ETF Nikiel: przewodnik po najlepszych na rynku

346
etf nikiel

Szukasz najlepszych ETF na nikiel na rynku? Jesteś we właściwym miejscu!

W tym poradniku wyjaśnimy, czym są ETF nikiel (dokładniej zwane ETC) i w które z nich możesz zainwestować. Omówimy szczegółowo, jak działają te instrumenty finansowe, abyś mógł ocenić ich potencjalne zyski.

Aby to zrobić, najpierw musimy krótko wprowadzić cię w temat niklu i rynku, na którym ten surowiec jest używany. Następnie skupimy się na rzeczywistych instrumentach dostępnych obecnie na rynku ETC.

ETF/ETC Nickel: najważniejsze informacje

Co to takiego?Fundusze indeksowane, notowane na giełdzie, pozwalające na inwestycję na rynku monet, stali i akumulatorów
Które są najlepsze?WisdomTree Nickel, WisdomTree Nickel 1x Daily Short i Nickel TR ETC EUR
Gdzie je kupić?Degiro, eToro, XTB

Czym jest nikiel i do czego służy?

Nikiel jest bardzo ważnym surowcem, ponieważ przyczynia się do produkcji monet, stali i akumulatorów. 77% niklu zużywanego w świecie zachodnim jest wykorzystywane do produkcji stali nierdzewnej, 12% do super stopów, a pozostałe 11% do akumulatorów, katalizatorów i innych chemikaliów.

Światowe zużycie niklu gwałtownie rośnie, co widać na poniższym wykresie:

nikiel etf

Dzieje się tak również dlatego, że nikiel jest kluczowym surowcem do produkcji baterii w samochodach elektrycznych. Na przykład Tesla Model 3 z akumulatorem o pojemności 60 kWh potrzebuje ponad 47 kilogramów niklu, a to bardzo dużo.

Ze względu na wojnę w Ukrainie i sankcje wobec Rosji nikiel, podobnie jak inne surowce (uran, złoto), przeszedł ogromny wzrost cen.

Rosja jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów niklu. W związku z tym wpływ sankcji spowodował gwałtowny wzrost kosztów tego surowca. Jeśli sytuacja ta będzie się utrzymywać, może dojść do wstrzymania produkcji, a w konsekwencji do zamknięcia zakładów produkcyjnych.

ETF/ETC nikiel: czym są i jak działają?

ETF-y (Exchange Traded Funds) to fundusze inwestycyjne, które w sposób pasywny odwzorowują wyniki określonego indeksu rynkowego (akcji, obligacji lub towarów). Są one notowane na giełdzie w taki sam sposób jak akcja zwykła, więc można nimi handlować w dowolnym momencie w godzinach otwarcia samej giełdy.

W przypadku ETF-ów replikujących wyniki towarów bardziej poprawne jest używanie skrótu ETC (Exchange Traded Commodity). I właśnie tak jest w przypadku ETF na nikiel, które są tak naprawdę ETC na nikiel.

etf na nikiel

ETF na nikiel dokładnie odwzorowują wahania cen niklu poprzez śledzenie indeksów rynkowych opartych na tym towarze, takich jak ten stworzony przez firmę Bloomberg: Bloomberg Nickel Subindex.

Tak więc takie instrumenty finansowe są naprawdę dokładne i wygodne dla tych, którzy chcą dodać ekspozycję na nikiel do swojego portfela inwestycyjnego.

Oprócz klasycznych ETC istnieją zarówno ETC z dźwignią (które pozwalają wzmacniać efekty wahań ceny niklu), jak i ETC short (które zwiększają swoją wartość, gdy cena towaru spada).

Większość ETC na nikiel notowanych obecnie na europejskich giełdach jest zarządzana przez WisdomTree Investments Inc, który jest jednym z wiodących dostawców funduszy ETF na świecie.

ETF/ETC na nikiel mogą być kupowane i sprzedawane na wszystkich głównych europejskich i międzynarodowych brokerach, takich jak Degiro, eToro czy XTB.

Najlepsze ETF/ETC na nikiel

Po nakreśleniu środowiska rynkowego i różnych opcji inwestycyjnych, dokonamy przeglądu najlepszych ETC na nikiel w 2023 roku.

1. WisdomTree Nickel

Najpopularniejszy ETC na nikiel na rynku europejskim nosi nazwę WisdomTree Nickel (ISIN: GB00B15KY211). Działa on bez dźwigni i ma na celu replikację indeksu Bloomberg Nickel: Bloomberg Nickel Subindex.

Fundusz ten inwestuje we wspomniany indeks w dolarach, więc kurs walutowy również na niego działa. W ciągu 2021 roku wzrósł on o ponad 100 punktów procentowych, dokładnie od kwietnia 2021 do kwietnia 2022 roku. Wynika to nie tylko z trwającego konfliktu, ale także ze stale rosnącego zapotrzebowania na nikiel do produkcji baterii.

Ten ETF jest dostępny na giełdzie w Mediolanie i można go kupić za pośrednictwem różnych brokerów. Tym, który polecamy najbardziej, jest Degiro. Pod względem prowizji jest on znacznie tańszy od pozostałych.

