ETF Nasdaq: charakterystyka i lista najlepszych

1032
etf nasdaq

Czy myślisz o zainwestowaniu części swoich oszczędności w słynny indeks Nasdaq giełdy na Wall Street, ale nie wiesz od czego zacząć? Szukasz informacji o najlepszych funduszach ETF Nasdaq? Trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, jak działają ETF na indeks Nasdaq. Dowiesz się, jakie cechy ma ten indeks giełdowy, jakie spółki zawiera i czy warto w niego inwestować w 2023.

Pokażemy ci również najlepsze ETF Nasdaq-100 dostępne obecnie na europejskich giełdach. Wyjaśnimy ponadto, jak w praktyce kupić je za pośrednictwem platform Degiro i eToro, które są najwygodniejsze do handlu ETF.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Najlepsze ETF Nasdaq 100

Obecnie na rynku istnieje wiele ETF na indeks Nasdaq i, szczególnie początkującym, nie jest łatwo się w nich odnaleźć. Z tego powodu w następnych akapitach przedstawimy przede wszystkim 5 najlepszych ETF Nasdaq dostępnych na europejskich giełdach, pomijając na razie krótkie i lewarowane ETF.

1. BETA ETF NASDAQ-100 PLN Hedged Portfelowy FIZ (Acc, PLN)

BETA ETF NASDAQ-100 PLN Hedged Portfelowy FIZ z ISIN PLBETFN00018 to ETF Nasdaq notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jest to pierwszy polski ETF na rynek amerykański, który powstał na początku roku 2021. Wartość aktywów tego ETF wynosi ponad 21 mln złotych. Metoda replikacji jest synetyczna, a polityka dywidendowa – akumulacyjna. Opłata za zarządzanie wynosi 0.4% rocznie.

Dużą zaletą tego ETF jest to, że wahania kursu USD/PLN są dla funduszu neutralne. Ciekawym rozwiązaniem jest również to, że fundusz ten opiera się o wariant indeksu Nasdaq-100, który uwzględnia zapłacony podatek od dywidendy (30%) oraz reinwestuje 70% wypłaconej dywidendy z powrotem w ETF.

Ten ETF Nasdaq dostępny jest u brokera online XTB. Wystarczy kliknąć tutaj, aby otworzyć konto i zacząć inwestować.

2. Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF

Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc, z ISIN LU1829221024 i Ticker UST, jest prawdopodobnie najlepszym europejskim ETF Nasdaq, ze względu na niskie koszty zarządzania i inne powody, które zaraz wyjaśnimy.

Indeksem odniesienia jest Nasdaq 100®, który odwzorowuje wybór 100 największych spółek niefinansowych notowanych na giełdzie Nasdaq. Metoda replikacji jest jednak syntetyczna (unfunded swap), co oznacza, że ETF inwestuje pośrednio w akcje danego indeksu.

ETF ten istnieje od 2001 roku, a jego wartość wynosi ponad 1,3 mld USD. Minimalna cena zakupu dla inwestorów jest również bardzo niska (około 50 EUR). To sprawia, że ten instrument finansowy jest idealny dla tych, którzy chcą zainwestować niewielkie kwoty w Nasdaq.

Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, a koszty zarządzania ETF wynoszą jedynie 0,22% rocznie. Dzięki tej właściwości Lyxor Nasdaq-100 jest najtańszym wśród funduszy na Nasdaq-100 notowanych na giełdach europejskich.

Kolejną ogromną zaletą jest to, że ten ETF Nasdaq-100 można zakupić za pośrednictwem brokera Degiro bez płacenia żadnych prowizji, ponieważ jest on częścią specjalnej oferty 200 darmowych ETF. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

3. iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)

Fundusz iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc) o kodzie ISIN IE00B53SZB19 i tickerze CSNDX jest największym i najbardziej płynnym funduszem w tej kategorii dostępnym na wszystkich giełdach europejskich.

ETF ten nadal oparty jest na indeksie Nasdaq 100, ale tym razem metoda replikacji jest fizyczna (total replication). Oznacza to, że ETF inwestuje bezpośrednio w spółki wchodzące w skład tego indeksu.

Ten ETF, emitowany przez BlackRock – największą na świecie korporację zarządzającą aktywami – istnieje od 2010 r. Jego rekordowa kapitalizacja wynosi ponad 7,15 mld euro i jest znacznie większa niż w przypadku innych ETF Nasdaq notowanych na giełdach europejskich.

Koszty zarządzania tym ETF wynoszą 0,33% rocznie. Jego polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny. Oznacza to, że dochody są automatycznie reinwestowane w sam ETF, a nie okresowo wypłacane inwestorom.

