ETF obligacje USA: lista najlepszych w 2024 roku

1446
ETF obligacje USA

Zastanawiasz się, które ETF obligacje USA są najlepsze? Chcesz dowiedzieć się więcej o obligacyjnych funduszach ETF denominowanych w dolarach, dostępnych dla polskiego inwestora? Jesteś we właściwym miejscu!

Obligacje amerykańskie są również popularne wśród inwestorów europejskich: siła dolara, stabilność USA jako kraju oraz przyzwoity zysk to trzy czynniki, które w pełni uzasadniają decyzję o zainwestowaniu przynajmniej części kapitału w obligacje dolarowe.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym funduszom ETF na obligacje amerykańskie: zarówno te emitowane przez rząd USA, jak i te emitowane przez duże korporacje i instytucje bankowe. Gotowy? Zaczynajmy!

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Najlepsze ETF obligacje USA

Przejdźmy teraz do rankingu najlepszych ETF na obligacje amerykańskie w 2024 roku. Wybraliśmy dla ciebie 6 instrumentów finansowych, z których każdy ma nieco inne cechy. Dla każdego ETF wyjaśnimy, jakiego brokera można użyć do jego zakupu.

1. iShares Core US Aggregate Bond ETF

Zacznijmy od funduszu iShares Core US Aggregate Bond ETF (AGG), który jest funduszem ETF notowanym na amerykańskiej giełdzie (NYSE) i jest największym, najbardziej znanym i najszerzej handlowanym funduszem ETF inwestującym w obligacje amerykańskie na świecie. Można go znaleźć tutaj.

Uważamy go za najlepszy ETF w swojej klasie, ponieważ inwestuje we wszystkie obligacje emitowane w dolarach amerykańskich: zarówno przez rząd USA, jak i przez przedsiębiorstwa.

Ten ETF obligacji amerykańskich ma ogromną kapitalizację, gdyż zarządza aktywami o łącznej wartości 85 mld USD, a jego roczne koszty zarządzania wynoszą zaledwie 0,05%. Może to być świetny sposób na zwiększenie dywersyfikacji i zmniejszenie ryzyka portfela, w którym dominują akcje.

ETF ten można kupić za pośrednictwem brokera eToro, przez rachunek rzeczywisty lub demonstracyjny, który można otworzyć, aby ćwiczyć inwestowanie i trading bez narażania kapitału na ryzyko. Kliknij tutaj, aby zacząć.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF Acc

Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF Accumulating (ISIN IE00BGYWFS63, Ticker VDTA) to amerykański fundusz ETF inwestujący wyłącznie w obligacje skarbowe, tj. obligacje rządu USA. Uwzględniane są wszystkie terminy zapadalności: od kilku miesięcy do ponad 25 lat.

Kapitalizacja funduszu jest pośrednia, również dlatego, że istnieje on dopiero od trzech lat. Niemniej jednak jest to doskonały fundusz ETF o bardzo niskich kosztach zarządzania (0,07% rocznie) i polityce akumulacji dywidendy.

Nie biorąc pod uwagę obligacji korporacyjnych, jest on bardzo stabilny i bezpieczny. Można go kupić za pośrednictwem brokera Degiro na kilku europejskich giełdach.

3. iShares USD Corporate Bond UCITS ETF (Dist)

iShares USD Corporate Bond UCITS ETF (ISIN IE0032895942, Ticker LQDE) to amerykański fundusz ETF inwestujący wyłącznie w obligacje korporacyjne, tj. obligacje emitowane przez korporacje i instytucje bankowe, o różnych terminach zapadalności.

Fundusz istnieje od 2003 roku i jest szeroko skapitalizowany. Koszty zarządzania wynoszą 0,20% rocznie, a polityka wypłaty dywidendy ma charakter dystrybucyjny (kwartalny).

Obligacje korporacyjne są nieco mniej bezpieczną inwestycją niż obligacje skarbowe, ponieważ ryzyko niewypłacalności jest wyższe. Prowadzi to do większych wahań cen ETF, ale także do wyższego zysku (obecnie średnia rentowność ETF wynosi ok. 3% rocznie).

Ponieważ jest to kwartalny dystrybucyjny fundusz ETF z dobrym wynikiem kuponowym, uważamy, że jest on szczególnie odpowiedni dla osób, które chcą uzyskać stały zwrot ze swojej inwestycji. Z drugiej strony, nie polecamy go osobom, które chcą zbilansować swój portfel bezpiecznymi obligacjami.

4. iShares USD TIPS UCITS ETF USD (Acc)

Fundusz iShares USD TIPS UCITS ETF USD (Acc) o kodzie ISIN IE00B1FZSC47 i tickerze ITPS jest bez wątpienia najlepszym amerykańskim funduszem ETF indeksowanym wskaźnikiem inflacji spośród funduszy dostępnych na giełdach europejskich.

Jest on oparty na indeksie Bloomberg Barclays US Government Inflation-Linked Bond, który odwzorowuje amerykańskie obligacje rządowe chronione przed inflacją (TIPS). Jest to zatem doskonały instrument ochrony przed inflacją w stosunku do dolara amerykańskiego.

Fundusz istnieje od 2006 r., a jego kapitalizacja wynosi ponad 3 mld EUR, roczne koszty zarządzania wynoszą 0,25%, stosuje replikację fizyczną i politykę akumulacji dywidendy. Ponieważ jest to jeden z ETF Core Selection oferowanych przez Degiro, można nim handlować u tego holenderskiego brokera bez standardowych prowizji, a jedynie z opłatą manipulacyjną. Można go znaleźć tutaj.

5. iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF

iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF (ISIN IE00B3VWN179, Ticker CSBGU3) to amerykański fundusz ETF inwestujący wyłącznie w obligacje skarbowe o terminie zapadalności od 1 roku do 3 lat.

Krótkoterminowe obligacje rządu USA są idealne do przechowywania kapitału w oczekiwaniu na lepsze możliwości inwestycyjne. Zmienność tego funduszu ETF jest bardzo niska i prawie w całości związana z wahaniami kursu euro do dolara.

Rentowność kuponów jest niewielka, ale nadal dodatnia i wynosi średnio ponad 1% rocznie. W tym przypadku kupony są reinwestowane w fundusz, ale istnieje inny równoważny fundusz ETF, który rozprowadza je co sześć miesięcy: IBTS o kodzie ISIN IE00B14X4S71. Oba fundusze ETF można znaleźć w serwisie Degiro.

6. iShares USD Treasury Bond 20+yr UCITS ETF USD (Acc)

Na zakończenie przedstawiamy fundusz iShares USD Treasury Bond 20+ (ISIN IE00BFM6TC58, Ticker DTLA), który inwestuje wyłącznie w amerykańskie obligacje rządowe o terminie wykupu powyżej 20 lat. Polityka kuponowa polega na akumulacji, a koszty zarządzania wynoszą 0,07% rocznie.

Obligacje rządowe o dłuższym terminie wykupu oferują bardzo dobrą rentowność kuponową (w tym przypadku jest to 2,5% rocznie), są jednak znacznie bardziej ryzykowne, ponieważ ich cena ulega większym wahaniom w krótkim okresie.

Ten fundusz ETF jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą inwestować w amerykańskie obligacje w perspektywie długoterminowej lub bardzo długoterminowej, także w celu zrównoważenia komponentu akcyjnego swojego portfela. Zdecydowanie nie nadaje się do inwestycji krótkoterminowych.

ETF obligacje USA: czy warto w nie zainwestować?

Amerykański rynek obligacji jest największy na świecie. W indeksach obligacji globalnych (obejmujących zarówno kraje wschodzące, jak i rozwinięte) udział obligacji amerykańskich wynosi 40%.

Wynika to z faktu, że Stany Zjednoczone są gospodarką numer jeden na świecie. Zarówno rząd, jak i firmy amerykańskie w znacznym stopniu wykorzystują zadłużenie do finansowania swojej działalności, co przekłada się na duże emisje obligacji.

Jednak nie tylko obywatele USA inwestują w amerykańskie obligacje – robimy to także my, Europejczycy, i ogólnie inwestorzy na całym świecie. W istocie dolar jest walutą światową, która zawsze była uważana za szczególnie silną i stabilną. Jest też silniejsza niż polski złoty, co sprawia, że zachowuje się bardziej stabilnie w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia, wojna czy kryzys gospodarczy.

Ponadto rentowność amerykańskich obligacji skarbowych i korporacyjnych jest obecnie wyższa niż obligacji emitowanych w innych „silnych” walutach, takich jak euro czy japoński jen.

Na przykład, ETF na europejskie obligacje rządowe emitowane w euro oferują rentowność poniżej 1%. Dla porównania, jak widzieliśmy w artykule, rentowność amerykańskich funduszy ETF na obligacje wynosi obecnie między 2% a 3% rocznie, co nie jest złym wynikiem. Polskie obligacje zazwyczaj utrzymują rentowność na dość wysokim poziomie, jednak nie chronią przed osłabieniem złotego.

etf na obligacje amerykanskie

Dlatego w 2024 r. polski inwestor zainteresowany dywersyfikacją swojego portfela poprzez włączenie obligacji nie może zrobić nic innego, jak zainwestować w ETF obligacji amerykańskich. Jedyną sensowną alternatywę stanowią obligacje Chin i innych krajów rozwijających się, które oferują jeszcze wyższe zyski, ale w tym przypadku ryzyko jest też znacznie wyższe.

Należy bowiem pamiętać, że inwestując w obligacyjne ETF denominowane w innej walucie niż nasza własna, mamy do czynienia z ryzykiem walutowym (chyba że wybierzemy ETF zabezpieczone przed ryzykiem walutowym). O ile inwestowanie w dolara amerykańskiego nie przysparza nam wielu zmartwień, a raczej zawsze jest zabezpieczeniem, o tyle wybór słabszych i bardziej nieprzewidywalnych walut, takich jak chiński juan czy turecka lira, stwarza duże możliwości poniesienia strat.

Pozostaje tylko wybrać, który ETF na obligacje amerykańskie kupić.

Jeśli nie chcesz popełnić błędu, zalecamy wybór pierwszej pozycji na naszej liście, która obejmuje zarówno obligacje skarbowe, jak i korporacyjne. Jeśli szukasz wysokiego zysku i nie martwisz się o wahania rynku, możesz zainwestować w obligacje korporacyjne. Jeśli inwestujesz na krótki okres, jedynym dobrym wyborem są krótkoterminowe obligacje skarbowe.

Zawsze pamiętaj, aby korzystać z bezpiecznego brokera internetowego, który nie pobiera zbyt wysokich prowizji za inwestycje w ETF. Poniżej po raz kolejny znajdziesz listę najlepszych z nich:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci
5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.