2. WisdomTree Nickel 1x Daily Short

Jeśli spodziewasz się krótko- lub długoterminowego spadku cen niklu, ten ETC będzie dla ciebie idealny. Jest przedmiotem obrotu na niemieckiej giełdzie i ma na celu odwzorowanie przeciwnego trendu Dow Jones-UBS Nickel Subindex SM. Kod ISIN tego ETC to: JE00B3SBYQ91.

Innymi słowy, inwestując w ten ETC uzyskasz odwrotne wyniki do ceny niklu. Jeśli cena niklu spadłaby o 2% w ciągu jednego dnia, otrzymałbyś zwrot w wysokości 2% (i odwrotnie).

3. Nickel TR ETC EUR

Innym, często niezauważanym, ETC na nikiel jest Nickel TR ETC EUR (ISIN: DE000PB8N1C1) również notowany na niemieckiej giełdzie. Fundusz jest bezdźwigniowy i ma na celu odwzorowanie wyników LME Nickel Futures TR USD.

Innymi słowy, fundusz ten jest powiązany z ceną metalu, a nie z precyzyjnym indeksem. Fundusz zarządzany jest przez BNP Paribas, który pobiera opłaty roczne w wysokości 0,9%, co jest dość wysokim wynikiem na tle konkurencji.

Inwestowanie w nikiel: alternatywy dla ETC

ETC na nikiel nie są jednak jedyną metodą zdobycia ekspozycji na ten ważny surowiec.

Przykładowo, istnieje wiele firm zajmujących się produkcją i obrotem niklem, a ich zyski są ściśle związane z trendem cenowym tego surowca.

Mając to na uwadze, poniżej zamieściliśmy niektóre z firm produkujących nikiel, w które warto zainwestować:

  • Grupa BHP jest jednym z wiodących światowych wydobywców i producentów niklu, rezyduje w Australii i jest notowana na giełdzie w Nowym Jorku. Spółka generuje marże zysku operacyjnego przekraczające 30%, które przeznacza na rozwój nowych projektów i wynagradzanie akcjonariuszy coraz wyższymi dywidendami. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi 138 mld.
  • Glencore jest kolejnym gigantem w branży niklu i nie tylko. Jest to szeroko zdywersyfikowana firma i jest zaangażowana w kilka sektorów, w tym rolnictwo, energię i recykling. Spółka jest notowana na londyńskiej giełdzie, ale w przeciwieństwie do BHP nie odnotowała ostatnio dużych podwyżek dywidendy ani nawet dużych zysków operacyjnych.
  • Vale to brazylijski wydobywca niklu, który uważa się za największego na świecie, ponieważ jego bezpośredni rosyjski rywal Norilsk Nickel jest obecnie pod sankcjami. Idealny dla tych, którzy chcą mieć kontakt z gigantem produkcyjnym z silnym naciskiem na technologię. Vale prowadzi działalność cykliczną, ale generuje atrakcyjne marże zysku, które są wykorzystywane do uznania dywidendy oraz do wykupu akcji i zwiększenia wartości dla akcjonariuszy.

Kolejną metodą inwestowania w nikiel jest robienie tego poprzez tzw. kontrakty CFD. Są to pochodne instrumenty finansowe, oferowane przez wszystkich większych międzynarodowych brokerów, takich jak eToro.

nikiel etc

CFD są instrumentem bardziej przyjaznym dla traderów, ponieważ często pobierają prowizje dla tych, którzy utrzymują pozycje otwarte dłużej niż jeden dzień (prowizje overnight). Dlatego jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w nikiel z długoterminową perspektywą, radzimy, aby zrobić to za pośrednictwem ETC na nikiel.

Opłaca się inwestowaćw ETC/ETF na nikiel?

Popyt na nikiel rośnie, ponieważ, jak wspomniano we wstępie, nikiel jest szeroko stosowany w przemyśle pojazdów elektrycznych. Baterie dla pojazdów elektrycznych wymagają czystego niklu do produkcji katod (ujemnie naładowana część baterii).

Wraz ze wzrostem produkcji pojazdów elektrycznych, nikiel może być więc jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji następnej dekady.

Ponadto, braki w zaopatrzeniu i wstrząsy polityczne mogą w krótkim czasie doprowadzić do dalszego wzrostu cen.

W dłuższej perspektywie, jeśli napięcia geopolityczne zmniejszą się, a nowe zakłady wydobywcze zostaną uruchomione (jak w Indonezji), podaż niklu może wzrosnąć, a cena tego surowca może zacząć ponownie spadać.

Ale większość analityków zgadza się, że cena niklu w okresie 2023-2024 będzie nadal rosnąć.

Disclaimer: eToro to platforma multi-asset oferująca zarówno inwestycje w akcje i kryptowaluty, jak i kontrakty CFD.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Wyniki historyczne nie mają wpływu na przyszły zwrot z inwestycji.

Copy Trading to usługa zarządzania portfelem świadczona przez eToro (Europe) Ltd., która jest autoryzowana i regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Kryptoaktywa są niestabilnymi instrumentami, które mogą wahać się w bardzo krótkim przedziale czasu, a zatem nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel aktywami kryptograficznymi nie jest regulowany i dlatego nie jest monitorowany przez żadne ramy regulacyjne UE.

5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.