Możesz zainwestować w iShares Nasdaq 100 za pośrednictwem brokera Degiro, który również nie pobiera prowizji od zakupu.

Jedyną wadą ETF jest to, że minimalna kwota inwestycji jest dość wysoka, obecnie ponad 600 euro. Jeśli więc masz mało środków, aby zainwestować w Nasdaq, możesz skupić się na innych ETF, które zobaczymy później, lub na tym, który już widzieliśmy powyżej.

4. Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF EUR (C)

Innym ważnym ETF na indeks Nasdaq 100 jest Amundi o kodzie ISIN LU1681038243 i tickerze ANX. Został uruchomiony dopiero niedawno (w 2018 r.), ale już może konkurować z najlepszymi.

Fundusz ten ma wielkość ponad 650 mln EUR, a replikacja, podobnie jak w przypadku Lyxor, jest syntetyczna (unfunded swap). Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, a roczne koszty zarządzania są bardzo niskie (0,23% rocznie).

ETF jest notowany na giełdzie w Mediolanie, ale także na giełdach w Paryżu i Frankfurcie. Pojedynczy udział jest dostępny na każdą kieszeń (nieco ponad 120 EUR). To czyni go odpowiednim instrumentem do tworzenia planów akumulacji kapitału. Można go kupić za pośrednictwem brokera online Degiro, klikając tutaj.

5. Invesco EQQQ Nasdaq-100 UCITS ETF

Invesco EQQQ Nasdaq-100 UCITS ETF, oznaczony kodem ISIN IE0032077012 i Ticker EQQQ, jest bardzo dużym i popularnym w Europie funduszem ETF Nasdaq z siedzibą podatkową w Irlandii.

Istnieje od 2002 r. i zarządza aktywami o wartości prawie 4 mld euro. Replikuje on indeks Nasdaq 100 w sposób bezpośredni, kupując wszystkie akcje spółek wchodzących w jego skład. Roczny koszt dla inwestora wynosi 0,30%.

Główna różnica pomiędzy tym ETF a innymi, które widzieliśmy powyżej, polega na tym, że w tym przypadku polityka dywidendowa jest polityką dystrybucyjną. Oznacza to, że dywidendy nie są reinwestowane, lecz wysyłane do inwestora co kwartał, co skutecznie gwarantuje mu stały zysk.

Invesco EQQ Nasdaq można nabyć na wszystkich głównych giełdach europejskich. W przypadku zakupu na giełdzie Euronext Paris przez brokera Degiro, prowizja nie jest pobierana. ETF można również kupić na XTB z 0% prowizją pod warunkiem nieprzekroczenia obrotu miesięcznego w wysokości 100.000 euro.

ETF na Nasdaq z dźwignią 2 i 3

Ale może szukasz ETF, które również są powiązane z indeksem Nasdaq, ale wykorzystują dźwignię finansową? Omówmy to pokrótce poniżej.

Lewarowane fundusze ETF na indeks Nasdaq (które mogą mieć dźwignię 2, 3 lub wyższą) wykorzystują dźwignię w celu osiągnięcia lepszych wyników niż replikowany indeks.

Mechanizm dźwigni finansowej zwiększa jednak proporcjonalnie zarówno potencjalne zyski, jak i potencjalne straty inwestora. Jest więc szczególnie ryzykowny i nadaje się tylko do krótkoterminowych spekulacji.

Oto dwa polecane lewarowane fundusze ETF na Nasdaq, które dostępne są w ofertach brokerów:

 • Lyxor Nasdaq 100 Daily (2x) Leveraged UCITS ETF – Acc (ISIN FR0010342592): najpopularniejszy lewarowany ETF na Nasdaq w Europie, który jest notowany na giełdzie w Paryżu. Można go kupić za pośrednictwem Degiro.
 • ProShares UltraPro QQQ ETF, Ticker TQQ: alternatywny ETF na Nasdaq, z dźwignią 1:3. Dostępny w ofercie brokera eToro. Można go znaleźć tutaj.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

ETF na indeks Nasdaq short

Jeśli jesteś gotów postawić na to, że Nasdaq będzie tracił na wartości w ciągu najbliższych dni i miesięcy, będziesz szukał krótkiego ETF Nasdaq. W tym przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem jest zakup The ProShares UltraPro Short QQQ ETF o tickerze SQQQ, dostępnego u brokera eToro (znajdziesz go tutaj).

SQQQ jest ETF notowanym na giełdzie w USA i jest najpopularniejszym na świecie krótkim ETF Nasdaq. Posiada on 3x odwrotną dźwignię finansową w stosunku do indeksu Nasdaq 100, co oznacza, że jeśli indeks spadnie o 10%, to ETF ten wzrośnie o 30%.

