
Jeśli szukasz najlepszych funduszy ETF na wodór, jesteś we właściwym miejscu!
W tym poradniku pokażemy ci, czym są wodorowe ETFy i w które z nich najlepiej inwestować. Zagłębimy się w to, jak działają, aby zrozumieć ich potencjalne zyski i wybrać te najciekawsze.
Ponadto, na podstawie opinii o wodorowych ETF-ach i naszych ocen, spróbujemy zrozumieć, czy inwestowanie w nie już w 2023 roku ma sens. Najpierw zaczniemy od krótkiego wstępu na temat wodoru. Następnie przyjrzymy się aktualnym instrumentom dostępnym obecnie na europejskich giełdach.
Fundusze ETF na wodór: informacje zbiorcze
Co to takiego? | Giełdowe fundusze indeksowe, które zapewniają ekspozycję na sektor wodoru |
Które są najlepsze? | L&G Hydrogen Economy UCITS ETF USD Acc, VanEck Hydrogen Economy UCITS ETF, BNP Paribas Easy ECPI Global ESG Hydrogen Economy UCITS ETF |
Gdzie je kupić? | Degiro, eToro lub XTB |
Wprowadzenie do rynku wodoru
Wodór to paliwo o dużej gęstości energetycznej, które nie powoduje emisji zanieczyszczeń. Mogłoby zatem umożliwić nam rozwiązanie problemu energetycznego naszej planety.
Niestety jego produkcja jest dość skomplikowana. Nie występuje on bowiem samodzielnie w przyrodzie, a do jego wytworzenia potrzebny jest udział innego rodzaju energii (jest więc nośnikiem energii, a nie jej źródłem). Jednak wraz z rozwojem technologii pozwalających na jego pozyskiwanie przy zerowym wpływie na środowisko dzięki źródłom odnawialnym, otwierają się nowe możliwości.
Inwestowanie w wodór oznacza inwestowanie w zieloną energię, a więc wspieranie firm, które bezpośrednio lub pośrednio zajmują się jego zeroemisyjną produkcją oraz obniżaniem kosztów jego pozyskania w porównaniu z innymi źródłami energii, np. gazem ziemnym.

Jak widać na powyższym wykresie, zapotrzebowanie na wodór na całym świecie stale rośnie. Przewiduje się, że do 2030 roku wzrośnie prawie dwukrotnie. Nic więc dziwnego, że firmy z tego sektora rozwijają się tak szybko, a wielu inwestorów widzi w wodorze doskonałą okazję do zdobycia zysków.
Poniżej przyjrzymy się najbardziej odpowiednim instrumentom finansowym do uzyskania ekspozycji na ten rynek: wodorowym funduszom ETF.
ETF na wodór: czym są i jak działają
ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze powiązane z indeksem rynkowym, które są przedmiotem obrotu na giełdzie jak zwykłe akcje. Istnieją akcyjne ETF-y, obligacyjne ETF-y lub ETF-y powiązane z jednym lub kilkoma towarami.
W przypadku ETF-ów na wodór są to fundusze, które inwestują w zdywersyfikowany koszyk spółek związanych z przemysłem wodorowym. Inwestując w jeden z tych instrumentów finansowych, można uzyskać pośrednią ekspozycję na cenę tego nośnika energii, bez konieczności jego bezpośredniego zakupu.
Wodorowe ETF-y można kupować i sprzedawać u wszystkich głównych europejskich i amerykańskich brokerów, takich jak Degiro, eToro lub XTB.
Najlepsze ETF na wodór na europejskich giełdach
Poniżej przedstawiamy szczegółową listę najlepszych obecnie wodorowych ETF-ów.
1. L&G Hydrogen Economy UCITS ETF USD Acc
ISIN | IE00BMYDM794 |
Kapitalizacja rynkowa | 533 mln |
TER | 0,49% |
Replikacja | Całkowita |
Polityka dystrubucji | Akumulacja |
L&G Hydrogen Economy UCITS ETF dąży do odwzorowania wyników indeksu Solactive Hydrogen Economy Index NTR. Zawiera on spółki przyczyniające się do realizacji celów środowiskowych i stosujące dobre praktyki zarządzania.
Indeks ten składa się w 36% z amerykańskich i w 15% z europejskich spółek działających w sektorze przemysłowym i stalowym.
