawdziwymi pieniędzmi. Zachęcam cię do tego, szczególnie jeśli jesteś nowy w temacie.

Oprócz tego masz jeszcze możliwość handlowania kontraktami futures na indeks WIG20. Opcja ta dostępna jest u drugiego znanego polskiego brokera – ONDA TMS Brokers. Na zdjęciu poniżej możesz przyjrzeć się specyfikacji instrumentu, a z pełną ofertą zapoznasz się tutaj.

etf wig20 tms brokers

Pamiętaj, że takie instrumenty jak kontrakty CFD czy też instrumenty oparte na stosowaniu mechanizmu dźwigni i otwieraniu krótkich pozycji to typowe rozwiązania przeznaczone dla doświadczonych traderów. Jeśli planujesz długoterminową inwestycję w polskie spółki, wybierz BETA WIG20TR.

ETF na WIG20: pytania i odpowiedzi

Czym jest ETF na WIG20?

ETF na WIG20 to fundusz pasywnie zarządzany replikujący wyniki indeksu giełdowego ETF. Aktualnie dostępne są fundusze ETF od emitenta Agio Funds, które replikują indeksy WIG20TR (Total Return), WIG20short i WIG20lev. Ich charakterystykę znajdziesz w tym wpisie.

Gdzie mogę kupić ETF-y na WIG20?

Wszystkie wspomniane wyżej ETF-y (czyli BETA ETF WIG20TR, BETA ETF WIG20short i BETA ETF WIG20lev) dostępne są u polskiego brokera XTB z 0% prowizją do miesięcznego obrotu w wysokości 100.000 euro. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Jakie są notowania ETF WIG20?

Aby prześledzić notowania jednego z ETF na WIG20, najlepiej wejść na stronę brokera, u którego jest on dostępny, i przeanalizować wszystkie informacje. Znajdziesz je choćby na oficjalnej stronie XTB.

Lepiej inwestować w polskie spółki bezpośrednio czy przez ETF?

Inwestowanie w pojedyncze polskie spółki jest bardziej kosztowne i ryzykowne. Na XTB kupisz ETF na WIG20 za 100 euro, a to tak, jakbyś jednocześnie inwestował we wszystkie 20 największych polskich spółek akcyjnych.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (5 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.