Jak widać, jego wartość drastycznie spadła w ciągu ostatniego roku, ze względu na gwałtowny wzrost cen Nasdaq. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup, nigdy nie trzymaj go na długi okres, a jedynie używaj go do krótkoterminowej spekulacji.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Indeks Nasdaq: charakterystyka

NASDAQ („National Association of Securities Dealers Automated Quotations”) to w pełni elektroniczny rynek akcji, założony na Wall Street w 1971 roku, na którym notowanych jest wiele amerykańskich spółek technologicznych.

Kiedy mówimy o indeksie Nasdaq, w rzeczywistości odnosimy się do dwóch różnych indeksów: Nasdaq Composite i Nasdaq 100. Pomimo tego, że te dwa indeksy często się myli, istnieją pewne różnice, które należy wymienić.

Nasdaq Composite jest najbardziej ogólnym indeksem, składającym się obecnie z około 3200 akcji i jest powszechnie znany jako jeden z najbardziej zaludnionych indeksów na świecie. W praktyce zawiera on wszystkie papiery wartościowe notowane na rynku Nasdaq, bez szczególnych wyróżnień.

Nasdaq 100, również najbardziej popularny i najczęściej replikowany przez ETF i inwestorów na całym świecie, jest rodzajem podkategorii Nasdaq Composite i obejmuje tylko 100 najlepszych akcji według kapitalizacji Nasdaq, z wyłączeniem firm finansowych. Waga poszczególnych spółek w nim zawartych jest oparta na ich kapitalizacji rynkowej.

W istocie, Nasdaq 100 obejmuje wszystkich gigantów amerykańskiego sektora technologicznego. Oto 20 pierwszych z nich, uszeregowanych od największej wagi w indeksie:

 1. Apple Inc
 2. Microsoft Corp
 3. Amazon.com Inc
 4. NVIDIA Corp
 5. Tesla Inc
 6. Alphabet Inc
 7. Alphabet Inc
 8. Meta Platforms Inc
 9. PepsiCo Inc
 10. Broadcom Inc
 11. CostCo Wholesale Corp
 12. Cisco Systems Inc
 13. T-Mobile US Inc
 14. Comcast Corp
 15. Texas Instruments Inc
 16. Adobe Inc
 17. Netflix Inc
 18. QUALCOMM Inc
 19. Honeywell International Inc
 20. Advanced Micro Devices Inc

Wszystkie 100 firm stanowi łącznie 90% kapitalizacji Nasdaq.

Fundusze ETF Nasdaq prawie zawsze śledzą indeks Nasdaq-100, a rzadko Nasdaq Composite. Częściowo dzieje się tak dlatego, że ten pierwszy historycznie osiągał lepsze wyniki niż ten drugi.

Przeczytaj też: Najlepsze akcje Nasdaq-100

Czy warto inwestować w ETF Nasdaq?

Patrząc na wykres Nasdaq 100, natychmiast uświadamiamy sobie, jak bardzo ten indeks rynkowy urósł przez lata. Pokonał praktycznie każdy inny indeks giełdowy istniejący na rynku.

etf nasdaq-100

Pomimo dużej zmienności i znacznych spadków na początku XXI wieku, podczas kryzysu finansowego w 2008 r., a także w czasie pandemii Covid-19, Nasdaq 100 od początku swojego istnienia odnotował roczny skumulowany zwrot w wysokości ponad 10%. W ciągu ostatnich 10 lat stopa zwrotu wynosiła aż 20% rocznie.

W ostatnim czasie najlepszym okresem dla indeksu Nasdaq-100 była końcówka 2021 roku. Następnie spadły, aktualnie pozostając na poziomie z przełomu 2020 i 2021 roku.

A zatem, czy warto inwestować w ETF Nasdaq-100?

Prawda jest taka, że Nasdaq jest bardzo zmiennym indeksem. Składa się ze spółek wzrostowych o silnych perspektywach wzrostu, ale nieatrakcyjnych fundamentach.

Mądry inwestor wie, że powinien zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, posiadając zarówno akcje wzrostowe, jak i wartościowe, w celu ograniczenia ryzyka i zwiększenia oczekiwanych zysków.

Właściwe podejście to dobrze zdywersyfikować swój portfel innymi typami akcji i klasami aktywów, ale przede wszystkim utrzymać długoterminowy horyzont czasowy, nie pozwalając, by silne wahania tego indeksu nas zniechęciły.

W dłuższej perspektywie zainwestowanie części oszczędności w ETF na indeks Nasdaq da ci zapewne dużą satysfakcję. Jednakże, do zakupów należy używać tylko tanich brokerów online, takich jak Degiro, XTB lub eToro.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.