Do indeksu włączono spółki aktywnie zaangażowane w łańcuch wartości przemysłu wodorowego, tj. dostawy energii, produkcji, transportu, magazynowania i działania związanego z końcowym wykorzystaniem. Wyłączone są wszystkie te, które generują znaczne przychody z wydobycia węgla.
Fundusz jest oferowany przez LGIM, jedną z największych europejskich firm zarządzających aktywami. Zespół zarządzający funduszem składa się z 25 zarządzających i dwóch analityków, posiadających średnio 15-letnie doświadczenie w branży. Ten fundusz ETF można kupić w serwisie Degiro.
2. VanEck Hydrogen Economy UCITS ETF
ISIN | IE00BMDH1538 |
Kapitalizacja rynkowa | 116 mln |
TER | 0,55% |
Replikacja | Całkowita |
Polityka dystrubucji | Akumulacja |
VanEck Hydrogen Economy UCITS ETF inwestuje w portfel akcji w celu zapewnienia zwrotów inwestycyjnych zbliżonych do wyników MVIS Global Hydrogen Economy Index. Jest obecnie drugim największym ETF-em na wodór pod względem kapitalizacji rynkowej.
Jego skład odzwierciedla ETF widoczny powyżej, przy czym na czele znajduje się USA (31%), a następnie Wielka Brytania (16%). Uwzględnione spółki działają w zakresie produkcji, magazynowania i dystrybucji gazów przemysłowych, w tym tych ze źródeł odnawialnych.
Na przykład, znajdziemytu Nel ASA, globalną firmę z siedzibą w Norwegii, która produkuje, przechowuje i dystrybuuje wodór z odnawialnych źródeł energii. Ponadto znajdziemy Air Liquide i Linde Plc, dwie największe międzynarodowe firmy w sektorze, które dostarczają gazy przemysłowe do służby zdrowia, przemysłu chemicznego i produkcyjnego w ponad 80 krajach.
Fundusz został uruchomiony 26 marca 2021 r., więc jest dość świeży, ale ma już kapitalizację rynkową przekraczającą 10 mln euro. Polityka dywidendowa jest akumulacyjna, a koszty zarządzania wynoszą 0,55% w skali roku.
ETF jest zarządzany przez VanEck i można go wygodnie kupić za pośrednictwem brokera Degiro.
3. BNP Paribas Easy ECPI Global ESG Hydrogen Economy UCITS ETF
ISIN | IE00BMDH1538 |
Kapitalizacja rynkowa | 6 mln |
TER | 0,30% |
Replikacja | Całkowita |
Polityka dystrubucji | Akumulacja |
Ten trzeci wodorowy ETF jest najmniej kapitalizowany spośród prezentowanych tutaj funduszy, ale mimo to jest interesujący. Został on uruchomiony w 2022 r. przez grupę bankową BNP Paribas.
Fundusz ma na celu replikację wyników indeksu ECPI Global ESG Hydrogen Economy (NR). Składa się on ze spółek zaangażowanych w sektor wodorowy, wyselekcjonowanych na podstawie kryteriów środowiskowych, społecznych i zasad zarządzania (ESG).
W jego składzie nadal dominują spółki amerykańskie, które stanowią 23% portfela, a następnie znajdziemy 16% spółek francuskich. Spośród wszystkich 86% znajduje się w trzech sektorach: użyteczności publicznej, towarów i przemysłu.
Tutaj również znajdziemy Air Liquide i Linde Plc, ale także Électricité de France S.A., francuski koncern międzynarodowy kontrolowany głównie przez państwo. Najistotniejszą spółką jest jednak SSAB AB, szwedzka firma założona w 1978 r., specjalizująca się w przetwarzaniu surowców do produkcji stali i przodująca w dekarbonizacji przemysłu stalowego.
ETF prowadzi politykę akumulacji dywidendy, a koszty zarządzania są bardzo niskie i wynoszą 0,30% rocznie. Można go kupić za pośrednictwem brokera Degiro.
Inwestowanie w wodór: alternatywy do ETF
W tej części przyjrzymy się trzem alternatywnym do ETF-ów metodom inwestowania w wodór.
Inwestowanie w wodór poprzez CFD
ETF-y nie są jedynym narzędziem, dzięki któremu można zdobyć ekspozycję na wodór. Aby wejść na ten rynek, można również zainwestować w CFD, czyli kontrakty pochodne. Pozwalają one spekulować na wynikach danego instrumentu finansowego.
