ETF Nasdaq: charakterystyka i lista najlepszych

424
etf nasdaq

Czy myślisz o zainwestowaniu części swoich oszczędności w słynny indeks Nasdaq giełdy na Wall Street, ale nie wiesz od czego zacząć? Szukasz informacji o najlepszych funduszach ETF Nasdaq? Trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, jak działają ETF na indeks Nasdaq, jakie cechy ma ten indeks giełdowy, jakie spółki zawiera i czy warto w niego inwestować w 2022.

Pokażemy ci również najlepsze ETF Nasdaq 100 dostępne obecnie na europejskich giełdach, wyjaśniając, jak w praktyce kupić je za pośrednictwem platform Degiro i eToro, które są najwygodniejsze do handlu ETF.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

Najlepsze ETF Nasdaq 100

Obecnie na rynku istnieje wiele ETF na indeks Nasdaq i, szczególnie początkującym, nie jest łatwo się w nich odnaleźć. Z tego powodu w następnych akapitach przedstawimy przede wszystkim 5 najlepszych ETF Nasdaq dostępnych na europejskich giełdach, pomijając na razie krótkie i lewarowane ETF.

1. BETA ETF NASDAQ-100 PLN Hedged Portfelowy FIZ (Acc, PLN)

BETA ETF NASDAQ-100 PLN Hedged Portfelowy FIZ z ISIN PLBETFN00018 to ETF Nasdaq notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jest to pierwszy polski ETF na rynek amerykański, który powstał na początku roku 2021. Wartość aktywów tego ETF wynosi 6,22 milionów złotych. Metoda replikacji jest synetyczna, czyli inwestycje w akcje indeksu są pośrednie. Opłata za zarządzanie wynosi 0.7% rocznie, co jest dość sporą kwotą.

Dużą zaletą tego ETF jest to, że wahania kursu USD/PLN są dla funduszu neutralne. Ciekawym rozwiązaniem jest również to, że fundusz ten oparty jest o wariant indeksu Nasdaq-100, który uwzględnia zapłacony podatek od dywidendy na poziomie 30% oraz reinwestuje 70% wypłaconej dywidendy z powrotem w ETF.

Ten ETF Nasdaq dostępny jest u brokera online XTB. Wystarczy kliknąć tutaj, aby otworzyć konto i zacząć inwestować.

2. Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF

Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc, z ISIN LU1829221024 i Ticker UST, jest prawdopodobnie najlepszym europejskim ETF Nasdaq, ze względu na niskie koszty zarządzania i inne powody, które zaraz wyjaśnimy.

Indeksem odniesienia jest Nasdaq 100®, który odwzorowuje wybór 100 największych spółek niefinansowych notowanych na giełdzie Nasdaq. Metoda replikacji jest jednak syntetyczna (unfunded swap), co oznacza, że ETF inwestuje pośrednio w akcje danego indeksu.

ETF ten istnieje od 2001 roku, a jego wartość wynosi ponad 1,1 mld USD. Minimalna cena zakupu dla inwestorów jest również bardzo niska (około 50 EUR), co sprawia, że ten instrument finansowy jest idealny dla tych, którzy chcą zainwestować niewielkie kwoty w Nasdaq.

Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, a koszty zarządzania ETF wynoszą jedynie 0,22% rocznie. Dzięki tej właściwości Lyxor Nasdaq-100 jest najtańszym funduszem ETF Nasdaq wśród funduszy ETF notowanych na giełdach europejskich.

Kolejną ogromną zaletą jest to, że ten ETF Nasdaq może być zakupiony za pośrednictwem brokera Degiro bez płacenia żadnych prowizji, ponieważ jest on częścią specjalnej oferty 200 darmowych ETF. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

3. iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)

Fundusz iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc) o kodzie ISIN IE00B53SZB19 i tickerze CSNDX jest największym i najbardziej płynnym funduszem Nasdaq ETF dostępnym na wszystkich giełdach europejskich.

ETF ten nadal oparty jest na indeksie Nasdaq 100, ale tym razem metoda replikacji jest fizyczna (total replication), co oznacza, że ETF inwestuje bezpośrednio w spółki wchodzące w skład tego indeksu.

Ten ETF, emitowany przez BlackRock – największą na świecie korporację zarządzającą aktywami – istnieje od 2010 r., a jego rekordowa kapitalizacja wynosi ponad 6,5 mld euro i jest znacznie większa niż w przypadku innych ETF Nasdaq notowanych na giełdach europejskich.

Koszty zarządzania tym ETF wynoszą 0,33% rocznie, a jego polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, co oznacza, że dochody są automatycznie reinwestowane w sam ETF, a nie okresowo wypłacane inwestorom.

Możesz zainwestować w iShares Nasdaq 100 za pośrednictwem brokera Degiro, który również nie pobiera prowizji od zakupu.

Jedyną wadą ETF jest to, że minimalna kwota inwestycji jest dość wysoka, obecnie ponad 700 euro, więc jeśli masz mało pieniędzy, aby zainwestować w Nasdaq, możesz skupić się na innych ETF, które zobaczymy później, lub na tym, który już widzieliśmy powyżej.

4. Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF EUR (C)

Innym ważnym ETF na indeks Nasdaq 100 jest Amundi o kodzie ISIN LU1681038243 i tickerze ANX, który dopiero niedawno został uruchomiony (w 2018 r.), ale już może konkurować z najlepszymi.

Fundusz ten ma wielkość ponad 700 mln EUR, a replikacja, podobnie jak w przypadku Lyxor, jest syntetyczna (unfunded swap). Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, a roczne koszty zarządzania są bardzo niskie (0,23% rocznie).

ETF jest notowany na giełdzie w Mediolanie, ale także na giełdach w Paryżu i Frankfurcie. Pojedynczy udział jest dostępny na każdą kieszeń (nieco ponad 100 EUR), co czyni go odpowiednim instrumentem do tworzenia planów akumulacji kapitału. Można go kupić za pośrednictwem brokera online Degiro, klikając tutaj.

5. Invesco EQQQ Nasdaq-100 UCITS ETF

Invesco EQQQ Nasdaq-100 UCITS ETF, oznaczony kodem ISIN IE0032077012 i Ticker EQQQ, jest bardzo dużym i popularnym w Europie funduszem ETF Nasdaq z siedzibą podatkową w Irlandii.

Istnieje od 2002 r. i zarządza aktywami o wartości prawie 4 mld euro. Replikuje on indeks Nasdaq 100 w sposób bezpośredni, kupując wszystkie akcje spółek wchodzących w jego skład, a roczny koszt dla inwestora wynosi 0,30%.

Główna różnica pomiędzy tym ETF a innymi, które widzieliśmy powyżej, polega na tym, że w tym przypadku polityka dywidendowa jest polityką dystrybucyjną. Oznacza to, że dywidendy nie są reinwestowane, lecz wysyłane do inwestora co kwartał, co skutecznie gwarantuje mu stały zysk.

Invesco EQQ Nasdaq można nabyć na wszystkich głównych giełdach europejskich. W przypadku zakupu na francuskiej giełdzie (Euronext Paris) za pośrednictwem brokera Degiro, prowizja nie jest pobierana. ETF można również kupić na XTB z 0% prowizją pod warunkiem nieprzekroczenia obrotu miesięcznego w wysokości 100.000 euro.

ETF na Nasdaq z dźwignią 2 i 3

Ale może szukasz ETF, które również są powiązane z indeksem Nasdaq, ale wykorzystują dźwignię finansową? Omówmy to pokrótce poniżej.

Lewarowane fundusze ETF na indeks Nasdaq (które mogą mieć dźwignię 2, 3 lub wyższą) wykorzystują dźwignię w celu osiągnięcia lepszych wyników niż replikowany indeks. Mechanizm dźwigni finansowej zwiększa jednak proporcjonalnie zarówno potencjalne zyski, jak i potencjalne straty inwestora, jest więc szczególnie ryzykowny i nadaje się tylko do krótkoterminowych spekulacji.

Najpopularniejszym lewarowanym funduszem Nasdaq ETF w Europie jest Lyxor Nasdaq 100 Daily (2x) Leveraged UCITS ETF – Acc o numerze ISIN FR0010342592, który jest notowany na giełdzie w Paryżu i który można kupić za pośrednictwem Degiro.

Alternatywnie, aby inwestować w Nasdaq z dźwignią, można skorzystać z brokera eToro, który oferuje ProShares UltraPro QQQ ETF, z Ticker TQQ, który jest najpopularniejszym na świecie lewarowanym Nasdaq 3. Można go znaleźć tutaj.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

ETF na indeks Nasdaq short

Jeśli jesteś gotów postawić na to, że Nasdaq będzie tracił na wartości w ciągu najbliższych dni i miesięcy, będziesz szukał krótkiego ETF Nasdaq i w tym przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem jest zakup The ProShares UltraPro Short QQQ ETF o tickerze SQQQ, dostępnego u brokera eToro (znajdziesz go tutaj).