CFD to złożone instrumenty finansowe, przeznaczone dla zaawansowanych inwestorów, choć ogólnym zarysie inwestowanie w nie nie jest aż tak skomplikowane. Dzięki tym kontraktom inwestujesz bez fizycznego zakupu akcji danej spółki, poprzez instrumenty naśladujące jej wyniki.
CFD to elastyczne instrumenty, które są idealne do otwierania pozycji intraday lub tygodniowych i dlatego są dostosowane do potrzeb traderów. Pozwalają one np. na wykorzystanie dźwigni finansowej lub otwarcie krótkiej pozycji, dzięki czemu można osiągnąć zyski ze spadku cen. Pamiętaj, że zawsze istnieje też ryzyko strat, w przypadku stosowania dźwigni jest ono zwielokrotnione.
Istnieją różni brokerzy, u których można kupić CFD na wodór, a jednym z nich jest Plus500. Założony w 2008 roku, jest jednym z największych brokerów na świecie ze względu na różnorodność dostępnych produktów (ponad 2000) i obecność na arenie międzynarodowej.
Inwestowanie w półprzewodniki za pomocą Smart Portfolio
Innym brokerem, którego warto rozważyć, jest eToro, popularny ze względu na social trading, pozwalający na kopiowanie strategii najlepszych traderów na świecie, a także zapewnia bardzo niskie prowizje na wszystkich ETF-ach.
eToro oferuje CFD na wodór, ale także portfel inwestycyjny w całości poświęcony trendowi zielonej energii: Future Of Power (znajdziesz go tutaj).

Znajdują się w nim bardzo ciekawe firmy, takie jak Plug Power (którą zobaczymy w następnym akapicie), Orsted (duńska międzynarodowa firma, która rozwija, buduje i obsługuje morskie farmy wiatrowe w Europie, USA i Azji) oraz Wolfspeed (wiodący na świecie innowator i producent półprzewodników szerokopasmowych, które przewyższają tradycyjne technologie w magazynowaniu energii).
Inwestowanie w wodór za pomocą akcji
Zakładając, że nie każdy wodór jest w 100% ekologiczny i że tylko kilka firm naprawdę skupia się na badaniach i rozwoju nowych metod jego produkcji przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów, oto trzy firmy, które naszym zdaniem mogą odegrać wiodącą rolę w tej branży.
AIR PRODUCTS
Obecnie jeden z największych dostawców gazów przemysłowych. Ma w przygotowaniu trzy projekty wodorowe, które stawiają go na pozycji biegunowej wśród wielkich nazw w branży:
- 4,5 mld projekt niebieskiego wodoru w Luizjanie (USA);
- Projekt wodoru bezemisyjnego o wartości 7 miliardów w Arabii Saudyjskiej;
- Projekt wodorowy o zerowej emisji w Kanadzie.
PLUG POWER
Buduje infrastrukturę umożliwiającą ładowanie pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej, przy zupełnie zerowej emisji. Ma duże ambicje, które plasują go jako jednego z najważniejszych nabywców wodoru na rynku. Jego ostatecznym celem jest stworzenie pierwszej całkowicie ekologicznej infrastruktury ładowania, co pozycjonuje go jako jednego z liderów kategorii. Absolutnie wart uwagi.
BLOOM ENERGY
Bloom Energy Corporation projektuje, produkuje i sprzedaje systemy ogniw paliwowych ze stałym tlenkiem do wytwarzania energii na miejscu. Ma siedzibę w San Jose w Kalifornii, a swój rynek zbytu w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach, Indiach i Korei.
Jego kluczowym produktem jest Bloom Energy Server. Jest to platforma do wytwarzania energii, która przekształca gaz ziemny, biogaz lub niskociśnieniowy wodór w energię elektryczną poprzez proces elektrochemiczny bez spalania. To prawdziwa innowacja w dziedzinie czystej energetyki.
Czy opłaca się inwestować w ETF na wodór?
Obecnie nie ma warunków, aby wodór skutecznie zastąpił gaz ziemny lub inne źródła energii, które mają większy wpływ na planetę. Jednak wraz z szybko rozwijającą się technologią, przejście na w 100% ekologiczny i tani wodór może być coraz bliższe.
Tymczasem zapotrzebowanie na wodór rośnie z roku na rok. Niektórzy analitycy szacują, że wartość tego rynku może w przyszłości osiągnąć nawet 10 bln USD. Dlatego inwestycja w ETF na wodór w 2023 r. może być mądrym długoterminowym wyborem.