SQQQ jest ETF notowanym na giełdzie w USA i jest najpopularniejszym na świecie krótkim ETF Nasdaq. Posiada on 3x odwrotną dźwignię finansową w stosunku do indeksu Nasdaq 100, co oznacza, że jeśli Nasdaq spadnie o 10%, to ETF ten wzrośnie o 30%.

Jak widać, jego wartość drastycznie spadła w ciągu ostatniego roku, ze względu na gwałtowny wzrost cen Nasdaq. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup, nigdy nie trzymaj go na długi okres, a jedynie używaj go do krótkoterminowej spekulacji.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Indeks Nasdaq: charakterystyka

NASDAQ („National Association of Securities Dealers Automated Quotations”) to w pełni elektroniczny rynek akcji, założony na Wall Street w 1971 roku, na którym notowanych jest wiele amerykańskich spółek technologicznych.

Kiedy mówimy o indeksie Nasdaq, w rzeczywistości odnosimy się do dwóch różnych indeksów: Nasdaq Composite i Nasdaq 100. Pomimo tego, że te dwa indeksy są często mylone, istnieją pewne różnice, które należy wymienić.

Nasdaq Composite jest najbardziej ogólnym indeksem, składającym się obecnie z około 3200 akcji i jest powszechnie znany jako jeden z najbardziej zaludnionych indeksów na świecie. W praktyce zawiera on wszystkie papiery wartościowe notowane na rynku Nasdaq, bez szczególnych wyróżnień.

Nasdaq 100, również najbardziej popularny i najczęściej śledzony przez ETF i inwestorów na całym świecie, jest rodzajem podkategorii Nasdaq Composite i obejmuje tylko 100 najlepszych akcji według kapitalizacji Nasdaq, z wyłączeniem firm finansowych. Waga poszczególnych spółek w nim zawartych jest oparta na ich kapitalizacji rynkowej.

W istocie, Nasdaq 100 obejmuje wszystkich gigantów amerykańskiego sektora technologicznego, w tym: Apple, Microsoft, Facebook, Amazon, Google, Intel, Visa, Mastercard, Netflix, Tesla… Te 100 firm stanowi łącznie 90% kapitalizacji Nasdaq.

Fundusze ETF Nasdaq prawie zawsze śledzą indeks Nasdaq 100, a rzadko Nasdaq Composite, częściowo dlatego, że ten pierwszy historycznie osiągał lepsze wyniki niż ten drugi.

Czy warto inwestować w ETF Nasdaq?

Patrząc na wykres Nasdaq 100, natychmiast uświadamiamy sobie, jak bardzo ten indeks rynkowy urósł przez lata, pokonując praktycznie każdy inny indeks giełdowy istniejący na rynku.

Pomimo dużej zmienności i znacznych spadków na początku XXI wieku, podczas kryzysu finansowego w 2008 r., a także w czasie pandemii Covid-19, Nasdaq 100 od początku swojego istnienia odnotował roczny skumulowany zwrot w wysokości ponad 10%.

W ciągu ostatnich 10 lat stopa zwrotu wynosiła aż 20% rocznie, a w 2021 r. indeks konsekwentnie ustanawiał nowe rekordy.

Wielu inwestorów zastanawia się, czy tak silny wzrost będzie kontynuowany w najbliższych latach, czy też jest to tylko bańka, która pęknie. A więc… czy powinniśmy inwestować w fundusze ETF Nasdaq 100?

Prawda jest taka, że Nasdaq jest bardzo zmiennym indeksem, składającym się ze spółek wzrostowych o silnych perspektywach wzrostu, ale nieatrakcyjnych fundamentach. Mądry inwestor wie, że powinien zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, posiadając zarówno akcje wzrostowe, jak i wartościowe, w celu ograniczenia ryzyka i zwiększenia oczekiwanych zysków.

Nierozsądnie jest inwestować całe swoje aktywa w ETF Nasdaq, zakładając, że indeks będzie rósł w nieskończoność. Jednocześnie jednak nie ma sensu unikać Nasdaq tylko dlatego, że jest on obecnie na najwyższym poziomie w historii, czekając na krach, który może nigdy nie nastąpić.

Właściwe podejście to dać ETF Nasdaq trochę odetchnąć, dobrze zdywersyfikować swój portfel innymi typami akcji i klasami aktywów, ale przede wszystkim utrzymać długoterminowy horyzont czasowy, nie pozwalając, by silne wahania tego indeksu nas zdenerwowały.

W dłuższej perspektywie zainwestowanie części oszczędności w ETF na indeks Nasdaq da ci zapewne dużą satysfakcję. Jednakże, do zakupów należy używać tylko tanich brokerów online, takich jak Degiro, XTB lub eToro.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci
5/5 - (2 votes)